Cena:

Globální dodávky smartphonů byly v prvním letošním kvartálu nejnižší od roku 2013

smartphony

Světové dodávky smartphonů byly v prvním čtvrtletí letošního roku nejnižší od roku 2013. Do obchodů se dostalo 272,5 milionu telefonů, což je meziroční pokles o 13 %. Informovala o tom analytická společnost Canalys.

smartphony

Pokles, způsobený do značné míry koronavirovou pandemií, zaznamenalo trio lídrů trhu, tedy Samsung, Huawei a Apple, naopak „čtyřka“ a „pětka“ trhu – značky Xiaomi a Vivo – vykázaly z roku na rok 9%, resp. 3% růst. Samsung za první letošní kvartál dodal do obchodů necelých 60 mil. smartphonů, což je meziroční pokles o 17 %, Huawei 49 milionů (rovněž pokles o 17 %), Apple zhruba 37 milionů (-8 %), Xiaomi něco přes 30 milionů a Vivo přibližně 24 milionů. Ostatní výrobci zaznamenali pokles o 21 % a dohromady na trh dodali necelých 72,5 mil. smartphonů.

Tržní podíl Samsungu tak momentálně činí 21,9 procenta, Huawei 18 procent, Applu 13,6 procenta, Xiaomi 11,1 procenta a Viva 8,9 procenta.

Zlepšení až ve třetím kvartálu

Analytici společnosti předpokládají, že pokles se v následujícím kvartálu ještě prohloubí, ale že poté se situace začne zlepšovat. Nicméně lze očekávat, že ekonomické dopady koronavirové krize budou přetrvávat ještě dlouho dobu po jejím skončení, takže může nějakou dobu trvat, než se situace zcela stabilizuje.

Autor článku
Martin Duchoslav