Domů » Bleskovky » Do Windows 10 míří nový obchod aplikací z Windows 11. Zatím pouze pro Insidery

Do Windows 10 míří nový obchod aplikací z Windows 11. Zatím pouze pro Insidery

Už zanedlouho vyjde podzimní update Windows 10 s označením 21H2 (19044.1288). Vzhledem k vydání Windows 11 se bude jednat o drobnou aktualizaci, která do systému přidá pouze hrstku novinek. Microsoft již práce na tomto sestavení dokončil, ještě před jeho oficiálním vypuštěním jej uvolnil ke stažení jako soubor ISO a zároveň jej dal k dispozici Insiderům v kanále Release Preview.

Pár drobností a nový obchod

Co se týče samotné podzimní aktualizace, oficiální soupis novinek je velmi skromný, a ještě skromnější je jejich použitelnost pro běžné uživatele. Nová je podpora standardu WPA3 H2E, přibyly nové způsoby přihlašování skrze službu Windows Hello pro firmy a byla přidána podpora GPU výpočtů v linuxovém subsystému pro strojové učení a ostatní výpočetně náročné postupy.

Microsoft Store 2

Největší novinkou podzimního updatu tak bude zřejmě nový obchod aplikací, který již znají uživatelé systému Windows 11. Zatím není oficiálně potvrzeno, že bude dostupný ihned po vydání podzimní aktualizace, avšak je to velmi pravděpodobné; jako první jej dostali k ochutnávce právě Insideři odebírající nová sestavení v kanále Release Preview.

Nový obchod vypadá zcela identicky jako ve Windows 11 a přináší většinu jeho novinek – moderní design, podporu pro win32 aplikace, nové možnosti pro vývojáře apod. Zatím není přítomná podpora aplikací pro Android, která je exkluzivní pro Windows 11, a prozatím není jisté, zda se dostane i do „desítek“.

Dá se předpokládat, že podzimní aktualizace pro Windows 10 bude vypuštěna v příští „zaplátovací“ úterý, které připadá na 9. listopadu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Android appky v desítkách nebudou. A v jedenáctkách snad někdy na jaře.

    • To bude úplnej konec Windows. Už teď je to zasekanej systém a až tam dojdou Appky z Androidu, to bude teprv konečná.

    • Pojede to na stejném způsobu práce, jako linuxový subsystém. Tedy bude tam možnost si nainstalovat i androidí subsystém. Silně pochybuju, že to půjde do edice Home, a běžný BFU to nerozchodí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).