Cena:

Velká recenze dualSIM smartphonu E-TEN glofiish DX900

Velká recenze komunikátoru s podporou dvou SIM karet, 533 MHz CPU, VGA displejem a 128 MB RAM…

-Téměř dva měsíce jsem měl možnost používat komunikátor E-TEN glofiish DX900, který nabízí velmi zajímavé hardwarové parametry, dostatečnou porci bonusového software a především možnost používat dvě SIM karty nezávisle zcela na sobě. Díky tomu odpadá nutnost nosit s sebou neustále dva mobilní telefony, firemní i osobní SIM kartu nyní můžete mít v jednom zařízení, u kterého je díky systému Windows Mobile zajištěna bezproblémová synchronizace dat.

Kapitoly recenze
Obsah balení
Konstrukce, zpracování a design
Operační systém, výkon a hardware
technická specifikace
operační paměť
displej
telefonní funkce, DualSIM, datové přenosy
bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth
pohybový senzor
GPS navigace
výdrž
fotoaparát
Bonusové aplikace
Závěr, hodnocení a dostupnost

K testu jsem měl zapůjčený kus s testovací anglickou ROM (WWE A13 040 0310). Za zapůjčení přístroje již tradičně děkuji společnosti RRC Česká republika, která komunikátory E-TEN do České republiky dováží.

Zhruba po měsíci používání se mi s DX900 stala nemilá událost, kdy přístroj utrpěl pád na kachlíkovou dlažbu, v důsledku čehož došlo k prasknutí ochranného sklíčka nad displejem. Omlouvám se tedy za fotografie, na kterých už je zařízení s tímto defektem.

Klady (+)
podpora pro dvě SIM karty
VGA displej
rychlý procesor
128 MB RAM
GPS navigace
 
Zápory (-)
datové přenosy na sekundární SIM
správa operační paměti
slabší výkon při přehrávání videa

Obsah balení
– E-TEN glofiish DX900
– Li-ion baterie s kapacitou 1530mAh
– cestovní nabíječka
– synchronizační USB kabel
– náhradní stylus
– stereo headset
– kožené pouzdro
– CD se synchronizačním software
– Příručka pro rychlý Start v češtině
– ochranná fólie na displeji

V základním balení naleznete poměrně kvalitní pouzdro z umělé kůže, které je opatřeno magnetickým pásem zajišťujícím dostatečné uzavření. Na zadní straně nechybí klips pro uchycení za opasek. Škoda, že jsem se odnaučil nosit všechny komunikátory v pouzdře, v tomto případě by mi totiž zachránilo prasklý a částečně nefunkční displej.

- -

Cestovní nabíječka a USB kabel jsou standardního typu, pro připojení k telefonu se využívá miniUSB konektoru, pro připojení sluchátek je k dispozici 2,5mm výstup. Dodávaný headset nehraje zas tak špatně, i když na silnější basy si budeme muset nechat zajít chuť. Celkově je zvuk pěkně čistý a nezní až tak plechově. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a na samotném kablíku najdeme poměrně velký ovládací prvek, na kterém najdeme regulátor hlasitosti a tlačítko pro příjem/přidržení telefonního hovoru.

- -

- -

Přiložený stylus je teleskopický, při zasunutí do otvoru zařízení se tahem automaticky zasune a při vyjmutí se opět roztáhne. Díky jeho délce by s držením neměli mít problémy ani uživatelé s většími prsty. Na dodávaném CD naleznete synchronizační nástroj ActiveSync a trial verzi aplikace Microsoft Outlook 2007. Nezapomnělo se ani na ochrannou fólii, kterou doporučuji aplikovat ihned po případném zakoupení přístroje, jelikož si tím displej dostatečně ochráníte proti nechtěnému poškrábání. Tolik tedy k obsahu balení a teď už se podíváme na přístroj samotný.

Videopohled na E-TEN glofiish DX900

Konstrukce, zpracování a design
DX900 se vzhledem ke svým rozměrům 106 x 60.5 x 17 mm a hmotnosti 147 gramů řadí spíše mezi větší Pocket PC, nicméně to je částečná daň nejen za přítomnost dvou telefonních modulů. Co se týče zpracování krytu, tak zde nemám žádné výtky, horní i dolní díly jsou do sebe pevně slícovány a ani při silnějším promačkání není znát téměř žádná vůle. Pouze zadní kryt baterie by mohl být uchycený, na můj vkus jde až příliš snadno odejmout, i když se mi nikdy nestalo, že by se uvolnil sám například při nošení v kapse.

- -

- -

Displej se nachází v jedné rovině s předním krytem, což je trend u většiny dnešních Pocket PC. Díky tomuto umístění je možné systém ovládat o něco komfortněji, než v případě zapuštěného řešení. Nad displejem se kromě označení produktu nachází telefonní reproduktor, přední VGA kamerka a světlocitlivý senzor. Pod displejem se pak nachází pouze tlačítka pro příjem a ukončení hovoru + čtyřsměrový ovládací prvek s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. U předchozího modelu V900 E-TEN příliš dobře joystick nevyřešil, zde je ale všechno jinak a s d-padem se pracuje velmi dobře. Co ale DX900 neodpustím, je přítomnost dalších funkčních tlačítek. Proč výrobci musejí ignorovat tlačítka jako Win, Ok nebo softwarové klávesy. S nimi by bylo možné například namapovat v systému nejrůznější funkce a rovněž by vás méně nutili zaměřovat se na ovládání zařízení přes dotykový displej (ono se to těžko vysvětluje, ale ti, kteří již měli v ruce nějaké Pocket PC, kterému výše uvedená tlačítka nechyběla, mi jistě dají za pravdu, že zařízení se pak o poznání lépe ovládá).

- -

Levá boční strana je vybavena malým otvorem pro protažení šňůrky od poutka, dvojicí tlačítek pro regulaci hlasitosti a klávesou pro spuštění záznamníku (v nastavení lze nadefinovat akci pro normální a dlouhý stisk). Ve spodní části má své místo 2,5mm výstup pro připojení sluchátek. Protější pravá strana je osazena tlačítkem Power, které slouží k vypnutí a zapnutí displeje, případně při delším stisku celého zařízení. Kousek pod ním je malý otvor pro provedení softwarového restartu; jsem rád, že jej E-TEN neschovává pod zadní kryt baterie, jako to nyní dělá například HTC. Ani pro vložení paměťové karty microSDHC nebudete muset hýbat se zadním krytem, jelikož otvor pro vložení se nachází pod plastovou záslepkou na boční straně. Posledním prvkem je spoušť fotoaparátu – funkci tohoto tlačítka lze v nastavení také změnit, ale nastavit lze pouze akci pro normální stisk.

- -

Horní hrana nenabízí kromě nápisu GPS vůbec nic zajímavého (ano, anténa pro navigaci se skutečně ukrývá v těchto místech). Naopak ve spodní části přístroje najdeme otvor pro zasunutí stylusu, napájecí/synchronizační konektor miniUSB a malou zdířku telefonního mikrofonu. Na zadní části krytu si nelze nevšimnou stříbrného objektivu 3MPx fotoaparátu, kterému nechybí ani přisvětlovací dioda. Dále se zde nachází hlavní systémový reproduktor, ze kterého se line zvuk například při poslechu hudby, sledování filmů nebo aktivním hlasitém handsfree. Díky tomu, že je objektiv nepatrně vystouplý nad zbytek zadního krytu, telefon na stole neleží úplně rovně, ale nepatrně se při doteku houpe.

- -

- -

- -

Operační systém, výkon a hardware
Nový glofiish DX900 je vybavený systémem operačním systém Windows Mobile 6.1 Professional a kromě základních systémových aplikací výrobce přidává a četnou dávku bonusového software, o něm si ale více povíme až v další kapitole. Většina starších modelů od E-TENu byla osazena procesorem od Samsungu, a ani v případě DX900 tomu není jinak. Nejedná se ale o žádného slabocha, jelikož pracuje na frekvenci 533 MHz (typ S3C 6400). Je dobře, že se E-TEN poučil a konečně začal používat moderní čipsety, které jsou schopny pracovat se 128 MB RAM, starší 64 MB moduly už pro dnešní aplikace přestávaly stačit, i když ani tady to není až tak ideálně dotažené. U zařízení s VGA displejem je totiž potřeba počítat s výrazně většími nároky na operační paměť, a jak jsem se při testování přesvědčil, tak správa operační paměti nepatří mezi silné stránky tohoto komunikátoru.

-

Žádný oslnivý výkon se nedostavil ani při přehrávání videa ve VGA rozlišení (640×480px, datový tok okolo 1,5MB/sec). K přehrávání jsem použil CorePlayer 1.3, ale video se bohužel trhalo a nebylo vůbec sledovatelné. Snímky v QVGA rozlišení se přehrávání bez potíží.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Procesor: Samsung S3C 6400 na frekvenci 533 MHz
Paměť: 256 MB Flash ROM, 128 MB SDRAM, micro SD/SDHC pam. karty
Displej: 2.8″, 640 x 480 (VGA), 65,536 barev, TFT-LCD
Primární GSM/UMTS: HSDPA / UMTS (2100/1900/850 MHz ), Quad-Band GSM (850/900/1800/1900 MHz)
Sekundární GSM: GSM (900/1800/1900 MHz)
Komunikace: Bluetooth 2.0 třídy 2 + EDR, Wi-Fi 802.11b/g
GPS navigace: Integrovaný SiRF Star III chipset (20 kanálů)
Fotoaparát: 3.0Mpx s Autofocusem, maximální rozlišení 2048 x 1536; přední CMOS kamera 0.3Mpx pro video hovory
Baterie: Lithium Polymerová s kapacitou 1,530 mAh
Rozměry: 106 x 60.5 x 17 mm
Hmotnost: 147 gramů

Operační paměť, paměťové karty
Po hard resetu má telefon k dispozici okolo 38-40 MB volné operační paměti, což je vzhledem k přítomnosti 128 MB čipu trochu málo. Vnitřní paměť Flash ROM má 256 MB, ale pro vaše data je standardně volných okolo 105 MB (zbytek si zabraly soubory samotného operačního systému), případně pokud nebudete instalovat některé bonusové aplikace (SPB Mobile Shell a další nástroje od výrobce), dostanete se až na 140 MB.

Při psaní recenzí se mi často stává, že při vypisování specifikací a informacích o paměti ROM/RAM, si některý čtenář neodpustí komentář k tomu, jak může být paměť ROM typu Flash, a jak do ní mohou být ukládána uživatelská data, když jde o ROM, tedy paměť pouze pro čtení. Zde to tedy zkusím trochu vysvětlit. Paměť ROM standardně skutečně značí Read only memory, tedy paměť pouze pro čtení, ale u WM to je trochu jinak. Paměť ROM u Windows Mobile je, a teď jak to napsat aniž se do toho zamotat, rozdělena do dvou částí, ta první je alokována pro soubory s operačním systémem a normálně do ní opravdu nelze zapisovat (to může až bootloader například při flashovaní nové ROM – a vidíte, další výraz, u WM se jako ROM označuje i firmware, pěkný guláš, ale zpět k tématu). Druhá část ROM je pak použita jako Storage – paměť pro uživatelská data, do té je možné instalovat data, a když se i ta zaplní, tak přijde vhod paměťová karta.
U Windows Mobile tedy není ROM jako ROM. Pro příklad, z 256 MB ROM (jak to výrobci uvádějí ve specifikacích) se dejme tomu 110 MB použije pro uložení souborů operačního systému a ty lze přepsat jen přes zmíněný bootloader, zbytek paměti je normálně zapisovatelný a my si do ní můžeme instalovat aplikace. Tolik tedy pro osvětlení, jak to u Windows Mobile chodí.

Konkurenční výrobci mají správu operační paměti o něco lépe vyřešenou, u DX900 při běžném používání dochází k nevysvětlitelnému úbytku RAM, ze kterého vám pomůže zpravidla až softwarový restart. Nestává se sice, že by hodnota klesla na úplné minimum, ale i tak je zvláštní, že po spuštění máte volných okolo 38 MB RAM, a po několika minutách jste rázem na 25 MB, třeba se to ale s vydáním finální verze ROM zlepší. Prozatím to bude potřeba řešit častějším spouštěním Task managera a zavíráním nepotřebných programů. Reakce DX900 v systému jsou celkem rychlé, i když dost často se mi stávalo, že systém při vykonávání nějaké akce pracoval déle, než jsem normálně zvyklý a celková stabilita by mohla být o něco lepší; třeba se s tím E-TEN ve finální ROM ještě nějak vypořádá. Vzhledem podpoře paměťových karet micro SDHC ale není problém prostor navýšit, zejména když na náš trh nyní přicházejí 16 GB karty.

--

Pro optimalizaci paměti můžete využít vestavěnou aplikaci, která vám dovolí nastavit automatický restart telefonu v předem nastavený čas (například v nočních hodinách, kdy spíte). Restart může být proveden i v případě, že hodnota volné RAM klesne pod vámi nastavenou velikost (standardně je 15 MB).

Displej
Displej nabízí jemné VGA rozlišení 480×640px a úhlopříčku 2.8″. Stejně jako jiné WM telefony, zvládne zobrazit jen 65k barevných odstínů. Svítivost displeje je možné regulovat nezávisle na sobě pro napájení z baterie a ze sítě, a to buď ručně, nebo funkci svěřit světlocitlivému senzoru, v takovém případě ale počítejte s rychlejším vybíjením baterie, protože senzor kvůli lepší čitelnosti vždy nastavuje silnější podsvícení. Barevné schopnosti jsou velice dobré, i když na přímém sluníčku není displej příliš dobře čitelný.

-

Telefonní funkce, práce se dvěma SIM kartami, datové přenosy
E-TEN glofiish DX900 je jeden z mála Windows komunikátorů na světě, který je vybavený dvěma telefonními moduly, se kterými můžete používat dvě SIM karty nezávisle na sobě. Ve všech nabídkách operačního systému je samozřejmě dobře odlišeno to, z jaké SIM karty probíhá hovor nebo na které číslo jste přijali textovou zprávu.

---

Aplikace Phone a rozlišení modulů v systému
Začněme aplikací Phone, která slouží k vytáčení telefonních čísel a uskutečňování hovorů. V té najdeme dvě speciální tlačítka s nápisy Talk 1 a Talk 2, kde číslo 1 symbolizuje primární telefonní modul a 2 pak ten sekundární. Podobně je to odlišené i v historii hovorů, kde je u každého čísla ikonka 1 nebo 2, která opět signalizuje linku, ke které dané číslo patřilo. Orientace a rozlišení je tedy bezproblémová. Pozor ale na to, abyste po hardwarovém restartu nainstalovali všechny potřebné aplikace od výrobce, v opačném případě byste o grafické rozlišení linek a další funkce potřebné pro práci s oběma GSM moduly přišli.
Inbox, tedy aplikace pro práci s e-maily a textovými zprávami je opět společná pro oba moduly, nicméně už v základním seznamu textových zpráv zase vidíte ikonku s číslem 1 nebo 2; ani zde tedy nebudete mít s rozlišením problémy. Při odesílání textové zprávy se vás aplikace naopak zeptá, ze kterého čísla chcete zprávu poslat.

