Domů » Bleskovky » Fuchsia: Google pracuje na novém operačním systému „pro všechno“

Fuchsia: Google pracuje na novém operačním systému „pro všechno“

Google má velký zájem, aby jeho operační systémy byly využívány na co nejširším okruhu zařízení – v telefonech, tabletech, televizorech, počítačích, automobilech či zařízeních internetu věcí. Americký gigant je ve všech těchto oblastech aktivní a tvoří pro ně operační systémy – Android (Wear, Auto, TV), Chrome OS či Brillo. I když jsou všechny tyto systémy založené na Linuxu, jedná se vždy o specializované řešení pro dané využití.

android-all-screens

Google však údajně touží po tom mít jeden operační systém „pro všechno“, podobně jako se o to aktuálně pokouší Microsoft s Windows 10. Z tohoto důvodu začíná na zelené louce vyvíjet nový operační systém jménem Fuchsia. A světe div se, není postaven na Linuxu, ale na jádře Magenta, které staví na Little Kernel. Zatímco Little Kernel je ušité na míru zařízením internetu věcí, Magenta do něj přidává podporu uživatelského režimu a model zabezpečení, což využijí zase telefony, tablety a další zařízení.

fuchsia

Fuchsia má podporovat jak mobilní ARMové čipsety, tak i „počítačové“ x86 procesory. Kódy projektu jsou dostupné na GitHubu a depozitáři GoogleSource. Technicky zkušení uživatelé mají možnost vyzkoušet si Fuchsii na virtuálním stroji nebo na skutečném PC, brzy by podle Travise Geiselbrechta z Googlu měla přijít verze pro Raspberry Pi 3.

Jsme zvědaví, zda se z Fuchsie vyklube pouze experimentální projekt, nebo naopak nástupce všech operačních systémů od Google.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  fucks ya? jako really? :D nebo už je apríl? :D a to logo :DDD [odkaz]

 2. 3kolik (neregistrovaný)

  Nemám rád systémy, které mají být pro všechno. Obvykle to bývá sice použitelé všude, ale zároveň vlastně nikde. To je jak u nás na patře, kde je firma, která vám udělá „jakýkoliv software pro cokoliv a v čemkoliv“.

  • PN (neregistrovaný)

   Máte tak nějak pravdu, ale systém pro všechno by byl unikátní nejen pro uživatele že by se vše stejné ovládalo, ale hlavně pro programátory. Myslím že se to tímto směrem bude čím dál tím více točit a držím tomu palce :)

  • By bol unikatni? Si zaspal dobu? MS tuto „vymozenost“ ponuka uz vyse roka, ale ze by sa k nemu programatory hrnuli som si nevsimol. UWP aplikacie pribudaju, nie ze nie. Dovod preco tomu tak nie je pekne popisal aj Johny vo vedlajsej teme.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Tak to jsi jenom sedl MS na lep. Marketingove kecy ale realita je nekde uplne jinde. A prave proto to nefugnuje.

  • A preco by to nefungovalo ? :)

  • Jirka: Ty tomu asi velmi nerozumies vsak? :)

   Jediny dovod preco to „nefunguje“ popisal Johny v tejto teme [odkaz]

 3. No tak za pár let uvidíme jestli doženou Microsoft, nebo dokonce předeženou……, pokud to není kachna, tak bych si tipnul, že to druhé.
  Taky jsem zvědavý kdy Applu dojde, že zaspal.
  3kolik: Tak to já jsem opačného názoru a naopak vidím budoucnost v jednotnosti a jednoduchosti systému, myslím tím pro uživatele.

  • Johny (neregistrovaný)

   Už jsem to psal u poslední zmínky o absenci jacku a důvodu k tomu. Apple rozhodně nezaspal, jen na to jde jinou cestou.

  • Jasně Johny…

  • Martin (neregistrovaný)

   Microsoft asi tazko predezenou.. asi tak ako ich microsoft neprezene v androide.. s wp

  • Johny (neregistrovaný)

   Ne, určitě Apple na to není připravenej a nemá plán :D Jasně RadekLaz ;D

  • Filip (neregistrovaný)

   Apple zaspal? Nějak nechápu. V čem konkrétně?

   A prosil bych normální odpověď a ne klasickej hate balast.

  • V tom, že nevyvíjí jednotný systém. Z pohledu uživatele je jednodušší mít na všem jeden systém, který se přizpůsobí konkrétnímu zřízení, ale způsob ovládání a vzhled je stejný. Nejsem ajťák, takže se na to nedívám z pohledu odborníka, ale z pohledu uživatele.
   Microsoft tvrdí, že na tom pracuje (potřebuje k tomu už jednotnou architekturu procesoru) a Google se chystá.
   Připomínám, že je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji.
   A ano Johny? U Apple nevidím žádné změny, jen postupné vylepšování. Netvrdím, že je iOS špatný systém, ale otázka zní zda má prostor ještě k nějakému vývoji a nebo se jen Apple snaží vytěžit maximum z něčeho zastaralého dokud to lze.

  • Johny (neregistrovaný)

   RadekLaz – odborník v oblasti AppleLabs :D Ví přesně co Apple vyvíjí, nevyvýjí a jaká je jeho budoucnost :D

   Vtipné jsou pak poznámky: „nevidím změny, ale vylepšování“ :DDDD

  • Johny (neregistrovaný)

   *nevyvíjí omg :D

  • Směj se jak chceš Johny. Jak jsem napsal jsem uživatel, nikoliv odborník. A jako uživatel nevidím u iOS žádnou revoluci systému, vidím pouze postupnou evoluci, která stagnuje.
   Ať je to Microsoft nebo Google nebo Apple, nikdo nevidí do nekonečné budoucnosti a jednou za čas musí přijít zásadní změna v systému. Já ji momentálně vidím v totální jednotnosti systému.
   Android naráží na šílenou roztříštěnost mobilního systému a na to, že nemá operační systém. Takže to bude řešit. Apple, ten šlape jen díky tomu, že dělá systém jen pro své zařízení, kterých je pár. Každý tady nadává na W10, ale chtěl bych vidět jak by si s tou rozmanitostí zařízení poradil Apple.
   Každopádně jsem zvědav kam to bude s Googlem směřovat.

  • Osobně si myslím, že Apple jedinej by měl nějakou šanci uspět s jedním univerzálním OS, protože jako jedinej má uzavřenou množinu zařízení, kterou má zároveň pod plnou kontrolou. Kdo ví co teda teď Google s timhle novym projektem. Ale zajistit, aby ten systém běžel všude stejně, nebo alespoň slušně, to je podle mě tak složitej problém, že se to nedá solidně vyřešit.

  • Filip (neregistrovaný)

   RadekLaz:

   Teď jsi mě docela zmátl. Proč by měl Apple dělat jeden systém na všechno? Vždyť není důvod. Apple chce konkrétní software na svůj konkrétní hardware a prodávat jako celek, což je právě důvod, proč jsou jeho zařízení odladěnější než od MS a Googlu. Jak jsi řekl, nejsi ajťák a já jako ajťák ti můžu říct, že vývoj na jednotný systém fakt jednodušší není – stačí se podívat na Windows 10, jak se každý plácá s těmi universal aplikacemi.

 4. olejnjak
  MS mel s WPO8/8. dobře naslapnuto bez ohledu na lumie a par dalších (tehdy bylo ještě navyber) jak je která vykonna, bezel os všude prakticky stejne, jak je to ted vi každý a z w10m se stal kockopes, s nejednotnym ui, něco kopiruje z droidu (kdo dneska od koho nkopiruje ze) něco z ios něco ma svoje ale je to slepenec a podle toho taky bezi….s usmevem ctu pochvalne příspěvky mistniho htc guru jaky je android paskvil slepenec linuxu/kavy a další „moudra“ ze tam ale silne smeruje i ms s w1m to uz pochopitelne nezmini, pouziva prec top model a hned dva tak rpc by si hanil to sve…fakt skvele invrestovanych 30tisic do sice výborného hw to ano, ac s designem nad který se povznáší ale s vybornym os zatím ještě le s mizivym zajmem vyvoraju a navíc další utikaji.
  Jiriku uvedomi si ze tebou caSto omilane „Prodeje neznamenaji nic“ tedy cisla, a kvantita neznaci kvalitu, zni sice krasne pravdive ale jak se sam presvedcujes takzvane na to S bilej tesak.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).