Domů » Bleskovky » Dejte si pozor. Na Instagramu se mezi českými uživateli šíří falešná hrozba

Dejte si pozor. Na Instagramu se mezi českými uživateli šíří falešná hrozba

Sociální sítě jsou oblíbeným terčem podvodných živlů, které se z uživatelů snaží čas od času vylákat cenné informace. Tentokrát si útočníci vzali na paškál Instagram, kde mezi uživateli šíří podvodnou zprávu, která má za cíl získat přihlašovací údaje. Před touto nekalou snahou varuje kyberbezpečnostní společnost Check Point.

instagram unsplash
Ilustrační obrázek

Podvodná zpráva se uživatele snaží vystrašit tím, že jejich účet porušuje autorská práva a pokud nevyplní do 24 hodin přiložený formulář, tak bude účet smazán. Ve formuláři musíte zadat nejen jméno a datum narození, ale také přihlašovací údaje k účtu. To je přitom klasický příklad toho, jak vypadá phishingový útok. Že pro běžného instagramera není jednoduché tuto hrozbu rozpoznat, se přesvědčila i česká modelka Denisa Dvořáková.

Instagram Phishing

„Podobné phishingové podvody jsou stále běžnější a bohužel také stále sofistikovanější. Útočníci napodobují známé značky a pro běžného uživatele může být velmi obtížné hrozbu odhalit. Uživatelé by měli zpozornět například u neobvyklé domény, která byla v rámci tohoto podvodu použita. Ale jinak útočníci téměř dokonale napodobují vzhled a chování Instagramu. Snaží se zároveň vzbudit emoce, vystrašit uživatele a dostat ho pod tlak a donutit k rychlému jednání, aby nepřemýšlel a útok byl úspěšný,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).