Domů » Bleskovky » Google chce v Androidu 4.4 „zabít“ hardwarové tlačítko pro vyvolání menu

Google chce v Androidu 4.4 „zabít“ hardwarové tlačítko pro vyvolání menu

Google se snažil odstranit hardwarové tlačítko menu (tři tečky-čárky, sloužící k vyvolání kontextové nabídky) již na Galaxy Nexusu s Androidem 4.0 „Ice Cream Sandwich“. Výrobci si z toho moc nedělali a nadále tlačítko na zařízeních mají, namísto nabídky multitaskingu, jak to chce Google.

To se možná změní s Androidem 4.4 „KitKat“, kde Google chce tomuto tlačítku učinit definitivní přítrž. Pokud bude na nějakém zařízení nasazen Android 4.4 a bude mít hardwarovou klávesu, stejně se objeví na displeji menu, které bude nabízet totožnou funkci. 

 

To znamená, že pokud například na Galaxy S4 vyjde nový Android 4.4, bude nabízet menu ve všech aplikacích se stejnou funkcionalitou jako hardwarová klávesa. Jelikož je pevnou součástí Androidu, nemůže žádný výrobce vázaný v OHA tuto funkcionalitu změnit. 

Menu klávesa byla vždy velkým problémem pro vývojáře, jelikož museli upravovat aplikace tak, aby se menu zobrazovalo vhodně na specifických zařízeních. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím do budoucna poperou výrobci. Určitě se najdou uživatelé, pro které to není potěšující zpráva, ale obecně to zlepší jednotu ovládání mezi různými zařízeními s Androidem a především usnadní život vývojářům.

David Podzimek

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lupenyk (neregistrovaný)
Anonym
lupenyk (neregistrovaný)

Tak se třeba tlačítko menu na Galaxy S4 změní na Multitasking ;)

uni
Uživatel
uni

Pane bože děkuji za alternativní systémy, které nebudou ztrácet rozum jako G… AOSP bude si stále méně použitelný…. Že bych se po roce vrátil k CM?

S4crifice
Uživatel
S4crifice

Zrovna toto tlačítko je pro mě velmi důležité a funkční …

Např. když jsem něco hledal v iOsu a prostě nevěděl, nezbývalo mi nic jiného, než hledat (ňapř. přidání stránky do záložek a podobně ..) ..

Na Androidu je super, že dáte menu a objeví se hnedka nabídka možností .. nechápu, proč se tohoto chtějí zbavovat .. nevěřím, že by to bylo kvůli komplikovanosti s nabídkou .. ta je všude stejná a její velikost se taky musí odvíjet od nastavení zařízení ..

uni
Uživatel
uni

Což o to, ono „tajné“ spodní menu je samo o sobě GUI prasárna, to zase ne že ne, ale to s ním několik posledních let vyvádějí tomu jen nasazuje korunu a celkově to zapadá do GUI „ergonomie“ Androidu, takže na co si vlastně stěžovat….

Eliska (neregistrovaný)
Anonym
Eliska (neregistrovaný)

To že odeberou tlačítko neznamená, že menu nebude. Ono to v tom článku není moc dobře vysvětlené. Teď to funguje tak, že když autor aplikace přidá na obrazovku aplikace menu, tak na telefonu s hardwarovym tlačítkem menu není nikde nic vidět a nabídka menu se objeví po stisku tlačítka menu. Ale na telefonu bez hardwaroveho tlačíka, se v horní liště aplikace objeví ikonka 3 tečky a do menu se přistupuje přes tuto ikonku. Pokud na konkrétní obrazovce není menu tak se ikonka pro přístup do menu neobjeví. Mě přijde lepší právě druhá varianta, protože uživatel hned vidí jestli menu je… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

Eliska (neregistrovaný): No je otázka, zda skutečně bude menu v horní liště, když ji aplikace vůbec neobsahuje. Aby nevznikala dole systémová lišta s jedním ovládacím prvkem…. Navíc v době zvětšujících se displejů je kravina přesouvat ovládací prvky nahoru mimo dosah.

Jak píši, prasácký GUI made in Android.

Eliska (neregistrovaný)
Anonym
Eliska (neregistrovaný)

Uni: To už je pak věc autora aplikace, ten musí navrhnout rozumně ovládání, tak aby aplikace celkově zapadala do systému a byla rozumě ovladatelná. Existují i doporučení pro vývojáře jak a jaký má používat ovládací prvky. Zase se mi nelíbí, když vypadá každá aplikace úplně jinak, pak člověk neví kde má co hledat. Takovou aplikaci hned odinstalovávam. Tohle má Apple vyřešený schvalováním všech aplikací, když se jim na aplikaci něco nelíbí tak ji do obchodu nepustěj a ani neřeknou proč. Na Androida si kdokoliv může publikovat jakoukoliv aplikaci, maximalně ji google smázne pokud vyloženě porušuje nějaký podmínky, např ovlivňuje jiné… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

Eliska (neregistrovaný): No chudák vývojář. Nejdřív mu jsou nabídnuty HW tlačítka, pak mu podstrčí SW tlačítka, ale něco seberou (Search), pak mu vnutí vytváření vlastního ovládacího prvku… uf uf. Navíc je to doprovázeno přesouváním prvků nahoru mimo dosah…

Eliska (neregistrovaný)
Anonym
Eliska (neregistrovaný)

Já vím, taky jsem vývojář. Ale softwarová tlačítka nejsou problém.

Největší problém je množství verzí Androidu a různé úpravy od výrobců. Pak aby člověk měl doma dostatek různých zařízení na testování, ale stejně mu nakonec nějaký uživatel nahlásí telefon, kde jeho aplikace nefunguje tak jak má a nebo rovnou padá. A jak to pak má asi člověk otestovat, když ten telefon nemá…

uni
Uživatel
uni

Eliska (neregistrovaný): aha, tak zrovna jsem mel v ruce HTC Desire 601 a pochopil jsem, jaky GUI fail se snazi „napravit“…. :-/

Cleric
Anonym
Cleric

Tohle je jediná věc co mě kdy štvala na zařízeních Samsung. Konečně tomuto bude konec. Třikrát hurá

AlexRusyn
Uživatel
AlexRusyn

To mě na Samsungu štve zase to že mají prohozený tlačítko zpět s menu, snad u nikoho než u Samsungu a Xiaomi jsem to neviděl. Na tohle by se měl Google zaměřit, aspoň nějaký podmínky pro použití androidu u výrobcu, takhle si každý děla co chce, HTC u One spojilo dokonce Home a Menu do jednoho, to za chvilku budem datlat jak iPhoňaci a pro každou kravinu mačkat zbytečna tlačítka víckrát.

uni
Uživatel
uni

Tak moment, jestli počítám správně: 1xHome-minimalizace aplikace, 1xHome-návrat na výchozí obrazovku, 1x Home/Menu-zobrazení aplikací. To je 3x, ne?

lubofm
Uživatel
lubofm

Já jsem si zase po přechodu z Galaxy na Nexus 4 už navykl na tlačítko multitaskingu a prakticky jinak už ani nepřepínám aplikace. Když mi na pozadí běží vše, co potřebuju, tak ani nelezu do hlavního menu a jen se přepínám přes multitasking. Tlačítko Menu mi chybí jen vyjímečně.