Domů » Recenze » Velká recenze nabroušeného Pocket PC E-Ten X800

Velká recenze nabroušeného Pocket PC E-Ten X800

Velká recenze Pocket PC s VGA displejem, GPS, UMTS/HSDPA, Wi-Fi, 500MHz procesorem a 64MB RAM.

-Glofiish X800 je současnou vlajkovou lodí společnosti E-Ten. Jedná se o kapesní počítač kombinující prvky moderního designu s vyváženým výkonem a spoustou nadstandardních funkcí. Model X800 disponuje 500MHz procesorem, jemným VGA displejem, podporou sítí třetí generace nebo integrovaným GPS modulem s čipem SiRF Star III. Podle specifikace by se dalo říci, že se jedná o téměř pohádkové zařízení, které nabídne vše, nač si jen můžeme vzpomenout. Je ale opravdu tak dobrý? Na tyto a další otázky se vám pokusím odpovědět v podrobné recenzi.

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti RRC/Difo s.r.o.. Testovaný model obsahoval finální anglickou verzi ROM 363/040. Na našem trhu se E-Ten X800 samozřejmě objeví včetně kompletní české lokalizace, kterou zajišťuje společnost Sunnysoft.

Klady (+)
rychlý 500MHz procesor
Wi-Fi 802.11b/g
UMTS/HSDPA
citlivá GPS
VGA displej
design
 
Zápory (-)
pouze 64MB RAM
fotoaparát 
drobné chybky v software 
samovolné vypínání

Zobrazit kompletní hardwarové parametry E-Tena X800.

 

Obsah balení
– E-Ten X800
– dva stylusy
– baterie Li-ion 1530mAH
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset
– příručka pro rychlý start
– ochranné pouzdro
– ochranná fólie na displej
– CD-ROM
– poukaz/sleva na nákup SPB Mobile Shell

- - -

Ochranné pouzdro je vyrobeno z umělé kůže, ta na dotek působí trochu “plastovým dojmem“, nicméně svůj účel plní velice dobře a při pádu nehrozí, že by se přístroj hned tak odřel. Pouzdro připomíná klasickou kapsičku, která se uzavírá překlopením horní části. Samovolnému otevírání pouzdra brání magnetická úchytka. Na těle najdeme několik otvorů, které najdou své uplatnění například při připojení sluchátek. Jak je patrné z fotografií, pouzdro se nese v duchu černé barvy, pouze na přední straně je hnědě zbarvený pásek s nápisem Glofiish. Zadní strana pouzdra je velice prakticky vyřešena, nabízí jak klips, tak i odklápěcí sponu pro uchycení za opasek.

- - -

Dodávaná sluchátka patří po zvukové stránce spíše k průměru, pro nenáročný poslech hudby, sledování filmů nebo telefonování ale dostačují. Jedná se o klasické pecky, které do uší pěkně zapadnou. Sluchátkům musím vytknout slabší reprodukci basů a příliš výrazné výšky, čehož si při poslechu hudby opravdu nelze nevšimnout. Nicméně pomocí ekvalizéru v hudebních aplikacích je možné tento jev eliminovat. Celková hlasitost sluchátek by ale mohla být vyšší. Ve vlaku například zvuk jedoucí soupravy téměř převyšoval poslech ze sluchátek, a to i když jsem měl hlasitost nastavenou na maximální hodnotu. Na kabelu sluchátek nechybí sponka pro uchycení za oděv a malá plastová krabička s mikrofonem, tlačítkem pro přijetí/přidržení hovoru a kolečkem pro regulaci hlasitosti. Sluchátka se připojují k telefonu přes 2,5mm konektor.

- -

Oba dodávané stylusy jsou teleskopické konstrukce. Jejich tělo je vyrobeno z kovu, horní hrot a špička z plastu. V zasunutém stavu měří stylus jen 57 milimetrů, po vytažení z krytky v těle telefonu se automaticky roztáhne na 84 milimetrů. I v roztaženém stavu mi stylus přijde poměrně krátký, což může činit problémy zejména uživatelům s většími prsty. Několik milimetrů navíc by stylusu jedině prospělo. Otázkou také zůstává, jak dlouho bude možné stylus z telefonu vytahovat tak, aby došlo k jeho automatickému roztažení. Starší modely (X500/M700) velice často trpěly tím, že se otvor pro stylus po čase ošoupal a stylus se pak vytahovat ve složeném stavu.

- - -

Li-ion baterie má kapacitu 1530mAh a udrží telefon při běžném používání při životě zhruba 2 a půl dne. Běžným používáním myslím několik telefonních hovorů denně (cca 20 minut), zhruba 30 textových zpráv, občasné surfování přes GPRS a poslech hudby (1-2 hodiny). Je jasné, že pokud budete využívat datových přenosů a videohovorů v sítích třetí generace nebo připojení přes Wi-Fi, výdrž rapidně klesne a dobíjet budete muset už po několika hodinách. Při GPS navigaci se telefon vybil za 6.5 hodiny, přičemž úroveň podsvícení displeje byla nastavena na střední hodnotu.

Na dodávaném CD-ROMu naleznete synchronizační aplikaci ActiveSync, trial verzi Microsoft Outlook 2007 a uživatelský manuál v češtině.

 

Konstrukce, provedení a design
Design starších E-Tenu se držel spíše konzervativnějšího stylu, X800 je proto v tomto směru jistým inovátorem s poměrně atraktivním vzhledem. Kryt telefonu je z převážné části vyrobený z plastu, který kombinuje stříbrnou a černou barvu. Pouze v okolí displeje najdeme kovový rámeček s velice jemným vroubkováním, což ještě více podtrhuje elegantní vzhled. E-Ten X800 není žádný drobeček, ale v kapse vám díru také neudělá, jedná se o průměrně velké Pocket PC s rozměry 113.5 x 60.5 x 15.8 mm a hmotností 147 gramů včetně akumulátoru. Jednotlivé díly jsou do sebe velice pečlivě slícovány, výhradu mám pouze k zadnímu krytu baterie, který už po 14 dnech testování začal vykazovat nepatrnou vůli. V souvislosti s tím se rovněž objevil další problém, a sice že se přístroj při nošení v kapse čas od času sám vypnul. Vinu na tom má právě ochranná pojistka, která hlídá, zda je kryt k tělu telefonu připevněný či nikoliv. Pokud tedy vyndáte zadní kryt baterie, telefon se automaticky vypne. Při nošení v kapse se telefon pohybuje, a vinou chybně vyřešené pojistky se tak občas stane, že jej z kapsy vyndáte vypnutý. Původně jsem se domníval, že se jedná pouze o problém testovacího kusu, nicméně na zahraničním fóru eten-users.eu tento problém popisují i další uživatelé, kteří již model X800 vlastní.

- -

Přední straně dominuje velice jemný VGA displej s úhlopříčkou 2.8“. V kovovém rámečku lemujícím displej se blyští stříbrný nápis glofiish. Pod ním jsou umístěny hlavní ovládací prvky v čele s čtyřsměrovým joystickem s možností potvrzování. Ač se z fotografií může zdát, že je joystick příliš vystouplý a nepříjemný na dotek, není tomu vůbec tak. S joystickem se pracuje opravdu velice pohodlně, jeho reakce jsou přesné a vůle dostatečná. V jeho okolí se nachází čtveřice černých kláves, z nichž dvě se uplatní jako klasické softwarové klávesy usnadňující práci v systému a potvrzování dialogů, a zbylé dvě slouží pro spouštění aplikací. Jejich funkce je možné předefinovat v nastavení operačního systému. Další čtveřice kláves je zasazena do stříbrného pásu; najdeme mezi nimi dvě tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, klávesu pro přístup do nabídky Start (Win) a potvrzovací tlačítko Ok. Tyto dvě klávesy na sobě navíc mají malý výstupek, který vám pomůže při orientaci ve tmě. Podsvícení tlačítek je dostatečné a v horších světelných podmínkách zcela vyhovující.

