TOPlist

Recenze FSC Pocket LOOX N560

Velká recenze špičkově vybaveného PDA s VGA displejem, Wi-Fi a GPS.

FSC Pocket Loox N560Společnost Fujitsu Siemens Computers není na poli kapesních počítačů žádným nováčkem. V poslední době se navíc výrobky této společnosti těší velké oblibě mezi uživateli. O vaši přízeň se v této recenzi bude ucházet Pocket Loox N560, který je v současné době nejvyšším modelem v sérii N5xx a současně i jedním z nejlépe vybavených PDA, které jsou na trhu. Nabídne vám například dotykový displej s VGA rozlišením, procesor Intel Xscale s taktem 624Mhz, integrovaný Wi-Fi modul nebo GPS přijímač. Pokud vás zajímá, jak se s tímto zařízením pracuje a co od něj můžete očekávat, přečtěte si tuto recenzi.

Již dříve jsem měl možnost nahlédnout pod pokličku Looxovi N520, jehož recenzi naleznete zde. Vyspělejší model N560 přináší po hardwarové stránce celou řadu inovací, se kterými vás podrobně seznámím v dalších odstavcích. Fujitsu Siemens Computers vyrábí svá zařízení celkem ve třech řadách. Do řady C patří klasická PDA, vyšší řada N značí kapesní počítače, které se mohou pyšnit integrovaným GPS přijímačem a poslední řada T se specializuje na PocketPC řady Phone edition, které podporují GSM/GPRS/UMTS sítě, navíc mohou nabízet podporu GPS nebo Wi-Fi. Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti Fujitsu Siemens Computers.

 

Obsah balení
Pocket Loox N560 je možné zakoupit v několika variantách. Ta první, levnější, obsahuje přístroj s klasickým příslušenstvím. Druhá varianta, kterou jsem měl k recenzi zapůjčenou já, se označuje jako Navi Set. Ta obsahuje navíc napájecí 12V adaptér, držák do auta plus navigační software Dynavix Mobile 2005 ČR 1.6. Cena Navi Setu je ale o několik tisíc korun dražší.

FSC Pocket Loox N560  
01 02

Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení jeho plné velikosti

Ve variantě Navi Set se balení skládá hned ze dvou krabic. Po otevření velké krabice nalezneme držák do auta, který je na jedné straně vybavený gumovou přísavkou pro uchycení na sklo. Na té druhé se nachází uchycení pro samotné zařízení. Tyto dva díly jsou spojeny kusem ohebného drátu, který je pěkně schovaný pod plastovým obalem. Kromě držáku zde najdeme ještě 12V/24V napájecí auto adaptér. Pokud tyto dvě zmíněné věci vyndáme z krabice, nalezneme v ní ještě menší krabičku. V té se kromě samotného Looxe N560 nachází celkem obyčejné pouzdro, vyrobené pravděpodobně z umělé koženky. Pouzdro je na bocích opatřeno proužky gumy, které po zasunutí přístroje zajistí dokonalé přilnutí pouzdra. Na pouzdře už ale nenajdeme žádnou klipsu pro uchycení na opasek, což je škoda.

Synchronizační kolébka     
03 04 05

V krabici se dále nacházejí dva stylusy, které mají délku rovných 105mm, nejedná se tedy o žádné drobečky, avšak do ruky padnou výborně. Dále zde najdeme nabíječku se dvěma vyměnitelnými redukcemi pro USA a Evropu. Délka kabelu nabíječky je zhruba 175cm. Na jejím konci je klasický napájecí konektor, který se připojuje do synchronizační kolébky, případně na něj můžeme připojit redukci a nabíjet Looxe bez kolébky. Samotná synchronizační kolébka se nese v duchu stříbrné barvy, na její zadní straně se nachází 3,5mm výstup na sluchátka, hned vedle něj zdířka pro kabel. Na spodní straně je kolébka vybavena čtyřmi gumovými kolečky, která zabraňují posouvání kolébky po stole.

Obsah balení  
06 07

Synchronizační kabel je dlouhý zhruba 125cm, na jednom konci se nachází synchronizační konektor + přípojka pro napájení, na té druhé pak klasický USB konektor (Klient) a další USB konektor Host. Zapomenout nesmím ani na 1200mAh baterii, která je rozměrově velmi malá. V balení dále nalezneme obsáhlý manuál a několik doprovodných letáků, mezi kterými nechybí ani kupón na 5 bodů, za které si můžete stáhnout vámi vybraný software ze stránek PocketLoox-choice.com. Kompletní výbavu dovršují ještě dva CD-Rom disky, na tom prvním se nachází klasika – Active Sync a Microsoft Outlook 2002. Na druhém CD najdeme českou lokalizaci v podobě Sunnysoft InterWrite. Obsah balení je tedy velmi rozsáhlý, chybí mi snad jen sluchátka pro poslech hudby.

 

Vzhled a provedení
Pokud bychom vedle sebe položili zařízení jako N520, C550 nebo N560, pravděpodobně jen tak nepoznáme, kterému přístroji patří jaký název. Design jednotlivých zařízení společnosti FSC je totiž téměř totožný, avšak proč experimentovat, když ten stávající většině uživatelů naprosto vyhovuje. Zařízení ze série Loox zkrátka neprovokují nějakým extrémním vzhledem, naopak se nesou v decentním, ale o to více stylovém designu, ke kterému nemám vůbec žádné výhrady. Teď už si ale před sebe položím toho správného, Looxe N560 a podíváme se, co se kde nachází.

Pohled na přední… …a zadní stranu
08 09

Rozměry N560 jsou velmi podobné již zmiňovaným modelům, konkrétně 116x71x14mm z něj v kombinaci s hmotností 160gramů dělají velmi příjemné zařízení, které se bude velmi dobře nosit nejen v pouzdře, ale i po kapsách.
Na přední straně přístroje se kromě velkého VGA displeje s úhlopříčkou 91mm nachází i Power button (tlačítko pro vypínání a zapínání zařízení/displeje). To je umístěno nad displejem v horní části N560ky přesně na středu. Pod displejem se nacházejí ovládací tlačítka. Opět přesně ve středu najdeme potvrzovací tlačítko, které je obklopeno ovládacími šipkami (tlačítky) pro pohyb ve čtyřech směrech. Na levé straně od ovládacích šipek jsou klávesy pro spuštění Kalendáře a Kontaktů, na pravé straně tlačítka pro spuštění GPS a klávesa pro návrat na hlavní obrazovku. Zmíněná tlačítka je samozřejmě možné v případě potřeby přemapovat, a akci lze nastavit jak pro krátký, tak i dlouhý stisk.

Boční strany  
10 11

Zadní strana nabízí v horní části konektor pro externí GPS anténu, kousek pod ním se nachází společně s logem FSC i symbol Windows Mobile. Dále zde najdeme výsuvný kryt, pod kterým se nachází baterie. Kryt je v dolní části opatřený gumovou linkou, která brání posuvu přístroje po kluzkém povrchu. Na horní straně najdeme SD/IO slot pro paměťové karty typu SD a MMC. Kousek vedle potom 3,5mm výstup na sluchátka. Stejně jako například u HTC Universala, i zde 3,5mm zdířku kvituji s povděkem, jelikož se nemusíte při připojování sluchátek ničím omezovat. Na spodní straně je jen konektor pro datový/synchronizační/nabíjecí kabel a vedle něj drobný otvor, který slouží k provádění restartu zařízení.

Detail tlačítek  
12 13
14 15

Na pravé boční straně najdeme malý mikrofon a tlačítko pro spouštění diktafonu, kousek dál ještě Fast IrDA. Na protější straně se už nenachází vůbec nic. I když je kryt Looxe plastový, tak se nikde nic nehýbe a nevrže, konstrukce na mě celkově působila velmi kvalitním dojmem.

N560 v rozloženém stavu 
16

Videopohled na Looxe N560

 

Hardware a technické specifikace
Pocket Loox N560 je jedním z vůbec nejlépe vybavených PDA na trhu. Operační systém Windows Mobile 5.0 se nachází ve verzi Premium edition, má také implementovaný opravný balíček AKU 2.3 a nechybí mu ani podpora profilu A2DP. V jeho útrobách tepe rychlý procesor Intel Xscale PXA 270 s frekvencí 624Mhz. Tento procesor je v současné době tím nejvýkonnějším, který je možné v kapesních počítačích nalézt. Další dominantou je dotykový TFT displej s VGA rozlišením (480x640px) při 65k barvách. Displej nabízí diodové podsvícení, které nabízí opravdu extrémně jasnou svítivost. Pokud jsem nastavil hodnotu podsvícení u N560 na maximum a srovnal jej s maximálním podsvícením mého Universala, pak moje cihla nedosahovala ani poloviční hodnoty svítivosti, jako Loox N560. Přičemž displej je jasně bílý bez jakéhokoliv žlutého nádechu. Je jen škoda, že přístroj neumožňuje nastavit hodnotu podsvícení zvlášť pro napájení z baterie a ze sítě.

Srovnání s Qtekem 9000     
17 18 19

Co se týče paměti, zde přístroj nikterak nevybočuje ze zaběhnutého standardu – 64MB RAM a 128MB ROM, přičemž uživatel má po Master resetu k dispozici zhruba 74MB ROM a 35MB operační paměti RAM. Loox N560 exceluje i v datových službách, jelikož se s okolím můžete spojit přes rychlý IrDa port nebo Bluetooth verze 1.2. Problém s ním nebudete mít ani při připojení do bezdrátových sítí, jelikož Loox podporuje Wi-Fi standardů 802.11b i 802.11g. Kvalita přijímaného signálu nijak nevybočuje z klasiky, na kterou jsme zvyklí u jiných PDA. K počítači jej připojíte přes USB kabel (se speciálním datovým konektorem), přístroj podporuje USB ve verzi 1.1.

Zleva MDA Compact, Compact II, Loox N560 a Qtek 9000
20 21
22 23

Co ale potěší, je podpora funkce USB Host, po které marně volá většina uživatelů jiných zařízení, v praxi k němu můžete připojit například pevný disk nebo digitální fotoaparát, je však potřeba dbát na to, aby byla příslušná periferie napájena z vlastního zdroje. Na závěr nechybí ani možnost komunikace přes sériové rozhraní RS232.

Maximální podsvícení N560 a Qteka 9000

Detail displeje Looxe N560

26 27

Málem bych zapomněl na jedno z velkých lákadel N560, čímž je bezesporu integrovaný GPS přijímač s kvalitním čipem SiRF Star III, který si podrobněji popíšeme v následující kapitole.

 

GPS a Dynavix Mobile 2005
Pokud hledáte vhodné zařízení pro GPS navigaci do auta, pak by pro vás měl být Loox N560 tou správnou volbou. V rozšířeném balení Navi Set totiž naleznete vše, co k tomu budete potřebovat. Pomocí úchytky do automobilu Looxe pohodlně připevníte na čelní sklo nebo palubní desku, o neustálý přísun energie se bude starat autonabíječka. Jak jsem již zmínil, GPS obsahuje vysoce přesný čip SiRF Star III, se kterým se dnes setkáme ve většině navigačních zařízení. U N560ky mě ale trochu zklamala doba potřeba pro první zachycení signálu ze satelitů.

N560 v terénu Navigace v automobilu
24 25

Je zajímavé, že když jsem ve městě testoval Looxe N520 se stejným GPS čipem, tak neměl s chycením družic téměř žádné problémy, naproti tomu s N560kou jsem parkrát čekal i pět minut, přičemž některé pokusy skončily neúspěchem. Na volném prostranství byl příjem signálu pochopitelně mnohem lepší, ale i tak jsem GPS přijímač pomalu začínal podezírat, zda nemá nějakou drobnou hardwarovou chybu nebo se mnou jen tak nelaškuje. Až se ale GPSka chytila, tak navigace chodila přesně jak měla.

Dynavix Mobile 2005

Odchylka pro zaměření byla téměř minimální, je však potřeba čekat, než se signál ustálí a dojde k přesnějšímu zaměření. K jednoduché navigaci můžete využít přímo software od FSC s názvem GPSlocator, my se ale podíváme na propracovaný český navigační systém Dynavix. Ten se nedávno dočkal vylepšené verze 1.6, tuto verzi jsem dostal na paměťové kartě společně s Looxem. Pro navigaci jsem měl k dispozici mapu České republiky. Ta je skutečně velmi podrobná, ve větších městech například nechybí popisná čísla budov a velmi dobře se v ní orientuje, což platí i o samotném programu Dynavix. Prostředí programu je kompletně v českém jazyce (aby také ne, když je to český produkt), veškerá nastavení aplikace jsou přehledně, v programu se tedy budete už po několika minutách velmi dobře orientovat. Dynavix se velmi dobře ovládá i bez stylusu – ikonky jsou dostatečně velké a neměli by jste tedy mít problémy ovládat program prstem.

Dynavix Mobile 2005     
01 02 03

Po zaměření signálu z družic zachytí Dynavix vaši polohu na mapě, a v případě potřeby si pak už jen stačí naplánovat cestu a program vás naviguje (samozřejmě i hlasově). Ve městech dochází k občasnému zkreslování zaměření vaší pozice, s tímto jevem jsem se ale setkával jen ve velmi hustě obydlených oblastech. Pokud jedete mimo město, je zaměřování vaší polohy opravdu přesné. Dynavix umí ve stavovém řádku zobrazovat nadmořskou výšku nebo vaši aktuální rychlost. Program jsem vyzkoušel i při jízdě vlakem, a zde má Dynavix tendenci “přilepovat“ mou polohu k nejbližší hlavní silnici vedoucí podél trati. Není se, ale čemu divit, jelikož je to program pro navigaci do auta a výrobci tak nepředpokládali, že s ním budete jezdit po kolejích .

04 05 06

A jak je na tom Loox při aktivní GPS navigaci s výdrží? Provedl jsem malý test, při kterém jsem měl nastavené podsvícení displeje na poloviční hodnotu, v aplikaci pro nastavování frekvence procesoru (o té si ještě budeme povídat níže) jsem nastavil hodnotu na Standard mode. S baterií nabitou na 100% jsem vyrazil do terénu – po hodině navigování byl stav baterie na 73%, o další hodinu klesla baterie na 44%, za dalších 90 minut už zbývaly pouhé 4% a několik minut po tom se Loox nadobro vypnul. Sečteno a podtrženo, při aktivní navigaci mi vydržel zhruba 3 a půl hodiny, což je průměrný parametr. Během testu jsem se ale téměř pořád pohyboval, a proto si družice neustále předávaly informace o mé poloze.

 

Windows Mobile 5.0 a Software
Jak jsem již zmínil, v Looxovi najdeme Windows Mobile 5.0 ve verzi Premium edition. Tato verze s sebou přináší kromě nám již dobře známých programů i řadu dalších aplikací, které dokáží usnadnit práci se zařízením. A o těch si teď něco málo povíme.

Today obrazovka  Systémové informace 
Today obrazovka Systémové informace

Pro jednoduchou navigaci přes GPS v něm najdeme utilitu GPS Locator, která zobrazuje vaši pozici, nadmořskou výšku, čas v GMT, grafický kompas, aktuální rychlost a počet snímaných satelitů. Přes GPS Locator si můžete přidávat i vlastní body zájmu (POI). Dále zde najdeme program s tajemným názvem E2C (Connect Mobility), pod kterým se skrývá propracovaný nástroj pro práci s bezdrátovým modulem, nastavíte s ním ale snadno i připojení k internetu. Program budete mít k dispozici po dobu 30 dní ve verzi Professional, a pokud se jej nerozhodnete zakoupit, změní se jeho licence na klasickou verzi, která má oproti Professional několik omezení. Profi verzi je možné získat i za body z poukázky na webu PocketLoox-choice.com.

GPSLocator  E2C Connect Mobility
GPS Locator E2C

Pro práci se ZIP archivy zde nalezneme nástroj FSC Mobile Zip. Pokud si čas od času ukládáte zvukové poznámky, můžete k tomu využít FSC Voice Recorder, který nabízí několik inovací oproti klasickému zvukovému záznamníku. Pro spouštění nejčastěji používaných aplikací je tu FSC Speed Menu. To je velmi užitečná utilita, jelikož obsahuje do skupin roztříděné zástupce základních aplikací a systémových nastavení. V případě potřeby si v seznamu můžete vytvářet vlastní skupiny a zástupce.

Voice Recorder Speed Menu WLAN Power 
Voice Recorder Speed Menu WLAN Power

Díky utilitě Audio Path si můžete směrovat zvukový výstup na sluchátka, reproduktor, BT sluchátka nebo výstup na kolébce. Co mě ale překvapilo, byla možnost aktivovat i více výstupů najednou. Pokud necháte nastavenou volbu Automatic, bude se zvukový výstup směřovat automaticky.

V nastavení najdeme další utilitu pro práci se zvukem, položka Audio v sobě ukrývá jednoduchý, ale účinný ekvalizér. Je škoda, že podobná aplikace se nenachází v základu všem WM5 zařízení. Pro práci s frekvencí procesoru slouží ikonka v nastavení s označením Processor. V ní si můžete vybrat z několika předdefinovaných režimů (Turbo Mode, Standard Mode, Power-Saving Mode a Automatic Mode). V režimu Turbo bude procesor neustále pracovat na frekvenci 624Mhz, to se ale podepíše na celkové výdrži. V režimu Standard se frekvence procesoru sníží na 416Mhz, ale i s tímto kmitočtem je výkon Looxe nadprůměrný. Power-Saving nastaví frekvenci procesoru na hodnotu 208Mhz, značně tím zvýšíte celkovou výdrž přístroje, ale lenost systému už bude znát. Položka Automatic přiděluje frekvenci procesoru automaticky v závislosti na jeho aktuálním vytížení.

Audio Path Ekvalizér Taktování procesoru
Audio Path Ekvalizér Processor 

Výkon procesoru Intel Xscale je opravdu vysoký, provedl jsem srovnávací test se svým Universalem, který má v základu takt procesoru na 520Mhz (také Intel Xscale). Aby byly podmínky stejné, přetaktoval jsem Universala na 624Mhz a začal přes Beta Player přehrávat zhruba minutový videoklip v rozlišení 640x480px (video: 25FPS, datový tok 1400kb/sec; audio: kvalita 128kb/sec – 44100 Hz Stereo). Na Universalovi se mi videa v tomto rozlišení sekají a nepomůže ani 620Mhz frekvence. Naproti tomu u Looxe video při 624Mhz běhá zcela bez problémů, co mě ale překvapilo, že se ukázka u Looxe bez sekání přehrávala i při frekvenci 416Mhz (Standard Mode).

Test videa v TCPMP    
  FSC Pocket Loox N560      Qtek 9000 
Frekvence procesoru 624 Mhz  620 Mhz (nataktováno) 
Průměrná rychlost  107.31%  94.41% 
Video snímky 1221  1286 
Audio vzorky  2217428 2320468 
Množství dat  8168 KB  8856 KB 
Bench. čas  0:45.513  0:54.482 
Bench. počet snímků za sekundu 26.83  23.60 
Bech. vzorkovací frekvence  48721  42591 
Bench. Bit rate  1.5Mbit/sec  1.3Mbit/sec 
Originální čas  0:48.839  0:51.439
Originální počet snímků za sekundu   25  25 
Originální vzorkovací frekvence  44100  44100 
Originální Bit rate  1.Mbit/sec  1.Mbit/sec 

 

Závěr
Pocket Loox N560 je špičkově vybavené PDA, které je určeno zejména náročným uživatelům. Díky vysokému výkonu a kvalitnímu VGA displeji zvládne detailně zobrazovat i náročnější procesy. Pro spojení s okolím využijete rychlé přenosy přes Wi-Fi, na cestách se neztratíte díky GPS přijímači. Za cenu kolem 17 000 Kč bez DPH (Loox N560 s kompletním příslušenstvím a licencí na Dynavix Mobile ČR 2005), získáte kvalitní nástroj, kterému není téměř co vytknout. Osobně mám z N560ky velmi dobrý dojem – je vidět, že inženýři ve FSC nelení a drží krok s požadavky moderní doby.

Pokud máte k tomuto zařízení jakékoliv dotazy, rád vám je zodpovím v komentářích nebo diskuzním fóru.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku