Domů » Bleskovky » Google chce v Androidu 4.4 „zabít“ hardwarové tlačítko pro vyvolání menu

Google chce v Androidu 4.4 „zabít“ hardwarové tlačítko pro vyvolání menu

Google se snažil odstranit hardwarové tlačítko menu (tři tečky-čárky, sloužící k vyvolání kontextové nabídky) již na Galaxy Nexusu s Androidem 4.0 „Ice Cream Sandwich“. Výrobci si z toho moc nedělali a nadále tlačítko na zařízeních mají, namísto nabídky multitaskingu, jak to chce Google.

To se možná změní s Androidem 4.4 „KitKat“, kde Google chce tomuto tlačítku učinit definitivní přítrž. Pokud bude na nějakém zařízení nasazen Android 4.4 a bude mít hardwarovou klávesu, stejně se objeví na displeji menu, které bude nabízet totožnou funkci. 

 

To znamená, že pokud například na Galaxy S4 vyjde nový Android 4.4, bude nabízet menu ve všech aplikacích se stejnou funkcionalitou jako hardwarová klávesa. Jelikož je pevnou součástí Androidu, nemůže žádný výrobce vázaný v OHA tuto funkcionalitu změnit. 

Menu klávesa byla vždy velkým problémem pro vývojáře, jelikož museli upravovat aplikace tak, aby se menu zobrazovalo vhodně na specifických zařízeních. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím do budoucna poperou výrobci. Určitě se najdou uživatelé, pro které to není potěšující zpráva, ale obecně to zlepší jednotu ovládání mezi různými zařízeními s Androidem a především usnadní život vývojářům.

David Podzimek

14 komentářů

 1. lupenyk (neregistrovaný)

  Tak se třeba tlačítko menu na Galaxy S4 změní na Multitasking ;)

 2. Pane bože děkuji za alternativní systémy, které nebudou ztrácet rozum jako G… AOSP bude si stále méně použitelný…. Že bych se po roce vrátil k CM?

 3. Zrovna toto tlačítko je pro mě velmi důležité a funkční …

  Např. když jsem něco hledal v iOsu a prostě nevěděl, nezbývalo mi nic jiného, než hledat (ňapř. přidání stránky do záložek a podobně ..) ..

  Na Androidu je super, že dáte menu a objeví se hnedka nabídka možností .. nechápu, proč se tohoto chtějí zbavovat .. nevěřím, že by to bylo kvůli komplikovanosti s nabídkou .. ta je všude stejná a její velikost se taky musí odvíjet od nastavení zařízení ..

  • Což o to, ono „tajné“ spodní menu je samo o sobě GUI prasárna, to zase ne že ne, ale to s ním několik posledních let vyvádějí tomu jen nasazuje korunu a celkově to zapadá do GUI „ergonomie“ Androidu, takže na co si vlastně stěžovat….

  • Eliska (neregistrovaný)

   To že odeberou tlačítko neznamená, že menu nebude. Ono to v tom článku není moc dobře vysvětlené. Teď to funguje tak, že když autor aplikace přidá na obrazovku aplikace menu, tak na telefonu s hardwarovym tlačítkem menu není nikde nic vidět a nabídka menu se objeví po stisku tlačítka menu.

   Ale na telefonu bez hardwaroveho tlačíka, se v horní liště aplikace objeví ikonka 3 tečky a do menu se přistupuje přes tuto ikonku. Pokud na konkrétní obrazovce není menu tak se ikonka pro přístup do menu neobjeví.

   Mě přijde lepší právě druhá varianta, protože uživatel hned vidí jestli menu je nebo není a nekliká zbytečně na hardwarové tlačítko, aby zjistil, jestli aplikace na konkrétní obrazovce má nebo nemá menu.

   V budoucnu by to mělo být tak, že i když telefon má hardwarové tlačítko, tak bude menu přístupné jak přes hardwarové tlačítko tak přes ikonku v horní liště aplikace.

  • Eliska (neregistrovaný): No je otázka, zda skutečně bude menu v horní liště, když ji aplikace vůbec neobsahuje. Aby nevznikala dole systémová lišta s jedním ovládacím prvkem…. Navíc v době zvětšujících se displejů je kravina přesouvat ovládací prvky nahoru mimo dosah.

   Jak píši, prasácký GUI made in Android.

  • Eliska (neregistrovaný)

   Uni: To už je pak věc autora aplikace, ten musí navrhnout rozumně ovládání, tak aby aplikace celkově zapadala do systému a byla rozumě ovladatelná. Existují i doporučení pro vývojáře jak a jaký má používat ovládací prvky. Zase se mi nelíbí, když vypadá každá aplikace úplně jinak, pak člověk neví kde má co hledat. Takovou aplikaci hned odinstalovávam.

   Tohle má Apple vyřešený schvalováním všech aplikací, když se jim na aplikaci něco nelíbí tak ji do obchodu nepustěj a ani neřeknou proč. Na Androida si kdokoliv může publikovat jakoukoliv aplikaci, maximalně ji google smázne pokud vyloženě porušuje nějaký podmínky, např ovlivňuje jiné aplikace (různé blokování reklam v aplikacích).

  • Eliska (neregistrovaný): No chudák vývojář. Nejdřív mu jsou nabídnuty HW tlačítka, pak mu podstrčí SW tlačítka, ale něco seberou (Search), pak mu vnutí vytváření vlastního ovládacího prvku… uf uf. Navíc je to doprovázeno přesouváním prvků nahoru mimo dosah…

  • Eliska (neregistrovaný)

   Já vím, taky jsem vývojář. Ale softwarová tlačítka nejsou problém.

   Největší problém je množství verzí Androidu a různé úpravy od výrobců. Pak aby člověk měl doma dostatek různých zařízení na testování, ale stejně mu nakonec nějaký uživatel nahlásí telefon, kde jeho aplikace nefunguje tak jak má a nebo rovnou padá. A jak to pak má asi člověk otestovat, když ten telefon nemá…

  • Eliska (neregistrovaný): aha, tak zrovna jsem mel v ruce HTC Desire 601 a pochopil jsem, jaky GUI fail se snazi „napravit“…. :-/

 4. Tohle je jediná věc co mě kdy štvala na zařízeních Samsung. Konečně tomuto bude konec. Třikrát hurá

 5. Stick (neregistrovaný)

  To mě na Samsungu štve zase to že mají prohozený tlačítko zpět s menu, snad u nikoho než u Samsungu a Xiaomi jsem to neviděl. Na tohle by se měl Google zaměřit, aspoň nějaký podmínky pro použití androidu u výrobcu, takhle si každý děla co chce, HTC u One spojilo dokonce Home a Menu do jednoho, to za chvilku budem datlat jak iPhoňaci a pro každou kravinu mačkat zbytečna tlačítka víckrát.

  • Tak moment, jestli počítám správně: 1xHome-minimalizace aplikace, 1xHome-návrat na výchozí obrazovku, 1x Home/Menu-zobrazení aplikací. To je 3x, ne?

 6. drnoha (neregistrovaný)

  Já jsem si zase po přechodu z Galaxy na Nexus 4 už navykl na tlačítko multitaskingu a prakticky jinak už ani nepřepínám aplikace. Když mi na pozadí běží vše, co potřebuju, tak ani nelezu do hlavního menu a jen se přepínám přes multitasking. Tlačítko Menu mi chybí jen vyjímečně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).