- -

Nad displejem se nachází čočka malé kamerky pro videohovory. Objektiv je navíc zvýrazněný červenou barvou, která v kombinaci s okolní černou působí velice zdařile. Ve středu horní části je otvor telefonního reproduktoru, na okrajích nechybí signalizační diody, které blikají v případě aktivního telefonního modulu, Bluetooth, Wi-Fi, GPS navigace nebo při dobíjení.
Na zadní straně najdeme objektiv hlavního fotoaparátu, který je opět zvýrazněný červeným oválem. Vedle něj má své místo přisvětlovací dioda, kterou můžete využít i jako svítilnu. Vedle diody je malé zrcátko pro pořizování autoportrétů. Při poslechu MP3 nebo aktivním hlasitém handsfree uslyšíte zvuky z hlavního systémového reproduktoru, který se taktéž nachází na zadní straně. Na výsuvném krytu baterie nemůže chybět glofiish a logo Windows Mobile. Prvky v horní části (kamera, reproduktor) jsou zvýrazněny černým plastem, zbytek je stříbrný.

- -

Kdo by hledal na horní straně tlačítko Power, pravděpodobně by příliš nepochodil; tato hrana nenabízí až na nápis GPS vůbec nic zajímavého. Tento text zde ale není z ničeho nic, signalizuje umístění GPS přijímače, který se nachází právě v těchto místech.

- - -

- -

Protější spodní strana je vybavena malým otvorem, pod kterým se schovává mikrofon. Dále zde najdeme gumovou záslepku, která chrání slot pro microSD kartu. Záslepka poměrně veliká, a proto trochu brání manipulaci s paměťovou kartou, ta jde navíc z přístroje poměrně těžko vytahovat, a gumová krytka proto práci ještě více ztěžuje. Musím ale pochválit její uchycení, které je opravdu pevné, nechtěného ztracení se tedy určitě obávat nemusíte.

- - -

- - -

Na levém boku má své místo klávesa pro regulaci hlasitosti, dále zde najdeme tlačítko pro spuštění hlasového ovládání/ záznamníku (krátký/dlouhý stisk). Pokud se vám přístroj zasekne, pravděpodobně budete muset provést softwarový reset. Otvor pro jeho provedení najdete také na této straně. Kousek pod ním je nijak nechráněný 2,5mm výstup pro připojení headsetu/sluchátek.

- - -

Pravý bok nabízí jen dvě tlačítka. V jeho horní části je to klávesa Power, která se nachází v jedné rovině s krytem telefonu, což mi občas působilo drobné potíže při jejím mačkání. V dolní části je naopak značně vystouplé tlačítko pro spuštění fotoaparátu. Pokud jej stiskněte krátce, spustí se fotoaparát, pokud jej přidržíte déle, přepne se aplikace rovnou do režimu kamery.

Videopohled na E-Tena X800

Srovnávací tabulka     
  E-Ten glofiish X800  HTC TyTN II (Kaiser)
Obrázek 

E-Ten X800 

HTC TyTN II
Operační systém WM6 Professional  WM6 Professional
Displej Aktivní TFT VGA, 480×640px, 65k barev, 2.8“  Aktivní TFT QVGA, 240×320px, 65k, 2.8“
Procesor Samsung SC32442 taktovaný na 500MHz Qualcomm MSM7200
1. jádro 400MHz, 2. jádro 274MHz
Rozměry 113.5 x 60.5 x 15.8 mm  112 x 59 x 19mm
Hmotnost (včetně baterie 147 gramů  190 gramů
Paměť 64MB SDRAM, 256MB ROM  128MB SDRAM, 256MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10) 
UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0
GPS SiRF Star III (20 kanálů), RDS-TMC  Qualcomm chipset (20 kanálů)
Digitální fotoaparát 2.0MPx (Autofocus, makro režim)
přední kamerka pro videohovory
3.0MPx (Autofocus, makro režim)
přední kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1530 mAh  Li-Ion 1350 mAh
Pohotovostní režim neuvedeno  400 hodin
Max. doba hovoru  neuvedeno 360 minut v GSM, 300 minut v UMTS
Slot pro pam. karty microSD  microSD/SDHC
Další informace FM rádio  výsuvná (vyklápěcí) QWERTY klávesnice
pohybové kolečko Jog Wheel, HTC ExtUSB konektor

Srovnání s E-Tenem M700 a X500
- - - 

Srovnání se Symbolem MC35 a…? :-)
- -

 

Operační systém, technické parametry, výkon
Stejně jako všechny nové komunikátory na trhu, je i E-Ten X800 vybavený operačním systému Windows Mobile 6 ve verzi Professional. Díky rychlému procesoru je práce v systému svižná, celkový výkon ale degraduje pouze 64MB operační paměti RAM. Dvojnásobná kapacita by X800 slušela daleko více. V aktuální verzi ROM se bohužel opět objevují problémy se SIM Toolkitem (pouze u Vodafonu), což je také nepříjemné.

- - -

Procesor
E-Ten se rozhodl použít výkonný procesor Samsung SC32442, který pracuje na frekvenci 500MHz. Jedná se o stejný typ, se kterým jsme se setkali už u modelů X500/X500+ a M700, u X800 však pracuje na vyšší frekvenci (+100MHz). Video v QVGA rozlišení je možné přehrávat bez sebemenších problémů. Vyzkoušel jsem také přehrávání klipu v rozlišení 640×480px – obraz byl chvílemi pěkně plynulý, ale o několik okamžiků klesla rychlost FPS (snímků za vteřinu) pod přijatelnou hranici. Nepomohla ani změna ovladače od videa (Core Player), X800 si tedy s přehráváním videa ve VGA rozlišení příliš neporadí, ale pro běžné použití stejně postačí klipy v rozlišení nižším.

SPB Benchmark 1.6
SPB Benchmark

Podle výsledků z programu SPB Benchmark 1.6 se X800 nejeví jako příliš výkonné zařízení, při běžné práci je ale výkon dostačující a naměřené výsledky tedy berte spíše jako orientační.

Paměť
Nejslabším článkem celého zařízení je bohužel operační paměť RAM. X800 je vybavena 64MB modulem, kterým disponuje velká většina dnes dostupných Pocket PC; jenže správa paměti není u tohoto modelu vyřešena úplně ideálně. A díky VGA displeji jsou nároky na běh operačního systému a aplikací všeobecně o něco vyšší, než je tomu u QVGA. Už kvůli tomu je po Hard resetu a prvním spuštění zařízení v telefonu volných pouze 22MB RAM, což opravdu není mnoho. A jakmile začnete pracovat s dalšími programy, hodnota začne klesat ještě níže, a několikrát se mi stalo, že paměť jednoduše došla a jediným východiskem bylo provedení softwarového resetu.

- - -

Zkusil jsem s X800 odebrat všechny výrobcem předinstalované aplikace a zástupce z nabídky “Startup“, pak mi hodnota volné RAM po restartu vyskočila na hranici 26MB. To už je o něco použitelnější, ale stále ne dostačující. Dvojnásobná kapacita RAM by z X800 udělala úplně jiné zařízení; je také možné, že výrobce do budoucna vydá další opravné verze operačního systému (ROM), které práci s operační pamětí zlepší.

- - -

Výrobce sice do systému integroval poměrně povedený Task Manager, se kterým můžete snadno a rychle ukončovat běžící procesy a částečně tak eliminovat nedostatek volné paměti, ale je třeba počítat s tím, že u náročných aplikací se budete často setkávat s hláškou o kritické hodnotě RAM. V případě problémů se spouštěním programů doporučuji deaktivovat některé pluginy na obrazovce Dnes a provést softwarový restart, abyste zajistili dostatek operační paměti pro jejich spuštění. Je to sice trochu krkolomné řešení, ale s pamětí RAM je jednoduše nutné zacházet co nejšetrněji. Vyzkoušel jsem také na paměť poměrně náročnou hru Scarabeus, kterou jsem kdysi hrával na Qteku 9000 s VGA displejem a 64MB RAM. Na něm mi hra fungovala bez problémů, ale s X800 jsem příliš neuspěl, hra se sekala už při pohybu v menu a o plynulé hratelnosti tedy nemůže být řeč.

X800 je dále vybavena 256MB ROM, ve kterých sídlí operační systém. Uživateli tak po nainstalování všech aplikací a systémových prostředků zbude okolo 160MB volného místa, tuto kapacitu je samozřejmě možné rozšířit díky paměťovým kartám microSD. A i když X800 oficiálně nepodporuje standard SDHC, je možné doinstalovat patch s podporou tohoto standardu, a pak je možné používat i karty s kapacitou 6 a více GB. E-Ten X800 podporuje standard USB 1.1; když jsem kopíroval data z PC do telefonu, pohybovala se přenosová rychlost okolo hranice 300kB/sec, opačným směrem data proudila rychlostí 470kB/sec.

Displej
Dotykový displej s VGA rozlišením (480×640px) je jedním z hlavních lákadel této novinky. Jeho úhlopříčka je 2.8″ a zobrazovací schopnosti jsou opravdu výborné. U starších modelů jsme se setkávali s vlněním displeje při dotyku, zde naštěstí výrobce tento problém odstranil, a tak vás při práci vůbec nic neruší. Na úhlopříčce 2.8″ působí všechny ikony a nabídky neskutečně jemně, je ale škoda, že některé aplikace zapomněl výrobce optimalizovat pro VGA rozlišení; proto se například u programu Wireless Manager setkáme s trochu kostrbatější grafikou, o čemž se můžete přesvědčit na přiloženém screenshotu.
Displej dokáže zobrazit 65k barevných odstínů, perfektně se na něm nejen čtou texty, ale prohlíží také internetové stránky.

-

V Pocket Internet Exploreru je rovněž možné zapnout “High resolution“ mód (vysoké rozlišení), kdy se na displej vejde ještě více textu. Tento režim je jednou z novinek, které u VGA zařízení operační systém Windows Mobile 6 přinesl. Diodové podsvícení displeje je pěkně rovnoměrné, regulovat jej můžete v 11 stupních, bohužel společně pro napájení z baterie i ze sítě. Zajímavou funkcí E-Tenů všeobecně je možnost automaticky regulovat podsvícení podle aktuálního času nebo stavu akumulátoru.

Malé srovnání: VGA displej E-Tena X800/QVGA M700
V diskuzích se často objevují dotazy, jak že vlastně vypadá prohlížení internetových stránek na VGA displeji a jaké že jsou rozdíly oproti klasickým QVGA displejům. Přikládám proto tři srovnávací fotografie, E-Tena X800 s VGA displejem najdete nalevo.

-
SmartMania.cz (PDA verze), velikost písma na střední hodnotě

-
Seznam.cz, opět střední velikost písma

-
Aktivní „High resolution (realVGA)“ režim na X800 vs. klasické zobrazení na QVGA

Telefonní část, datové přenosy
Komunikační schopnosti X800 jsou na výborné úrovni. Dovoláte se s ním jak z klasických GSM sítí (quad-band), tak i v sítích třetí generace. Pro připojení na internet lze využít GPRS a EDGE třídy 10, a v případě dostupnosti i UMTS/HSDPA. S technologií HSDPA můžete data stahovat teoretickou rychlostí až do 3.6Mbps, v reálném provozu se rychlost stahování pohybuje stabilně okolo 100kB/sec. Připojení do sítí třetí generace je signalizováno malou ikonkou 3G v horní liště, pokud je k dispozici HSDPA, objeví se v liště malé písmenko H.

Hlasitost sluchátka během telefonního hovoru je dostatečná, nicméně při nastavení na maximální úroveň jsem v telefonním reproduktoru slyšel drobnou ozvěnu, která mě rušila. Protější strana mě slyšela jasně a zřetelně; vypadá to tedy, že zde se E-Ten ponaučil, a problémy s nízkou hlasitostí, které provázely modely X500 a M700, jsou už konečně pryč. Aplikace Phone nabízí dva grafické kabátky. Ten první je laděný do oranžové barvy, která ladí s defaultním schémátkem E-Tenu. Druhé schéma je defaultní systémové a je laděno do tmavých barev, bohužel na něm zcela chybí tlačítko pro uskutečnění videohovoru. Pokud tedy budete chtít provozovat videotelefonii, musíte použít oranžový E-Ten dialpad skin.

- -

Součástí aplikace Phone je několik dalších vylepšení operačního systému, jedná se o utility Zoom SMS, Call Filter a Phone Scenarios, které si podrobněji popíšeme v kapitole Bonusový software.

Bezdrátové technologie
Podpora bezdrátových technologií patří k nedílným součástím každého lépe vybaveného komunikátoru. E-Ten X800 v tomto ohledu samozřejmě nezůstává nijak pozadu a nabízí jak integrovaný modul Wi-Fi 802.11b/g, tak i Bluetooth verze 2.0. X800 musím pochválit co se citlivosti Wi-Fi týče. V mém okolí odhalila několik nových sítí, o kterých neměl můj notebook ani potuchy. S telefonem se můžete připojit jak do nezabezpečených, tak i zabezpečených (WEP/WPA) sítí a s nastavením vám v případě problémů pomůže jednoduchý průvodce.

- -

Bluetooth ve verzi 2.0 nabízí podporu EDR (Enhanced Data Rate) a nechybí ani profil A2DP pro poslech stereo hudby přes bezdrátová sluchátka nebo reproduktor. Jako všechna předchozí recenzovaná PDA, jsem i X800 otestoval se stereofonním reproduktorem JustMobile Bluetune, a komunikace byla naprosto bezproblémová, a to včetně poslechu MP3 právě přes A2DP profil. V Bluetooth manageru mi ale chyběla podpora sdílené složky (FTP) a možnost tisku přes Bluetooth.

-

GPS navigace
Většina komunikátorů od E-Tenu je vybavena GPS čipem, a pokud si alespoň trochu pamatujete specifikaci X800, pak víte, že ani zde tomu není jinak. Výrobce přístroj osadil citlivou GPS s čipem SiRF Star III (20 kanálů) a nezapomnělo se ani na TMC, které ale bohužel příliš neuplatníte.

GPS jsem testoval společně s navigačním software TomTom Navigator 6. Při první spuštění navigačního softwaru trvala fixace mé pozice okolo 30 vteřin, při zaměřování jsem se nacházel na volném prostranství. V husté městské zástavbě trvalo nalezení pozice déle než minutu, za zdmi domu jsem s nalezením signálu neuspěl. Během navigace byl signál dostatečný, pouze v hustě osídlených oblastech se mi občas stalo, že přístroj ztratil signál, po několika vteřinách jej ale zase nalezl. Navigační software všeobecně je poměrně náročný právě na operační paměť RAM, TomTom 6 naštěstí fungoval bez větších komplikací a hlášky o nedostatku volné paměti se nedostavily. Pokud vám během spuštěné navigace někdo zavolá, telefon navigační software minimalizuje na pozadí (GPS je stále aktivní) a vy můžete uskutečnit hovor. Po ukončení hovoru se navigační software opět aktivuje.

- -

Technologie TMC (Traffic Message Channel) slouží k získávání dopravních informací, díky kterým vás je přístroj během navigace schopný upozornit na blížící se dopravní zácpu nebo jinou překážku na vaší trase. Bohužel E-Ten ve svých zařízeních používá vlastní TMC čip, a s tím v současné době nekomunikuje žádný z navigačních softwarů; tuto funkci tedy zatím nelze využívat.

- -

Pro práci s GPS výrobce do systému integroval tři speciální utility. První aplikací je LocationSMS, s jejíž pomocí můžete komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici, na výběr máte navíc z několika předdefinovaných zpráv (GPS adresa mé společnosti je…, Zveme tě na párty…, která se nachází na pozici…). Druhá utilita se jmenuje Satellite Data Update, s ní můžete s v případě problémů se zaměřením stáhnout přes internet informace o satelitech a trochu tak GPS přijímači pomoci s “prvním chycením“. A do třetice tu máme GPS Viewer, který dokáže zobrazit vaši aktuální GPS pozici, rychlost a nadmořskou výšku. Kromě toho se můžete přepnout do tzv. satelitního pohledu, ve kterém vidíte všechny družice, se kterými jste aktuálně schopni komunikovat.

FM Rádio
Pokud k telefonu připojíte dodávaná sluchátka, můžete na něm poslouchat rádio. Oproti svým předchůdcům má X800 znatelně lepší příjem a rádio je tedy konečně použitelné. Aplikace pro obsluhu FM tuneru nabízí možnost vytvoření vlastního seznamu stanic, do kterého lze uložit až 50 položek. Stanice můžete ladit ručně nebo lze zadat přímo požadovanou frekvenci. Pro úsporu energie můžete při poslechu rádia úplně vypnout displej.

-

Fotoaparát
E-Ten X800 nabízí dva fotoaparáty. Ten na přední straně je primárně určený pro videokomunikaci, nicméně i s ním je možné zachycovat fotografie, ale jen v rozlišení 640×480px, a jejich výsledná kvalita je velice špatná.

-

Fotoaparát na zadní straně nabízí 2Mpx objektiv, podporuje režim Makro a Autofocus. Snímky je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1600×1200px, k dispozici jsou i režimy 1280×960, 640×480, 320×240 a 176×144px. Fotografie lze ukládat do formátu BMP, JPG a JPG s EXIF informací, a právě poslední zmíněný nabízí celkem užitečné funkce. EXIF informace je možné vkládat do obrázků, a dnes to běžně dělají například digitální fotoaparáty. Ke snímku je tak možné přiřadit údaje o značce fotoaparátu, datum a čas pořízení, zda byl použit blesk a třeba i informace o GPS pozici. Pokud zapnete ukládání do JPG s EXIFem, aktivuje se automaticky GPS přijímač a pokud máte signál, uloží se společně s fotografií i aktuální GPS souřadnice. Díky tomu můžete snadno identifikovat, kde jste kterou fotografii pořídili, a nabízí se i užitečné využití při geocachingu.

- - -

V horších světelných podmínkách oceníte přisvětlovací diodu, která vám pomůže s osvětlením prostředí. Nemá samozřejmě příliš velký dosah, ale pro focení blízkých objektů bohatě postačí. K fotografiím můžete přidat různé efekty (zrcadlo, černobíle, negativ…), a pro zpestření je připraveno i několik veselých motivů, do kterých můžete vaše snímky vložit.

Kvalita fotografií mě zklamala a rozhodně bych v této třídě očekával lepší výsledky. I při dostatečném osvětlení jsou snímky málo ostré a barvy mají spíše studený nádech, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. Velice dobře si ale X800 poradí s makrem a focením textu. Není problém vyfotit si jízdní řád nebo podobně malý text, a kvality makra lze využít i v aplikaci Namecard manager, která umí rozpoznat text z vizitek a uložit jej do kontaktů. Uložení fotografie v nejvyšším rozlišení trvá okolo 2-3 vteřin.

- - -

Kromě fotografování můžete nahrávat i video včetně zvuku. To se ukládá do formátu 3GP, a na výběr máte z několika rozlišení. Maximální velikost videa může být 320×240px, v případě potřeby můžete nastavit rozlišení nižší (176×144 a 128×96px). Kvalita videa ale není příliš dobrá a záznam je navíc trhaný.

Záznam z kamery v rozlišení 320×240px

Všechny fotografie pořízené E-Tenem X800 naleznete v naší Galerii.

 

Bonusový software
E-Ten X800 nabízí stejně jako jeho předchůdci slušnou porci bonusového softwaru, popisky některých programů jsem si proto vypůjčil z předešlých recenzí. Většina utilit je optimalizovaná pro VGA rozlišení, avšak v několika programech zůstala stará grafika pro QVGA rozlišení (různé ikonky, obrázky), a ty na jemném VGA displeji působí trochu těžkopádně (Wireless manager, FM Tuner, Multimedia manager…).

-

ZoomSMS, Call Filter, Phone Scenarios, Connection Wizard
Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat. Call Filter slouží k blokování hovorů – pokud například nechcete, aby vás někdo vyrušoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do Blacklistu a nešťastník se vám už nedovolá.

Je škoda, že PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily, tento problém ale u E-Tena řeší již zmíněná aplikace Phone Scenarios. V ní naleznete celkem čtyři předdefinované profily (General, Meeting, Outdoor a Silent). Pro každý je možné nastavit odlišnou hlasitost vyzvánění nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z obrazovky Dnes se mezi profily rychle přepínáte. Vhod přijde i aplikace Connection Wizard, která vám pomůže s nastavením datových služeb vašeho operátora.

Task Manager
Zbrusu nová je aplikace Task Manager, kterou můžete snadno vyvolat pomocí malé ikonky v dolní liště obrazovky Dnes (zástupce najdete i v menu Programy). V Task Manageru vidíte ikonky aktuálně spuštěných aplikací. Ty lze ukončovat jednotlivě nebo je rovnou vypnout všechny. Ukončení aplikace je velice efektní, jednoduše chytnete stylusem ikonu spuštěného programu a přetáhnete jej do koše. Task Manager umí aktuálně spuštěné procesy zobrazit v matici nebo v seznamu, žádné další nastavení ale nenabízí.

- -

Tool Launcher
Pokud na hlavní obrazovce stisknete klávesu s domečkem, objeví se na displeji elegantní matice s ikonkami různých zástupců. Ty bohužel není možné nikterak předefinovat, ale přesto nabídka poměrně dobře poslouží; můžete z ní například přepínat vyzváněcí profily, spustit Wireless manager nebo aktivovat přisvětlovací diodu, která poslouží jako malá kapesní svítilna. Pokud klávesu s domečkem stisknete v jiných systémových nabídkách, spustí se utilita M-Desk, ale někdy se mi stávalo, že se vyvolal právě Tool Launcher, priorita spouštění těchto dvou aplikací pod jedním tlačítkem mi tedy není příliš jasná :-).

-

M-Desk, Multimedia Manager, Easy Keyboard
M-Desk je aplikace, která by měla dokázat nahradit klasickou nabídku Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností.
Multimedia Manager je jednoduchý prohlížeč JPEG, BMP, GIF a PNG souborů. Obrázky v něm můžete zoomovat nebo si je prohlédnout v režimu Slideshow.

- - -

Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnice a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem, české znaky ale chybějí.

Namecard Manager
Jak jsem již zmínil v předchozích odstavcích, program Namecard Manager dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace ale bohužel dokáže rozpoznávat pouze Anglický a Ruský jazyk, s podporou českých znaků si neporadí. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po “sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy či webovou adresu. Nebýt chybějící podpory češtiny, byla by z Namecard Manageru opravdu velice užitečná aplikace.

- -

SPB Mobile Shell
Mobile Shell je velice kvalitní nadstavba operačního systému Windows Mobile od společnosti SPB Software House. V E-Tenu naleznete předinstalovanou její značně osekanou verzi, která nabízí pouze konfigurovatelný plugin na obrazovku Dnes. V plné verzi program je obsaženo jednoduché prostředí pro spouštění aplikací, které je optimalizováno pro pohodlné ovládání prsty. Do balení výrobce přidal slevový kupón na zakoupení plné verze programu, která vás s touto slevou přijde o 50% levněji.
Základní plugin pro obrazovku Dnes nabízí čtyři záložky, které si můžete v nastavení upravit podle svých potřeb. V nich je možné zobrazit například informace o počasí, zástupce aplikací, kontakty s fotografiemi nebo světový čas. Mobile Shell má být jakousi náhradou za nepříliš funkční Quick Link, který se objevil u starších modelů.

-

Kompletní informace o aplikaci SPB Mobile Shell naleznete na jejích oficiálních stránkách.

Backup Utility, Application Recovery
Backup Utility je výborná aplikace pro snadnou zálohu kalendáře, kontaktů, úkolů, osobních nastavení, síťových profilů, složky Dokumenty a textových zpráv/e-mailů. Velice užitečná je rovněž možnost naplánovat si automatické zálohy v předem nastavený čas nebo při nízkém stavu baterie.

Application Recovery slouží k obnovení všech programů, které výrobce do telefonu předinstaloval. Z nabídky Odebrat programy je totiž možné téměř všechny aplikace odinstalovat, a pokud by vám nějaká chyběla, můžete ji právě pomocí této utility obnovit zpět.

 

Celkové hodnocení
Od E-Tena X800 se očekávalo mnoho, spousta uživatelů jej měsíce před vydáním favorizovala jako své nadcházející zařízení. E-Ten láká velice dobrými hardwarovými parametry, ve kterých nechybí téměř nic. O dostatečný výkon se postará 500MHz procesor, dovoláte se s ním jak z klasických, tak i UMTS/HSDPA sítí, neztratíte se s ním na cestách a snadno se s ním připojíte i do bezdrátových sítí. Kvality VGA displeje zase oceníte při prohlížení internetových stránek nebo při pročítání dokumentů. Za největší nedostatek považuji kapacitu paměti RAM, zařízení s takovými parametry by si opravdu zasloužilo alespoň dvojnásobnou kapacitu, tedy 128MB RAM. Je možné, že s vydáním novějších ROM se práce s operační pamětí ještě zlepší, ale i tak je 64MB pro zařízení s VGA displejem nedostačující parametr.

Glofiish X800 se na našem trhu objeví na začátku prosince, pro mnohé tedy bude ideálním adeptem na vánoční dárek. Distributorem stanovená cena byla v době psaní recenze 14990,- Kč včetně DPH, což je za takto vybavený komunikátor přijatelné.

V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
100 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments