Domů » Články » Creators Update v cílové rovince. Nové testovací sestavení Windows 10 odstraňuje vodoznak

Creators Update v cílové rovince. Nové testovací sestavení Windows 10 odstraňuje vodoznak

Microsoft vydal nová testovací sestavení operačních systémů Windows 10 a Windows 10 Mobile pro Insidery. Mobilní verze překvapivě číselně předehnala tu počítačovou – nese číslo 15043, zatímco verze pro počítače a tablety 15042. Nových funkcí se ale opět uživatelé Lumií a dalších podporovaných telefonů nedočkali. A jelikož Microsoft míří s Creators Updatem do cílové rovinky, tak i novinek pro počítače a tablety je tentokráte poskrovnu.

Windows 10 Insider preview

Flash v Edge na vyžádání

Několik sestavení nazpět Microsoft začal blokovat v prohlížeči Edge obsah ve Flashi, prohlížeč jej ale nadále podporuje. Od tohoto sestavení je možné kliknout v adresním řádku na ikonku puzzle a flashový obsah si jednorázově na dané stránce pustit.


flash-edge

Ještě lepší čtečka knih

Microsoft Edge také bude vydání Creators Updatu sloužit jako čtečka knih. Od tohoto sestavení se kniha opakovaně otevřená z pevného disku umí otevřít na stejné pozici, jako po posledním zavření. Předčítač nově umí přeskočit čtení při listování v knize, změna nastavení předčítání se nově nebude aplikovat pouze na rozečtenou knihu, ale i jakoukoliv další.

book-icon

Nová animace Cortany, odstranění vodoznaku

Microsoft také změnil animaci Cortany při instalaci a nastavení Windows, a odstranil vodoznak zobrazující vpravo dole u hodin číslo verze sestavení. V tabulce „O systému“ navíc chybí informace o vypršení platnosti tohoto sestavení, což jenom dokazuje blížící se termín vydání ostré verze.

1487967849_15042_dzfgsd

V žádném případě však nelze aktuální build označit za RTM, na něj si ještě nějakou dobu počkáme. Každopádně o tom, že se redmonští blíží finálnímu stavu, naznačuje i obrovský seznam opravených chyb jak pro počítače a tablety, tak i pro smartphony.

Známé chyby

Některé chyby však bude nutné ještě do dubna, kdy je očekáváno vydání updatu pro veřejnost, opravit. Na telefonech stále nejde stahovat jazykové balíčky a přidávat nové karty do peněženky, na počítačích a tabletech je seznam chyb širší:

  • Malé procentu uživatelů může mít problém s aktualizací z důvodu chybných registrů. Pokud se vám instalace nového sestavení dlouze zadrhne na načítací animaci, je možné učinit opravu restartováním a vložením následujícího řetězce do příkazového řádku:
reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\system\setup\upgrade\nsimigrationroot /f netsh int ipv6 set locality state=disabled reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nsi\{eb004a01-9b1a-11d4-9123-0050047759bc}\28 /f
  • Stále dochází k nepřetržitým výjimkám služby Spectrum.exe, která může způsobovat výpadky zvuku, zvýšené vytěžování disků apod. Řešením je vymazat složku C:\ProgramData\Microsoft\Spectrum\PersistedSpatialAnchors a restartovat zařízení
  • Některé aplikace a hry, např. DOT2 není možné v tomto sestavení spustit, případně se samy minimalizují. Na některých hardwarových konfiguracích nemusí korektně fungovat vysílání
  • Nástroje pro zobrazení zdrojového kódu v Microsoft Edge nefungují, stejně tak možnosti kontroly zdroje a inspekce elementu
  • Ikona Windows Insider v nastavení – aktualizace se může zobrazovat pouze jako čtverec
  • Nemusí korektně fungovat přihlašování kamerou skrze funkci Windows Hello, tento problém postihuje zejména zařízení Surface
  • Prohlížeč Microsoft Edge, případně hlavní panel může přestat odpovídat. Řešením je otevřít Správce nástrojů, zavřít Microsoft Edge a restartovat proces explorer.exe


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
RadekLaz
Uživatel
RadekLaz

No už na to netrpělivě čekám….

Aldo
Anonym
Aldo

U mne (inseder fast build 15025) zablokoval Insider aktualizace na 35 dnů, bez možnosti toto zastavení vypnout, přepínač je rovněž zastaven. Nikde jsem nenašel vysvětlení. Neví někdo něco bližšího?