Domů » Bleskovky » Fuchsia: Google pracuje na novém operačním systému „pro všechno“

Fuchsia: Google pracuje na novém operačním systému „pro všechno“

Google má velký zájem, aby jeho operační systémy byly využívány na co nejširším okruhu zařízení – v telefonech, tabletech, televizorech, počítačích, automobilech či zařízeních internetu věcí. Americký gigant je ve všech těchto oblastech aktivní a tvoří pro ně operační systémy – Android (Wear, Auto, TV), Chrome OS či Brillo. I když jsou všechny tyto systémy založené na Linuxu, jedná se vždy o specializované řešení pro dané využití.

android-all-screens

Google však údajně touží po tom mít jeden operační systém „pro všechno“, podobně jako se o to aktuálně pokouší Microsoft s Windows 10. Z tohoto důvodu začíná na zelené louce vyvíjet nový operační systém jménem Fuchsia. A světe div se, není postaven na Linuxu, ale na jádře Magenta, které staví na Little Kernel. Zatímco Little Kernel je ušité na míru zařízením internetu věcí, Magenta do něj přidává podporu uživatelského režimu a model zabezpečení, což využijí zase telefony, tablety a další zařízení.

fuchsia

Fuchsia má podporovat jak mobilní ARMové čipsety, tak i „počítačové“ x86 procesory. Kódy projektu jsou dostupné na GitHubu a depozitáři GoogleSource. Technicky zkušení uživatelé mají možnost vyzkoušet si Fuchsii na virtuálním stroji nebo na skutečném PC, brzy by podle Travise Geiselbrechta z Googlu měla přijít verze pro Raspberry Pi 3.

Jsme zvědaví, zda se z Fuchsie vyklube pouze experimentální projekt, nebo naopak nástupce všech operačních systémů od Google.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments