Domů » Články » Evropská komise útočí na Google, vadí jí dominance Androidu a vnucování aplikací

Evropská komise útočí na Google, vadí jí dominance Androidu a vnucování aplikací

Evropská komise (dále EK) se do kalifornského Googlu nově pustila v návaznosti na kauzu s redmondskou společností Microsoft. Té v roce 2013 udělila Evropská komise mimořádnou pokutu ve výši 561 milionů eur (přibližně 14,3 miliardy korun) kvůli tomu, že Microsoft neposkytl svým uživatelům možnost výběru internetového prohlížeče v operačních systémech Windows.

Další prosím…

Gigant Microsoft se polepšil, a tak přišla Komise dělat pořádek i s Googlem, který se podle všeho proviňuje především svým dominantním postavením na trhu, a kterému hrozí pokuta ve výši až 7,4 miliardy dolarů (přibližně 177 miliard korun). Podle Margrethe Vestagerové, komisařky, která je zodpovědná za politiku hospodářské soutěže, operátorům mobilních sítí a výrobcům přístrojů s operačním systémem Android údajně společnost Google nařizuje předinstalaci jeho vlastních aplikací.

Evropská Komise - Margrethe Vestager
Margrethe Vestagerová v čele kauzy

Řízení Komise zahájila už v dubnu loňského roku a po ročním sledování došla k závěru, že má Google dominantní postavení na trzích služeb obecného internetového vyhledávání, operačních systémů do chytrých mobilních přístrojů, na něž se vydávají licence, a obchodů s aplikacemi pro mobilní operační systém Android. V Evropském hospodářském prostoru (EHP) je podíl Googlu na každém z vyjmenovaných trhů obecně více jak 90 %.

Podle oficiálního prohlášení EK společnost Google porušila antimonopolní pravidla EU tím, že:

 • jako podmínku pro udělení licence k některým proprietárním aplikacím Google od výrobců požaduje, aby do přístrojů předinstalovávali vyhledávač Google Search a prohlížeč Google Chrome a aby nastavovali Google Search jako výchozí vyhledávač,
 • výrobcům brání v tom, aby prodávali chytré mobilní přístroje, jež využívají konkurenční operační systémy na základě otevřeného zdrojového kódu Androidu,
 • finančně motivuje výrobce a operátory mobilních sítí za podmínky, že budou do svých přístrojů výhradně předinstalovávat vyhledávač Google Search.

google_strategy

Dále se v prohlášení uvádí, že podle předběžného stanoviska EK by mohla dominance vyhledávače Google Search a internetového prohlížeče Google Chrome ještě více růst. Toto chování v konečném důsledku údajně poškozuje samotné spotřebitele, kteří nemají tak širokou možnost volby, jakou by mohli mít a navíc to potlačuje i inovace.

Google si své aplikace vynucuje

Komise má obavy i ze samotných pravidel společnosti Google, která si v podstatě vynucuje mít Google Search jako výchozí vyhledávač. Pes je zakopaný v používání Google Play, obchodu s aplikacemi Android, který v případě, že jej chce mít výrobce ve svém telefonu, zavazuje výrobce k předinstalování vyhledávače Google Search, který má být zároveň nastaven jako výchozí.

Podle Komise tak nemají konkurenční vyhledávače téměř žádnou možnost stát se výchozí aplikací na většině přístrojů v EHP. Dopad to má jak na výrobce, kteří jsou demotivováni k instalaci konkurenčních aplikací pro vyhledávání, tak i na spotřebitele, kteří nemají motivaci si tyto aplikace stahovat.

Z pravidel Googlu dále vychází, že k licenci obchodu Google Play či vyhledávači Google Search musí být přibalený i prohlížeč Chrome, čímž si Google cíleně zajišťuje dominanci tohoto prohlížeče ve svém systému, který je tak předinstalovaný téměř na každém zařízení.

Google je přece zdarma a pro všechny

K celé věci se vyjádřil i Kent Walker, Google Senior Vice President & General Counsel, který navíc uvedl i model toho, jak Google k výrobcům přistupuje.

„Android pomohl vytvořit pozoruhodný a zejména udržitelný ekosystém, založený na open-source softwaru a otevřených inovacích. Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom prokázali, že Android je dobrý pro hospodářskou soutěž a dobrý pro spotřebitele,“ říká Kent Walker.

 • Naše partnerské dohody jsou zcela dobrovolné, kdokoli může používat systém Android i bez Googlu. Můžete si to klidně zkusit. Stáhněte si jej, upravte a vybudujte si celý operační systém zdarma, stejně jako to dělá Amazon.
 • Výrobci, kteří se chtějí podílet na ekosystému Android, se zavazují k tomu, že i jejich zařízení budou podporovat aplikace operačního systému Android. Bez takto nastaveného systému by aplikace z jednoho Android zařízení nefungovaly na nějakém druhém. Představte si, jak by bylo frustrující, kdybyste si stáhli aplikaci na jednom Android telefonu a na druhém od stejného výrobce by vám už nefungovala.
 • Každý výrobce si tak může podle vlastního uvážení zvolit vlastní sadu aplikací, které chtějí do zařízení přidat. Dnešní smartphony mohou přijít s předinstalovanými aplikacemi od společností Microsoft, Facebook, Amazon, Google, mobilních operátorů a dalších.
 • Zatímco je celý operační systém Android k použití výrobci zcela zdarma, pro nás je vývoj velice nákladný a pracujeme na různých vylepšeních, která zajistí větší bezpečnost. Systém Android nabízíme zdarma a naše náklady kompenzujeme prostřednictvím vlastních aplikací a služeb Google, které distribuujeme prostřednictvím Androidu.
 • Pro uživatele je jednoduché personalizovat svá zařízení a stáhnout si jen ty aplikace, které doopravdy chtějí, a to včetně těch, které těm naším přímo konkurují. Popularita aplikací jako Spotify, WhatsApp, Angry Birds, Instagram, Snapchat a mnoho dalších jen dokazují, jak snadná je pro uživatele instalace aplikací vlastních. Z našeho obchodu bylo staženo už přes 50 miliard aplikací a her.

Google má ve své podstatě pravdu. Je zdarma a pro všechny, lze ho využívat téměř neomezeně, vedle nativních aplikací Googlu jsou nainstalovány i aplikace, které mu přímo konkurují, ale jakmile by chtěl výrobce nějakou z pro uživatele nutných aplikací nainstalovat (např. Google Play), dostane se tak do nezadržitelného víru nařízení, která výrobci nedají žádná polehčující pravidla. Ten se tak musí smířit s tím, že v jeho „uvařené“ ROM budou paralelně nainstalovány i aplikace Googlu, které budou nastavené jako výchozí. Jak celá situace dopadne je zatím ve hvězdách.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

14 komentářů

 1. Radši by měli ZAKÁZAT výrobcům zařízení, aby plevelili telefony s Androidem NEODINSTALOVATELNÝM bordelem. To je to samé, ale to kupodivu nevadí ani Googlu, přitom je to v podstatě JEDINÝ důvod nespokojenosti uživatelů Androidu (viz názory typu „Android je pomalý, nestabilní apod.“)…

  • To bude tím, že Googlu jsou uživatelé ukradení. Jde mu jen o jejich data.

  • Jarek (neregistrovaný)

   Souhlasím. Standardně jsou telefony z výroby funkční, ale těch zbytečných předinstalovaných aplikací je skoro u každého výrobce zbytečně moc.
   Jinak nerozumím tomu o co té ženské jde? Nejspíš neumí používat Android a vadí jí, že všichni ho mají. Kdyby se mi jakákoliv aplikace nelíbila, budu používat jinou, ale když fungují, jsou stabilní a mají smysl, tak proč je nepoužívat?
   Celá tahle kauza je nafouknutá bublina. Google by byl hlupák, kdyby na zařízení se svým OS instalovala MS Internet Explorer nebo kdyby byly telefony bez těchto základních funkcí??? Jakoby byl Windows bez MS IE? Všichni výrobcí OS mají předinstalovány tyto základní funkce. Jak bych si potom mohl po nákupu telefonu stáhnout prohlížeč bez vyhledávače nebo prohlížeče? Ta paní je hloupá a jde s tím ještě veřejně k evropské komisi.

   • Wuadeq (neregistrovaný)

    Četl si vůbec ten článek?

   • myšák (neregistrovaný)

    Jarečku, Jarečku,

    zaprvé/ Ta „žena“ je přímo komisařkou Evropské komise, takže „ke komisi“ nikam chodit nemusí…

    zadruhé/ Vezmi svůj telefon, máš-li tedy nějaký a zkus odinstalovat třeba Hudbu Play, Filmy Play,Hry Play…atd, atd. Takové, které mají smysl třeba pro tebe, ale jinému jen zabírají místo v paměti. Samozřejmě nemám na mysli předchozí root.

    zatřetí/ Neumíš-li číst, popros pěkně toho kdo ti článek četl předtím aby to zkusil ještě jednou a pomaleji. Případně aby ti vyložil jeho smysl. Bez urážky, prosím.

   • marek (neregistrovaný)

    Mysacku, Mysacku,
    Za prve, vem do ruky libovolny system, jedno jestli mobilni nebo desktopovy, a najdes tam kopu predinstalovanych aplikaci, ktere nekdo treba nikdy nespusti.
    Za druhe, vem do ruky treba WP/WM a zkus neco odinstalovat. Ano ikonka aplikace ti mozna zmizi, ale aplikace je porad soucasti ROM a zabira misto. Zkus dat WP do tovarniho nastaveni, a hele odinstalovana aplikace je tam. Proste je to naprosto stejne jako kdyz v androidu zakazes aplikaci. Google pouziva jenom prava jmena a nedela z uzivatelu hlupaky. Navic s rootem aplikaci skutecne odinstalujes, to na widlich neudelas ani nahodou.
    Otazka: zaloval nekdo MS ze ma ve WP/WM predinstalovane aplikace ktere ty nechces? Asi ne, vid? :-)

 2. ian (neregistrovaný)

  „V Evropském hospodářském prostoru (EHP) je podíl Googlu na každém z vyjmenovaných trhů obecně více jak 90 %.“
  To je blbost, prece oknari vzdy vykrikuji ze v evrope, zejmena zapadni, podil W raketove roste, a je nekde kolem 10% nebo i vice. Pry statistity taha dolu jenom Asie a Afrika kde lide nemaji na lumiu. Pak si pripocteme jeste ios ktery je porad vys nez WP+WM, a mame vice jak 110%. Tu neco nesedi:)

  • Xaver Jandura

   To je ale vytržené z kontextu, všimněte si, že se jedná o trhy obecného internetového vyhledávání, operačních systémů do chytrých mobilních přístrojů, na něž se vydávají licence, a obchodů s aplikacemi pro mobilní operační systém Android. Vy porovnáváte jablíčka s hrušičkami … Podíl aktivních zařízení operačních systémů na trhu je věc odlišná.

 3. myšák (neregistrovaný)

  Marečku, Marečku,

  nevím, zřejmě máš nějakou poruchu funkční gramotnosti, což je neschopnost porozumět čtenému textu. Já se ti proto nevysmívám. Možná, že je Mareček a Jareček tentýž, což zase zavání navíc dyslexií. Pokud mi paměť slouží, myslím, že jsem psal o nemožnosti odinstalace toho, co JÁ (!!) považuji za balast aniž (!!) bych udělal root.
  A k tomu srovnání QW a A, nevím jaký máš doma stroj běžící pod W, ale já v něm mám 16G paměti. Takže nějakých pár předinstalovaných šuntů si tam prakticky vůbec nemusím všímat. V A mám 1,5, a šuntů tam mám minimálně třikrát tolik než mi vnucuje „wokno“. Samozřejmě, je možné, že ty jsi na tom třeba v telefonu nebo tabletu podstatně líp. Možná, že dokonce poměr W/A je u tebe přesně naopak proti mému. Takže vycházíme každý z úplně jiných předpokladů.
  Čímž bych diskusi z mojí strany definitivně ukončil a přeji ti, milý Marečku-Jarečku, hezký víkend.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Co ukazuje pozue na jednou – na tvou vlastni nechopnost. Pletes is RAM a ROM, netusis, ze pokud aplikace snad nejde odinstalovat natvrdo, jde zakazat, takze ti v RAM urcite zadne misto zabirat nebude. PPlacas tady pate pres devate, chlapce.

  • marek (neregistrovaný)

   OK, zkusim ignorovat tve urazky, a dam ti par faktu:
   1. Marek opravdu neni to same co Jarek. Pak bysme se mohli hadat ze Mysak je to same jako Sycak. Ale nevadi.
   2. Mam WP i android zarizeni, tak muzeme porovnat pocet balastu:
   W10M – Lumia 640
   pocet aplikaci bez tech co jsem pridal – 50, v tom jsou 2x mapy, balast jako Cestovani, Gurmansky svet, Facebook, Fitbit , Xbox (kady uzivatel WP pouziva fitbit naramek nebo XBOX), pak Gameloft Hub, Filmy a TV porady, nejaky Storyteller, a jine hlouposti, mohu pokracovat dal. Neni to balast?
   Android – tabet Dell Venue 8
   Je tam temer cisty android, jenom 2 aplikace navic. Aktulne tam ma vseho vsudy 45 aplikaci, z toho asi 15-20 jsem instaloval ja. Tak si spocitej cisla, kde je vice balastu.

 4. No jo EU – misto, kde se uspech neodpousti :/

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).