Exkluzivně: Testujeme DualSIM komunikátor E-TEN glofiish DX900 + videopohled

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-V květnu tohoto roku jsme jako první server na světě zveřejnili informace o chystaném komunikátoru E-TEN glofiish DX900. Nyní se nám podařilo sehnat téměř finální verzi tohoto Pocket PC, proto se s vámi rád podělím o první dojmy. V článku rovněž naleznete přiložené několikaminutové video, které ale není komentované. Nemusíte se ale bát, v nadcházejících dnech, až si DX900 více osahám, natočím krátkou videorecenzi. Glofiish DX900 je jeden z prvních Windows Mobile komunikátorů, ve kterém můžete současně používat hned dvě SIM karty. To zní velice lákavě a ani zbývající hardwarové parametry nevypadají špatně.

Přístroj je vybavený operačním systémem Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional. Přední straně dominuje jemný VGA displej (480×640px) s úhlopříčkou 2.8″ a schopností zobrazit 65k barevných odstínů. Ten se nachází v jedné rovině s horním krytem, což přispívá k lepší orientaci. Nad displejem najdeme VGA kamerku pro videohovory, světlocitlivý senzor pro automatickou regulaci podsvícení a telefonní reproduktor, u kterého se nachází signalizační diody. Jsem rád, že E-Ten na diody nezapomíná. Pod displejem se nachází čtyřsměrový ovládací prvek s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. V recenzi E-TENu V900 jsem zpracování joysticku příliš nechválil, ale u DX900 je situace zcela jiná, s kurzorovým prstencem se pracuje skutečně výborně. I když se v jeho okolí najde dostatek místa, výrobce se rozhodl na přední stranu osadit pouze dvě klávesy pro příjem a ukončení hovoru. Opět nám tu tedy začíná smutný příběh o chybějících tlačítkách Win, Zpět a Ok, a rovněž softwarové klávesy (SoftKeys) bychom hledali marně.

- -

Levý bok je osazený klávesami pro regulaci hlasitosti a spuštění záznamníku a nechybí zde také 2,5 mm výstup na sluchátka. Protější strana ukrývá otvor pro vložení paměťové karty, tlačítko Power a spoušť fotoaparátu. Teleskopický stylus se vysouvá z pravého dolního rohu. Rozměry telefonu jsou 106 x 60.5 x 17 mm, hmotnost včetně baterie je 147 gramů. DX900 je průměrně velké Pocket PC, které se ale bez komplikací vejde i do kapsy u kalhot.

Videopohled

Procesor a paměť
Srdcem přístroje je procesor Samsung S3C 6400 na frekvenci 533 MHz. Papírově by hodnoty 256 MB ROM a 128 MB RAM nepůsobily až tak špatně, nicméně u DX900 není správa operační paměti opět zcela ideálně vyřešena. U přístrojů se 128 MB čipem bych očekával alespoň 70 MB volné RAM při spuštění, jenže DX900 nabízí sotva poloviční hodnotu, a hodně rychle se dá dostat i pod hranici 20 MB, což není moc dobré. V přístroji je nyní nahrána předprodukční verze systému, snad tedy E-TEN zapracuje a do zahájení prodeje stihne tento problém vyřešit, protože právě správa paměti je dle mého názoru vůbec nejslabším článkem telefonu, který mě jinak velice příjemně překvapil. Pokud budu mít při psaní recenze k dispozici i novější firmware, určitě jej vyzkouším. Kromě systémového úložiště můžete svá data ukládat na paměťové karty standardu microSDHC.

- - -

Pro připojení do bezdrátových sítí je k dispozici standardní Wi-Fi 802.11b/g modul, pro komunikaci s dalšími zařízeními se pak nabízí Bluetooth ve verzi 2.0 (EDR, A2DP).

Podpora dvou SIM karet
DX900 v sobě ukrývá hned dva sloty na SIM karty, které můžete používat zcela nezávisle na sobě. Primární telefonní modul podporuje komunikaci v UMTS/HSDPA sítích + čtyřpásmové GSM s podporou GPRS/EDGE třídy 10. Sekundární telefonní pak zvládne třípásmové GSM + GPRS/EDGE. Pokud budete najednou používat obě dvě SIM karty, budete mít i společnou historii hovorů a textové zprávy. U každé položky je ale ikonkou označeno, zda patří k SIM1 nebo SIM2. V případě potřeby můžete přes upraveného CommManagera jednotlivé moduly vypínat. V nastavení systému je pak možné pro každou SIM kartu zvolit vlastní vyzvánění, což pomůže odlišit, na jaké číslo vám někdo volá. Ale nebojte se, jen na zvuk se spoléhat nemusíte, během každého hovoru v horní liště vidíte název operátora, přes kterého hovor aktuálně probíhá. Je sice pravda, že T-Mobile se identifikuje jako Paegas a Vodafone jako Oskar (u O2 to pravděpodobně bude Eurotel), ale to by snad E-TEN měl do finální verze firmware odstranit.

- -

Pokud budete chtít volat přes aplikaci Phone, jednoduše si můžete vybrat, z jaké SIM hovor uskutečníte (na displeji jsou pro to speciální tlačítka). Telefonní linku si můžete vybírat i přímo v kontaktech. Z jedné SIM na druhou pochopitelně nelze volat přímo v telefonu. Připravte se také na to, že pokud budou oba telefonní moduly aktivní, podepíše se to dost výrazně na celkové výdrži komunikátoru. Během 12 hodin mi stav akumulátoru klesl na 60%, a to jsem uskutečnil jen tři zhruba minutové hovory a poslal několik textových zpráv; DX900 tedy v plném zatížení bude potřeba dobíjet každý den, což je zkrátka daň za podporu dvou SIM. Více se o této funkci rozepíšu v připravované recenzi. DX900 je vybavena Lithium Polymerovou baterií s kapacitou 1,530 mAh.

- - -
Aplikace Phone a správce komunikace

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Procesor: Samsung S3C 6400 na frekvenci 533 MHz
Paměť: 256 MB Flash ROM, 128 MB SDRAM, micro SD/SDHC pam. karty
Displej: 2.8\”, 640 x 480 (VGA), 65,536 barev, TFT-LCD
Primární GSM/UMTS: HSDPA / UMTS ( 2100 / 1900 / 850 MHz ), Quad-Band GSM850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
Sekundární GSM: GSM/GPRS(900/1800/1900)GPRS class 10 / EDGE class 10
Komunikace: Bluetooth 2.0 třídy 2 + EDR, Wi-Fi 802.11b/g
GPS navigace: Integrovaný SiRF Star III chipset (20 kanálů)
FM rádio: FM 76 ~ 108MHz, podpora ručního i automatického vyhledávání
Fotoaparát: 3.0Mpx s Autofocusem, maximální rozlišení 2048 x 1536; přední CMOS kamera 0.3Mpx pro video hovory
Baterie: Lithium Polymerová s kapacitou 1,530 mAh
Rozměry: 106 x 60.5 x 17 mm
Hmotnost: 147 gramů

GPS navigace
Co mě opravdu mile překvapilo, byla rychlost fixace GPS pozice. V autě před obchodním domem jsem zkusil spustit aplikaci GPS Viewer, která dokáže zobrazit informace o aktivních satelitech, a to dokonce v 3D náhledu. Co mě ale překvapilo, že telefon moji pozici nalezl tři vteřiny po spuštění, takový výsledek jsem opravdu nečekal. V recenzi DX900 otestuji s navigačním software TomTom 6.

- -

Fotoaparát
3.0 MPx fotoaparát dokáže při dobrých světelných podmínkách vykouzlit poměrně pěkné a ostré snímky. Výborně zvládá i makro a focení textu, o čemž se můžete přesvědčit v naší Galerii, samozřejmostí je i autofocus. V horších světelných podmínkách můžete využít funkce přisvětlovací LED diody, která má poměrně dobrý výkon, i tak je ale potřeba počítat s tím, že v horším světle fotografie ztrácejí na ostrosti a barvy se zkreslují. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 2048×1536px, k dispozici máte i několik doprovodných efektů či nastavení vyvážení bílé barvy.

- -

Podobně jako V900, i DX900 zvládne nahrávat video ve VGA rozlišení, kvalita je ale dost špatná a video připomíná spíše obrázkovou slideshow (zde je krátká ukázka ke stažení). U fotoaparátu bych ale nerad dělal nějaké předčasné závěry, na předprodukční vzorek fotí velice obstojně a vylepšit by chtělo jen ten záznam VGA videa. Snad na to výrobce ve finální ROM nezapomene.

- -

Zatím nemám žádné přesnější informace o tom, kdy se DX900 objeví na trhu, ale podle informací od distributora by česká verze měla stihnout vánoční trh. Pokud máte k tomuto Pocket PC nějaké otázky, využijte prostoru v komentářích. Další fotografie telefonu si můžete prohlédnout v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku