Sledujte nás na YouTube

Dnes končí podpora Windows XP a přichází Windows 8.1 Update 1

Na dnešní den připadá tradiční zaplátovací úterý, kdy operační systémy od Microsoftu dostávají řadu aktualizací. Takových úterků je do roka dvanáct, za deset let stodvacet, za dvanáct a půl roku jich bylo stopadesát. Proč toto číslo zmiňuji? Zhruba tolikrát byl aktualizován systém Windows XP od svého startu v řijnu roku 2001. Dnes tento systém dostává své absolutně poslední záplaty.

Přitom systém Windows XP stále běží na více než pětině českých počítačů (celosvětově je to více než čtvrtina) a jedná se o druhý nejpoužívanější systém po Windows 7. Pokud se v systému Windows XP objeví bezpečnostní chyba, Microsoft již nevydá žádnou záplatu, nicméně starší aktualizace a Service packy bude možné zpětně stáhnout skrze službu Windows update. Tvůrci programů prozatím neházejí Windows XP do žita a většina aplikací bude nadále s 12 let starým systémem spolupracovat, nicméně například bankovní úřady od používání tohoto systému odrazují a to právě kvůli snížené bezpečnosti. Systém ale bude na stávajích počítačích fungovat i nadále.

 

Pokud jste majitelé starších počítačů nebo kdysi populárních netbooků, může vás zajímat, že právě dnes vychází aktualizace systému Windows 8.1, která kromě nových funkcí, o kterých jsme psali v této bleskovce, přináší snížené hardwarové požadavky (1GB RAM a 16 GB vnitřní paměti) pro bezproblémový chod systému. To by mohla být jedna z cest, jak nadále provozovat bezpečný operační systém na pomalejším hardwaru. Pochopitelně další možnosti jsou například opustit svět Windows a vrhnout se do vod Linuxu nebo konvertovat s novým zařízením ke společnosti Apple, případně zakoupit některý z Chromebooků.

 

Volba je jen na uživateli, nám zůstane v očích vryta nezapomenutelné modré nebe nad zelenou loukou v Kalifornii a s ní spousta vzpomínek. Na zelené tlačítko nabídky Start, nesmrtelný Internet Explorer 6 nebo vlezlou uvítací melodii. Díky a sbohem. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. vlada (neregistrovaný)

  A jak to je s xpeckama v XP modu Windows 7? Ty take nebudou zaplatovane a muzou se nakazit?

  • mimonaut (neregistrovaný)

   XP v modu windows7? :-D co to proboha je?

   Jinak je to tak, žádná XP (možná s vyjímkou těch uplacených, viz. např. britská vláda) už nebudou updatovaná.

  • htcjirka (neregistrovaný)

   Myslel oficiální XP mod ve Windows 7, který funguje jako virtuální operační systém a jako možnost spouštění programů ve Windows 7.

  • mimonaut (neregistrovaný)

   Jo ták! no, windows 7 se to netýká, takže můžeš být v klidu :)

 2. xxxx (neregistrovaný)

  Je v denšní aktualizace W8.1 update 1 už nabídka start a nebo bude v některé z píštích aktualizací?

  • mimonaut (neregistrovaný)

   Není, bude až v některé z dalších. Ale už teď jdou třeba připínat metro app na dolní lištu a lišta se ukáže i v metru

 3. kraken (neregistrovaný)

  Má už niekto 8.1 Update 1 ???

 4. -Pavel- (neregistrovaný)

  Mám, ale už dávno. Chci se zeptat, kdo aktualizoval dnes, jak máte značenou verzi systému ve vlastnostech. Nahodil jsem update 1 jak unikl a nemám problém, jen mně zajímá značení. Jám mám Windows 8.1 Pro, bez update 1. Je to detail, ale zajímá mně to. Díky.

 5. -Pavel- (neregistrovaný)

  Špatně, nechápem se. Někde jsem četl že ve vlastnostech by mělo být po nainstalování – Windows 8.1 Pro Update 1, já mám ve vlastnostech pouze tu klasiku Windows 8.1 Pro, bez Update 1. Jsem šílený, ale opravdu mně to zajímá. :-)

 6. mimonaut (neregistrovaný)

  No nic.. jdu zapít ukončení podpory XP.. Kdybych za tři hodiny psal nějaké veselosti, tak mne prosím omluvte :)

 7. mimonaut (neregistrovaný)

  ..hm, tak MS si dává na čas a pěkně ty aktualizace dávkuje.. balíček po balíčku.. zatím proběhly 2 aktualizace s cca 20 minutovým rozpětím (a klikáním na vyhledat aktualizace co 5 min. – dneska je v putyce nuda.. -:))

  • Andreas (neregistrovaný)

   Koukám MIMONAUTE, že ty chodíš na pivko, když se něco děje ve světě IT. Pokud se nemýlím, tak jsi to byl ty, co tam šel sledovat i Microsoftí prezentaci minulý týden. Zajímavej obyčej, zkusím o něm taky podumat :-)

  • mimonaut (neregistrovaný)

   JJ, není to blbý, doma na to nemám teď takovej klid :)

   Bohužel, dneska mě po dvou přerušil klient, že rychle potřebuje něco dodělat, takže to nebylo ono..

 8. Zaklinac (neregistrovaný)

  Ja som tiež aktualizoval – nejaká 60 MB aktualizácia :D to asi nebude ešte Update 1

 9. myscho (neregistrovaný)

  Nejakych 5 mi tam vybehlo co mali cca 30MB, ale nic ine…

 10. myscho (neregistrovaný)

  Uz naskocil daky 887 MB update

  • Jakub Karásek (neregistrovaný)

   Mně taky, ale při instalaci už to dvakrát hodilo kód chyby 80070005. Zítra je taky den…

  • myscho (neregistrovaný)

   U mna to dako ani nechce stiahnut, to stoji na 16% uz 10 min

 11. Zaklinac (neregistrovaný)

  Tak mám stiahnuté. Prvé dojmy sú maximálne pozitívne. Zdá sa mi, že systém ešte zrýchlil a ako majiteľ obstarožného notebooku s nedotykovou obrazovkou veľmi oceňujem, že teraz má každá metro aplikácia hore skrývajúci sa pruh, kde je aj klasický krížik, lebo swipovať dole aplikácie s touchpadom bol naprd.

  Inak stiahnutie a inštalácia boli strašne dlhé, zrejme sú vyťažené servery.

 12. mimonaut (neregistrovaný)

  Tak to propojení hlavního panelu s metrem je hodně příjemná věc, co mi trochu neseedí je schovávající se horní lišta v metro aplikacích, uvítal bych, kdyby tam nebyla vůbec. Přijde mi lepší a rychlejší stáhnout myší app dolů, než hledat křížek na zavření, což sice fungje, ale občas na mne vykoukne nevzhledná černá lišta s křížkem a minimalizací..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *