Dolby Digital Plus míří na tablety a slibuje lepší hudební zážitek

Tablety jsou všeobecně považovány za elektroniku určenou ke konzumaci médií, ať už se jedná o internet, e-knihy, hry, hudbu či filmy. Jednotliví výrobci na to lákají nové zákazníky, předhání se ve výkonu hardwaru a rozlišení displeje, nicméně na jeden prvek se velice často zapomíná, a tím je zvuk. V rámci zachování moderního trendu tenké elektroniky se do tabletu vejde sada mrňavých reproduktorů, které leckdy nepřekročují kvalitu těch, jež se nasazují do ještě menších chytrých telefonů. Ať už je v zařízení reproduktor jeden, nebo je tam najdete dva, není to žádný zázrak a pokud bydlíte například v rušné ulici, možná vám nebude stačit ani maximální nastavitelná hlasitost a budete muset sáhnout pro sluchátka. Tuto slabinu si uvědomila i společnost Dolby Laboratories, která se již od roku 1965 snaží zvyšovat zážitek z poslechu hudby a především sledování filmů.

Podařilo se jim vyvinout softwarový nástroj, který dokáže z interních reproduktorů v tabletech dostat maximum „šťávy“, bez pomoci externího příslušenství tedy dokázali zvednout kvalitu zvuku o několik úrovní. Jak se můžete sami přesvědčit na uvedeném videu, po aktivaci Dolby Digital Plus jsou mnohem výrazněji slyšet nejen hlavní dialogy, ale i zvuky na pozadí, celkově tedy výsledek nepůsobí příliš uměle. Podotýkám, že se nejedná o nijak hardwarově upravené zařízení, ale o Galaxy Tab tak, jak vyjel z výrobního pásu Samsungu.

Dolby Digital Plus je zatím kompatibilní s operačními systémy Windows 7, Windows 8 a Android, neočekávejte však, že si jej budete moci jen tak stáhnout z Google Play. Nesmíme zapomínat, že společnost Dolby nevyrábí žádná konkrétní zařízení, nýbrž se živí licencováním svých softwarových řešení jiným výrobcům. Na cestě ke koncovému uživateli tedy stojí řada smluv a dohod a údajně i jemné doladění na míru každému zařízení, tudíž bude Dolby Digital Plus v budoucnu prodávan s některými tablety jako již zabudovaná funkce. První takto vybavený produkt by měl být údajně oznámen již v nadcházejících měsících a kdo ví, třeba se šikovné komunitě podaří technologii neoficiálně naportovat i na další zařízení.

Zdroj

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku