TOPlist

Google Assistant čeká obří změna. Tahle novinka potěší každého

Robot v barvách Googlu
  • Hlasový asistent Googlu se dočká razantních vylepšení
  • Gigant z Mountain View ho plánuje obohatit o prvky umělé inteligence
  • Dočkat bychom se mohli lepších a přesnějších odpovědí

Osobní hlasoví asistenti slibovali revoluci v používání elektroniky už od roku 2011, kdy Apple oficiálně uvedl svou asistentku Siri. Té časem vyrostli konkurenti jako Alexa od Amazonu a Assistant z dílny Googlu, kteří se velmi rychle dostali do čela pomyslného závodu. V posledních letech ale zájem o hlasové asistenty upadá, čemuž příliš nepomohl ani nástup umělé inteligence v podobě ChatGPT ze začátku letošního roku, která pro sebe uzmula veškerou pozornost technologického světa.

Assistanta obohatí pokročilé jazykové modely

Google má nicméně ve svém portfoliu jak vlastního asistenta, tak i umělou inteligenci Bard, která se po úvodním fiasku rapidně zlepšuje. Podle informací serveru Axios nehodlá gigant z Mountain View vyvíjet obě služby odděleně, ale navzájem by si mohly vypomáhat – ze získaného interního e-mailu je patrné, že se v kancelářích Googlu pracuje na obohacení Assistanta o prvky umělé inteligence ze sekce vyvíjející Barda.

Pokud jsou informace pravdivé, Google již vyčlenil tým zaměstnanců, který má za úkol zapracovat nejnovější jazykové modely do hlasového asistenta, přičemž jako první by se „Assistant na steroidech“ mohl objevit v chytrých telefonech. V souvislosti s vylepšením Assistanta nejspíše přijdou o práci také desítky zaměstnanců, kteří už po restrukturalizaci nebudou pro vývoj potřeba. V Mountain View Assistantovi stále věří, alespoň podle vyjádření viceprezidenta divize zaštiťující jeho vývoj Peeyushe Ranjana: „Assistentovi i nadále věříme a ohledně jeho budoucnosti jsme optimističtí,“ stojí v e-mailu.



Nebezpečná umělá inteligence, podvodník



Nepřehlédněte

Bard vs. ChatGPT: který z nich lze snadno zneužít k vytváření phishingu a špionážního malware?

Konkrétní plány či návrhy, jak by mohly pokročilé jazykové modely vylepšit hlasového asistenta Googlu, nicméně zmíněny nebyly. Nejpravděpodobnější je například vylepšení odpovědí na položené dotazy, které by mohl Assistant obohatit i o další kontextové informace. Vzhledem k tomu, že hlasového asistenta z Mountain View využívají každý měsíc stovky milionů uživatelů, mohou strojové učení a pokročilé jazykové modely významně přispět ke zlepšení jeho funkčnosti.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku