Domů » Bleskovky » Dell XPS 13 přichází v nové generaci. Dostává procesory Intel Core 11. generace a Thunderbolt 4

Dell XPS 13 přichází v nové generaci. Dostává procesory Intel Core 11. generace a Thunderbolt 4

Intel před měsícem oznámil nové notebookové procesory Core 11. generace, které si výrazně polepšily v grafickém výkonu a mají v plánu změřit síly s konkurenčními Ryzeny 4000U od AMD. Většina výrobců záhy po představení těchto procesorů ukázala své nové ultrabooky, pouze Dell si dal malinko na čas – upgrade svých oblíbených počítačů XPS pouze přislíbil. Nyní však konečně došlo k odhalení nových počítačů XPS 13, a to jak v klasické, tak ve 2 v 1 verzi.

dell xps 13

Dell XPS 13: příjemné vylepšení pod kapotou

Nový notebook Dell XPS 13 vypadá stejně jako jeho jarní předchůdce, vylepšení se tak odehrála především pod kapotou, kam byl instalován novější procesor Intel Core 11. generace (až Core i7-1185G7) a rychlejší paměti typu LPDDR4x s taktem 4 267 Mhz. Upgradován byl i port Thunderbolt 3 za novější Thunderbolt 4, který přidává další bezpečnostní vrstvu a je připraven přenášet obraz na externí 8K displej (nebo dva 4K).

dell xps 13 4

Zbytek výbavy zůstává prakticky stejný, v nejvyšší konfiguraci můžete počítat dostat se 13,4“ 4K HDR displejem, reproduktory Dolby Vision, 32 GB RAM a 2TB úložištěm. Nechybí podpora Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Počítač v sobě obsahuje 52Whr baterii, která se dobíjí přiloženou 45W nabíječkou s USB-C koncovkou. Na váze má Dell XPS 13 pouze 1,2 kg (ve verzi s dotykovým displejem 1,27 kg).

Dell 13 2 v 1: upravený design a Windows Hello kamera

Vylepšovala se i konvertibilní verze XPS 13, která dostala do vínku nejen rychlejší procesory a RAM, ale také vylepšený design. Počítače je nově vyroben z hliníku a opěrkami z uhlíkových vláken v bílé nebo černé barvě. Do počítače také byla osazena kamerka podporující biometrické ověření uživatele.

dell xps 13 2v1

Dell XPS 13 2 v 1 můžete dostat s 13,4“ displejem s až 4K rozlišením, procesorem Intel Core i7 11. generace, 32 GB RAM a 1TB SSD. Energii dodává 51Whr, kvůli konvertibilní konstrukci počítač váží o něco více než jeho notebooková obdoba – 1,32 kg.

Cena a dostupnost

Oba počítače půjdou do prodeje 30. září, základní XPS 13 začíná na 999 USD (asi 23 300 korun bez DPH), za 2 v 1 variantu zaplatíte minimálně 1 250 USD (asi 29 200 korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Nevím Nevím...

    Díky za info. I když se asi dalo čekat, že na tento upgrade dojde, je dobře že je to takhle oficiálně zpřehledněno.
    Možná jste první, kdo tuto informaci, neříkám, že ví, ale spíš přinesl.
    Je dobře, že se výrobci snaží aktualizovat své zařízení, i neparalelně s tím, jak přichází do oběhu nové komponenty. Kdy na druhou stranu, některá zařízení, jakoby naproti tomu ne úplně reflektovala přílivy dílčích technologií (ať už jde o standard wi-fi, verze bluetooth, usb-c podporu, nebo ony různé komponenty) v jejich jednotlivých, na generační cyklus toho či onoho zařízení, nijak se neohlížejících vlnách.
    Je samozřejmě otázkou, jak kdo umí přesně vyhodnotit přínosnost/ztrátovost nějakého zařízení, které se třeba snaží udržet dílčími inovacemi stále konkurenceschopné. Kdy někdy se to nevyplatí, pokud někdo jako lepší koupi spatřuje v připlacení si za zcela nové zařízení, než aby ušetřil tím, že si koupí produkt staršího data uvedení, ale třeba inovovaného o „páteřní komponenty“.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).