Domů » Bleskovky » Dropbox nenávratně ztratil data některých uživatelů: Jako omluvu nabízí prémiový účet na rok zdarma

Dropbox nenávratně ztratil data některých uživatelů: Jako omluvu nabízí prémiový účet na rok zdarma

Někteří uživatelé cloudové služby Dropbox v posledních dnech doplatili na chybu, která se nacházela v desktopovém klientovi. Ten v případě aktivní funkce Selective Sync, tedy synchronizování některých vybraných složek, smazal postiženým uživatelům velké množství dat, některé soubory bohužel permanentně bez možnosti obnovy.

  

Dropbox již vydal aktualizaci klienta, který zmíněnou odstraňuje a navíc obsahuje opatření, která mají hromadnému smazání souborů v budoucnu zamezit. Provozovatelé služby jsou nyní plně zaneprázdněni obnovováním maximálního možného množství dat svých zákazníků, zároveň jako omluvu postiženým uživatelům nabízí roční předplatné služby Dropbox Pro s 1TB prostorem zdarma, dotčené zákazníky o problémech informuje mailem.

 
Zkontrolujte si email, zdali na vás nečeká podobná zpráva

Všem uživatelům doporučujeme provést aktualizaci desktopového klienta Dropboxu a hlavně (!) nespoléhat se při zálohování jen na cloud, a ukládat důležitá data i na jiné sekundární úložiště.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

28 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  A proto řikam, že používat cloud jako storage je kravina!

  • no nemyslím, že by se podobné věci často stávaly…myslím, že porucha HW co mám doma na storování dat je nekolikasettisíci násobně pravděpodobnější…proto mám duležité věci na OneDrivu…

  • Pravděpodobnost, že se ti podělá tvůj vlastní disk (nebo i vlastní záložní) je o několik řádů vyšší, než že ztratíš data v nějakém prověřeném cloudu.

   Ale v případě DropBoxu, před kterým varuje i Snowden….

  • steelspace: Nějak mě nenapadá, co by se mělo stát s tím diskem, co má člověk doma. Dobře, pokud odejde elektronika nebo mechanická část, data jsou stále na plotně a mohou být exportována (dělá to hromada firem). Ale jak se dostat k datům v cloudu?

  • lerion (neregistrovaný)

   Uni, ty zkrátka musíš být vždy ve všem proti, i za cenu toho, že ze sebe uděláš blba, co?

   Magnetické pevné disky odcházejí naprosto běžně. Ano, často se dají škody napravit a alespoň část dat zachránit pomocí (velmi drahých) specializovaných firem, ale pokud máš dost peněz na toto, je daleko levnější zakoupit si nějaký domácí NAS server a disky si zapojit do RAIDu.

   Obnova rozbitého HDD se opravdu ve většina případů vůbec nevyplatí.

   Osobně cloud nepoužívám na zálohování, ale na snadné zpřístupnění dat kdekoli a kdykoli. Důležitá data mám vždy fyzicky v nějakém zařízení a ta nejdůležitější do cloudu nesmí z jiných důvodů…

   Pokud někdo používá free cloudovou službu jako jedinnou zálohu, je to jeho blbost…

  • Kohout (neregistrovaný)

   No a když se ti rozbije řadič v nasu ?? Tak jseš taky v píč..

  • lerion (neregistrovaný)

   Vyndám disk a dám ho jinam?

  • Rezza (neregistrovaný)

   A kdyz ti behem te doby prepise vsechno data nesmysly? :) Kazdopadne ted jsem si byl vyzvednout jeden disk z notasu, kde se vylilo kafe – nabidka 18000 za obnovu…

  • lerion (neregistrovaný)

   Já myslel, že v Redhatu máte ThinkPady, těm nějaké kafe nevadí :-P

  • Nesmí to být ale ThinkPad L-kové řady, ten nevydrží nic :-D

  • lerion (neregistrovaný)

   Už „eRka“ byly na hraně. Po tom, co je zrušili, zavedli S, L a SL (a nedejbože Edge) už si o ThinkPadech myslím své… :'(

  • Ono záleží, jaký je to RAID, ale ano, kdo v IT pracuje (UNI jistě ne), tak ví, že HDD odchází snad z veškerého HW nejvíc.

   Pokud jsem porovnával vlastní úložiště a cloud, tak jsem rozhodně nemyslel 10000x dražší řešení.

  • Lerion: ked ThinkPad tak nie ten komercny bulshit co si vypisal..to je pre BFU aby sa mohli chvalit tym ze maju ThinkPad. Ja pouzivam od roku 2005 zasadne len ThinkPad (od 2008 len Xkove rady, vyhovuje a staci mi velkost) a som nadmieru spokojny…a tam fakt ta nejaka Kava, kola popripade ina tekutina nevadi :)

  • anonym (neregistrovaný)

   thinkpad edge je uplne pohodovy notas, vyborny treba pro studenty, nevim co tu o nem kecate ze je to tragedie

  • Pruser je, ze delaji ThinkPad ze vseho a ty rady L i Edge maji do „praveho“ ThinkPadu sakra daleko.

  • steelspace: Nejvíce neodchází HDD (v desktopu, u NB je to jinak), ale zdroj (+ příp. věci na daných větvích) nebo procík (typicky v NB, upeče se, protože lidi neservisují NB-čištění a zde i HDD, resp. data na něm-otřesy).

   Ale HDD v NAS/server určený k záloze (tedy po většinu času zaparkovaný, nemanipuluje se s ním, nevykazuje dlouhodobý výkon-teplo, opotřebení) je prakticky nezničitelná věc. A dobře, pokud se bavíme o záchraně dat jako drahé věci, tak RAID 1.

  • lerion (neregistrovaný)

   „Ale HDD v NAS/server určený k záloze (tedy po většinu času zaparkovaný, nemanipuluje se s ním, nevykazuje dlouhodobý výkon-teplo, opotřebení) je prakticky nezničitelná věc“

   Uni, opět a dokola tě stále žádám. Nepiš o věcech, kterým nerozumíš. HDD je jedna z nejnáchylnějších komponent.

  • lerion (neregistrovaný): Bohužel mohu napsat přesně to samé a nikam se nedostaneme. Většina lidí by měla stále stejný velmi starý HDD přes několik generací „vadných PC“ (což samozřejmě nemá, ale nikoli z důvodu závady na HDD).

   HDD už od své výroby prochází velmi přísnými testy kvality, dokonce je dokáže vyrábět jen velmi omezená skupina výrobců. Zatímco zdroj ti zbastlí kde kdo a pak to taky tak vypadá. U starých PC pak spíše řešíš odpálený kondenzátor na desce, než disk.

   U NAS obdobně, máš řádově vyšší šanci že se upeče (zanesením prachem-menší průtok vzduchu a zhoršené předávání tepla chladič-vzduch (nabalený prach)) než že ti odejde disk.

   U NB je pak také oblíbená kratochvíle zlomený přívodní napájecí kabel a nebo pant displeje. Rozhodně je více lidí, co má poškozené šasi než HDD…

  • Ale pravda, nevšiml jsem si, že hovoříš o nenáchylnější, nikoli nejméně spolehlivé. To potom ano a omlouvám se za offtopic (ačkoli, ty panty u NB nebo konektory u NB (typicky napájecí, proběhne pes…, zlatý Magsafe:) ).

 2. Neni, pokud k tomu člověk přistupuje jako k záloze zálohy.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak. Pokud je to záloha zálohy a nejsou to data, která nechci aby byla případně veřejná, tak to smysl má. Jinak považovat cloud za bezpečný, to bych nikdy neudělal. Stačí bug a všechno se mi smaže/přepíše…

 3. ghj (neregistrovaný)

  Čože ? to tam nemajú zálohy? na takýchto serveroch by mali byť viacvrstvové zálohy ….

  • Knoxx (neregistrovaný)

   To by ses nedoplatil..

  • Nedopatil? Samozrejme ze majú zalohy.

   Ale dáta sa nepokazili na ich serveroch. Zmazala ich klient aplikácia z PC este pred zalohovanim. Aspoň tak som porozumel tomu.

 4. PHiLiPZ (neregistrovaný)

  co sa podari obnovit = to, co ma NSA skopirovane?

 5. Listeré (neregistrovaný)

  Rok zdarma za ztracená data? To je vtip, ne? Za to bych měl mít prostor zdarma napořád.

  • lerion (neregistrovaný)

   Já bych teda službě, která mi smazala data znovu už nedůvěřoval…

 6. Jarda (neregistrovaný)

  1TB na rok, ztrata navzdy – a to se vyplati ;-)

  Nebo muzou napsat do NSA, jesti jim muzou data obnovit z jejich zaloh… :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).