Domů » Bleskovky » Google a hry? Ve hře jsou akvizice herních studií i vlastní konzole

Google a hry? Ve hře jsou akvizice herních studií i vlastní konzole

Nových projektů není nikdy dost, řekli si zřejmě v Googlu, a rozhodli se pustit do světa her. To alespoň tvrdí pětice lidí, kteří mají přístup přímo k plánům Googlu.

Google údajně zvažuje, že by se pustil hned do tří oblastí souvisejících s videohrami. Mělo by jít o streamovací platformu, vlastní hardware a dokonce i vývoj samotných her. Internetový gigant se o hraní nezajímá poprvé. Již v roce 2014 zvažoval koupi populární video služby Twitch, než se však rozhoupal, vyfoukl mu ji Amazon. S Googlem je spjata dokonce i společnost Niantic stojící za populárními hrami Ingress a Pokémon Go. Ta totiž původně vznikla jako interní startup v rámci Googlu.

Herní konference obchází Yeti

Streamovací služba od Googlu je dle dostupných informací vyvíjena pod kódovým názvem Yeti a měla by být podobná již fungující Nvidia GeForce Now. Hry by běžely na vzdálených serverových počítačích s obrovským výkonem a uživatelům by se pouze streamoval jejich obraz. Hraní by tak samozřejmě bylo možné i na velmi slabých strojích. Podmínkou však zůstává stabilní a rychlý internet.

GeForce Now je v současnosti asi nejpoužitelnější služba pro vzdálené streamování her. Dokáže ji Google porazit?

Jeden anonymní zdroj obeznámený s vývojem Yeti dokonce naznačil, že by mohlo být možné hru streamovat přímo z prostředí prohlížeče Chrome. To zní možná až příliš dobře na to, aby to byla pravda. O výmysl nicméně nejde také, vícero zdrojů potvrdilo, že Google již začal na svou platformu lákat vývojáře.

Zástupci Googlu prý navštívili například konference GDC a E3, kde se sešli s vedením několika velkých herních studií. Ty přesvědčovali k podpoře jejich streamovací platformy, ale podle informací webu Kotaku dokonce sondovali i o poznání zajímavější možnosti. Představitelé Googlu prý aktivně zjišťují i možnosti kompletní akvizice celých herních studií. Pokud by se Googlu povedlo pohltit několik velkých herních firem, bezpochyby by získal slušnou výhodu pro službu Yeti. Na druhou stranu by šlo o značně drahý a riskantní krok, který by se nemusel úplně vyplatit.

Chystá se konkurence PlayStationu a Xboxu?

Třetí zákulisní informací je to, že Google plánuje představit i vlastní konzoli. O té je však skutečně minimum informací a není tak jisté ani to, na jaké bázi by měla fungovat. Jednalo by se o výkonný přístroj přímo konkurující PlayStationu a Xboxu, nebo by šlo spíše o „krabičku“ pracující se streamováním her z Yeti? To v současnosti neví nikdo.

Dočkáme se podobné show s konzolí Googlu?

Existují však indicie nahrávající tomu, že by možná mohlo jít o skutečně plnohodnotnou konzoli. Google totiž v lednu tohoto roku najal Phila Harrisona, dlouhodobého vrcholového manažera v Sony i Microsoftu, kde řídil vývoj obou konzolí. Harrison navíc není jediným herním veteránem, kterého Google získal. V poslední době totiž lze pozorovat poměrně agresivní a zřejmě velmi dobře financovanou strategii Googlu, jenž se aktivně snaží získat klíčové osoby z oboru. „Přetáhl“ tak již několik předních vývojářů a marketingových odborníků z EA, PlayStationu a dalších herních společností.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

 1. PS i XBox jsou zazite konzole, kazda ma svou obrovskou fanouškovskou zakladnu.

  V poslední době se MS podařilo navodit super atmošku pro hráče a že se skutečně o hráče zajímají. Což nelze říci ani o Sony bohužel. Ti mají takový chladnější přístup ke svým hráčům. Sony má zase lepší tituly a někomu lépe sednou ovladače a podobně.

  Jestli se Googlu podaří prorazit? Horko těžko. Možná nějaké procento ukousnou, ale nakonec to skončí jako s jejich slavnýma Chromebookama. Pokud však přinesou dříve než Xbox nebo PS streamovací konzoli s lepšími možnostmi a nabídkou, mají šanci ukousnout určité sousto. Nicméně to vidím tak, že to bude jako snaha prosadit další OS mezi mobilní telefony. :)

  • No chromebooky sú v USA docela úspešné takže nechápem ten sarkazmus. Tu je otázka akú veľkú snahu Google vyvinie. Peňazí majú viac než dosť. A skutočne sa to nedá prirovnávať k tomu trápnemu pokusu mrkvosoftu. Oni si systém sami pochovali a spočiatku to bol systém čo mal budúcnosť. Ale neskôr Microsoft robil jedno zlé rozhodnutie za druhým a odohnal si kopu zákazníkov. Ak Google bude vážne chcieť myslím že nezaberie iba pár bezvýznamných percent. Stačí ak ponúkne dostatok exkluzívnych titulov a nasadí agresívnu cenovku a hráči sa len pohrnu.

  • Len preto, ze si to kupi par studentov na pisanie seminarok a potom to hodia do kosa nepovazujem za uspech. Na realnu pracu absolutne nepouzitelne.

  • No asi tak.
   Chromebook s tim jejich OS se neda používat. Ani vývojáři se nehrnoou, tak tam pustili dotykové aplikace z Androidu. :D
   Další možnost, jak zachránit Chromebooky je tam Pustit Linux, což Google také dělá. Google se točí podobně jak MS s Windows Mobile, kdy tam pouštěl aplikace z iOS a Androidu, jen aby to mělo více aplikací.

   Opravdu se divím, že Google ten systém tak pořád na sílu tlačí. Podobně jako jejich Google +

  • Ty kraso, tady se zase objevilo pubescentnich odborniku na Chromebooky. Kazdy rok je to o prazdninach stejne – nove prezdivky, stejne tupe nazory. Ted opet. Tray, M, zo…

   Hosi, to ze mate prazdniny neznamena, ze nemate byt v deset v posteli.

  • Jirko klid ano? Sam jsi neprispel zadnym rozumnym komentářem, pouze tu peskujes lidi. Coz neni vůbec treba a muze se tu odehrát diskuze zcela v klidu. OK? :)

 2. Zní to zajímavě, ale bojím se že to Google pohřbí, jako hodně projektů

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).