Domů » Bleskovky » Cortana správně předpověděla 15 z 16 zápasů fotbalového MS: Jak se jí to podařilo?

Cortana správně předpověděla 15 z 16 zápasů fotbalového MS: Jak se jí to podařilo?

Fotbalové mistrovství světa, které se letos konalo v Brazílii, našlo před pár hodinami svého vítěze a fotbaloví nadšenci mohou bilancovat nad tabulkami a statistikami uběhnuvšího turnaje. Bilancuje i Microsoft, který se do letošního MS zapojil jako „věštecká koule“, jako nástroj mu k tomu posloužil vyhledávač Bing a personální asistentka Cortana.

  

Ta ve vyřazovací části zaujala velkou úspěšností predikcí, kromě vítěze malého finále, v němž favorizovala domácí Brazilce nad Nizozemci, správně předpověděla vítěze 15 zápasů z 16. Microsoft nyní na svém blogu odhalil, co za téměř 94procentní úspěšností stojí. Jedná se o poměrně složitý model, který v sobě zahrnuje velké množství faktorů, především výsledky týmů v předchozích zápasech ve skupině, v kvalifikaci a předcházejících mezinárodních turnajích.

  

Dalším faktorem byla výhoda domácího prostředí pro Brazílii a jeho blízkost pro jihoamerické týmy. Kromě toho byly do výpočtu předpovědi zahrnuty veličiny jako povrch hřiště, předpověď počasí a v neposlední řadě také počet zachycených sázek na jednotlivá utkání. Z těchto důvodu zřejmě Cortana tipovala sobotní utkání ve prospěch Brazilců, neboť vysoký počet sázek a výhoda domácího prostředí hrály bezpochyby do karet kanárkům.

  

Díky mnoha zahrnutým prvkům se předpověď v čase dynamicky přizpůsobuje a prognóza se v čase zlepšuje. Ve skupinových zápasech měla Cortana úspěšnost pouze 60 %, vyřazovací část včetně finále MS však zvládla s bravurou. Jsme zvědaví, do jakých předpovědí ji Microsoft v budoucnu nasadí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Ferrari (neregistrovaný)

  Dobrý den, jen bych chtěl podotknout, že mě opravdu překvapilo, když píšete, že se v boji o třetí místo Cortana spletla. Mám WP 8.1 na Lumii 820 a taky jsem se Cortany ptal, dokonce několikrát, jestli si to náhodou nerozmyslí, a vždycky mi řekla, že vyhraje Holandsko. A co jsem měl možnost vidět u jiných uživatelů, třeba na sociálních sítích, tak všude favorizovala Holandsko před Brazílií a MS se chlubí tím, že Cortana správně zodpověděla všechny výsledky ve vyřazovací části, takže je někde chyba.

  • Brazílie byla samozřejmě favoritem i podle sázkových kanceláří, sice jen mírným, ale byla. Její kurz se pohyboval v rozmezí 2.1-2.35 a Nizozemí mělo 3-3.8 takže kdo věřil Holanďanům, tak měl ve finále i lepší peníz :-)

  • To, že se spletla v boji o třetí místo, nic nemění na tom, že ve vyřazovací části měla 100% úspěšnost, takže v tom chyba nebude.

  • Jakub Karásek

   MS se chlubil stoprocentní úspěšností, nicméně poté na svém blogu údaj opravil na 15 z 16; podívejte se na zdrojový článek. Jak jsem psal, Cortana vypočítává pravděpodobnost dynamicky, tudíž je možné, že nejprve favorizovala Brazílii a pak si to rozmyslela (čemuž se osobně nedivím :) )

 2. Prostě si MS koupil….. jak je to ve fotbale běžné :D Jinak nesázím, ale když jsem slyšel jakou má úspěšnost tak mě to hodně lákalo si vsadit – snad příště na hokej, ten mám stejně raději :)

  • fero (neregistrovaný)

   myslím, že je nás víc takových :D

  • Pokud chceš sázet podle Cortany, jdi do sázkový kanceláře, podívej se, na kterej z týmů je horší kurz na ten vsaď. To je totiž favorit a nejspíš vyhraje. Cortana to předpoví dobře, pokud vyhraje favorit, což se pokaždý stalo s výjimkou zápasu o 3. místo.

   Jenže na favorita bude taky logicky horší kurz. Kdyby někdy tipla tým, který není favorit a trefila by se, pak už by se dalo mluvit o malém úspěchu. Tohle není úspěch žádný, stačí si stáhnout kurzy ze sázkáren a má to.

  • Jenže na favorita bude taky logicky horší kurz.

   Což je pochopitelně veliká hloupost ;-) Favorit vždy bez výjimky začíná v každé sázkovce s menším kurzem-ten je daný a následně se kurz pohybuje podle toho na koho sázející sází-tomu kurz klesá a opačnému týmu kurz stoupá ;-)

  • To máš pravdu Peete, ale jaký kurs je lepší pro tebe, jako sázejícího? Přijdeš do sázkovky, uvidíš kurs na Nadala 1,1 a vykřikneš „to je super kurs“, nebo „to je kurs na prd, to dávat nebudu“? Z pohledu sázkaře je kurs na favorita vždy horší, protože vyhraje méně chechtáků :)

  • Jistě máš pravdu :-) a Jechu Tobě dlužím omluvu, napsal jsem totéž co Ty, omlouvám se Ti.. slovo „horší“ jsem vzal z opačného pohledu ;-)

 3. ... (neregistrovaný)

  Mne vravela že o 3. Vyhrá Brazilia aj keď si nieje úplne istá

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).