Domů » Recenze » Velká recenze nabroušeného Pocket PC E-Ten X800

Velká recenze nabroušeného Pocket PC E-Ten X800

Velká recenze Pocket PC s VGA displejem, GPS, UMTS/HSDPA, Wi-Fi, 500MHz procesorem a 64MB RAM.

-Glofiish X800 je současnou vlajkovou lodí společnosti E-Ten. Jedná se o kapesní počítač kombinující prvky moderního designu s vyváženým výkonem a spoustou nadstandardních funkcí. Model X800 disponuje 500MHz procesorem, jemným VGA displejem, podporou sítí třetí generace nebo integrovaným GPS modulem s čipem SiRF Star III. Podle specifikace by se dalo říci, že se jedná o téměř pohádkové zařízení, které nabídne vše, nač si jen můžeme vzpomenout. Je ale opravdu tak dobrý? Na tyto a další otázky se vám pokusím odpovědět v podrobné recenzi.


Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti RRC/Difo s.r.o.. Testovaný model obsahoval finální anglickou verzi ROM 363/040. Na našem trhu se E-Ten X800 samozřejmě objeví včetně kompletní české lokalizace, kterou zajišťuje společnost Sunnysoft.

Klady (+)
rychlý 500MHz procesor
Wi-Fi 802.11b/g
UMTS/HSDPA
citlivá GPS
VGA displej
design
 
Zápory (-)
pouze 64MB RAM
fotoaparát 
drobné chybky v software 
samovolné vypínání

Zobrazit kompletní hardwarové parametry E-Tena X800.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

 

Obsah balení
– E-Ten X800
– dva stylusy
– baterie Li-ion 1530mAH
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset
– příručka pro rychlý start
– ochranné pouzdro
– ochranná fólie na displej
– CD-ROM
– poukaz/sleva na nákup SPB Mobile Shell

- - -

Ochranné pouzdro je vyrobeno z umělé kůže, ta na dotek působí trochu \“plastovým dojmem\“, nicméně svůj účel plní velice dobře a při pádu nehrozí, že by se přístroj hned tak odřel. Pouzdro připomíná klasickou kapsičku, která se uzavírá překlopením horní části. Samovolnému otevírání pouzdra brání magnetická úchytka. Na těle najdeme několik otvorů, které najdou své uplatnění například při připojení sluchátek. Jak je patrné z fotografií, pouzdro se nese v duchu černé barvy, pouze na přední straně je hnědě zbarvený pásek s nápisem Glofiish. Zadní strana pouzdra je velice prakticky vyřešena, nabízí jak klips, tak i odklápěcí sponu pro uchycení za opasek.

- - -

Dodávaná sluchátka patří po zvukové stránce spíše k průměru, pro nenáročný poslech hudby, sledování filmů nebo telefonování ale dostačují. Jedná se o klasické pecky, které do uší pěkně zapadnou. Sluchátkům musím vytknout slabší reprodukci basů a příliš výrazné výšky, čehož si při poslechu hudby opravdu nelze nevšimnout. Nicméně pomocí ekvalizéru v hudebních aplikacích je možné tento jev eliminovat. Celková hlasitost sluchátek by ale mohla být vyšší. Ve vlaku například zvuk jedoucí soupravy téměř převyšoval poslech ze sluchátek, a to i když jsem měl hlasitost nastavenou na maximální hodnotu. Na kabelu sluchátek nechybí sponka pro uchycení za oděv a malá plastová krabička s mikrofonem, tlačítkem pro přijetí/přidržení hovoru a kolečkem pro regulaci hlasitosti. Sluchátka se připojují k telefonu přes 2,5mm konektor.

- -

Oba dodávané stylusy jsou teleskopické konstrukce. Jejich tělo je vyrobeno z kovu, horní hrot a špička z plastu. V zasunutém stavu měří stylus jen 57 milimetrů, po vytažení z krytky v těle telefonu se automaticky roztáhne na 84 milimetrů. I v roztaženém stavu mi stylus přijde poměrně krátký, což může činit problémy zejména uživatelům s většími prsty. Několik milimetrů navíc by stylusu jedině prospělo. Otázkou také zůstává, jak dlouho bude možné stylus z telefonu vytahovat tak, aby došlo k jeho automatickému roztažení. Starší modely (X500/M700) velice často trpěly tím, že se otvor pro stylus po čase ošoupal a stylus se pak vytahovat ve složeném stavu.

- - -

Li-ion baterie má kapacitu 1530mAh a udrží telefon při běžném používání při životě zhruba 2 a půl dne. Běžným používáním myslím několik telefonních hovorů denně (cca 20 minut), zhruba 30 textových zpráv, občasné surfování přes GPRS a poslech hudby (1-2 hodiny). Je jasné, že pokud budete využívat datových přenosů a videohovorů v sítích třetí generace nebo připojení přes Wi-Fi, výdrž rapidně klesne a dobíjet budete muset už po několika hodinách. Při GPS navigaci se telefon vybil za 6.5 hodiny, přičemž úroveň podsvícení displeje byla nastavena na střední hodnotu.

Na dodávaném CD-ROMu naleznete synchronizační aplikaci ActiveSync, trial verzi Microsoft Outlook 2007 a uživatelský manuál v češtině.


 

Konstrukce, provedení a design
Design starších E-Tenu se držel spíše konzervativnějšího stylu, X800 je proto v tomto směru jistým inovátorem s poměrně atraktivním vzhledem. Kryt telefonu je z převážné části vyrobený z plastu, který kombinuje stříbrnou a černou barvu. Pouze v okolí displeje najdeme kovový rámeček s velice jemným vroubkováním, což ještě více podtrhuje elegantní vzhled. E-Ten X800 není žádný drobeček, ale v kapse vám díru také neudělá, jedná se o průměrně velké Pocket PC s rozměry 113.5 x 60.5 x 15.8 mm a hmotností 147 gramů včetně akumulátoru. Jednotlivé díly jsou do sebe velice pečlivě slícovány, výhradu mám pouze k zadnímu krytu baterie, který už po 14 dnech testování začal vykazovat nepatrnou vůli. V souvislosti s tím se rovněž objevil další problém, a sice že se přístroj při nošení v kapse čas od času sám vypnul. Vinu na tom má právě ochranná pojistka, která hlídá, zda je kryt k tělu telefonu připevněný či nikoliv. Pokud tedy vyndáte zadní kryt baterie, telefon se automaticky vypne. Při nošení v kapse se telefon pohybuje, a vinou chybně vyřešené pojistky se tak občas stane, že jej z kapsy vyndáte vypnutý. Původně jsem se domníval, že se jedná pouze o problém testovacího kusu, nicméně na zahraničním fóru eten-users.eu tento problém popisují i další uživatelé, kteří již model X800 vlastní.

- -

Přední straně dominuje velice jemný VGA displej s úhlopříčkou 2.8\“. V kovovém rámečku lemujícím displej se blyští stříbrný nápis glofiish. Pod ním jsou umístěny hlavní ovládací prvky v čele s čtyřsměrovým joystickem s možností potvrzování. Ač se z fotografií může zdát, že je joystick příliš vystouplý a nepříjemný na dotek, není tomu vůbec tak. S joystickem se pracuje opravdu velice pohodlně, jeho reakce jsou přesné a vůle dostatečná. V jeho okolí se nachází čtveřice černých kláves, z nichž dvě se uplatní jako klasické softwarové klávesy usnadňující práci v systému a potvrzování dialogů, a zbylé dvě slouží pro spouštění aplikací. Jejich funkce je možné předefinovat v nastavení operačního systému. Další čtveřice kláves je zasazena do stříbrného pásu; najdeme mezi nimi dvě tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, klávesu pro přístup do nabídky Start (Win) a potvrzovací tlačítko Ok. Tyto dvě klávesy na sobě navíc mají malý výstupek, který vám pomůže při orientaci ve tmě. Podsvícení tlačítek je dostatečné a v horších světelných podmínkách zcela vyhovující.

- -

Nad displejem se nachází čočka malé kamerky pro videohovory. Objektiv je navíc zvýrazněný červenou barvou, která v kombinaci s okolní černou působí velice zdařile. Ve středu horní části je otvor telefonního reproduktoru, na okrajích nechybí signalizační diody, které blikají v případě aktivního telefonního modulu, Bluetooth, Wi-Fi, GPS navigace nebo při dobíjení.
Na zadní straně najdeme objektiv hlavního fotoaparátu, který je opět zvýrazněný červeným oválem. Vedle něj má své místo přisvětlovací dioda, kterou můžete využít i jako svítilnu. Vedle diody je malé zrcátko pro pořizování autoportrétů. Při poslechu MP3 nebo aktivním hlasitém handsfree uslyšíte zvuky z hlavního systémového reproduktoru, který se taktéž nachází na zadní straně. Na výsuvném krytu baterie nemůže chybět glofiish a logo Windows Mobile. Prvky v horní části (kamera, reproduktor) jsou zvýrazněny černým plastem, zbytek je stříbrný.

- -

Kdo by hledal na horní straně tlačítko Power, pravděpodobně by příliš nepochodil; tato hrana nenabízí až na nápis GPS vůbec nic zajímavého. Tento text zde ale není z ničeho nic, signalizuje umístění GPS přijímače, který se nachází právě v těchto místech.

- - -

- -


Protější spodní strana je vybavena malým otvorem, pod kterým se schovává mikrofon. Dále zde najdeme gumovou záslepku, která chrání slot pro microSD kartu. Záslepka poměrně veliká, a proto trochu brání manipulaci s paměťovou kartou, ta jde navíc z přístroje poměrně těžko vytahovat, a gumová krytka proto práci ještě více ztěžuje. Musím ale pochválit její uchycení, které je opravdu pevné, nechtěného ztracení se tedy určitě obávat nemusíte.

- - -

- - -

Na levém boku má své místo klávesa pro regulaci hlasitosti, dále zde najdeme tlačítko pro spuštění hlasového ovládání/ záznamníku (krátký/dlouhý stisk). Pokud se vám přístroj zasekne, pravděpodobně budete muset provést softwarový reset. Otvor pro jeho provedení najdete také na této straně. Kousek pod ním je nijak nechráněný 2,5mm výstup pro připojení headsetu/sluchátek.

- - -

Pravý bok nabízí jen dvě tlačítka. V jeho horní části je to klávesa Power, která se nachází v jedné rovině s krytem telefonu, což mi občas působilo drobné potíže při jejím mačkání. V dolní části je naopak značně vystouplé tlačítko pro spuštění fotoaparátu. Pokud jej stiskněte krátce, spustí se fotoaparát, pokud jej přidržíte déle, přepne se aplikace rovnou do režimu kamery.

Videopohled na E-Tena X800

Srovnávací tabulka     
  E-Ten glofiish X800  HTC TyTN II (Kaiser)
Obrázek 

E-Ten X800 

HTC TyTN II
Operační systém WM6 Professional  WM6 Professional
Displej Aktivní TFT VGA, 480×640px, 65k barev, 2.8\“  Aktivní TFT QVGA, 240×320px, 65k, 2.8\“
Procesor Samsung SC32442 taktovaný na 500MHz Qualcomm MSM7200
1. jádro 400MHz, 2. jádro 274MHz
Rozměry 113.5 x 60.5 x 15.8 mm  112 x 59 x 19mm
Hmotnost (včetně baterie 147 gramů  190 gramů
Paměť 64MB SDRAM, 256MB ROM  128MB SDRAM, 256MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10) 
UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0
GPS SiRF Star III (20 kanálů), RDS-TMC  Qualcomm chipset (20 kanálů)
Digitální fotoaparát 2.0MPx (Autofocus, makro režim)
přední kamerka pro videohovory
3.0MPx (Autofocus, makro režim)
přední kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1530 mAh  Li-Ion 1350 mAh
Pohotovostní režim neuvedeno  400 hodin
Max. doba hovoru  neuvedeno 360 minut v GSM, 300 minut v UMTS
Slot pro pam. karty microSD  microSD/SDHC
Další informace FM rádio  výsuvná (vyklápěcí) QWERTY klávesnice
pohybové kolečko Jog Wheel, HTC ExtUSB konektor

Srovnání s E-Tenem M700 a X500
- - - 

Srovnání se Symbolem MC35 a…? :-)
- -

 

Operační systém, technické parametry, výkon
Stejně jako všechny nové komunikátory na trhu, je i E-Ten X800 vybavený operačním systému Windows Mobile 6 ve verzi Professional. Díky rychlému procesoru je práce v systému svižná, celkový výkon ale degraduje pouze 64MB operační paměti RAM. Dvojnásobná kapacita by X800 slušela daleko více. V aktuální verzi ROM se bohužel opět objevují problémy se SIM Toolkitem (pouze u Vodafonu), což je také nepříjemné.

- - -

Procesor
E-Ten se rozhodl použít výkonný procesor Samsung SC32442, který pracuje na frekvenci 500MHz. Jedná se o stejný typ, se kterým jsme se setkali už u modelů X500/X500+ a M700, u X800 však pracuje na vyšší frekvenci (+100MHz). Video v QVGA rozlišení je možné přehrávat bez sebemenších problémů. Vyzkoušel jsem také přehrávání klipu v rozlišení 640×480px – obraz byl chvílemi pěkně plynulý, ale o několik okamžiků klesla rychlost FPS (snímků za vteřinu) pod přijatelnou hranici. Nepomohla ani změna ovladače od videa (Core Player), X800 si tedy s přehráváním videa ve VGA rozlišení příliš neporadí, ale pro běžné použití stejně postačí klipy v rozlišení nižším.

SPB Benchmark 1.6
SPB Benchmark

Podle výsledků z programu SPB Benchmark 1.6 se X800 nejeví jako příliš výkonné zařízení, při běžné práci je ale výkon dostačující a naměřené výsledky tedy berte spíše jako orientační.

Paměť
Nejslabším článkem celého zařízení je bohužel operační paměť RAM. X800 je vybavena 64MB modulem, kterým disponuje velká většina dnes dostupných Pocket PC; jenže správa paměti není u tohoto modelu vyřešena úplně ideálně. A díky VGA displeji jsou nároky na běh operačního systému a aplikací všeobecně o něco vyšší, než je tomu u QVGA. Už kvůli tomu je po Hard resetu a prvním spuštění zařízení v telefonu volných pouze 22MB RAM, což opravdu není mnoho. A jakmile začnete pracovat s dalšími programy, hodnota začne klesat ještě níže, a několikrát se mi stalo, že paměť jednoduše došla a jediným východiskem bylo provedení softwarového resetu.

- - -

Zkusil jsem s X800 odebrat všechny výrobcem předinstalované aplikace a zástupce z nabídky \“Startup\“, pak mi hodnota volné RAM po restartu vyskočila na hranici 26MB. To už je o něco použitelnější, ale stále ne dostačující. Dvojnásobná kapacita RAM by z X800 udělala úplně jiné zařízení; je také možné, že výrobce do budoucna vydá další opravné verze operačního systému (ROM), které práci s operační pamětí zlepší.

- - -

Výrobce sice do systému integroval poměrně povedený Task Manager, se kterým můžete snadno a rychle ukončovat běžící procesy a částečně tak eliminovat nedostatek volné paměti, ale je třeba počítat s tím, že u náročných aplikací se budete často setkávat s hláškou o kritické hodnotě RAM. V případě problémů se spouštěním programů doporučuji deaktivovat některé pluginy na obrazovce Dnes a provést softwarový restart, abyste zajistili dostatek operační paměti pro jejich spuštění. Je to sice trochu krkolomné řešení, ale s pamětí RAM je jednoduše nutné zacházet co nejšetrněji. Vyzkoušel jsem také na paměť poměrně náročnou hru Scarabeus, kterou jsem kdysi hrával na Qteku 9000 s VGA displejem a 64MB RAM. Na něm mi hra fungovala bez problémů, ale s X800 jsem příliš neuspěl, hra se sekala už při pohybu v menu a o plynulé hratelnosti tedy nemůže být řeč.

X800 je dále vybavena 256MB ROM, ve kterých sídlí operační systém. Uživateli tak po nainstalování všech aplikací a systémových prostředků zbude okolo 160MB volného místa, tuto kapacitu je samozřejmě možné rozšířit díky paměťovým kartám microSD. A i když X800 oficiálně nepodporuje standard SDHC, je možné doinstalovat patch s podporou tohoto standardu, a pak je možné používat i karty s kapacitou 6 a více GB. E-Ten X800 podporuje standard USB 1.1; když jsem kopíroval data z PC do telefonu, pohybovala se přenosová rychlost okolo hranice 300kB/sec, opačným směrem data proudila rychlostí 470kB/sec.

Displej
Dotykový displej s VGA rozlišením (480×640px) je jedním z hlavních lákadel této novinky. Jeho úhlopříčka je 2.8″ a zobrazovací schopnosti jsou opravdu výborné. U starších modelů jsme se setkávali s vlněním displeje při dotyku, zde naštěstí výrobce tento problém odstranil, a tak vás při práci vůbec nic neruší. Na úhlopříčce 2.8″ působí všechny ikony a nabídky neskutečně jemně, je ale škoda, že některé aplikace zapomněl výrobce optimalizovat pro VGA rozlišení; proto se například u programu Wireless Manager setkáme s trochu kostrbatější grafikou, o čemž se můžete přesvědčit na přiloženém screenshotu.
Displej dokáže zobrazit 65k barevných odstínů, perfektně se na něm nejen čtou texty, ale prohlíží také internetové stránky.

-

V Pocket Internet Exploreru je rovněž možné zapnout \“High resolution“ mód (vysoké rozlišení), kdy se na displej vejde ještě více textu. Tento režim je jednou z novinek, které u VGA zařízení operační systém Windows Mobile 6 přinesl. Diodové podsvícení displeje je pěkně rovnoměrné, regulovat jej můžete v 11 stupních, bohužel společně pro napájení z baterie i ze sítě. Zajímavou funkcí E-Tenů všeobecně je možnost automaticky regulovat podsvícení podle aktuálního času nebo stavu akumulátoru.

Malé srovnání: VGA displej E-Tena X800/QVGA M700
V diskuzích se často objevují dotazy, jak že vlastně vypadá prohlížení internetových stránek na VGA displeji a jaké že jsou rozdíly oproti klasickým QVGA displejům. Přikládám proto tři srovnávací fotografie, E-Tena X800 s VGA displejem najdete nalevo.

-
SmartMania.cz (PDA verze), velikost písma na střední hodnotě

-
Seznam.cz, opět střední velikost písma

-
Aktivní „High resolution (realVGA)“ režim na X800 vs. klasické zobrazení na QVGA

Telefonní část, datové přenosy
Komunikační schopnosti X800 jsou na výborné úrovni. Dovoláte se s ním jak z klasických GSM sítí (quad-band), tak i v sítích třetí generace. Pro připojení na internet lze využít GPRS a EDGE třídy 10, a v případě dostupnosti i UMTS/HSDPA. S technologií HSDPA můžete data stahovat teoretickou rychlostí až do 3.6Mbps, v reálném provozu se rychlost stahování pohybuje stabilně okolo 100kB/sec. Připojení do sítí třetí generace je signalizováno malou ikonkou 3G v horní liště, pokud je k dispozici HSDPA, objeví se v liště malé písmenko H.

Hlasitost sluchátka během telefonního hovoru je dostatečná, nicméně při nastavení na maximální úroveň jsem v telefonním reproduktoru slyšel drobnou ozvěnu, která mě rušila. Protější strana mě slyšela jasně a zřetelně; vypadá to tedy, že zde se E-Ten ponaučil, a problémy s nízkou hlasitostí, které provázely modely X500 a M700, jsou už konečně pryč. Aplikace Phone nabízí dva grafické kabátky. Ten první je laděný do oranžové barvy, která ladí s defaultním schémátkem E-Tenu. Druhé schéma je defaultní systémové a je laděno do tmavých barev, bohužel na něm zcela chybí tlačítko pro uskutečnění videohovoru. Pokud tedy budete chtít provozovat videotelefonii, musíte použít oranžový E-Ten dialpad skin.

- -

Součástí aplikace Phone je několik dalších vylepšení operačního systému, jedná se o utility Zoom SMS, Call Filter a Phone Scenarios, které si podrobněji popíšeme v kapitole Bonusový software.

Bezdrátové technologie
Podpora bezdrátových technologií patří k nedílným součástím každého lépe vybaveného komunikátoru. E-Ten X800 v tomto ohledu samozřejmě nezůstává nijak pozadu a nabízí jak integrovaný modul Wi-Fi 802.11b/g, tak i Bluetooth verze 2.0. X800 musím pochválit co se citlivosti Wi-Fi týče. V mém okolí odhalila několik nových sítí, o kterých neměl můj notebook ani potuchy. S telefonem se můžete připojit jak do nezabezpečených, tak i zabezpečených (WEP/WPA) sítí a s nastavením vám v případě problémů pomůže jednoduchý průvodce.

- -

Bluetooth ve verzi 2.0 nabízí podporu EDR (Enhanced Data Rate) a nechybí ani profil A2DP pro poslech stereo hudby přes bezdrátová sluchátka nebo reproduktor. Jako všechna předchozí recenzovaná PDA, jsem i X800 otestoval se stereofonním reproduktorem JustMobile Bluetune, a komunikace byla naprosto bezproblémová, a to včetně poslechu MP3 právě přes A2DP profil. V Bluetooth manageru mi ale chyběla podpora sdílené složky (FTP) a možnost tisku přes Bluetooth.

-

GPS navigace
Většina komunikátorů od E-Tenu je vybavena GPS čipem, a pokud si alespoň trochu pamatujete specifikaci X800, pak víte, že ani zde tomu není jinak. Výrobce přístroj osadil citlivou GPS s čipem SiRF Star III (20 kanálů) a nezapomnělo se ani na TMC, které ale bohužel příliš neuplatníte.

GPS jsem testoval společně s navigačním software TomTom Navigator 6. Při první spuštění navigačního softwaru trvala fixace mé pozice okolo 30 vteřin, při zaměřování jsem se nacházel na volném prostranství. V husté městské zástavbě trvalo nalezení pozice déle než minutu, za zdmi domu jsem s nalezením signálu neuspěl. Během navigace byl signál dostatečný, pouze v hustě osídlených oblastech se mi občas stalo, že přístroj ztratil signál, po několika vteřinách jej ale zase nalezl. Navigační software všeobecně je poměrně náročný právě na operační paměť RAM, TomTom 6 naštěstí fungoval bez větších komplikací a hlášky o nedostatku volné paměti se nedostavily. Pokud vám během spuštěné navigace někdo zavolá, telefon navigační software minimalizuje na pozadí (GPS je stále aktivní) a vy můžete uskutečnit hovor. Po ukončení hovoru se navigační software opět aktivuje.

- -

Technologie TMC (Traffic Message Channel) slouží k získávání dopravních informací, díky kterým vás je přístroj během navigace schopný upozornit na blížící se dopravní zácpu nebo jinou překážku na vaší trase. Bohužel E-Ten ve svých zařízeních používá vlastní TMC čip, a s tím v současné době nekomunikuje žádný z navigačních softwarů; tuto funkci tedy zatím nelze využívat.

- -

Pro práci s GPS výrobce do systému integroval tři speciální utility. První aplikací je LocationSMS, s jejíž pomocí můžete komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici, na výběr máte navíc z několika předdefinovaných zpráv (GPS adresa mé společnosti je…, Zveme tě na párty…, která se nachází na pozici…). Druhá utilita se jmenuje Satellite Data Update, s ní můžete s v případě problémů se zaměřením stáhnout přes internet informace o satelitech a trochu tak GPS přijímači pomoci s \“prvním chycením\“. A do třetice tu máme GPS Viewer, který dokáže zobrazit vaši aktuální GPS pozici, rychlost a nadmořskou výšku. Kromě toho se můžete přepnout do tzv. satelitního pohledu, ve kterém vidíte všechny družice, se kterými jste aktuálně schopni komunikovat.

FM Rádio
Pokud k telefonu připojíte dodávaná sluchátka, můžete na něm poslouchat rádio. Oproti svým předchůdcům má X800 znatelně lepší příjem a rádio je tedy konečně použitelné. Aplikace pro obsluhu FM tuneru nabízí možnost vytvoření vlastního seznamu stanic, do kterého lze uložit až 50 položek. Stanice můžete ladit ručně nebo lze zadat přímo požadovanou frekvenci. Pro úsporu energie můžete při poslechu rádia úplně vypnout displej.

-

Fotoaparát
E-Ten X800 nabízí dva fotoaparáty. Ten na přední straně je primárně určený pro videokomunikaci, nicméně i s ním je možné zachycovat fotografie, ale jen v rozlišení 640×480px, a jejich výsledná kvalita je velice špatná.

-

Fotoaparát na zadní straně nabízí 2Mpx objektiv, podporuje režim Makro a Autofocus. Snímky je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1600×1200px, k dispozici jsou i režimy 1280×960, 640×480, 320×240 a 176×144px. Fotografie lze ukládat do formátu BMP, JPG a JPG s EXIF informací, a právě poslední zmíněný nabízí celkem užitečné funkce. EXIF informace je možné vkládat do obrázků, a dnes to běžně dělají například digitální fotoaparáty. Ke snímku je tak možné přiřadit údaje o značce fotoaparátu, datum a čas pořízení, zda byl použit blesk a třeba i informace o GPS pozici. Pokud zapnete ukládání do JPG s EXIFem, aktivuje se automaticky GPS přijímač a pokud máte signál, uloží se společně s fotografií i aktuální GPS souřadnice. Díky tomu můžete snadno identifikovat, kde jste kterou fotografii pořídili, a nabízí se i užitečné využití při geocachingu.

- - -

V horších světelných podmínkách oceníte přisvětlovací diodu, která vám pomůže s osvětlením prostředí. Nemá samozřejmě příliš velký dosah, ale pro focení blízkých objektů bohatě postačí. K fotografiím můžete přidat různé efekty (zrcadlo, černobíle, negativ…), a pro zpestření je připraveno i několik veselých motivů, do kterých můžete vaše snímky vložit.

Kvalita fotografií mě zklamala a rozhodně bych v této třídě očekával lepší výsledky. I při dostatečném osvětlení jsou snímky málo ostré a barvy mají spíše studený nádech, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. Velice dobře si ale X800 poradí s makrem a focením textu. Není problém vyfotit si jízdní řád nebo podobně malý text, a kvality makra lze využít i v aplikaci Namecard manager, která umí rozpoznat text z vizitek a uložit jej do kontaktů. Uložení fotografie v nejvyšším rozlišení trvá okolo 2-3 vteřin.

- - -

Kromě fotografování můžete nahrávat i video včetně zvuku. To se ukládá do formátu 3GP, a na výběr máte z několika rozlišení. Maximální velikost videa může být 320×240px, v případě potřeby můžete nastavit rozlišení nižší (176×144 a 128×96px). Kvalita videa ale není příliš dobrá a záznam je navíc trhaný.

Záznam z kamery v rozlišení 320×240px

Všechny fotografie pořízené E-Tenem X800 naleznete v naší Galerii.

 

Bonusový software
E-Ten X800 nabízí stejně jako jeho předchůdci slušnou porci bonusového softwaru, popisky některých programů jsem si proto vypůjčil z předešlých recenzí. Většina utilit je optimalizovaná pro VGA rozlišení, avšak v několika programech zůstala stará grafika pro QVGA rozlišení (různé ikonky, obrázky), a ty na jemném VGA displeji působí trochu těžkopádně (Wireless manager, FM Tuner, Multimedia manager…).

-

ZoomSMS, Call Filter, Phone Scenarios, Connection Wizard
Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat. Call Filter slouží k blokování hovorů – pokud například nechcete, aby vás někdo vyrušoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do Blacklistu a nešťastník se vám už nedovolá.

Je škoda, že PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily, tento problém ale u E-Tena řeší již zmíněná aplikace Phone Scenarios. V ní naleznete celkem čtyři předdefinované profily (General, Meeting, Outdoor a Silent). Pro každý je možné nastavit odlišnou hlasitost vyzvánění nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z obrazovky Dnes se mezi profily rychle přepínáte. Vhod přijde i aplikace Connection Wizard, která vám pomůže s nastavením datových služeb vašeho operátora.

Task Manager
Zbrusu nová je aplikace Task Manager, kterou můžete snadno vyvolat pomocí malé ikonky v dolní liště obrazovky Dnes (zástupce najdete i v menu Programy). V Task Manageru vidíte ikonky aktuálně spuštěných aplikací. Ty lze ukončovat jednotlivě nebo je rovnou vypnout všechny. Ukončení aplikace je velice efektní, jednoduše chytnete stylusem ikonu spuštěného programu a přetáhnete jej do koše. Task Manager umí aktuálně spuštěné procesy zobrazit v matici nebo v seznamu, žádné další nastavení ale nenabízí.

- -

Tool Launcher
Pokud na hlavní obrazovce stisknete klávesu s domečkem, objeví se na displeji elegantní matice s ikonkami různých zástupců. Ty bohužel není možné nikterak předefinovat, ale přesto nabídka poměrně dobře poslouží; můžete z ní například přepínat vyzváněcí profily, spustit Wireless manager nebo aktivovat přisvětlovací diodu, která poslouží jako malá kapesní svítilna. Pokud klávesu s domečkem stisknete v jiných systémových nabídkách, spustí se utilita M-Desk, ale někdy se mi stávalo, že se vyvolal právě Tool Launcher, priorita spouštění těchto dvou aplikací pod jedním tlačítkem mi tedy není příliš jasná :-).

-

M-Desk, Multimedia Manager, Easy Keyboard
M-Desk je aplikace, která by měla dokázat nahradit klasickou nabídku Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností.
Multimedia Manager je jednoduchý prohlížeč JPEG, BMP, GIF a PNG souborů. Obrázky v něm můžete zoomovat nebo si je prohlédnout v režimu Slideshow.

- - -

Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnice a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem, české znaky ale chybějí.

Namecard Manager
Jak jsem již zmínil v předchozích odstavcích, program Namecard Manager dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace ale bohužel dokáže rozpoznávat pouze Anglický a Ruský jazyk, s podporou českých znaků si neporadí. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po \“sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy či webovou adresu. Nebýt chybějící podpory češtiny, byla by z Namecard Manageru opravdu velice užitečná aplikace.

- -

SPB Mobile Shell
Mobile Shell je velice kvalitní nadstavba operačního systému Windows Mobile od společnosti SPB Software House. V E-Tenu naleznete předinstalovanou její značně osekanou verzi, která nabízí pouze konfigurovatelný plugin na obrazovku Dnes. V plné verzi program je obsaženo jednoduché prostředí pro spouštění aplikací, které je optimalizováno pro pohodlné ovládání prsty. Do balení výrobce přidal slevový kupón na zakoupení plné verze programu, která vás s touto slevou přijde o 50% levněji.
Základní plugin pro obrazovku Dnes nabízí čtyři záložky, které si můžete v nastavení upravit podle svých potřeb. V nich je možné zobrazit například informace o počasí, zástupce aplikací, kontakty s fotografiemi nebo světový čas. Mobile Shell má být jakousi náhradou za nepříliš funkční Quick Link, který se objevil u starších modelů.

-

Kompletní informace o aplikaci SPB Mobile Shell naleznete na jejích oficiálních stránkách.

Backup Utility, Application Recovery
Backup Utility je výborná aplikace pro snadnou zálohu kalendáře, kontaktů, úkolů, osobních nastavení, síťových profilů, složky Dokumenty a textových zpráv/e-mailů. Velice užitečná je rovněž možnost naplánovat si automatické zálohy v předem nastavený čas nebo při nízkém stavu baterie.

Application Recovery slouží k obnovení všech programů, které výrobce do telefonu předinstaloval. Z nabídky Odebrat programy je totiž možné téměř všechny aplikace odinstalovat, a pokud by vám nějaká chyběla, můžete ji právě pomocí této utility obnovit zpět.

 

Celkové hodnocení
Od E-Tena X800 se očekávalo mnoho, spousta uživatelů jej měsíce před vydáním favorizovala jako své nadcházející zařízení. E-Ten láká velice dobrými hardwarovými parametry, ve kterých nechybí téměř nic. O dostatečný výkon se postará 500MHz procesor, dovoláte se s ním jak z klasických, tak i UMTS/HSDPA sítí, neztratíte se s ním na cestách a snadno se s ním připojíte i do bezdrátových sítí. Kvality VGA displeje zase oceníte při prohlížení internetových stránek nebo při pročítání dokumentů. Za největší nedostatek považuji kapacitu paměti RAM, zařízení s takovými parametry by si opravdu zasloužilo alespoň dvojnásobnou kapacitu, tedy 128MB RAM. Je možné, že s vydáním novějších ROM se práce s operační pamětí ještě zlepší, ale i tak je 64MB pro zařízení s VGA displejem nedostačující parametr.

Glofiish X800 se na našem trhu objeví na začátku prosince, pro mnohé tedy bude ideálním adeptem na vánoční dárek. Distributorem stanovená cena byla v době psaní recenze 14990,- Kč včetně DPH, což je za takto vybavený komunikátor přijatelné.

V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

100 komentářů

 1. Anonymous (neregistrovaný)

  Jsem rád,že pan Hrma napsal čistou pravdu ohledně RAM paměti. Jen tímto způsobem se pár lidí opět nespálí a nehodí svoje peníze do haj……

 2. Anonymous (neregistrovaný)

  Co je zac ten komunikator s napisem Pocket PC? Nejakej prototyp?

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ano, komunikátor s nápisem Pocket PC je prototyp, o kterém zatím nemohu více prozradit

 4. Anonymous (neregistrovaný)

  Hurá dík moc za recenzi . Čekal sem na tenhle stroječek pěkně dlouho a s tou ramkou to nebude tak horký ne měl sem dřív pda s vga a 64RAM Loox a taky to fakalo takže sem zvědavej za jakou cenu ho nabídnou eshopy a pak se uvidí.

 5. Anonymous (neregistrovaný)

  Škoda té RAM, mohl to být horký kandidát na nový komunikátor, takhle si asi počkám, co se dalšího objeví na trhu

 6. Anonymous (neregistrovaný)

  Té ram se taky trochu bojím ale už mám našetřeno a jdu do něj,je to telefon přesně pro mě.

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  „V souvislosti s tím se rovněž objevil další problém, a sice že se přístroj při nošení v kapse čas od času sám vypnul. Vinu na tom má právě ochranná pojistka, která hlídá, zda je kryt k tělu telefonu připevněný či nikoliv.“ – LoL!!! teraz by mi niekdo mohol vysvetlit ako sa toto moze stat po 14 dnoch???!!!…zivim sa designom pol dekady a keby som bol zodpovedny za takyto prieser zavesili by ma za vajca z okna – co je ale horsie, je fakt ze takato seria sa dostala vobec niekomu do ruk!!! nehnevajte sa na mna, ale toto je od vyrobcu ignorantska prasaren, ktora je uz len podtrhnuta velkostou ram…keby som to mal prirovnak k pc, ktore ma tak malo pamate, ze spustim 3 app, zahlasi „not enough memory“ – nasrany drgnem do stola a comp sa vypne…wow

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  Ten komunikátor s popisem „Pocket PC“ je asi Motorola,že ?

 9. Anonymous (neregistrovaný)

  Prvotni nadseni z X800 stridaji rozpaky. Vydrzim, co na to HTC Cruiser.

 10. Anonymous (neregistrovaný)

  Díky moc za pěknou recenzi !

 11. Peteer (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc, budu kupovat na Vánoce komunikátor a chtěl bych ho hlavně na internet, nemáte někdo video nebo foto kde by se porovnávala dvě zařízení kde je rozlišení 640×480 a 320×240 v internetovém prohlížeči – neměl jsem E-Tena v ruce tak nevím jaký je rozdíl v prohlížení internetu. Také by mě zajímalo co by jste mi doporučil za komunikátor na internet – chtěl bych tam net, ICQ, mail, mp3, filmy. do 15000. Díky moc

 12. Anonymous (neregistrovaný)

  Super recenze děkuji za pěkné raní počtení Jiří.

 13. berczo (neregistrovaný)

  …Distributorem stanovená cena byla v době psaní recenze 14990,- Kč včetně DPH, což je za takto vybavený komunikátor přijatelné….

  Mno, pokud mohu porovnat, tak rozhodně HTC Touch Cruise – jak cena tak výbava je někde jinde A to VGA mi nevadí vůbec – pro mně jasná volba HTC

 14. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Peteer: Zdravím Vás. Během víkendu udělám nějaké srovnávací fotografie internetového prohlížeče na X800 a nějakém QVGA zařízení. Dám o tom pak vědět do komentářů Pěkný den.

 15. Radek Hübl (neregistrovaný)

  lol opet rezence na dlouhe zimni vecery…bomba, velice se mne libi dyzajn ktery e-ten zvolil…

 16. Anonymous (neregistrovaný)

  Pockam, az pan Hrma zverejni nejake srovnavaci obrazky (VGA a QVGA), ale cim dal vic se priklanim k HTC Cruise. Ostatne, pominu-li display, ma X800 neco, co nema HTC Cruise ??? Myslim, ze tu stoji proti sobe dve hodne zajimava zarizeni.

 17. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  „Ten komunikátor s popisem „Pocket PC“ je asi Motorola,že ?“

  Není

 18. Anonymous (neregistrovaný)

  Škoda té ram ale jinak x800 nemá chybu. proč se ještě v čr neprodává když v zahraničí už ano? lokalizace snad nemůže bejt takovej problém

 19. Anonymous (neregistrovaný)

  Tie fotky su bomba

 20. Anonymous (neregistrovaný)

  to je samsung, to nepoznate??? uz podle tech tlacitek

 21. Anonymous (neregistrovaný)

  Je mi sympatické, že má HW tlačítka. Na HTC Touch zařízeních mi strašně moc chybí kontextové klávesy pod displejem, což se nechá přežít, ale mnohem víc postrádám OK a Win. Zavírání oken pak znamená přehmátnutí nahoru na roh a ještě se prstem špatně strefuje, protože hned vedle je další ovládací prvek. Podobně spouštění aplikací. Přesto všechno bych raději volil Cruise, z důvodu RAM. Na HTC Touch jsem se potýkal s jejím nedostatkem. VGA holt oželím, toto rozlišení jsem chtěl hlavně kvůli internetu, jelikož prohlížeč je mizerný a sliboval jsem si použití jako náhled, a také, protože používám terminálového klienta, kde je při QVGA vidět strašně málo.

 22. Anonymous (neregistrovaný)

  Jsem rád, že pan Hrma konečně vzal na milost microSD karty a nehodnotí je mínusem, jako u předešlých recenzí.

 23. SPIKEBOY (neregistrovaný)

  cca 20 MB volnej RAM , strašne málo, na Kaiserovi mám priemerne 65-70 MB . No ten joystick sa mi vôbec nepáči

 24. Anonymous (neregistrovaný)

  Ach jo, tak já fakt nevím…

  Taky si chci koupit své první PDA a je to opravdu těžké rozhodování. Vůbec si neumím přestavit jestli bych byl tak náročný uživatel, že by mi vadila malá RAM. HTC Cruise vypadá taky dobře. Ale na X800 mě strašně láká VGA (hlavně kvůli internetu) displej a taky přisvětlovací dioda (o které se vůbec nikdo nezmiňuje – přitom si myslím, že je to důležitá součást foťáku a když se dá ještě využít jako svítilna).
  Překvapila mě recenze na palmserver.cz. Hodnotí tam toto zařízení velice kladně a malé RAM nedávají tak velký význam.
  Už aby to někdo měl a napsal taky své zkušenosti…

 25. Holda (neregistrovaný)

  z textu se nemuzu zbavit dojmu, ze jde vykonem vlastne o X500+ coz me moc pozitivizmem nenaplnuje

 26. Anonymous (neregistrovaný)

  Opravdu to má procesor 500 MHz? Já bych tipoval tak 200 nebo méně. Reakce prázdného zařízení (bez nainst.dalších apps) je hhrroozznněě pppooommmaaalllááá. A jelikož E-ten nemá svůj xda-developers a ani od výrobce nelze čekat v brzké době novou a hlavně lepší ROMku, je asi lépe peníze věnovat na charitu – někomu uděláte radost a sobě ušetříte zklamání a nervování.

  PS: Foťák je pro mě v PDA zbytečnost, takže tu hrůzu ani nekomenuji.

  PPS: Skvělé tech.parametry + nízká cena + all in one ještě není záruka dobrého zařízení.

 27. Anonymous (neregistrovaný)

  I po této recenzi je to jasnější – E-Ten opět a znovu kvalitou nepřesvědčil, vzhůru pro HTC TyTN II (alespoň u mě).
  t@

 28. Anonymous (neregistrovaný)

  Chci se zeptat. Jak tu všichni kritizují velikost RAM. Je to opravdu tak fatální i když nebudu používat aplikace náročné na pamět (např. GPS – beru to jako bonus v zařízení)?

 29. Anonymous (neregistrovaný)

  Chci se zeptat. Jak tu všichni kritizují velikost RAM. Je to opravdu tak fatální i když nebudu používat aplikace náročné na pamět (např. GPS – beru to jako bonus v zařízení)?

 30. Anonymous (neregistrovaný)

  Pred mesicem jsem poridil HTC TyTN II, naprosta bomba, spoustu veci jiz ma v sobe nemusel jsem instalovit nic od spb nebo jeji konkurence (dnes obrazovku,..) obcas mi nejde nejakej softik kvuli WM6, ale to neni zadna tragedie, vetsinou to byly kraviny, s GPS jsem ze zacatku bojoval ale pak jsem nasel parametry pro COM a rychlost Baud a naproste bez problemu lokalizace je rychla od 5 vterin. QVGA naprosto dostatecne, VGA bych nechtel.
  Na TyTN II ma 3 výhrady: 1)nedostatecne profily v zakladu (naucil jsem se s nima zit) 2)budik – Pouzivam Chronos 3) neni LED nebo blesk na fotak
  Jinak sama chvala (zadnej problem s volnou pameti a ze ho nekdy drtim, dlouha vydrz baterky)

 31. Anonymous (neregistrovaný)

  Myslim,ze je trochu zcestne,omezovat se RAM-kou a tvrdit,ze nebudu pouzivat narocne aplikace. Ted pisete,ze nebudete gps pouzivat,ale otoci se pul roku,zjsistite,ze budete potrebovat navigaci a kvuli tomu kupovat navigacni set za 6000-8000 kc je v teto situaci zbytecne. nejde o to,ze gps modul zatezuje RAM, to svym zpusobem delaji vsechny aplkace prece. Berte v potaz,ze ve chvili,kdy do toho pujdete jste omezen. Pokud vsak nebudeme v budoucnu mluvit o RAM 128 mb. Dle mych zkusenosti,kdyz pustim nejakou obycejnou hru, zapnu icq,internet a jeste treba programek pro aktualni pocasi ve svete,tak mi zbyde cca 5 mb. Tohle jsou programy,ktere si myslim budete uzivat i Vy. Jasne, treba v trochu jinem typu aplikaci. Tak jak jste omezen s navgaci,tak jste omezen i s int.prohlizecem. Celkem nastve,kdyz stahujete nejake soubory,ktere maji 10 mb a vice, a najednou konec z duvodu nedostatku pameti. Je to problem,ktery dokaze casem hodne stvat. 15000 kc je hodne penez a tahle zalezitost za to meomentalne nestoji. To si rovnou muzete koupit X500+ a jeste usetrite.

 32. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám dotaz.
  Dají se někde sehnat nebo stáhnout ty Bonusové aplikace ??? Některé s nich jsou opravdu velmi vydařené.Třeba ta klávesnice, nebo profily…
  Jarda

 33. Anonymous (neregistrovaný)

  Bohuzial ked tak pozeram po zariadeniach ostatnych nie je ich vela co by mali ram 128 ale bohuzial iba 64 a nijako im to asi nevadi. takze skoda ze TyTN II nema osvetl diodu a ani radio bolo by to jasna volba aj ked bez vga displ

 34. Anonymous (neregistrovaný)

  Jak si na tom, z vaseho pohledu, stoji HTC Cruise ?

 35. Anonymous (neregistrovaný)

  To by mě taky zajímalo. Musíte přece mít na to nějakej názor…

 36. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  cruise je téměř stejný jako kaiser, akorát má navíc fm rádio a chybí mu externí klávesnice. zbytek je zanedbatelný. pokud je kaiser super, cruise je supr taky, akorát se uživatelé musejí rozhodnout, co chtějí – jestli rádio nebo klávesnici..

 37. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak to já radči to rádio. A to ne kvůli tomu, ale taky kvůli menšim rozměrům a hmotnosti. Dlouhé e-maily a texty stejně na tak malém zařízení nebudu psát.

 38. Anonymous (neregistrovaný)

  nadherny stroj jdu do nej.

 39. Anonymous (neregistrovaný)

  Taky se mi začíná líbit čím dál víc.

  Jen ta kritika.

 40. Anonymous (neregistrovaný)

  Jen blb se spálí vícekrát. Po zkušenostech E-Ten už nikdy. Každý komu vytuhne ať tu udělá čárku

 41. Anonymous (neregistrovaný)

  Dělám, čárku, mám svůj první E-Ten a je i poslední.

 42. Peteer (neregistrovaný)

  Dobrý den pane Hrmo, chtěl bych se zeptat jaká zařízení ještě stihnete zrecenzovat do Vánoc, abych se mohl lépe rozhodnout pro koupi. Děkuji za info

 43. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, mám M600+ a konkrétně problém s vysunováním stylusu jsem zažil už asi po týdnu, co jsem telefon vlastnil. Nyní jsem si už zvyk, že vždy když stylus vysunu je v zasunutém stavu.

 44. Peteer (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat, protože teď zvažuji které zařízení koupit, tak by mě zajímalo jaké máte zkušenosti s Iphonem, zjistil jsem že je na internetu k sehnání s českou lokalizací a navíc i zárukou je to možné?Bude vše fungovat a bude záruka opravdu na 2 roky i když je Iphone odblokovaný??Díky moc za info, případně odkaz na diskus.

 45. Anonymous (neregistrovaný)

  Bude stačit RAMKA na TOM TOM i na okolní státy?Dost cestuji a volám tak zvažuji jstli toto zařízeni bude dostačující?

 46. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Do Vánoc plánuji recenze HTC Touch Cruise, Touch Dual, Wings a Shift. Jako první by měl být právě Cruise, ale ani u něj a dalších modelů zatím nevím přesný týden zapůjčky

 47. Anonymous (neregistrovaný)

  To byste byl moc hodný. Myslim si, že právě HTC Touch Cruise je pravým konkurentem X800. A hodně lidí, včetně mě, se rozhoduje mezi těmito dvěmi zařízeními.

 48. Anonymous (neregistrovaný)

  HTC Cruise je můj favorit, těším se tedy na recenzi, snad bude dříve než Vánoce abych se mohl rozhodnout.

 49. Anonymous (neregistrovaný)

  Poradí mi někdo, co si koupit, rád bych X800, vybavením my vyhovuje, jde o to, že pracovně hodně telefonuji, cca tak v průměru hodinku/den, plus nějaké ty poznámky do organizéru, sem tam nějaká sms, stahnout nějaký ten e-mail, sms…. navigaci použiji tak jednou za měsíc…. co mi poradíte?

 50. Anonymous (neregistrovaný)

  Zda se mi to nebo pocet priznivcu ETenu (obecne) je ve vztahu k priznivcum HTC propaste rozdilny ?

 51. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Do recenze (odstavec Hardware-Displej) jsem přidal tři fotografie; srovnání VGA displeje X800 a klasického QVGA (zobrazení internetových stránek).

 52. Anonymous (neregistrovaný)

  Pratele, divam se na VGA a QVGA (pridal pan Hrma ) a podle me je rozdil dost maly na to, abych baziroval na VGA.

 53. Anonymous (neregistrovaný)

  dle obrazku je VGA fakt super, nez caste scrolovani na QVGA a i ikony jsou peknejsi, pamet mohla byt vetsi ale je dostacujici na beznou praci a navigaci taky zvladne. X800 je pro me jasna volba

 54. Anonymous (neregistrovaný)

  Podle mě je RAM jedna z nejdůležitějších součástí MDA. Stejně jako na počítači potřebujete stále více RAM abyste mohli spouštet a rychleji provozovat novější aplikace, budou i na MDA do budoucna aplikace náročnější na RAM.
  Je naivní si myslet, že vývojáři softwaru si budou říkat „tak teď uděláme lepší aplikaci s více featurama, ale musíme taky vyřešit, aby byla méně náročná na RAMku než ta předchozí“. A namlouvat si, že nová ROM to vyřeší … nevím …
  Pokud si kupuji hardware, pak je to nástroj pro rozjetí softwaru … a já budu chtít aktuální software třeba i za rok, protože ten z mého hardwaru udělá účelnější zařízení …
  Poučil jsem se s vývoje v počítačích a nekoupím hardware který má problémy s RAM už teď, kterou navíc nebudu moci rozšířit …

 55. Anonymous (neregistrovaný)

  V případě realVGA je rozdíl v zobrazení opravdu veliký, nicméně – je toto zobrazení použitelné? Kvuli velekosti textu na 2,8″ displayi…

 56. Anonymous (neregistrovaný)

  VGA je fajn vec , na excelovske tabulky , cteni e-knih , internet , fotografie , pripadne video ve vyssim rozliseni ….. i na 2,8″ display je rozdil znat . Toto vse plati vsak pouze v pripade ze dotycne zarizeni funguje , coz se o X500+ , X800 rici v zadnem pripade neda …. Video v rozliseni vyssim nezli 320×240 nezvladne , internet je bezva ale maximalne jedno okno a jeste nesmi mit moc obrazku , jinak je out s pameti – o otevrenych vice oknech si muzete jen zdat , navigace ve vga je krasna vec , ale to by HW musel nejdrive zvladnout a ne mapu (TT6 v landscape) strankovat !! , navic resetovat pred temer kazdym spustenim navigacniho softu a po cca hodine jizdy resetovat znovu jelikoz je zase out s pameti neni fakt nic co by clovek nutne potreboval … ostatni zalezitosti jako nefunkcni simtoolkit , echo ve sluchatku atd.uz neni treba hodnotit ….

 57. Anonymous (neregistrovaný)

  No právě že na internetu jsou porovnání VGA a QVGA na 2,8″ displejích, včetně fotek. A z nich vyplývá – tedy je přímo vidět, že QVGA je lepší. Například text na VGA jsou nepatrný hnidy, mizerně čitelný. Uvádí se, že až na 3,5″ displejích má VGA smysl.

 58. Anonymous (neregistrovaný)

  Pokud nejsi slepec tak drobnejsi pismo – jasne ohranicene na VGA je oproti QWGA luxus i na 2,8″ , ctitelne je perfektne , to same plati prikaldne o excelu , kde zobrazis dvounasobek sloupcu a hodnot – samozrejme za perfektni ctitelnosti …

 59. Anonymous (neregistrovaný)

  Na 21″ palcovým displeji PC vidím dobře jak sejmuté fotky displejů QVGA a VGA, tak i dobře porozumím českýmu textu recenzí porovnávajícím displeje (např. Radek Hulán). A když se tam píše a já to ještě navíc vidím, že QVGA na 2,8″ je lepší, tak není co dodat. (I když chápu, že majitel s 2,8″ displejem VGA je naštvaný.)

 60. Anonymous (neregistrovaný)

  Já myslím, že VGA je lepší i na 2,8″. Přece když někdo nevidí malé písmena, tak si nemusí zapínat realVGA, ale musí uznat, že vše je hezčí, vyhlazenější, atd.
  Ale taky musíme všichni uznat, že na VGA ještě není čas. Je to novinka a někteří výrobci tomu dávají čas a jiní se zase za každou cenu snaží na VGA nalákat. Vemte to tak, že za rok to bude standart a za dva už to bude málo…

 61. Anonymous (neregistrovaný)

  Vis co,nez budes dal blabolit nesmysly o tom ze qvga je lepsi nez vga a drzet se fotky na internetu tak si nejdrive vem zarizeni do ruky a podivej se o cem vubec mluvis ….

 62. Anonymous (neregistrovaný)

  Ja jsem videl oba displeje a souhlasim, ze jeste neprisel cas na VGA na tehle malych obrazovkach. Ale je vyhoda, kdyz se da VGA vypnout, coz se asi da.

 63. Anonymous (neregistrovaný)

  Včera jsem najezdil s X800 asi 300 km a TT6 naprosto v pohodě i při příjmu hovorů. Ani jeden pád a hláška o nedostatku paměti.

 64. Anonymous (neregistrovaný)

  Co to je za blbost „ze jeste neprisel cas na VGA na tehle malych obrazovkach. Ale je vyhoda, kdyz se da VGA vypnout, coz se asi da.“ ?!?! Mas dojem ze nekdy bude jine VGA ci jine QWGA ?? Jestli neprisel cas tak u E-Tena protoze to jsou obecne nodedelkove , ale nejvetsi problem je energeticka narocnost na takhle malych zarizenich – pro bezproblemovy chod a dvounasobne vykreslovani oproti qwga potrebuje vyssi vykon ktery pokud ma byt dostatecny je potreba take dostatecny prikon ktery pri velikosti zarizeni v soucasne dobe neni mozno do stroje dostat aby zarizeni nelehlo po par hodinach …..

 65. Anonymous (neregistrovaný)

  Coz jsou take logicke duvody proc seriozni firma – prikladne HTC , zavedeni VGA odklada ….

 66. Anonymous (neregistrovaný)

  Faktická připomínka: není žádné QWGA ale pouze QVGA! Stejně jako není WGA ale je VGA. To jen aby se nerozmohly nesmysly.

 67. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevydrzel jsem a mam uz nejaky patek anglickou verzi a jsem maximalne spokojeny. Je to rychly, super display a sakra dobra gps…

 68. Anonymous (neregistrovaný)

  No nekecej. A co všechny ty negativní ohlasy tady? Chceš říct, že to není pravda???

 69. Anonymous (neregistrovaný)

  No,on zase tak moc nekeca,zarizeni je pomerne svizne,gps je celkem dobra (ac treba na X500+ byla lepsi) a display je opravdu vynikajici …. tyto udaje jsou v poradku . Bohuzel ale stale plati to co je psano nize (pamet,vydrz,simtoolkit,zvuk atd.)

 70. Anonymous (neregistrovaný)

  Výdrž je na PPC naprosto standardní. STK nechodí jen opět na VODAFOU, ale v tom má prsty i VODAFON který nedodržuje stanovené standardy. Ale jinak je zařízení pro normální uživatele naprosto v pohodě použitelné. S ROM 381 se toho dost zlepšilo.

 71. Anonymous (neregistrovaný)

  Pokud je „normalni“ uzivatel takovy ktery neprohlizi webove stranky , nepouziva navigaci , nehodla sledovat filmy v rozliseni ktere zarizeni „umoznuje“ , netelefonuje „moc“ , nechodi s pristrojem na denni svetlo aby nemusel mit podsviceni naplno , nepotrebuje do banky pres STK , nevadi mu echo pri hovoru atd.pak je to zarizeni opravdu na urovni ktere „uspokoji“

 72. Anonymous (neregistrovaný)

  Zarizeni ktere je od cca 14 hodiny odpoledni bez energie – pouze pri pouzivani telefonni casti neni standardni PPC – tedy pokud E-Ten nema vlastni PPC standardy pak ano , jelikoz X500+ je zcela stejneho „standardu“ , fotografie ktere s X800 lezou uz take nejsou prilis standardem , ani tam nesmi byt „normalni“ uzivatel prilis narocny

 73. Anonymous (neregistrovaný)

  To jsou zase kecy, bez si koupit Nokii a nedefinuj tady blaboly o „normalnim“ uzivateli.

 74. Anonymous (neregistrovaný)

  Pindama o Nokii tomuhle sraci pamet , vydrz ani vykon nepribyde a domrveny system lepsi nebude

 75. Anonymous (neregistrovaný)

  Zarizeni ktere je od cca 14 hodiny – tak to je totální blbost. X800 i x500+ používáme ve firmě jako asi dalších 20 komunikátorů různých značek a výdrž je při stejné zátěži prakticky stejná. Asi jsi moc těchto zařízení v ruce nedržel, co?

 76. Anonymous (neregistrovaný)

  Ani nesmyslama o vydrzi firemnich telefonu katastrofickou vydrz tehle dvou kramu nevylepsis , jakekoliv zarizeni doposud mi staci k praci na den , kazdy den musi na nabijecku , s mensi ci vetsi rezervou proste den . Jen X500+ a X800 lehne maximalne do 15 hodiny a musi na nabijecku ….

 77. Anonymous (neregistrovaný)

  [odkaz]

  Njeka tady nechodi html

 78. Anonymous (neregistrovaný)

  Prave zde ctu nasledujici: „Ale jinak je zařízení pro normální uživatele naprosto v pohodě použitelné.“ Nevim, tesil jsem se na X800, ale nak mi nesedi recenze na tento stroj (pan Hrma) a vase predchozi veta… Jinak napr. k STK: nevim, jak dalece je normalni zaplatit za zarizeni s tim, ze proste „neco“ nechodi.

 79. Anonymous (neregistrovaný)

  Jak se pozna „nomalni uzivatel“ ??? Myslel jsem, ze telefonovani, GPS, STK, kancelarske aplikace, foto, video…, jsou akce normalniho uzivatele… Nebo to je naka vysada, pouzivat to, pro co je zarizeni urceno ?

 80. Anonymous (neregistrovaný)

  Vážení, vraťte se na zem. Smartphone nevydrží to co 6110, zapomeňte na 6 dní standby. Vítejte ve světě skoro denního nabíjení (ETEN, HTC, Palm, iPhone atd), je to prostě daň za procesory, displej, wifi, bluetooth, GPS atd.

 81. Anonymous (neregistrovaný)

  Vazeny vrat se na zem , za A) tohle neni smartphone , za B) nikdo tady v cele diskuzi netvrdi nic o nekolokadenni vydrzi

 82. Tomáš Kubec (neregistrovaný)

  Jen tak pro zajímavost STK v kombinaci s Vodafonem a eBankou nechodí ani na TyTN II.

 83. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry vecer. Koukam,ze komentare ohledne super kramu X800 stale pokracuji. Ja si pred mesicem a par dny poridil X500+ a po par dnech jsem byl z tohoto kramu na dne. Nedelal jsem nic jinyho ,nez neco porad resil. Dnes jsem stastny clovek,protoze se mi podarilo toho kramu zbavit. Protekl jsem na nem,ale lepsi,nez prijit o nervy. Ty jsou mi milejsi. Pokud si nekdo mysli,ze nastupce X800 s vybavou shodnou s X500+ udela do sveta diru,tak je na omylu. To,ze ma rychlesji procesor nic nemeni na tom,ze se vam bude postupne spomalovat a nic s tim neudelate. 64MB je proste malo. Na nejake recenze uz se…,protoze jsou to jen lzi. Kdybych potkal toho debila,co napise,ze jsou to stroje pro narocne uzivatele,tak mu dam asi po cuni. Dnes jsem drzel v ruce HTC TyTN II a je to neco nesrovnatelynho s temato ksindlama od E-tenu. Muj kamarad ho nejakou dobu pouziva a to v maximalnim zatizeni a jeho verdikt je pro me rozhodujici. Vim totiz,ze pokud by stal HTC za nic,tak mi to rozmluvi. Kaslu na nejake super rozliseni. Ja potrebuji stroj,kterej poslape. Nepotrebuji nekomu ukazovat fotky s ku….. v krasnem rozliseni. Na to si tuto zalezitost opravdu neporizuji. Je to,jako si nabalit krasnou zenskou,ale nepouzitelnou v realu. Neverim nikomu v tomto foru,ze nema s 64 MB problemy,protoze wm6 maji vsechny aplikaci v zakladu stejne,tzn.ze zbyde kazdemu stejna pamet z tech 64MB +- . Nema smysl,aby se do teto diskuse zapojovali lide,kteri maji za to,ze svuj E-ten zatezuji naplno,protoze vice jak 3/4 z nich,nemaji v E-tenu navigaci,ktera se sezere nejvetsi cast volne RAM. Uz jsem zde psal o techto problemech jednou,takze to nebudu rozepisovat znovu. Pokud nekdo spusti TomTom Navigator 6,icq a zacne stahovat nejake soubory s velikosti treba 10 mb pres int.prohlizec tak skonci. On je trochu rozdil planovat trasu na navigaci z Prahy do Brna,nebo Brna do Svycarska. Je to 10x narocnejsi naplanovani,ale to bohuzel vi jen par jedincu,kteri na to prijdou a zacne je to pekne sr…. Mejte se…. Ja uz s E-ten skoncil navzdy.

 84. Anonymous (neregistrovaný)

  Jasne, pri navigaci budu stahovat 10MB soubor a chatovat si pres ICQ, dekujem za nazor pane odborniku. Pust si na PC komprimaci videa, defragmentuj pri tom disk a vsude pis jak ti ty 2GB RAM nestaci…

 85. Anonymous (neregistrovaný)

  No,jestli se nepletu,tak pouzivat navigaci nemusim jen v aute. Ja osobne dosti casto brouzdam po netu a pokud mam v planu nejakou trasu,o ktere hledam info na netu,tak si proste navigaci pustim a cestu si necham naplanovat. Stejne tak mam pri tom pustene icq. Je videt,ze mate v planu psat na E-tenu jen sms. To jsou totiz presne ty problemy,o kterych jsem psal. Nevidim duvod,abych byl nucen ukoncit nejake aplikace,abych si uzil jine aplikace naplno. Nejsem odobrnik,ale clovek,kterej tyhle zalezitosti na E-tenu delal skoro denne. Pokud Vam prijde divne brouzdat po netu,psat si pri tom s kamarady a nechat si od navigace naplanovat cestu treba do toho Svycarska,tak pak nevim,jak moc premyslite hlavou. Nikdo tady nepsal,ze boruzdam po netu za jizdy atd. Ctete poradne priste. S pozdravem Odbornik.

 86. Anonymous (neregistrovaný)

  Přikláním se k předešlému názoru. Tady pan odborník asi nemá PDA, protože to co tady popisuje je tak, že si ho představuje jako stolní počítač. Ještě jste zapomněl připsat, že u toho všeho posloucháte svou oblíbenou Mp3.
  Je pravda, že proč se omezovat pomalým PDA s malou pamětí, ale myslím si, že toho od zařízení chcete až moc…

 87. Anonymous (neregistrovaný)

  Zbytecne to pitvate do podrobnosti , pristroj proste nefunguje v ZAKLADNICH parametrech , resit co kdo chce pouzivat je zcela zbytecne . Dalo by se rici ze COKOLI bude kdo chtit pouzivat MUSI pocitat s vice – ci mene vetsimi problemy !! Dan za moc pekny display je prilis velika , jeho vyuziti je opravdu tak na cteni e-knih a krasnejsi ikonky na Today Kde by VGA byla prinosem – film v plnem rozliseni – nelze , browseni – s obrovskym omezenim diky pameti , tedy lze ale na ho..o , navigace (TomTom) v landscape jen „strankuje“ – tedy nelze , fotografie – zase s omezenim , muze nacist jen par fotek a jeste nesmi byt moc „velike“ – tedy s omezenim , lze – ale zase na h…o , excelovske tabulky , vynikajici , ale zasekne se na rozsahlejsi databazi , hledani je prakticky nemozne – tedy – nepouzitelne . Kdyz prictu ostatni „bezne“ problemy a nedodelky , tak z toho vyleza opravdu nejvetsi srac vsech PDA/MDA dob !!! – ovsem v teto kategorii s nejhezcim displayem

 88. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim. Davam Vam za pravdu. Chcel jsem od E-tenu mnoho. Bohuzel to nezvladl. Kupoval jsem proto,ze se vsude psalo,ze zvladne narocne pouzivani. Jak sam viidte,tak jsou to lzi. Momentalne pouzivam HTC TyTN II a neni absolutne zadny problem a me naroky zvlada bravurne. Nepovazuji se za zadneho odbornika,jen jsem rozepsal zasadni problemy. Pokud jsem se nekoho dotkl,tak se omlouvam.

 89. Anonymous (neregistrovaný)

  I ja bych sem rad napsal par radek. Spolu s radou lidi jsem se na X800 hodne tesil a pro radu z nas to melo byt nase prvni PDA. Osobne me nejvic zajimaji kancelarske aplikace, GPS a net, ale samozrejme, kazdy vidi „podstatnejsi casti“ v necem jinem. Nicmene si myslim, ze kazde zarizeni (E-Ten, HTC a pod.) by se melo co nejvice priblizovat predstavam a pozadavkum uzivatele at jde o banalni malou aplikaci ci narocnou praci s PDA. Obecne si myslim, ze ono „me staci, kdyz to umi jen tohle“ neni na miste. Jednak tahle zarizeni stoji nejaky peniz a potom, asi se nam nabude libit auto, ktere sice jezdi, ale nejde to ci ono a pod., proste takovy nedodelek, polotovar. Mrzi me, ze na nas hosi od ETenu (mala pamet) ci od HTC (display) s prominutim kaslou. Osobne budu cekat na zkusenosti uzivatelu X800 a HTC Cruise s tim, ze se uvidi.

 90. Anonymous (neregistrovaný)

  Já sem s X800 spokojenej, dal sem tam novou rom a beha to celkem obstojne.

 91. Anonymous (neregistrovaný)

  Rad slysim je je s nim nekdo spokojenej. O nove ROMce jsem take uvazoval ale potreboval bych poradit kde ji sehnat a zda tim neprichazim o zaruku, jak se to chova k cestine a podobne. Momentalne jsme trochu zoufaly z minimalni kapacity volne RAM Navigace je temer nepouzitelna Najde se nekdo, kdo by se podelil o tipy jak problemy resit? Negativnich ohlasu je zde opravdu spousta… Pokud by se nekdo takovy nasel piste prosim na [odkaz]. Predem dekuji za odpoved.

 92. Anonymous (neregistrovaný)

  dobry vecer. je super,ze tu nekdo napise ,ze je s x800 spokojenej,ale moc tomu neverim. 64 mb ram je proste 64 mb ram a 15000 bych za to nedal. nedavno jsem poridil HTC TyTN II a za celou dobu jsem ho musel resetovat jen jednou a to mou vinou. predchudce byl x500+,ktery mel taky 64 mb ram a mysleljsem,ze u toho zesilim. par lidi me zde napadalo,ze jsem odbornik a chci od e-tenu moc. je zvlastni,ze htc zvlada me naroky na jednicku. co se tyka displaye,tak bych to neresil. zadne razantni rozdily zde nejsou,a pokud nekdo chce kvalitu a spolehlivost za zhruba stejne penize,tak muzu doporucit vyse uvedeny model od htc. jen pro zhrnuti vam napisi,jak vyuzivam sve htc. icq zapnuto,int.prohlizec zapnut,navigace zapnuta a stale pouzivana. zvladnu stahovat velkee soubory z netu,mezitim si dale surfovat po netu,nechat si naplanovat nejakou trasu od navigace a pri tom si psat po icq. par lidem se zdalo,ze to snad ani neni mozne,takhle pristroj pouzivat,ale pro me to jsou denni zalezitosti. s cistym svedomim muzu konstatovat,ze to htc zvlada bez problemu. u e-tenu jsem byl nahranej. kdyby x800 mel 128 ram,byla by to bomba. takhle je to momentalne pristroj pro lidi,co maji v planu opravdu jen to volani a sms a nejake lehci operace. pokud ma chut me nekdo opet zkritizovat,tak prosim,ale napsal jsem cistou pravdu. x800 ma procesor na dobre frekvenci,ale co je mu to platne,kdyz mu nedovoli jeho ram pamet tuto rychlost vyuzit naplno. pri zaplneni pameti ram proste skonci se svoji rychlosti. nechci zde opet rozvijet nejakou kritiku. uz jsem toho napsal v minulosti dost.

 93. Anonymous (neregistrovaný)

  Z puvodniho nadseni pro ETen X800 se vyklubalo nadseni pro HTC Cruiser. Cekam na recenzi, ale myslim, ze to bude skvela volba.

 94. Anonymous (neregistrovaný)

  navod na lepsie vyuzitie pamate mozno kusok pomoze
  [odkaz]

 95. Anonymous (neregistrovaný)

  Skusili ste niedo tento link? [odkaz] Mal by riesit problemy s pamatou a rychlostou. Viem ze 64MB programom neprehodim na 128MB (alebo zeby ano ?;) ale malo by to riesit zakladne problemy. Vie mi to niekdo potvrdit alebo vyvratit z uz existujucich uzivatelov, ci zvysenie font cache pamate z 8MB na 24MB pomohlo ???

 96. Anonymous (neregistrovaný)

  Nemám z kušenosti s E-tenem x 800 ale s x500+.Byl mi doporučen a já ho měl měsíc!!!Nebyl den abych se nenervoval,a po měsíci jsem ho reklamoval a vrátili mi peníze.Jak čtu recenze, bohužel až teď tak E-ten už nikdy!!

 97. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevím co proti tomu furt máte,je sice pravda že 64mb neni moc ale myslím si že to stačí,zatim sem neměl vubec žádné problémy.GPS šlape na jedničku,foták je taky použitelnej,jediný co je horší je doba zapnutí,jinak asi nic!!! !!!

 98. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, velmi by mne zajímalo jak se změnila prace s RAM po upgrade romky na 381, která měla řešit problém právě s RAM – popřípadě jak je to dnes s RAM – pořád stejný problém, nebo je to už lepší?

  Díky za informace

 99. Anonymous (neregistrovaný)

  Tento E TEN X800 mám sice pouze necelé dva týdny, ale po menší úpravě si nemůžu vůbec stěžovat. Základní okna mám sice v angličtině, ale jinak naprostá spokojenost. Nevím, proč toto PDA stále jen kritizujete. Snad jen ten základní obslužný SW, ale to lze jednoduše vyřešit.

 100. Anonymous (neregistrovaný)

  mam ho a je to docela v poho ale neslape mi navigace poradi mi nekdo z nastavenim nebo tak nejak dekuji

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *