Cena:

Google Chrome se ve Windows 10 S neobjeví, dveře do Windows Store má zavřené

V minulém týdnu představená verze Windows 10 S neumožňuje instalaci aplikací z jiných zdrojů, než je Windows Store. Tímto krokem chce Microsoft zatlačit na uživatele, aby začali obchod aplikací používat, a vývojáře, aby jej začali plnit. Díky projektu Centennial je možné do Windows Store nahrávat i klasické desktopové win32 aplikace s minimem úprav, ovšem na konkurenční internetové prohlížeče Google Chrome nebo Mozilla Firefox musíme rovnou zapomenout. Proč?

Google v dubnu ukončí vývoj prohlížeče Chrome pro Android 4.0

Podle politiky Windows Store musí veškeré internetové prohlížeče nahrané do Store využívat pro zpracování HTML a JavaScriptu engine poskytnutý platformou Windows, tedy EdgeHTML a Chakra. Touto klauzulí si Microsoft chrání bezpečnost systému, kterou nesmí aplikace ohrozit, ovšem de facto tím zavírá dveře konkurenčním prohlížečům, z nichž by po potřebných úpravách zbylo pouze uživatelské prostředí postavené na technologiích vytvořených pro Microsoft Edge. Podobně to funguje například na platformě iOS, která rovněž nedovoluje prohlížečům využívat své vlastní renderovací enginy. I kdyby tedy Google chtěl, tak svůj Chrome bez větších úprav do Windows Store nedostane.

html

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.