Google výrobcům smartphonů doporučuje nepoužívat proprietální technologie pro rychlé nabíjení

Vyvinout akumulátor, který by radikálně prodloužil výdrž smartphonů na dva a více dní, se zatím nedaří. Musíme tak vzít za vděk funkci rychlého nabíjení, která dokáže za několik minut dodat telefonu „šťávu“ na několik hodin fungování. Technologie rychlého nabíjení se po svém chopilo hned několik společností a vyvinuly své vlastní standardy, což se nyní znelíbilo Google.

Dash Charge nabíječka
Dash Charge nabíječka

Ten v nejnovější verzi svého dokumentu Compatibility Definition pro Android 7.0 Nougat silně doporučuje výrobcům smartphonů, aby nepodporovaly proprietární technologie rychlého nabíjení, které si libovolně pohrávají s navyšováním napětí, což může v konečném důsledku vést i k problémům s hardwarem. Namísto toho doporučuje používat průmyslový standard USB Power Delivery.

power-delivery-profiles-and-applications

Zatím se jedná pouze o doporučení, které se navíc vztahuje pouze na zařízení s USB-C konektorem, v budoucnu by však mohl Google jiné formy rychlonabíjení rovnou zakázat. Ohroženy tak mohou být technologie Quick Charge od Qualcommu, VOOC od Oppo, Dash Charge od OnePlus, SuperCharge od Huawei, případně Turbo Charging od Lenova.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

34 komentářů

 1. tomas (neregistrovaný)

  Este by som chcel vedieť ako to chcú zakazat ked android je otvorený system a každý výrobca si ho moze prispôsobiť.

  • zog (neregistrovaný)

   Odepřením GAPPS.

  • Pacik (neregistrovaný)

   To není tak docela pravda – každý si může stáhnout zdroják a překopat si Android dle své libosti (viz třeba CM nebo MIUI), jenže je pak problém, že těžko získají „certifikaci“ od Googlu – a bez toho nemohou do telefonu nainstalovat Google Play.

 2. Co celou dobu povídám….
  tomas (neregistrovaný): A souvislost s Androidem jsi našel kde?:) Jde o poškozování přístrojů (např. borci z OnePlus (jaká to náhoda-obrázek:) ) stahovali USB kabely. Tyhle vendor locky, které přetrvaly z dob USB-A/B Micro (USB „dvojky“) prostě nemají dnes opodstatnění a je to jen přítěž. A bohužel i nebezpečná přítěž.
  Píšu o tom furt a furt se budou někteří méně schopní jedinci hádat. A ne, nejsem z Google:)

  • Čekal jsem na tvůj velice odborný komentář, ale tohle mě fakt rozsekalo. Nedělej se, žes něco takového řikal, buď soudný prosimtě. Ty ses nás tu snažil akorát přesvědčit, že je to dobré, protože to nemá Apple, a protože ty to nepotřebuješ. Jestli si myslíš, že jako timhle ses z toho vylhal, tak ses teda pěkně spletl :D Navíc, bych doporučoval, aby sis to přečetl, proprietární a USBC, že máš prostě potřebu, ty svoje lži prezentovat :D

   • resp. že je dobré to nemít

   • A máme tu prvního borce:)

   • Nene uni, první borec jsi ty :) A zároveň jediný. Nikdo by totiž nedokázal říct, že je něco není dobré, protože to nepoužívám, a protože to nemá Apple. Tohle je zdánlivě voda na tvůj mlýn. Je to asi, jako kdybych řikal, že bych zakázal auta na naftu, protože nejsou od Applu, EU by je zakázala, protože škodí životnímu prostředí, a já bych pak jak král jelimán vylezl „dyť jsem to řikal“. Ale tak chytrému napověz…

   • Dopřej prosto i ostatním:)
    Pindej si co chceš, ale na faktech to nic nemění. Současná situace není dobrá. Apple rychlé nabíjení má, to je jedna z věcí, které jsi nebyl schopen pochopit.
    A divím se, že dobrovolně si v té ráně otáčíš nožem a sypeš si tam sůl:)

   • Shepii (neregistrovaný)

    uni: Apple samozřejmě rychlé nabíjení nemá, vědí to všichni, jen ty tady zase lžeš, opět se ztrapňuješ a vracíš se k diskusi, ve které jsi byl smeten argumenty. Já tedy nevím, ale kdybych dostal takovouhle slovní nakládačku, jako jsi dostal ty, tak bych se minimálně měsíc neukázal. Je vidět, že nemáš soudnost.

   • A máme tu druhého borce:)

   • Apple samozřejmě rychlonabíjení nemá, jen je možné jej nabít rychleji silnější nabíječkou, kde ale nevíme, jaké to bude mít následky. Jaké hodnoty pouští nabíječka z iPadu do iPhonu?? Těžko říct, jaké to bude mít následky….

    Jádro věci bylo ale úplně o něčem jiném a to o tom, jestli je možnost rychlého nabíjení užitečná. Ano, je. Občas potřebuji nabít mobil co nejvíce za pár minut….třeba když příjdu domů, dám si sprchu a jdu pryč….těch situací je spousty. A uni, běhat s powerbankou. :-)

    PS. například Huawei P8 nabít rychleji se siplější nabíječkou nešlo….elektronika tam prostě víc nepustila.

   • A máme tu třetího borce:)

    Myslím že je to komplet. Tato třída je skutečně speciální a velmi odolná k absorpci informací. Zato je hlasitá a napadající:)

   • Trochu nechápu,kam míříš?

   • adam (neregistrovaný)

    Nemiri nikam. Jenom jako vzdy si zacpe oci a usi a opakuje svoje nesmysly.

   • adam: Jo no, vlastně :-)

   • Shepii (neregistrovaný)

    uni: Obrázek si udělá každý sám. Vzhledem k tomu, že nás je tady už pět a ani jeden s tebou nesouhlasíme, tak zřejmě bude chyba v „absorbci informací“ na tvé straně ;) Ono by šlo pokračovat, ale to bych se už opakoval.

   • Píšu o tom furt a furt se budou někteří méně schopní jedinci hádat. A ne, nejsem z Google:)

    Nechápu, o čem píšeš??

   • Já vím že je to marné, ale přeci jen, jak např. Pixel či iPhone i přes absenci bombastických PR označení a vendor lock umí zkrácené nabíjení, pokud jsou napojeny do adekvátního zdroje. Vím, je to marné a těžké k pochopení.
    Jestli je chyba u mě, že tuto informaci špatně sděluji, je to možné, omluvil jsem se za to i posledně, selhání mentora.

   • xzeit: Píšu o tom, že i přes stejnou sdělenou informaci se jedné o dva nezávislé zdroje, Google, Uni.

   • Shepii (neregistrovaný)

    uni: Nejsi žádný mentor, naopak, sám by ses měl přiučit spoustě věcem. Tuto informaci si nikde nesděloval a ano, iPhone samozřejmě lze nabít rychleji s nabíječkou od iPadu, ale je to tak nějak zvlaštní, když ani není přibalená v balení iPhonu a ani výrobce se o této možnosti nikde nezmiňuje. Takže toto řešení bych jako rychlonabíjení určitě nenazýval, když už chceš slovíčkařit ;)

   • Shepii (neregistrovaný): Ano, po té nalévárně co jsem vám dal a týdnu uležení je samozřejmě vše samozřejmé:) Vy bavíte kuci.
    Ad „divné když není přibalená“, připomíná mi to dnešní téma s uvedením iPhone, velmi, zde opravdu velmi krátká paměť.
    Ještě nedávno (např. minulá generace telefonů) bylo naprosto běžné, že i přes to, že telefon podporoval nějakou technologii pro rychlejší nabíjení nebyl v balení adekvátní AC. Byl jako volitelný bižu. A bezesporu je tomu i nyní. Ano, flagshipy některých výrobců už dnes tuto AC obsahují out of box, ale a) ne, opravdu to není std. b) ne, nebylo to vůbec běžné, c) ano, Apple není mezi těmi, co přibalují.
    Takže argument „je to divné, není to v balení“ je samozřejmě nesmysl.
    A začíná to pomalu připomínat nedávné, mentor vs speciální třída…..

   • shepii (neregistrovaný)

    Podle tvých „argumentů“ to spíš začíná připomínat „tým psychyatrů vs. pacient bez mozku :D iPhone zkrátka nemá technologii rychlého nabíjení, tečka.

   • Iphone 7 plus to nemá, to je jasné. Pouze jeho akumulátor je schopen se nabít silnější nabíječkou za kratší dobu… Jeho cca 3000mAh za cca 2ha 5minut? Zajímalo by mě, kolik tam pouští A. Můj sgs7, který se při rychlonabijeni dobíjení z nuly na 100 za hodinu a 26 minut tam pustí max. 2A. Minulá diskuze ale měla jiné jádro věci a to, že rychlejší nabití se někomu hodí. To Uni ale nechápal a pořád směřoval diskuzi jinam.

   • zkill (neregistrovaný)

    uni: dnes je velice moderní diskutovat o nějaké problematice bez hlubších znalostí. Takových křiklounů je plno. Ty si jedním z nejhlasitějších. Divím se, že ti nevadí, že máš tak malé technické znalosti a díky nim píšeš většinou opravdové nesmysly.

    Já taky plno oblastem nerozumím, ale taky se do nich nemíchám. Firma ve které dělám má MFi licenci, takže s klidným svědomím mohu říct, že nyní nemáš pravdu.

   • Vydrž uni, vydrž! Třeba ti Apple pošle tu svíčku, co voní po Macu, ať si vykompenzuješ svoje mindráčky. Fakt na psychiatrii s tebou. Nalévárna? Co to jako je? Že jdeš z hospody a pindáš tady lži? Fakta uni, fakt jsou – rychlonabíjení je populární a skoro nutná součást smartphone. Další fakt je, že ho Apple nemá, což velmi špatně neseš. Google jen něco doporučuje, nic víc, nic míň. Začínám si myslet, že htcjirka se rovná uni, že je to jedna osoba, protože pasovat se na misionáře a přitom být šašek, tolik lidí snad na světě neni.

   • shepii (neregistrovaný)

    Menty: Ten už nenapíše, klasika. Vždycky někam přijde, napíše nějaký nesmysl, pak se ho marně snaží obhájit a když zjistí, že nemá odpovědi na argumenty ostatních, tak to vzdá a zkusí to zas příště někde jinde a tak pořád dokola. ;) Myslel jsem že tihle lidé v diskusích už vymřeli, spletl jsem se.

   • shepii: on zadny uni vlastne jako zivy clovek neexistuje … je to plugin do WordPressu a slouzi k pobaveni uzivatelu

   • shepii (neregistrovaný)

    PetrCBR: :D Účel splňuje dokonale ;)

 3. Lupenyk (neregistrovaný)

  Myslím si že Google udělal dobrý krok, protože dneska pokud má člověk USB-C tak aby se člověk pomalu bál použít jinou než originální nabíječku, protože každá firma má jinou technologii. To stejný platí v tom, že ne každej USB-C konektor má stejný parametry (rychlosti, možnosti, atd.)

  • Jj, do toho bohužel ještě promlouvá i kabel samotný, např. USB2/3 mají jiný počet drátů. Je tam ještě více pastí, jak se dá ušetřit mezi kvalitním a nekvalitním (příp. levným) kabelem.
   Proto také třeba ty ceny Apple kabeláže, je stavěná pro 40Gb/s TB 3.0 řadič, to po zvonkodrátu opravdu poslat nejde:)

   • zog (neregistrovaný)

    I BEEEEE I BEEEEE
    Ty jsi chlapče už fakt trapák. A to ti ani nemusím psát že rozdílný počet žil nemá na nabíjení žádný vliv protože stačí 2.

   • Hou hou hou
    Kde tam co píši o nabíjení?:)
    BTW: I toto je ovlivněno kvalitou kabelu. Průměrem vodiče, čistotou materiálu, lícování kontaktů. Opět se v jednoduchosti dá orientovat dle ceny. Pozor, zde teď hovoříme o napájení:)

 4. Adam Kahánek

  Na jednu stranu píšete „aby nepodporovaly proprietární technologie rychlého nabíjení, které si libovolně pohrávají s navyšováním napětí“, přitom zmíníte VOOC od Oppo, alias Dash Charge od OnePlus, kdy tato technologie napětí nenavyšuje, naopak používá 5 V, pouze nabíjecí proud je větší. Jak to tedy je? :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel