Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » Creators Update v cílové rovince. Nové testovací sestavení Windows 10 odstraňuje vodoznak

Creators Update v cílové rovince. Nové testovací sestavení Windows 10 odstraňuje vodoznak

Microsoft vydal nová testovací sestavení operačních systémů Windows 10 a Windows 10 Mobile pro Insidery. Mobilní verze překvapivě číselně předehnala tu počítačovou – nese číslo 15043, zatímco verze pro počítače a tablety 15042. Nových funkcí se ale opět uživatelé Lumií a dalších podporovaných telefonů nedočkali. A jelikož Microsoft míří s Creators Updatem do cílové rovinky, tak i novinek pro počítače a tablety je tentokráte poskrovnu.

Windows 10 Insider preview

Flash v Edge na vyžádání

Několik sestavení nazpět Microsoft začal blokovat v prohlížeči Edge obsah ve Flashi, prohlížeč jej ale nadále podporuje. Od tohoto sestavení je možné kliknout v adresním řádku na ikonku puzzle a flashový obsah si jednorázově na dané stránce pustit.

flash-edge

Ještě lepší čtečka knih

Microsoft Edge také bude vydání Creators Updatu sloužit jako čtečka knih. Od tohoto sestavení se kniha opakovaně otevřená z pevného disku umí otevřít na stejné pozici, jako po posledním zavření. Předčítač nově umí přeskočit čtení při listování v knize, změna nastavení předčítání se nově nebude aplikovat pouze na rozečtenou knihu, ale i jakoukoliv další.

book-icon

Nová animace Cortany, odstranění vodoznaku

Microsoft také změnil animaci Cortany při instalaci a nastavení Windows, a odstranil vodoznak zobrazující vpravo dole u hodin číslo verze sestavení. V tabulce „O systému“ navíc chybí informace o vypršení platnosti tohoto sestavení, což jenom dokazuje blížící se termín vydání ostré verze.

1487967849_15042_dzfgsd

V žádném případě však nelze aktuální build označit za RTM, na něj si ještě nějakou dobu počkáme. Každopádně o tom, že se redmonští blíží finálnímu stavu, naznačuje i obrovský seznam opravených chyb jak pro počítače a tablety, tak i pro smartphony.

Známé chyby

Některé chyby však bude nutné ještě do dubna, kdy je očekáváno vydání updatu pro veřejnost, opravit. Na telefonech stále nejde stahovat jazykové balíčky a přidávat nové karty do peněženky, na počítačích a tabletech je seznam chyb širší:

 • Malé procentu uživatelů může mít problém s aktualizací z důvodu chybných registrů. Pokud se vám instalace nového sestavení dlouze zadrhne na načítací animaci, je možné učinit opravu restartováním a vložením následujícího řetězce do příkazového řádku:
reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\system\setup\upgrade\nsimigrationroot /f netsh int ipv6 set locality state=disabled reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nsi\{eb004a01-9b1a-11d4-9123-0050047759bc}\28 /f
 • Stále dochází k nepřetržitým výjimkám služby Spectrum.exe, která může způsobovat výpadky zvuku, zvýšené vytěžování disků apod. Řešením je vymazat složku C:\ProgramData\Microsoft\Spectrum\PersistedSpatialAnchors a restartovat zařízení
 • Některé aplikace a hry, např. DOT2 není možné v tomto sestavení spustit, případně se samy minimalizují. Na některých hardwarových konfiguracích nemusí korektně fungovat vysílání
 • Nástroje pro zobrazení zdrojového kódu v Microsoft Edge nefungují, stejně tak možnosti kontroly zdroje a inspekce elementu
 • Ikona Windows Insider v nastavení – aktualizace se může zobrazovat pouze jako čtverec
 • Nemusí korektně fungovat přihlašování kamerou skrze funkci Windows Hello, tento problém postihuje zejména zařízení Surface
 • Prohlížeč Microsoft Edge, případně hlavní panel může přestat odpovídat. Řešením je otevřít Správce nástrojů, zavřít Microsoft Edge a restartovat proces explorer.exe

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentáře

 1. RadekLaz

  No už na to netrpělivě čekám….

 2. Aldo (neregistrovaný)

  U mne (inseder fast build 15025) zablokoval Insider aktualizace na 35 dnů, bez možnosti toto zastavení vypnout, přepínač je rovněž zastaven. Nikde jsem nenašel vysvětlení. Neví někdo něco bližšího?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel