Domů » Bleskovky » Čtyřjádrový Qualcomm S4 bude pohánět notebooky s Windows 8

Čtyřjádrový Qualcomm S4 bude pohánět notebooky s Windows 8

Dvoujádrový čip Qualcomm Snapdragon S4 (ARM Cortex A15) si ve srovnání s konkurencí vede velice dobře a telefony s tímto čipem dosahují v benchmarcích velice slušných výsledků (například HTC One S). Není žádným tajemstvím, že Qualcomm připravuje čtyřjádrovou verzi tohoto čipu, a podle slov viceprezidenta Qualcommu Roba Chanhoka, má čtyřjádrová „esčtyřka“ najít uplatnění také v noteboocích a ultraboocích s operačním systémem Windows 8.

Qualcomm chce v tomto směru konkurovat Intelu a jeho druhé generaci ultrabooků. QC čipy by měly nabídnout lepší správu napájení a delší výdrž, a v neposlední řadě také integraci 4G modulu přímo na čipu.

Zdroj

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. satai (neregistrovaný)

  S4 je Krait, ne A15.

  • Krait je kódový název jádra procesoru. Cortex-A15 jsou instrukce v procesoru, kterými se řídí.

  • Satai (neregistrovaný)

   Pavel Štrobl: [odkaz]

   [odkaz]

  • Satai (neregistrovaný): Qualcomm si architektúru upravuje, nič sa ale nemení na tom, že Krait vychádza z A15. Preto boli napr. staršie Qualcommy napr. v HTC Sensation o dosť pomalšie ako Exynosy, Tegra 2, atď. na rovnakej frekvencii, keďže vychádzali ešte z upravenej A8 s prvkami A9.

  • Velda (neregistrovaný)

   ARM architekturu si upravuje TI, Samsung, Apple, STE, Marvel a jiní. Qualcomm má ale vlastní architekturu, pouze kompatibilní s ARMv7 isntrukčním setem. Tedy Krait/Scorpion jsou ARM architektura, ale není to design ARM Cortex A15 ani A9 ani A8. S Cortexem to nemá nic společného. Krait dokáže vykonat více instrukcí v jedné periodě při menší spotřebě než Cortex A15 procesor. Sejně jako Scorpion je stejně lepší než Cortex A8/A9.

   Předchozí zmínění výrobci platí ARM Holdingu za licence použití instrukčního setu ARMv7 a za licence pro designy ARM procesorů. Qualcomm pouze za licence k instrukčnímu setu…

  • Velda (neregistrovaný): Ďakujem za objasnenie

  • Ondra Nekola (neregistrovaný)

   silent64sk: Velda ma pravdu (az na ceny licenci, kde je to slozitejsi). Rozdily v architekture jsou velmi dobre popsane v tom clanku na Anandtechu, co jsem linkoval vyse.

  • Velda (neregistrovaný)

   Ondra Nekola (neregistrovaný): A jak je to přesně s licencemi. Celkem mě to zajímá. :) Na anglických webech to vždyc vidím psané, tak jak jsem psal já.

 2. dede (neregistrovaný)

  Velda: Sejně jako Scorpion je stejně lepší než Cortex A8/A9. Si ma pobavil :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).