Domů » Bleskovky » Do Windows 11 míří aplikace pro Android. Insideři mohou vyzkoušet prvních 50

Do Windows 11 míří aplikace pro Android. Insideři mohou vyzkoušet prvních 50

Microsoft před dvěma týdny uvolnil systém Windows 11 a zahájil jeho distribuci na první vlnu podporovaných počítačů. Oproti Windows 10 přinášejí „jedenáctky“ nový vzhled, avšak vykoupený spoustou nepochopitelných ústupků, které ztěžují jejich používání. Microsoft také nestihl do Windows 11 nasadit všechny funkce, které při červnovém představení systému slíbil; jednou z nich je podpora aplikací pro Android.

Aplikace pro Android míří do Windows 11. S několika háčky

Podpora aplikací pro Android do Windows 11 dorazí zřejmě v průběhu příštího roku, od dnešního dne však mají možnost tuto funkci testovat Insideři odebírající nová sestavení systému v kanále beta. Nejprve je nutné nainstalovat si prostřednictvím Microsoft Store aplikaci Amazon App Store a přihlásit se do ní účtem Amazon.

Microsoft Store 4

Zpočátku bude pro testovací účely k dispozici 50 aplikací, mezi nimi například hry Lords Mobile, June’s Journey a Coin Master či aplikace Kindle, Lego Duplo World nebo Khan Academy Kids. Zatím se jedná o pouhé plácnutí do vody, neboť obchod Amazonu obsahuje celkem 600 tisíc aplikací a her, dá se však počítat, že do ostrého spuštění této funkce se jejich počet rozšíří.

Collection

Aplikace pro Android se budou ve Windows chovat jako jakékoliv nativní programy – budete si je moci připnout do Hlavního panelu nebo nabídky Start, budou se objevovat v multitaskingu a jejich notifikace budou využívat systémové rozhraní.

store 2

Podporu androidových aplikací ve Windows zajišťuje speciální subsystém, který obsahuje linuxové jádro a Android 11 založený na verzi z Android Open Source projektu (AOSP), samotný subsystém pak běží na virtuálním stroji Hyper-V. Subsystém se tiše nainstaluje každému, kdo si ve Windows stáhne první androidovou aplikaci. Potěšující je, že tento subsystém dokáže běžet na počítačích s procesory Intel, AMD i Qualcomm, přičemž na libovolné konfiguraci poběží i aplikace navržené primárně pro ARMové čipy.

Microsoft dnes také vydal pokyny pro vývojáře, podle kterých by měli být schopní své androidové aplikace připravit na chod pro Windows, zejména na ovládání pomocí klávesnice a myši a na možnost měnit okno aplikace tažením za strany.

store 3

Pokud se do testování aplikací pro Android chcete pustit, musíte splňovat minimální hardwarové požadavky s povolenou virtualizací pro BIOS/UEFI, dále pak musí být systém Windows 11 nastaven na region USA, stejně tak bude vyžadován americký učet na Amazon Store.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Super kým bude W11 rozšírený aspoň z polovice ako W10 tak ich tam bude niekoľko stoviek tisíc. V mojom okolí sú len dvaja ľudia čo vedia prejsť na W11 a to som sa pýtal vyše 30 ľudí. Takže asi tak k tomu W11.

  • no a este ten ericky ucet na amazone…. ale ved sak nemusime sa ponahlat

  • Aktuálně je instalace Win 11 naprostý nesmysl. Opět vydali nedodělek, tentokrát mnohem větší než Windows 10 ve své době.

  • @Anonym
   Souhlas, nesmyslem je ale instalace jakehokoli Win. Posledni pouzitelne byly XP, mozna ale jenom kvuli tomu, ze v te dobe nebylo u nas takove povedomi o tom, o kolik lepsi produkty nabizi Apple.

  • Tak samozřejmě, systémy od Apple jsou absolutně nejlepší – na těch osm věcí, které umí.

  • Pavel: Ale no tak, tohle máš fakt zapotřebí? Plácat takové nesmysly?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).