Domů » Bleskovky » Dropbox zlevňuje a navyšuje kapacity: Konkurence vám ale nabídne víc

Dropbox zlevňuje a navyšuje kapacity: Konkurence vám ale nabídne víc

Ceny cloudových úložišť v letošním roce klesají, zatímco nabízené kapacity rostou; v březnu vylepšil Google podmínky úložiště Google Drive, v červnu se přidal Microsoft s OneDrive. Dalším velkým hráčem v pořadí je Dropbox, který představil svoji inovovanou nabídku včera.

 

Dropbox dosud nabízel nad rámec 2GB prostoru tři balíčky o kapacitách 100, 200 a 500 GB za ceny 10, 20 a 50 USD měsíčně. Nová nabídka je mnohem jednodušší, za poplatek 10 USD měsíčně (nebo 100 USD ročně) dostanete pro ukládání dat rovnou 1 TB volného cloudového prostoru. To je pro běžného smrtelníka poměrně nadstandardní kapacita, bohužel Dropbox nižší a hlavně levnější balíček nenabízí.

 

Zdarma dostanete stále jen 2 GB, ty je ještě možné bezplatně navýšit využíváním dodatečných služeb Dropboxu nebo zadáním kódu, který lze získat například zakoupením některého mobilního telefonu nebo tabletu. V případě zájmu o vyšší kapacity ale nemáte jinou možnost, než investovat do 1 TB balíčku.

Konkurence 

Google Drive i OneDrive od Microsoftu nabízí zdarma 15 GB a balíčky pro uživatele, kteří nepotřebují platit za spoustu volného místa v cloudovém úložišti. Oba konkurenti nabízí 100 GB za cenu 2 dolarů měsíčně, Microsoft navíc ještě přidává 200GB balíček za 4 dolary. Síly mezi Google Drive a Dropboxem se na kapacitě 1 TB vyrovnávají (v obou případech je měsíční poplatek 10 USD), zde však oběma soupeřům o míle uniká Microsoft.

     

Za cenu 10 USD (250 Kč s DPH) měsíčně nebo 100 USD ročně (2 500 s DPH) získáte předplatné Office 365 s možností stáhnout si nejnovější verzi kancelářského balíku Office pro studenty a domácnosti pro pět uživatelů, všech pět uživatelů dostane 1 TB volného prostoru na OneDrive a jako třešničku na dortu ještě 60 minut měsíčně na hovory přes Skype. Pokud nepotřebujete kancelářský balík Office, je možné 1 TB dat na OneDrive získat již za cenu 5 USD (asi 125 Kč s DPH) měsíčně zakoupením Office 365 Small Bussines. 

  

Abychom Dropboxu jen nekřivdili, musíme ocenit i nové funkce, které si pro své uživatele připravil. Nově lze například chránit sdílené soubory heslem, nastavit časový limit pro sdílení, případně určovat a měnit přístupová práva k jednotlivým souborům. Také je možné na dálku mazat soubory z vašich zařízení. Škoda jen, že tyto pozitivní změny nejsou podpořeny smysluplnějším datovým balíčkem o kapacitě 100 nebo 200 GB. Aplikaci Dropbox pro Android a iOS si můžete stáhout z následujících odkazů. 

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. konkurencia ponúka viac dat ae nie v tak pohodlnom, multiplatformovom a stabilnom balení.

  • Grimli (neregistrovaný)

   Napriklad OneDrive je multiplatformni (ano, pravdou je, ze jen tablety, notebooky, stolaky a mobily s Windows ho maji plne integrovany, u zbytku to resi aplikace). Pohodlny je velmi a pod stabilitou netusim, co si mam predstavit.

  • No integrovaný má Onedrive už len desktopový Windows. Vo Windows Phone podobne ako v Androide alebo iOS je potrebná aplikácia.

   Je ale pravda, že aktuálne je Onedrive najlacnejšia varianta.

   Ešte keby tak vyriešili rýchlosť prenosu dát a hlavne tú nenažranosť desktopového klienta, ktorý vie mobilnú i5 vyťažiť na 20-30 percent pri synchronizácii.

  • shagy2301: To tedy, rychlost uploadu je strašlivá…

  • Rychlost není vším. Pokud se nepletu, dříve existovalo u SkyDrive (dnešního OneDrive) omezení říkající, že každý soubor může mít max. např. 200 MB. Existuje toto omezení stále?

   Btw. SkyDrive se dá označit za „multiplatformní“ jen s přivřením obou očí, pod tímto pojmem si totiž nevybavuji jen a pouze produkty Windows.

   To je jako označit linuxovou aplikaci za multiplatformní, i když funguje pouze na všech distribucích Linuxu a nikde jinde (Windows, MacOS).

  • První slovo nemá být rychlost, ale kapacita, omlouvám se.

  • Grimli (neregistrovaný)

   Smisek: Rozsir si obzory. OneDrive neni jen pro Windows a Windows Phone. Je i pro Android, iOS, OSX a Xbox. Opet tu diskutujes o necem o cem nic nevis.

   shagy2301: Integrovany je stale, jen na nektere funkce je treba aplikace (ktera je snad tusim i predinstalovana).

  • Ok, o tom, že OneDrive je i pro jiné OS jsem nevěděl, díky za info. Hlavním smyslem mého komentu nicméně byla otázka, zda stále u Skydrive existuje omezení na velikost jednoho souboru jako tomu bylo dříve.

  • OneDrive má omezení 2 GB na jeden soubor. Pro běžné použití to nevadí, ale chápu, že někoho to může omezovat. Používám OneDrive hodně aktivně – nikam jinam dokumenty, fotky apod. neukládám a nikdy jsem s tímto limitem neměl problém.

  • to už není tak špatné, kdysi to bylo daleko méně, pokud si dobře pamatuju, řádově stovky MB. Díky za info.

  • ještě mě tak napadá, co verzování souborů a obnovování smazaných souborů?

  • Všechno tohle OneDrive umí a navíc má opravdu multiplatformní REST API, takže si zase můžeš odtrolit jinam SMISKU.

  • My o vlku a vlk se zrovna aktualizoval:) (Andoid klient). Jakási podpora Business účtu.

  • OneDrive je multiplaformový asi ako Google Drive

  • Grimli (neregistrovaný)

   Mino: OneDrive ma navic Windows Phone.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).