Domů » Články » Evropská komise útočí na Google, vadí jí dominance Androidu a vnucování aplikací

Evropská komise útočí na Google, vadí jí dominance Androidu a vnucování aplikací

Evropská komise (dále EK) se do kalifornského Googlu nově pustila v návaznosti na kauzu s redmondskou společností Microsoft. Té v roce 2013 udělila Evropská komise mimořádnou pokutu ve výši 561 milionů eur (přibližně 14,3 miliardy korun) kvůli tomu, že Microsoft neposkytl svým uživatelům možnost výběru internetového prohlížeče v operačních systémech Windows.

Další prosím…

Gigant Microsoft se polepšil, a tak přišla Komise dělat pořádek i s Googlem, který se podle všeho proviňuje především svým dominantním postavením na trhu, a kterému hrozí pokuta ve výši až 7,4 miliardy dolarů (přibližně 177 miliard korun). Podle Margrethe Vestagerové, komisařky, která je zodpovědná za politiku hospodářské soutěže, operátorům mobilních sítí a výrobcům přístrojů s operačním systémem Android údajně společnost Google nařizuje předinstalaci jeho vlastních aplikací.

Evropská Komise - Margrethe Vestager
Margrethe Vestagerová v čele kauzy

Řízení Komise zahájila už v dubnu loňského roku a po ročním sledování došla k závěru, že má Google dominantní postavení na trzích služeb obecného internetového vyhledávání, operačních systémů do chytrých mobilních přístrojů, na něž se vydávají licence, a obchodů s aplikacemi pro mobilní operační systém Android. V Evropském hospodářském prostoru (EHP) je podíl Googlu na každém z vyjmenovaných trhů obecně více jak 90 %.

Podle oficiálního prohlášení EK společnost Google porušila antimonopolní pravidla EU tím, že:

  • jako podmínku pro udělení licence k některým proprietárním aplikacím Google od výrobců požaduje, aby do přístrojů předinstalovávali vyhledávač Google Search a prohlížeč Google Chrome a aby nastavovali Google Search jako výchozí vyhledávač,
  • výrobcům brání v tom, aby prodávali chytré mobilní přístroje, jež využívají konkurenční operační systémy na základě otevřeného zdrojového kódu Androidu,
  • finančně motivuje výrobce a operátory mobilních sítí za podmínky, že budou do svých přístrojů výhradně předinstalovávat vyhledávač Google Search.

google_strategy

Dále se v prohlášení uvádí, že podle předběžného stanoviska EK by mohla dominance vyhledávače Google Search a internetového prohlížeče Google Chrome ještě více růst. Toto chování v konečném důsledku údajně poškozuje samotné spotřebitele, kteří nemají tak širokou možnost volby, jakou by mohli mít a navíc to potlačuje i inovace.

Google si své aplikace vynucuje

Komise má obavy i ze samotných pravidel společnosti Google, která si v podstatě vynucuje mít Google Search jako výchozí vyhledávač. Pes je zakopaný v používání Google Play, obchodu s aplikacemi Android, který v případě, že jej chce mít výrobce ve svém telefonu, zavazuje výrobce k předinstalování vyhledávače Google Search, který má být zároveň nastaven jako výchozí.

Podle Komise tak nemají konkurenční vyhledávače téměř žádnou možnost stát se výchozí aplikací na většině přístrojů v EHP. Dopad to má jak na výrobce, kteří jsou demotivováni k instalaci konkurenčních aplikací pro vyhledávání, tak i na spotřebitele, kteří nemají motivaci si tyto aplikace stahovat.

Z pravidel Googlu dále vychází, že k licenci obchodu Google Play či vyhledávači Google Search musí být přibalený i prohlížeč Chrome, čímž si Google cíleně zajišťuje dominanci tohoto prohlížeče ve svém systému, který je tak předinstalovaný téměř na každém zařízení.

Google je přece zdarma a pro všechny

K celé věci se vyjádřil i Kent Walker, Google Senior Vice President & General Counsel, který navíc uvedl i model toho, jak Google k výrobcům přistupuje.

„Android pomohl vytvořit pozoruhodný a zejména udržitelný ekosystém, založený na open-source softwaru a otevřených inovacích. Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom prokázali, že Android je dobrý pro hospodářskou soutěž a dobrý pro spotřebitele,“ říká Kent Walker.

  • Naše partnerské dohody jsou zcela dobrovolné, kdokoli může používat systém Android i bez Googlu. Můžete si to klidně zkusit. Stáhněte si jej, upravte a vybudujte si celý operační systém zdarma, stejně jako to dělá Amazon.
  • Výrobci, kteří se chtějí podílet na ekosystému Android, se zavazují k tomu, že i jejich zařízení budou podporovat aplikace operačního systému Android. Bez takto nastaveného systému by aplikace z jednoho Android zařízení nefungovaly na nějakém druhém. Představte si, jak by bylo frustrující, kdybyste si stáhli aplikaci na jednom Android telefonu a na druhém od stejného výrobce by vám už nefungovala.
  • Každý výrobce si tak může podle vlastního uvážení zvolit vlastní sadu aplikací, které chtějí do zařízení přidat. Dnešní smartphony mohou přijít s předinstalovanými aplikacemi od společností Microsoft, Facebook, Amazon, Google, mobilních operátorů a dalších.
  • Zatímco je celý operační systém Android k použití výrobci zcela zdarma, pro nás je vývoj velice nákladný a pracujeme na různých vylepšeních, která zajistí větší bezpečnost. Systém Android nabízíme zdarma a naše náklady kompenzujeme prostřednictvím vlastních aplikací a služeb Google, které distribuujeme prostřednictvím Androidu.
  • Pro uživatele je jednoduché personalizovat svá zařízení a stáhnout si jen ty aplikace, které doopravdy chtějí, a to včetně těch, které těm naším přímo konkurují. Popularita aplikací jako Spotify, WhatsApp, Angry Birds, Instagram, Snapchat a mnoho dalších jen dokazují, jak snadná je pro uživatele instalace aplikací vlastních. Z našeho obchodu bylo staženo už přes 50 miliard aplikací a her.

Google má ve své podstatě pravdu. Je zdarma a pro všechny, lze ho využívat téměř neomezeně, vedle nativních aplikací Googlu jsou nainstalovány i aplikace, které mu přímo konkurují, ale jakmile by chtěl výrobce nějakou z pro uživatele nutných aplikací nainstalovat (např. Google Play), dostane se tak do nezadržitelného víru nařízení, která výrobci nedají žádná polehčující pravidla. Ten se tak musí smířit s tím, že v jeho „uvařené“ ROM budou paralelně nainstalovány i aplikace Googlu, které budou nastavené jako výchozí. Jak celá situace dopadne je zatím ve hvězdách.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments