Domů » Bleskovky » Firefox beta pro Windows Modern UI ke stažení, na VLC player si ještě počkáme

Firefox beta pro Windows Modern UI ke stažení, na VLC player si ještě počkáme

Dvojí prostředí operačního systému Windows 8, respektive 8.1, má na svědomí i schizofrenii v samotných aplikacích. Většina vestavěných programů v desktopu Windows má svoji verzi i pro dlaždicové prostředí Modern UI jako například internetový prohlížeč, SkyDrive, prohlížeč obrázků a pdf, zkrátka většina důležitých aplikací je připravena pro pohodlné ovládání myší v desktopu a rovněž pro pohodlné ovládání prsty v Modern UI. Vývojáři aplikací třetích stran stojí na rozcestí, jestli nadále vyvíjet své aplikace pouze pro desktop nebo se podřídit moderním trendům a připravit své programy i pro Modern UI. Své rozhodnutí již mimo jiné provedla společnost Mozilla a vývojáři oblíbeného přehrávače multimédií VLC Player.

  

Mozilla Firefox

Mozilla v těchto dnech uvolnila beta verzi svého internetového prohlížeče Firefox ke stažení a testování. Tento prohlížeč je navržen tak, aby využil všech výhod moderního prostředí v ovládání dotykem prstu. Domovská stránka je tvořena dlaždicemi, které umožňují rychlý přístup do oblíbených nebo naposledy otevřených stránek.

 

Kromě chytrého našeptávače, známého z desktopové verze Firefoxu nebo možnosti otevřít více stránek v jednotlivých záložkách, nabízí navíc podporu pro dotyková gesta, jako například pinch to zoom, možnost používat prohlížeč v úzkém pruhu jako postranní sidebar, sdílet prohlížené stránky pomocí integrované funkce Windows sdílení a další funkce stvořené na míru dlaždicovému prostředí Windows. Beta verzi Firefoxu je možné stáhnout přímo ze stránek Mozilly, po nainstalování je nutné zvolit prohlížeč Firefox jako výchozí, aplikace je k dispozici v češtině.

   

VLC Player

Tvůrce multimediálního přehrávače VLC Player, společnost VideoLAN, vzala vývoj verze programu pro Modern UI za zcela jiný konec. Pomocí webu pro kolektivní financování projektů Kickstarter podmínila vydání aplikace předem naspořenou částkou 40 000 liber (1,3 milionu korun). Tu se podařilo nastřádat na konci předloňského roku, díky čemuž byl vývoj aplikace VLC Player pro Modern UI nastartován a po několika měsících vývoje dokončen.

 

Verze ke stažení jsme se měli dočkat již tento týden, ale ta nebyla bohužel kvůli několika chybám vpuštěna do Windows Store. Vývoj této aplikace trvá již více než rok, doufejme tedy, že tvůrci veškeré chyby brzy opraví a pokusí se o nové schválení co nejdříve. Od nového VLC Playeru pro Modern UI můžeme očekávat vyladěné prostředí pro ovládání prsty, které je podle posledních screenshotů podobné přehrávači Zune od Microsoftu, širokou podporu všech myslitelných audio a video formátů a spousty dalších funkcí. Snad se tohoto přehrávače dočkáme již brzy.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Tak jsem ten Firefox stáhnul, nastavil jako výchozí, ale zaboha nemůžu přijít na to, jak ho otevřít v „metru“. Poradíte někdo?

  • jednoduse – v desktopove verzi Firefoxu kliknes vlevo nahore do menu a hned na prvni strane mas volby otevrit v prostredi metro

 2. Martin II (neregistrovaný)

  MANEK49: Mozno si to skusal ale nie je to jasne z tvojho prispevku…Ak spustis firefox z metra malo by nastartovat metro verziu. To znamena mat dlazdicu na startovacej obrazovke alebo to spustit zo zonamu metro aplikacii. Mozem to vyskusat az vecer.

  • To pochopitelně zkouším, když kliknu v metru na dlaždici Firefox, tak mně to otevře desktop a v něm normální Firefox.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MANEK: To bol odo mna len taky pokus, ale sprava sa ti to ako internet explorer pokial je iny prehliadac nastaveny ako predvoleny. Snad vecer budem vediet co a ako, ale predpokladam ze sa dovtedy najde niekto mudrejsi.

  • Jakub Karásek

   Pokud se otvírá verze pro desktop, stiskněte vlevo nahoře oranžové tlačítko Firefox a zvolte položku „Spustit v prohlížeči Firefox pro Windows 8 Touch“. Zvláštní pojmenování, ale otevře to verzi pro Modern UI

  • Jakub Karásek: To jako fakt (tenhle guidline)? Ach bože:-)

  • Jakub Karásek

   To jako fakt, jakmile to uděláte jednou, tak už se vám bude defaultně spouštět verze pro Modern UI

  • Díky, nějak jsem to přehlíd, ale stejně to letělo pryč :-)

  • Je to pěkná blbost. Co když chci občas použít desktopový a občas metro Firefox? To se Mozille nepodařilo…

  • Martin II (neregistrovaný)

   MCEZA: Ved je to public beta verzia. Neocakavam ze tam bude vsetko dotiahnute.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).