Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Google a mobilní operátoři chtějí změnit posílání SMS: Mají se více podobat chatu

Google a mobilní operátoři chtějí změnit posílání SMS: Mají se více podobat chatu

I když funkci SMS zpráv na sebe postupně přebírají multiplatformní kecálkové jako Facebook Messenger, WhatsApp, Viber a další, tradičnímu posílání SMS stále ještě hrana nezvoní. Dokonce se zřejmě chystá jeho renesance, kterou se chystá odstartovat Google ve spolupráci s velkými mobilními operátory a organizací GSMA.

sms

Společným cílem je stanovit standard RSC (Rich Communication Services), jenž povýší posílání textových zpráv o úroveň výše a nabídne funkce, které známe právě z internetových chatů – skupinové rozhovory, posílání obrázků ve vysokém rozlišení, sdílení souborů, videohovory, či informování o tom, že protistrana právě píše odpověď. Vybraní operátoři na některých zařízeních tuto funkci nabízejí již nyní, avšak chybí globální interoperabilita, což bude chtít Google brzy napravit a protlačit podporu nového standardu nativně do systému Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. LubiCzech

  „skupinové rozhovory, posílání obrázků ve vysokém rozlišení, sdílení souborů, videohovory, či informování o tom, že protistrana právě píše odpověď. “

  Od toho máme WhatsApp

 2. AleshM (neregistrovaný)

  Když se mají SMS podobat chatu, tak by se tomu měly podobat hlavně cenou a nebo by měly jít posílat přes GSM, což už podporovaly telefony v dávné době (třeba Philips Fisio 820, rok 2004), ale operátoři nikdy. Takže dokud to bude stát tolik, co to pořád ještě dneska stojí přesto nebo právě proto, že jsou kvůli chatům SMS na ústupu (a operátoři to dobře vědí), tak si myslím, že to nikoho nepřesvědčí.

 3. mino (neregistrovaný)

  Google radšej nemontuje do sms. Smsky majú výhodu v tom, že nepotrebujú predninštalovanú aplikáciu, ani internet v mobile a mám teda istotu, že dojdu príjemcovi nech má akokoľvek starý hlúpy mobilný telefón.

 4. Tomáš Pavlík (neregistrovaný)

  Nezaspali jste trochu? iMessage tohle umí už kdoví jak dlouho. Funguje na principu: funguje-i internetové připojení, pošlu zprávu po něm, pokud je telefon zcela offline, pošle normální SMS. Funguje to takto sice jen mezi uživateli „i“ zařízení, ale funguje.

 5. No uvidíme. SMS je funkce „je místečko v technologii“, provoz nestojí doslova nic (zato velmi pěkně vynášejí). O „bohaté SMS“ se už pokusili a jak to dopadlo (MMS). Moc tomu nedávám. Pokud si operátoři na tom nevytvoří nový byznys, tak je to zajímat nebude. A pokud na tom udělají nový byznys, nebude to zajímat uživatele.
  Operátor=poskytovatel datového připojení, nic víc. Takové prostě bude jejich role.

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   Nebál bych se je označit jako: Operátor = „pronajímatel“ vysílacích stanic, nic víc. Poskytovatelem datového připojení se pak stane nejspíše google a spol., kteří si vysílače pronajmou :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel