Domů » Bleskovky » Dnes končí podpora Windows XP a přichází Windows 8.1 Update 1

Dnes končí podpora Windows XP a přichází Windows 8.1 Update 1

Na dnešní den připadá tradiční zaplátovací úterý, kdy operační systémy od Microsoftu dostávají řadu aktualizací. Takových úterků je do roka dvanáct, za deset let stodvacet, za dvanáct a půl roku jich bylo stopadesát. Proč toto číslo zmiňuji? Zhruba tolikrát byl aktualizován systém Windows XP od svého startu v řijnu roku 2001. Dnes tento systém dostává své absolutně poslední záplaty.

Přitom systém Windows XP stále běží na více než pětině českých počítačů (celosvětově je to více než čtvrtina) a jedná se o druhý nejpoužívanější systém po Windows 7. Pokud se v systému Windows XP objeví bezpečnostní chyba, Microsoft již nevydá žádnou záplatu, nicméně starší aktualizace a Service packy bude možné zpětně stáhnout skrze službu Windows update. Tvůrci programů prozatím neházejí Windows XP do žita a většina aplikací bude nadále s 12 let starým systémem spolupracovat, nicméně například bankovní úřady od používání tohoto systému odrazují a to právě kvůli snížené bezpečnosti. Systém ale bude na stávajích počítačích fungovat i nadále.

 

Pokud jste majitelé starších počítačů nebo kdysi populárních netbooků, může vás zajímat, že právě dnes vychází aktualizace systému Windows 8.1, která kromě nových funkcí, o kterých jsme psali v této bleskovce, přináší snížené hardwarové požadavky (1GB RAM a 16 GB vnitřní paměti) pro bezproblémový chod systému. To by mohla být jedna z cest, jak nadále provozovat bezpečný operační systém na pomalejším hardwaru. Pochopitelně další možnosti jsou například opustit svět Windows a vrhnout se do vod Linuxu nebo konvertovat s novým zařízením ke společnosti Apple, případně zakoupit některý z Chromebooků.

 

Volba je jen na uživateli, nám zůstane v očích vryta nezapomenutelné modré nebe nad zelenou loukou v Kalifornii a s ní spousta vzpomínek. Na zelené tlačítko nabídky Start, nesmrtelný Internet Explorer 6 nebo vlezlou uvítací melodii. Díky a sbohem. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. vlada (neregistrovaný)

  A jak to je s xpeckama v XP modu Windows 7? Ty take nebudou zaplatovane a muzou se nakazit?

  • XP v modu windows7? :-D co to proboha je?

   Jinak je to tak, žádná XP (možná s vyjímkou těch uplacených, viz. např. britská vláda) už nebudou updatovaná.

  • Myslel oficiální XP mod ve Windows 7, který funguje jako virtuální operační systém a jako možnost spouštění programů ve Windows 7.

  • Jo ták! no, windows 7 se to netýká, takže můžeš být v klidu :)

 2. xxxx (neregistrovaný)

  Je v denšní aktualizace W8.1 update 1 už nabídka start a nebo bude v některé z píštích aktualizací?

  • Není, bude až v některé z dalších. Ale už teď jdou třeba připínat metro app na dolní lištu a lišta se ukáže i v metru

 3. kraken (neregistrovaný)

  Má už niekto 8.1 Update 1 ???

  • Miroslav Havlíček

   Na Windows Update by měl být prý až po devatenácté hodině našeho času.
   Edit: Už je tam.

  • kraken (neregistrovaný)

   Ten 32.1 mb???

  • Jakub Karásek

   U mě zatím stále nic, respektive přišlo pět aktualizací (Flash, IE), pak restart a pak už nic. Tak ještě počkám… mám x64

  • kraken (neregistrovaný)

   U mňa tiež len tieto.

 4. Mám, ale už dávno. Chci se zeptat, kdo aktualizoval dnes, jak máte značenou verzi systému ve vlastnostech. Nahodil jsem update 1 jak unikl a nemám problém, jen mně zajímá značení. Jám mám Windows 8.1 Pro, bez update 1. Je to detail, ale zajímá mně to. Díky.

 5. Špatně, nechápem se. Někde jsem četl že ve vlastnostech by mělo být po nainstalování – Windows 8.1 Pro Update 1, já mám ve vlastnostech pouze tu klasiku Windows 8.1 Pro, bez Update 1. Jsem šílený, ale opravdu mně to zajímá. :-)

 6. No nic.. jdu zapít ukončení podpory XP.. Kdybych za tři hodiny psal nějaké veselosti, tak mne prosím omluvte :)

 7. ..hm, tak MS si dává na čas a pěkně ty aktualizace dávkuje.. balíček po balíčku.. zatím proběhly 2 aktualizace s cca 20 minutovým rozpětím (a klikáním na vyhledat aktualizace co 5 min. – dneska je v putyce nuda.. -:))

  • Koukám MIMONAUTE, že ty chodíš na pivko, když se něco děje ve světě IT. Pokud se nemýlím, tak jsi to byl ty, co tam šel sledovat i Microsoftí prezentaci minulý týden. Zajímavej obyčej, zkusím o něm taky podumat :-)

  • JJ, není to blbý, doma na to nemám teď takovej klid :)

   Bohužel, dneska mě po dvou přerušil klient, že rychle potřebuje něco dodělat, takže to nebylo ono..

 8. Ja som tiež aktualizoval – nejaká 60 MB aktualizácia :D to asi nebude ešte Update 1

 9. Nejakych 5 mi tam vybehlo co mali cca 30MB, ale nic ine…

 10. Uz naskocil daky 887 MB update

  • Jakub Karásek

   Mně taky, ale při instalaci už to dvakrát hodilo kód chyby 80070005. Zítra je taky den…

  • U mna to dako ani nechce stiahnut, to stoji na 16% uz 10 min

 11. Tak mám stiahnuté. Prvé dojmy sú maximálne pozitívne. Zdá sa mi, že systém ešte zrýchlil a ako majiteľ obstarožného notebooku s nedotykovou obrazovkou veľmi oceňujem, že teraz má každá metro aplikácia hore skrývajúci sa pruh, kde je aj klasický krížik, lebo swipovať dole aplikácie s touchpadom bol naprd.

  Inak stiahnutie a inštalácia boli strašne dlhé, zrejme sú vyťažené servery.

 12. Tak to propojení hlavního panelu s metrem je hodně příjemná věc, co mi trochu neseedí je schovávající se horní lišta v metro aplikacích, uvítal bych, kdyby tam nebyla vůbec. Přijde mi lepší a rychlejší stáhnout myší app dolů, než hledat křížek na zavření, což sice fungje, ale občas na mne vykoukne nevzhledná černá lišta s křížkem a minimalizací..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).