Domů » Bleskovky » Druhá generace Raspberry Pi dostává výkonnější hardware a Windows 10

Druhá generace Raspberry Pi dostává výkonnější hardware a Windows 10

Minipočítač Raspberry Pi je oblíbený především u domácích kutilů, ti na této platformě o velikosti kreditní karty dokázali postavit mobilní telefon PiPhone případně tablet z překližky. Tři roky od uvedení první generace přichází Raspberry Pi 2 – velikost zůstala stejná (8,5 × 5,6 cm), výkon však rapidně narostl.

  

Základní deska dostala do vínku procesor Broadcomm BCM2836 se čtyřmi jádry Cortex-A7 s taktem 900 MHz, což má za následek až šestinásobné zvýšení výkonu při využití všech čtyř jader. Procesor doplňuje grafické řešení VideoCore IV, které je schopné dekódovat video ve Full HD rozlišení ve 30 snímcích za vteřinu a podporuje kodek h.264/MPEG-4 AVC. Velikost operační paměti byla zvětšena na rovný 1 GB, část si však ukousne grafický čip. Konektorová výbava zůstala stejná jako u modelu B+, na těle nalezneme čtveřici USB 2.0, HDMI, ethernetový port, slot na microSD kartu, 3,5mm jack na sluchátka, 2 ×  20pinový GPIO, CSI/DSI a microUSB pro dobíjení.

Díky poskočení procesoru na architekturu ARMv7 je možné na Raspberry Pi 2 provozovat širokou paletu operačních systémů včetně speciální edice Windows 10 pro internet věcí, na kompatibilitě pracovali vývojáři minipočítače přímo s Microsoftem a tato edice Windows bude dostupná všem vývojářům zdarma. Druhá generace Raspberry Pi je již nyní dostupná za 35 dolarů, což je v přepočtu necelých 900 Kč bez DPH.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Doufám, že to MS vyjde a 10. se uchytí. Moc se mi líbí jejich nový koncept.

 2. Nesekl jste se, Jakube, s těmi rozměry? Na to by se asi moc portů nevešlo ;-)

  • to ma tiež zmenšené porty, potom použiješ redukciu :D :D

  • Jakub Karásek

   Díky za upozornění, člověk je zvyklý psát rekordní tloušťky telefonů v milimetrech, až mu centimetr přijde ve světě mobilních technologií jako neskutečná hodnota :) Opraveno

  • Tak nová doba :D Nám učitel říkal, „Strojaři používají milimetry, zedníci centimetry“ :-D

 3. cituji:

  …velikost zůstala stejná (8,5 × 5,6 mm)…

  opravdu miniaturní pc :D

 4. ten MS10 pro raspberry je nejak upravene pro arm (jako byly win RT pro tablety) nebo je to klasicke win10, nebo jsou to klasicke win z PC ( z pohledu spousteni beznych win aplikaci) ??

  • Na to je velmi jednoduchá odpověď. MS řekl, že na věci pod 8″ bude W10 bez Desktopu, no kolik má tohle uhlopříčku? 0″. Je 0″ méně než 8″, je, takže…:)

   Ne vážně, co si tak představuješ pod pojmem „Windows 10 pro internet věcí“, resp. „internet věcí“? Ne, PC, NB, tablety to fakt nejsou.

 5. Petr (neregistrovaný)

  Pokrok nezastavíš… proto to pořád nemá 1Gbit ethernet :-/

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).