Domů » Bleskovky » Gartner: Podíl mobilních Windows klesl ve třetím čtvrtletí na 1,7 %, Windows 10 situaci nezachrání

Gartner: Podíl mobilních Windows klesl ve třetím čtvrtletí na 1,7 %, Windows 10 situaci nezachrání

Agentura Gartner zveřejnila svoji analýzu třetího čtvrtletí letošního roku z hlediska prodejů smartphonů a aktuálního podílu výrobců a mobilních operačních systémů na trhu. Není překvapením, že se na čele vyhřívá Android s 84,7procentním tržním podílem, přičemž nejúspěšnějším výrobcem zařízení s Androidem je Samsung. Ten ve třetím kvartále prodal 83,6 milionů telefonů, což mu zajišťuje pohodlné první místo s obrovským náskokem na druhý Apple.

  

Ten v minulém čtvrtletí prodal 46 milionů iPhonů s iOS, což mu zajistilo 13,1procentní podíl v koláči prodaných smartphonů a operačních systémů. Pětici největších výrobců telefonů uzavírají čínští giganti Huawei, Lenovo (včetně Motorola Mobile) a Xiaomi, zejména u posledních dvou jmenovaných se jednalo velmi těsný souboj, z něhož podle Gartneru vyšlo vítězně Lenovo.

Třetí největší platformou pro Androidu a iOS zůstává Windows Phone, ačkoliv oproti loňskému roku došlo k výraznému poklesu podílu ze 3 na 1,7 procent. Microsoft ve třetím kvartále prodal pouze 5,87 milionů Lumií, na ostatní výrobce telefonů s Windows připadá pouze 70 tisíc prodaných kusů.

Microsoftu by mohlo pomoci následující čtvrtletí, kdy se začnou prodávat dlouho očekávané vlajkové Lumie 950 a 950 XL, stejně tak dostupný model Lumia 550. Gartner ale nevěří, že nové telefony s nejnovější generací operačního systému Microsoftu pomohou, ředitelka výzkumu Roberta Cozza očekává, že mobilní Windows budou stále tvořit malou část z celkového trhu se smartphony, jelikož spotřebitelé jsou více přitahování konkurenčními platformami. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
207 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments