Domů » Bleskovky » Cotulla se pokoušel o portaci iOS na HTC HD2, projekt ale odpískal

Cotulla se pokoušel o portaci iOS na HTC HD2, projekt ale odpískal

Pokud patříte mezi hrstku loajálních čtenářů, kteří sledovali SmartManii ještě od dob, kdy chytrým telefonům takřka bezkonkurenčně dominoval operační systém Windows Mobile, jistě vám bude povědomý legendární smartphone HTC HD2. V době, kdy toto zařízení šlo na trh se štítkem Windows Mobile 6.5, ještě ale zdaleka nikdo netušil jak velká budoucnost jej čeká.

Už tehdy se na něj během krátké doby podařilo šikovným vývojářům z fóra Xda-developers portovat upravenou distribuci Linuxu nebo desktopová Windows 95 a 98 a s raketovým startem Androidu mohli majitelé HD2 spouštět i tento systém. Do bohatého repertoáru později přibyly i Windows Phone 7, 8 a následně i Windows 8 RT, oldschool hráče potěšil i Win CE emulátor stařičké herní konzole PlayStation 1 a dokonce i upravený port Firefox OS.

Jedním z hlavních hackerů a vývojářů byl všem dobře známý Cotulla. Ten nyní na svém Twitteru zveřejnil dvě fotografie z dalšího projektu spojeného s HTC HD2 – konkrétně se jednalo o portaci systému iOS 5, o kterou se Cotulla pokoušel už v červenci roku 2011. Portaci se ale nepovedlo dokončit, zřejmě kvůli hardwarovým omezením a problémům s ovladači, ale kdyby se Cotullovi tento projekt skutečně povedlo dotáhnout do konce, zřejmě by zpráva velmi silně zatřásla mobilním světem.

Sám Cotulla dále přiznává, že v současné době už je HTC HD2 svým hardwarem trochu zastaralý a zároveň i pomalý pro moderní projekty. Z mobilní síně slávy už toto zařízení, podobně jako například HTC Universal, nikdo nesmaže.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

17 komentářů

 1. S Windows Phone 8 a Windows 8 RT se sice objevily na netu nějaké obrázky, ale o tom, že se to povedlo úspěšně naportovat a že to běhá jsem nikde nečetl.

  Mohu poprosit o nějaký zdroj, kde se to povedlo a funguje to?

 2. „HTC Universala“.. To je prznění :-D

 3. Vždy si vzpomenu na „první“ smartphone Motorolu MPx200, začínala s WM2003 a šlo tam nahodit i WM6.1? :)

 4. Mě kdysi na Fujitsu-Siemens Loox 560 běžely svého času XPéčka… Bylo to pomalé a naprd, ale byly tam! :D

 5. MPX 200, HD2., Universal vsechny jsem vlastnil a jsem za to rad na rozdil napr. od HTC Vario, coz byl hrozny krap.

 6. Martin P. (neregistrovaný)

  Portací iOS si koleduje hlavně solidní právní problém.

  • windows phone (dříve windows mobile) jsou také licencované, takže žádný „ten někdo“ apple problém..

   pamatuju se tehdy, když na námět microsoftu např z xda musely zmizet ukuchtěné rom na bázi windows mobile..

  • jj i sve ftp na chvili xda zablokovalo. Pravni problem mu hrozi skoro pri kazde portaci… kazdopadne je tak mozne ziskat i zajimavy job. Neni ojedinele, ze tyto hackery pak firmy kontaktuji a zamestnavaji.

 7. Smart (neregistrovaný)

  Ja len že Windows Mobile nikdy bezkonkurenčne nedominoval.

 8. Honza (neregistrovaný)

  Pěkný den Jirko,

  prosím o opravu hrubky: „… bohatého repertoáru přibily …“ asi je někdo přitloukl hřebíky :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).