--

Data a videohovory pouze pro primární modul
Před vložením SIM karet do přístroje doporučuji do primárního modulu (to je ten napravo – není to nijak označené) vložit tu kartu, na které máte aktivní datové přenosy respektive datový tarif pro přístup na internet. Druhý modul totiž datové přenosy jednoduše neumí, zvládá pouze telefonní funkce v GSM sítích (tedy ani žádné videohovory). Pokročilé funkce, jako rychlé datové přenosy přes UMTS/HSDPA nebo zmíněná videokomunikace je tedy funkční pouze pro primární SIM. V aplikaci CommManager, která slouží k obsluze telefonních a bezdrátových modulů najdeme i tlačítko pro okamžité přerušení datových přenosů.

- -

---

Wi-Fi a Bluetooth
Schopnosti bezdrátového Wi-Fi modulu jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál je stejně jako u starších modelů tohoto výrobce, velmi dobrá. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který je zcela shodný, jako u jiných WM zařízení. Bluetooth ve verzi 2.0 podporuje vylepšený datový tok EDR a stereo A2DP profil, který jsem vyzkoušel se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune.

Pohybový senzor a TV-Out výstup
Tato šikovná funkce dokáže rotovat s displejem v závislosti na tom, v jaké poloze telefon zrovna držíte. Rotace displeje funguje v celém operačním systému a ne jenom ve vybraných nabídkách. Překlápění obrazu oceníte zejména v internetovém prohlížeči, správci obrázků nebo textovém editoru. V nastavení pak můžete upravit citlivost senzoru nebo jej zcela vypnout. Vytvořit si dokonce můžete seznam programů, ve kterých se pohybový senzor nemá používat, za což výrobce chválím. Samotná rotace je v nezatíženém stavu velmi rychlá, pokud ale máte třeba ve Windows Media playeru puštěnou nějakou skladbu (CPU je částečně zatíženo přehráváním), je už prodleva mezi rotací o něco delší (1-2 vteřiny).

--

DX900 nabízí TV-Out výstup, pro připojení k televizi je ale zapotřebí speciálního kabelu, který bohužel není standardní součástí balení. Konfigurační aplikace v telefonu umí nastavit televizní formát NTSC nebo PAL a vypnutí displeje při připojení k TV.

GPS navigace
Co E-TENy zvládají velice dobře je GPS navigace; DX900 opět využívá čipu SiRF Star III (20 kanálů), k dispozici je i podpora funkce RDS/TMC (je nutné mít k telefonu připojena dodávaná sluchátka), kterou jsem ale neměl možnost otestovat kvůli nekompatibilitě TMC modulu s dostupnými navigačními programy. Fixace přístroje je ve volném terénu velmi rychlá a špatně si nevede ani v hustší městské zástavbě, kde se přístroj „chytí“ zhruba do minuty. E-TEN navíc nabízí utilitu Satellite Data Update, která z internetu stáhne aktuální údaje o satelitech, a v případě potřeby vám pomůže s rychlejším zaměřením pozice. Vyzkoušet můžete i utilitu LocationSMS, přes kterou můžete komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici.

-

Snad všechny E-TENy byly vybaveny FM přijímačem (a V900 i FM vysílačem), u DX900 ale aplikace pro poslech rádia chybí. Zda je FM rádio vypnuté jen softwarově a hardwarově je modul přítomný si netroufám odhadnout, ale třeba se později na toto téma objeví nějaká zajímavá diskuze na komunitním fóru eten-users.eu.

Výdrž
Komunikátor je vybavený Li-Pol baterií s kapacitou 1530mAh, což je pro běžná Pocket PC velmi slušná hodnota. Zde je ale potřeba brát v potaz, že akumulátor dodává energii hned dvěma telefonním modulům. Baterii není vůbec žádný problém vybít za den běžného provozu (60 minut hovorů na každé SIM, 20 SMS, občasné připojení na internet přes datové přenosy). Nabíječku tedy doporučuji mít vždy včas při ruce, případně pokud jsem byl mimo dosah energie a potřeboval jsem ještě chvíli telefon udržet při životě, vypínal jsem sekundární modul. Pokud budete DX900 používat jen s primárním modulem (tzn. druhý bude vypnutý nebo neosazený), pak se s výdrží dostanete na dva dny, což je standardní hodnota pro většinu komunikátorů. Při používání GPS navigace nebo aktivním připojení přes Wi-Fi se výdrž pohybuje pouze v jednotkách hodin (3-5 hod podle zatížení).

Fotoaparát a záznam videa ve VGA rozlišení
3 MPx fotoaparát fotí spíše průměrně a ve srovnání s modelem V900 dosahuje o něco horších výsledků. Jak už to tak bývá, při dostatku světla jsou fotografie celkem ostré a barvy v normě, nicméně s úbytkem světla se objevuje znatelný šum, zkreslování barev a částečné rozostření obrazu. Celkem dobře si DX900 poradí s focením textu, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených obrázků. Fotoaparát disponuje funkcí autofocus, snímky mohou být uloženy v maximálním rozlišení 2048×1536px. Využít můžete i celou řadu doprovodných efektů, jako například zrcadlení, sépiový nádech, negativ a k dispozici je i možnost uložení GPS pozice do snímku. Rychlost pořizování snímků není nejhorší; nejdéle trvá spuštění aplikace Camera (zhruba 2 vteřiny), ukládání snímků v 3 MPx rozlišení pak trvá necelou vteřinu. Při fotografování stačí mírně zmáčknout spoušť, tím dojde k zaostření a domáčknutím snímek vyfotíte.

- -

- -

V horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací dioda, které je poměrně silná, a využít ji můžete i při natáčení videa. To je dokonce možné nahrávat ve VGA rozlišení (640×480px), i když výsledná kvalita je dost špatná (při VGA), video je trhané a příliš mnoho detailů v něm opravdu nepoznáte. Záznam se ukládá ve formátu 3GP, a dokonce na něj můžete aplikovat stejné efekty jako na fotografie.

Video: Záznam z fotoaparátu ve VGA rozlišení (zmenšeno na 480×360px)

Video v původním rozlišení ve formátu 3GP můžete stahovat z tohoto odkazu (0,9 MB), všechny snímky pořízené 3 MPx fotoaparátem naleznete v naší Galerii.

Bonusový software
E-TEN DX900 nabízí v základu velké množství bonusových aplikací, vesměs se jedná o stejné programy, které se objevily už u starších modelů, proto jsem si některé popisky vypůjčil z předešlých recenzí. Prostředí je standardně laděno do černo-šedivé barvy. Pokud vám tato kombinace nevyhovuje a jste zvyklí na klasické schéma Windows Mobile, můžete se do něj jednoduše přepnout v nastavení telefonu.

SPB Mobile Shell
Mobile Shell je velice kvalitní nadstavba operačního systému Windows Mobile od společnosti SPB Software House. V E-Tenu naleznete mírně upravenou verzi pro potřeby dvou telefonních modulů (na obrazovce Dnes se díky tomu například zobrazují názvy obou operátorů atd.). S Mobile Shellem máte k dispozici propracované prostředí pro spouštění aplikací, správce kontaktů a obrazovku dnes, vše je optimalizováno pro pohodlné ovládání prsty. Překvapivě dobře se přes něj většina nabídek systému dá ovládat i v případě, že vám podobně jako mě přestane částečně fungovat displej a budete se tak muset spolehnout pouze na funkce čtyřsměrového ovladače :-) .

---

K dispozici je i základní plugin pro standardní obrazovku Dnes. Ten nabízí čtyři záložky, které si můžete v nastavení upravit podle svých potřeb. V nich je možné zobrazit například informace o počasí, zástupce aplikací, kontakty s fotografiemi nebo světový čas.

Task Manager
Tuto utilitu můžete snadno vyvolat pomocí malé ikonky v dolní liště obrazovky Dnes (zástupce najdete i v menu Programy). V Task Manageru vidíte ikonky aktuálně spuštěných aplikací, které lze ukončovat jednotlivě nebo je rovnou vypnout všechny.

-

Album, Easy keyboard
Aplikace Album je náhradou za dříve používaný Multimedia manager. Jedná se o prohlížeč JPG, BMP, PNG a GIF obrázků, který podporuje i jednoduchá gesta pro listování mezi jednotlivými obrázky.
Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnice a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem, české znaky ale chybějí.

-

Namecard Manager
Tato aplikace dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace ale bohužel dokáže rozpoznávat pouze Anglický jazyk, s podporou českých znaků si neporadí. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po „sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy či webovou adresu. Nebýt chybějící podpory češtiny, byla by z Namecard Manageru opravdu velice užitečná aplikace.

-

Scenarios
Windows Mobile standardně nenabízí žádné vyzváněcí profily, k dispozici jsou pouze tři režimy – Normální, Vibrace a Potichu. To se rozhodli inženýři v E-TENu vyřešit po svém a do telefonu doinstalovali program Scenarios, který přidává funkci rozšířených telefonních profilů.

-

Backup Utility, Application Recovery
Backup Utility je výborná aplikace pro snadnou zálohu kalendáře, kontaktů, úkolů, osobních nastavení, síťových profilů, složky Dokumenty a textových zpráv/e-mailů. Velice užitečná je rovněž možnost naplánovat si automatické zálohy v předem nastavený čas nebo při nízkém stavu baterie. Application Recovery slouží k obnovení všech programů, které výrobce do telefonu předinstaloval. Z nabídky Odebrat programy je totiž možné téměř všechny aplikace odinstalovat, a pokud by vám nějaká chyběla, můžete ji právě pomocí této utility obnovit zpět.

Celkové hodnocení, cena a dostupnost
E-TEN DX900 mě velmi zaujal a mile překvapil správou a funkcionalitou obou telefonních modulů. Během testování jsem si báječně odvykl nosit s sebou neustále dva telefony (pracovní a osobní), takhle jsem měl vše při ruce v jednom zařízení. Je ale trochu škoda, že pro datové přenosy nelze využít i sekundárního modulu. Asi každý (včetně mě) by si jako primární SIM zvolil tu pracovní, na které přijímá více hovorů, nicméně datové přenosy mám aktuálně nastaveny jen na osobní SIM (kdo by odolal nabídce internetu na 6 měsíců zdarma od Vodafone :-) ); je to sice jen drobnost, ale někomu to zkrátka může trochu vadit.

Asi největším problémem je ale správa operační paměti RAM; rozepisoval jsem se o tom už v textu recenze. Je docela možné, že do prodejní verze firmware tento neduh výrobce alespoň trochu opraví, ale kdo SmartManii čte déle, tak ví, že s operační pamětí RAM bojovaly i starší modely od E-TENu. Lepší by mohl být i výkon při přehrávání videa, trochu mě překvapilo, že si běžným klipem ve VGA rozlišení DX900 neporadí. Vylepšit by si pak zasloužil i fotoaparát, který ač je shodný jako u starší V900, tak ve výsledné kvalitě snímků trochu pokulhává.

Naopak mě potěšila přesnost a dobrá citlivost GPS modulu, stejně jako množství bonusových aplikací, které vám výrobce k zařízení naservíruje. E-TEN DX900 by se měl prodávat za koncovou cenu okolo 15000,- Kč včetně DPH, nicméně s dostupností to zatím příliš růžově nevypadá. Původně měl stihnout už vánoční trh, poté se hovořilo o konci ledna. Nyní to ale vypadá, že se vydání ještě o několik týdnů posune, a dokonce je možné, že se u nás DX900 už nebude prodávat pod křídly E-TENu (případně jejich brandu glofiish), ale do názvu dostane označení od Aceru, jelikož právě tato společnost v loňském roce E-TEN koupila.

Všechny fotografie včetně nepublikovaných snímků si můžete prohlédnout v Galerii, technické dotazy pak můžete směřovat do diskuzního fóra.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.