Domů » Bleskovky » Google nabízí podnikům 100 dolarů za každý Chromebook, který nahradí počítač s Windows XP

Google nabízí podnikům 100 dolarů za každý Chromebook, který nahradí počítač s Windows XP

Datum 8. dubna roku 2014 bude zapsáno do historie IT jako den, kdy byla ukončena technická podpora systému Windows XP. Ten dosud přežívá na čtvrtině zařízení v celém světě, i když je jasné, že jeho podíl bude postupně klesat. Tuto čtvrtinu tvoří především počítače v rozvojových zemích a také počítače v podnikové sféře. A pravě na tu nyní cílí Google se svou nabídkou.

 
Na podobných strojích začínala více než 12letá éra Windows XP

Každý podnik, který se rozhodne vymanit se z područí Microsoftu a nakoupí nové Chromebooky, získá na každé zařízení s nainstalovaným Chrome OS slevu 100 USD (2 000 Kč). Kromě toho Google nabízí slevy na software WMware Desktop ve výši 200 USD (4 000 Kč) a 25% slevu na Citrix XenApp Platinum, díky němuž má být migrace z Windows XP na Chrome OS snadnější.

 

Popularita Chromebooků začíná pomalu narůstat, v loňském roce se jich podle dat společnosti ABI Research prodalo 2,1 milionu, především ve Spojených státech. Jejich výhoda tkví především v nízké ceně, snadné přenositelnosti a relativně dlouhé výdrži na baterii. Bohužel se Chromebooky na našem území oficiálně neprodávají, takže si české společnosti musí zajít na zvýhodněnou nabídku Googlu chuť. Pro zahraniční podniky platí tato akce do 30. června letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  ROFL…. no prostě reklama no. Osobně myslím, že v podnikách ve větší míře zůstávají XP v pozici počítačů které nejsou připojeny primárně k Internetu, pokud vůbec do sítě.

  Takže Chromebook by tam byl platný jak mrtvému zimník.

  • Kendal (neregistrovaný)

   Celkom by ma zaujímalo ako na to zareaguje Microsoft. Možno sa o mesiac zobudí, a prinesie bombastickú správu o návrate podpory pre WXP.

  • MS už na to na některých trzích reaguje sníženou cenou upgrade..

  • No, neviem, [odkaz] ak by sa našiel dostatočný počet ľudí ochotných si priplatiť…

 2. Měli jsme chromebook ve firmě na testování u accountů týden a..

  ..ne, opravdu je to nepoužitelné.

 3. Chromebook slouží dobře na konzumaci obsahu, podobně jako tablet. Vážně nevím, jestli se hodí do firem.

 4. No, tak to jsem zvědav, jak si na tom spustím třeba CAD :-D

  • Nespusti… A to je prave to co hlavne tynedzery nechapu. Ze praca nie je o fejsbuku… A acad a ine pracovne aplikacie su proste len pre win platformu…

  • Tak na CADu dělají opravdu jen promile promile produktivních lidí. Někdy mám pocit, že jsme národ grafiků a správců sítí…

   Už jen ten obyčejný Outlook nebo Lotus bude problém… O ekonomických aplikacích ani nemluvě.

 5. Mildik (neregistrovaný)

  Chromebook je spíš náhrada tabletu než notebooku a už vůbec ne náhrada PC jak píše Swarm na svém blogu [odkaz]

  • Nový obchodní model MS, výpalné?:) Zaplať nebo ukončíme podporu!

  • Martin II (neregistrovaný)

   UNI: Hnusni vydieraci v supermarketoch, zaplat lebo ti nic nepredame.

   Ostatny ti nedaju ani na vyber, jednoducho skoncia podoru a smitec.

  • Martin II (neregistrovaný): To jsi ale poplet:) Do marketu jdeš s tím, že uděláš směnný obchod. Pokud nezaplatíš, obchod se neuzavře. Svým vstupem jsi „odsouhlasil“ tyto podmínky.

   Což platí i tady, jen je to takové „uděláme tě na tom závislým a….“, což je něco trochu jiného.

   Ale ber to s nadhledem:)

  • Martin II (neregistrovaný)

   UNI: Samozrejme ako zvycajne ty si to poplietol. Ked si ludia kupovali Windows XP, MS dopredu oznamil do akeho datumu bude bezplatna podpora. Ludia to vedeli a mohli sa rozhodnut. Len ty asi nie. Dokonca ten zly MS tuto bezplatnu podporu predlzil o niekolko rokov.

   Coze to mam brat s nadhladom? Trosku menej iZaujatosti, prosim…

  • Martin II (neregistrovaný): acho jo, já tam příště dám .

 6. Jako reklama mezi běžnými lidmi dobrá, ale firmy se jim vysmějí. Nejde ani tak o aplikace (i když ta zmínka o WMware mne rozesmála – já si koupím nekompatibilní stroj, abych na něm pak mohl ten kompatibilní virtualizovat? :D ) ale zejména o firemní infrastrukturu – pokud cca 11 let běželi na Windowsech, tak mají Outlook, Exchange, Office, MS servery a firemní data uložená na sdílených discích běžících na Windows. To samé s uživatelskými účty. Dávat slevu 100 dolarů na stroj, který by přinesl milionové náklady na vybudování nové infrastruktury (která by byla stejně hodně závislá na cloudových službách cizí firmy a ne na svých vlastních)…

  Chromebook může být zajímavý pro osobní použití – čtečka Facebooku, sem tam přečíst nějaký ten dokument ve Wordu a pustit si film. Ale pro firemní použití je to zcela k ničemu. Asi jako proč firmy nenahradily PC iPady, že…

 7. Chromeebook nemůže nahradit ani XP, leda, že by ve firme pracovali samé děti..

  • Může a to ve firmách, které mají postavené používané aplikace tak, že používají jen pohlížeč. A takových je dost. Mají online CRM, účto s webovým přístupem, skladové věci běží taky pod prohlížečem.

   Na co k tomu plnotučný počítač, když stačí terminál s prohlížečem?

  • Nejde přeci jen o webový přístup do firemního systému. Co uživatelské účty, sdílená data na discích a to, že (bohužel) obrovská spousta firemních webových portálů jeden jen v IE…

  • Proto je nemůže nahradit všude. Ale v omezené míře – tam, kde pc slouží jako terminál pouze pro prohlížeč – je to náhrada více než dostatečná.

 8. No, takovy chromebook pixel bych si nechal libit. Displej 4:3. Kde ty casy jsou.

 9. Knoxx (neregistrovaný)

  To už bych tam 100x radši narval nějaký Linux a ušetřil bych více a nemusel kupovat nový stroj..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).