Domů » Bleskovky » Globální dodávky smartphonů byly v prvním letošním kvartálu nejnižší od roku 2013

Globální dodávky smartphonů byly v prvním letošním kvartálu nejnižší od roku 2013

Světové dodávky smartphonů byly v prvním čtvrtletí letošního roku nejnižší od roku 2013. Do obchodů se dostalo 272,5 milionu telefonů, což je meziroční pokles o 13 %. Informovala o tom analytická společnost Canalys.

smartphony

Pokles, způsobený do značné míry koronavirovou pandemií, zaznamenalo trio lídrů trhu, tedy Samsung, Huawei a Apple, naopak „čtyřka“ a „pětka“ trhu – značky Xiaomi a Vivo – vykázaly z roku na rok 9%, resp. 3% růst. Samsung za první letošní kvartál dodal do obchodů necelých 60 mil. smartphonů, což je meziroční pokles o 17 %, Huawei 49 milionů (rovněž pokles o 17 %), Apple zhruba 37 milionů (-8 %), Xiaomi něco přes 30 milionů a Vivo přibližně 24 milionů. Ostatní výrobci zaznamenali pokles o 21 % a dohromady na trh dodali necelých 72,5 mil. smartphonů.

Tržní podíl Samsungu tak momentálně činí 21,9 procenta, Huawei 18 procent, Applu 13,6 procenta, Xiaomi 11,1 procenta a Viva 8,9 procenta.

Zlepšení až ve třetím kvartálu

Analytici společnosti předpokládají, že pokles se v následujícím kvartálu ještě prohloubí, ale že poté se situace začne zlepšovat. Nicméně lze očekávat, že ekonomické dopady koronavirové krize budou přetrvávat ještě dlouho dobu po jejím skončení, takže může nějakou dobu trvat, než se situace zcela stabilizuje.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

2 komentářů

  1. a bude hůř, chalani!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).