Domů » Články » Evropou se šíří nový typ podvodných SMS. Mohou vás připravit o peníze i osobní údaje

Evropou se šíří nový typ podvodných SMS. Mohou vás připravit o peníze i osobní údaje

Evropou se začal šířit nový malware s označením Flubot, který prostřednictvím podvodné mobilní aplikace napadá telefony s operačním systémem Android. Jeho výskyt byl zaznamenán zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Je tedy velká pravděpodobnost, že virus je již i v České republice a na Slovensku.

malware mobil platba shop eset
Ilustrační obrázek

Zajímavé na celé situaci je fakt, že se podvod šíří formou textových zpráv. Uživateli přijde na telefon SMS zpráva, která předstírá, že je od přepravní služby jako DHL či FedEx. Uživatele vyzve ke kliknutí na odkaz pro sledování zásilky, což nabídne instalaci podvodné aplikace. Aplikace následně ovládne telefon uživatele a může bez jeho vědomí odesílat osobní údaje, včetně například podrobností online bankovnictví.

malware aplikace zprava
Odkaz z SMS zprávy do telefonu stáhne aplikaci, která se tváří jako oficiální (v tomto případě společnosti FedEx). Ve skutečnosti jde ale o podvod. Zprávy zatím chodí v angličtině, ale je možné, že se objeví i jejich lokalizované varianty.

Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokáží část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzíváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti“, říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS (asociace provozovatelů mobilních sítí), která na problém upozornila.

Aplikace řádí na Androidu, iPhone ohrožen není

Podvod se týká mobilních telefonů s operačním systémem Android. Pokusy o zneužití telefonů Apple se systémem iOS nejsou známy.

podvodna sms
Ukázka podvodné SMS zprávy

První vodítko, které by mělo uživatele upozornit na podvod, je samotná SMS. Následně když je mu nabídnuto stažení aplikace, je pro její stažení přesměrován mimo standardní obchod Google Play, což je druhé vodítko, které by mělo uživatele varovat. Telefony se systémem Android jsou v základu nastaveny tak, že není možné stahovat aplikace z neznámých zdrojů. Uživatel tedy musí nejdříve v telefonu toto stahování sám povolit.

Všichni uživatelé chytrých telefonů by si tedy měli dát pozor, jaké SMS dostávají, a neinstalovat si do telefonu žádné aplikace, které jim nevyžádané SMS zprávy nabízejí.

V minulosti se podvody s textovými zprávami většinou zaměřovaly na tzv. phishing. To znamená, že se snažily uživatele přimět např. k vyplnění formuláře s bankovními údaji a dalšími informacemi na podvodné webové stránce, která se vydávala za stránku banky. Současná vlna podvodů se liší tím, že se pokouší nainstalovat škodlivý software přímo do telefonu uživatele.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

2 komentářů

  1. My se systemem, ktery ma hlavu a patu, vsak ohrozeni nejsme.
    To jen magneti, tomasovesx0 a dalsi podobna havet, ktera ma stejne na uctu prd a aplikace krade :)
    Takze chudaci utocnici, az zjisti, ze nemaji co vzit.

    • Díky bohu za to, že zákazníci Applu to mají v hlavě v naprostém pořádku, civilizace má stále naději.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).