Domů » Bleskovky » Firefox beta pro Windows Modern UI ke stažení, na VLC player si ještě počkáme

Firefox beta pro Windows Modern UI ke stažení, na VLC player si ještě počkáme

Dvojí prostředí operačního systému Windows 8, respektive 8.1, má na svědomí i schizofrenii v samotných aplikacích. Většina vestavěných programů v desktopu Windows má svoji verzi i pro dlaždicové prostředí Modern UI jako například internetový prohlížeč, SkyDrive, prohlížeč obrázků a pdf, zkrátka většina důležitých aplikací je připravena pro pohodlné ovládání myší v desktopu a rovněž pro pohodlné ovládání prsty v Modern UI. Vývojáři aplikací třetích stran stojí na rozcestí, jestli nadále vyvíjet své aplikace pouze pro desktop nebo se podřídit moderním trendům a připravit své programy i pro Modern UI. Své rozhodnutí již mimo jiné provedla společnost Mozilla a vývojáři oblíbeného přehrávače multimédií VLC Player.

  

Mozilla Firefox

Mozilla v těchto dnech uvolnila beta verzi svého internetového prohlížeče Firefox ke stažení a testování. Tento prohlížeč je navržen tak, aby využil všech výhod moderního prostředí v ovládání dotykem prstu. Domovská stránka je tvořena dlaždicemi, které umožňují rychlý přístup do oblíbených nebo naposledy otevřených stránek.

 

Kromě chytrého našeptávače, známého z desktopové verze Firefoxu nebo možnosti otevřít více stránek v jednotlivých záložkách, nabízí navíc podporu pro dotyková gesta, jako například pinch to zoom, možnost používat prohlížeč v úzkém pruhu jako postranní sidebar, sdílet prohlížené stránky pomocí integrované funkce Windows sdílení a další funkce stvořené na míru dlaždicovému prostředí Windows. Beta verzi Firefoxu je možné stáhnout přímo ze stránek Mozilly, po nainstalování je nutné zvolit prohlížeč Firefox jako výchozí, aplikace je k dispozici v češtině.

   

VLC Player

Tvůrce multimediálního přehrávače VLC Player, společnost VideoLAN, vzala vývoj verze programu pro Modern UI za zcela jiný konec. Pomocí webu pro kolektivní financování projektů Kickstarter podmínila vydání aplikace předem naspořenou částkou 40 000 liber (1,3 milionu korun). Tu se podařilo nastřádat na konci předloňského roku, díky čemuž byl vývoj aplikace VLC Player pro Modern UI nastartován a po několika měsících vývoje dokončen.

 

Verze ke stažení jsme se měli dočkat již tento týden, ale ta nebyla bohužel kvůli několika chybám vpuštěna do Windows Store. Vývoj této aplikace trvá již více než rok, doufejme tedy, že tvůrci veškeré chyby brzy opraví a pokusí se o nové schválení co nejdříve. Od nového VLC Playeru pro Modern UI můžeme očekávat vyladěné prostředí pro ovládání prsty, které je podle posledních screenshotů podobné přehrávači Zune od Microsoftu, širokou podporu všech myslitelných audio a video formátů a spousty dalších funkcí. Snad se tohoto přehrávače dočkáme již brzy.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments