Domů » Bleskovky » Futuristický stroj Surface Studio rozebrán: těžce opravitelný a s ARM procesorem uvnitř

Futuristický stroj Surface Studio rozebrán: těžce opravitelný a s ARM procesorem uvnitř

Před měsícem představila společnost Microsoft futuristicky vypadající 28palcový počítač, který lze ovládat dotyky, speciálním perem Surface Pen, anebo unikátním kolečkem Surface Dial (více informací). Na tento drahý stroj se podíval tým techniků z iFixit, který ohodnotil opravitelnost počítače známkou 5/10 (1 je nejhorší a 10 nejlepší).

en-intl-pdp0-surface-campo-2wr-00001-f1-desktop

Výsledek napovídá, že se nejedná o lehce opravitelné zařízení a stejně je na tom například i počítač iMac 5K od společnosti Apple. Nepotěší ani fakt, že jsou operační moduly RAM, procesor a grafická karta připájené k základní desce. Naopak potěší možnost snadné výměny pevného disku bez nutnosti rozebírat celé zařízení.

ygdcpsgfzyapubkf-huge

Tým odborníků při rozebírání Surface Studia dále zjistil, že se uvnitř počítače pospolu s desktopovým procesorem od Intelu ukrývá čip ARM. Technici bohužel neupřesnili, co má tento úsporný procesor na starosti – podle všeho by měl ulehčovat práci displeji PixelSense s rozlišením 4500 x 3000 pixelů (192 ppi). Cena tohoto téměř šestikilového přenosného displeje začíná na 2 999 dolarech (přibližně 74 300 korun bez DPH) a končí na 4 199 dolarech (cca 104 tisíc korun bez DPH), takže si bude muset každý budoucí majitel pořádně rozmyslet, jakou konfiguraci zvolí – pozdější změny jsou totiž „tabu“.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).