Domů » Bleskovky » Google výrobcům smartphonů doporučuje nepoužívat proprietální technologie pro rychlé nabíjení

Google výrobcům smartphonů doporučuje nepoužívat proprietální technologie pro rychlé nabíjení

Vyvinout akumulátor, který by radikálně prodloužil výdrž smartphonů na dva a více dní, se zatím nedaří. Musíme tak vzít za vděk funkci rychlého nabíjení, která dokáže za několik minut dodat telefonu „šťávu“ na několik hodin fungování. Technologie rychlého nabíjení se po svém chopilo hned několik společností a vyvinuly své vlastní standardy, což se nyní znelíbilo Google.

Dash Charge nabíječka
Dash Charge nabíječka

Ten v nejnovější verzi svého dokumentu Compatibility Definition pro Android 7.0 Nougat silně doporučuje výrobcům smartphonů, aby nepodporovaly proprietární technologie rychlého nabíjení, které si libovolně pohrávají s navyšováním napětí, což může v konečném důsledku vést i k problémům s hardwarem. Namísto toho doporučuje používat průmyslový standard USB Power Delivery.

power-delivery-profiles-and-applications

Zatím se jedná pouze o doporučení, které se navíc vztahuje pouze na zařízení s USB-C konektorem, v budoucnu by však mohl Google jiné formy rychlonabíjení rovnou zakázat. Ohroženy tak mohou být technologie Quick Charge od Qualcommu, VOOC od Oppo, Dash Charge od OnePlus, SuperCharge od Huawei, případně Turbo Charging od Lenova.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.