Domů » Bleskovky » Další hřebíček do rakve Windows 7 a 8.1. Microsoft u nich zařízne populární službu

Další hřebíček do rakve Windows 7 a 8.1. Microsoft u nich zařízne populární službu

Loni v lednu definitivně skončila podpora systému Windows 7, přesto jej stále nacházíme na velkém množství počítačů; podle agentury StatCounter jim v říjnu letošního roku patřil 13,57% podíl mezi všemi verzemi Windows. Redmondští se sice pokusili převést co největší množství uživatelů na modernější a bezpečnější Windows 10 (a nyní 11), avšak „sedmičky“ byly natolik povedeným systémem, že se mnozí bezplatnému upgradu ubránili. Microsoft chce této skupině na začátku příštího roku lehce znepříjemnit život.

OneDrive na Windows 7 a 8.1 končí

Microsoft oznámil, že na začátku příštího roku ukončí fungování desktopové aplikace OneDrive na platformách Windows 7, 8 a 8.1. Od 1. ledna přestane tato aplikace dostávat aktualizace, k 1. březnu pak přestane synchronizovat soubory mezi počítačem a cloudovým úložištěm. Zmíněné systémy pochopitelně budou běžet i nadále, avšak odesílání a přijímání souborů z OneDrive bude možné už jen pomocí webového prohlížeče.

OneDrive

Zajímavé je, že Microsoft k tomuto kroku přistoupil i u Windows 8.1, kterému ještě stále běží rozšířená podpora; její konec je naplánován až na 10. ledna roku 2023. Do tohoto data zatím mohou svobodně dýchat firemní uživatelé Windows 7 a 8.1, u nich Microsoft sváže podporu desktopové aplikace OneDrive s celkovou podporou systému.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Ešte na 7 by som pochopil, ale na 8.1 je to smutne. Lebo asi jediny použitelny OS na tabletoch..

 2. zajímalo by mne, kdo One drive cloud opravdu používá. Kolik je to % ze všech co pracují pod W7

  • Mě by zas zajímalo, přoc má stále někdo potřebu pracovat na starém systému bez podpory a bezpečnostních aktualizací.

  • No u mne je to o 2 faktorech:
   1) cena
   – nechce se mi investovat baťoh do nových notebooků a příslušenství (já, žena, mladej, programovací notes to jesu 4 kousky a nejsem Babiš abych na to mel nakradeno z dotací)
   – nechce se mi investovat x hodin (možná i dnů) v reinstalaci všech SW co tam mám apoužívám v práci (jen přeinstalovat TIA portál je o celým dnu snažení)
   2) Nevím co znamená „bez podpory“ – nikdy mi nikdo od Mikrosoftu žádnou podporu neposkytl
   3) bezpečnostní aktualizace – zatím noje železo nikdo nenapadl (nebo o tom nevím a tudíž mi to nevadí) nezneužil, nic mi neukrad – tudíž toto stále zatím nepovažuji za velkou hrozbu. Programovací notebook pro starý technologie, které stále servisujeme (W XP) do „internetu“ už pár desítek let nepřipojuji (proč taky) vůbec
   4) nebaví mne co chvíli zjišťovat kde je v nové verzi „to“ patřičné menu nebo tlačítko a jak se „to“ zas jinak jmenuje.
   5) nebaví mne po každé „důležité aktualizaci W10“ celej den strávit s technickou podporou SolidWorks v bádání nad tím, proč nemohu pracovat na projektu, kterej jsem včera večer (před aktualizací) uložil…
   6) nebaví mne viset půl dne s podporou TIA portálu, když po „aktualizaci“ TIA nevidí síťovou kartu, kterou v čera viděl a přes ní komunikoval…

   A podobné veselosti.

   Počítač potřebuji a priori k práci – vydělává mi na chléb můj zdejší.
   Potřebuju pracovat co nejrychleji a rutinně, ne objevovat furt kde co proč, mrhat časem a nedělat nic produktivnoho.
   Na hraní s novejma Windowsama nemám čas. Raděj zajdu s mýma klukama někam ven.

   Pokudli by zůstalo ovládání při starým, Microsoft by netrval na novým HW pak nemám s s novýma widlema problém.
   Když si koupín mový auto, plyn, brzda, volant … se ovládají stejněa jsou na stejným místě, ESP, ABS funguje stejně a nemusím se o ně vůbec starat, do nádrže se leje nafta stejně ze stajnýho stojanu na stejný benzinpumpě a jezdí se už 80 let po stejný straně silnice.
   Nechápu proč tohle nejde u Windowsů.

  • Třeba já ho používám i na mobilu. Tedy ne pro ukládání či zálohování, ale pro synchronizaci. dokumentů.

  • Rick Mečoheň

   Dalca: tuším v roce 2016 pár kolegů aktualizovalo na Win10 zrovna když se to hodilo nejmíň. To se pak rychle šlo zpátky na 7, když se na projektu zjistilo, že TIA má problém.

 3. Dyť OneDrive nefunguje pořádně ani v iOS, dokonce ani ve Windows 10 nezvládá přenosný disky… Za trest tenhle Cloud.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).