Domů » Bleskovky » Cortana se učí rozpoznávat objekty: Umí z fotografie určit plemeno psa

Cortana se učí rozpoznávat objekty: Umí z fotografie určit plemeno psa

Na patnáctém ročníku summitu Microsoft Research Faculty odhalili výzkumníci redmondského giganta pokroky v technologii rozpoznávání objektů, která je přezdívána Project Adam. Jejím cílem pořídít snímek jakéhokoliv objektu a na základě strojového učení a umělé inteligence přesně rozpoznat, o jaký objekt se jedná. 

Jak může Project Adam fungovat v praxi, předvedli lidé z Microsoft Research přímo během prezentace. Přivedli na podium trojici psů a zeptali se Cortany, o jaké se jedná plemeno. Cortana si nechala pořídit fotografii a následně z ní plemeno přesně určila; dokonce dokáže rozpoznat, zdali se jedná o rhodéského ridgebacka nebo o thajského. Při namíření fotoaparátu na výkonného viceprezidenta technologie a výzkumu Harryho Shuma Cortana správně vyhodnotila, že se nejedná o psa.

Výuka Projektu Adam probíhá na základě sbírání velkého množství dat a jejich klasifikování. K první ukázce Microsoftu posloužilo 14 milionů obrázků z fotogalerie Flickr, které obsahovaly více než 22 tisíc kategorií z uživatelsky generovaných tagů. Díky těmto běžně dostupným informacím nevyžaduje Project Adam žádný specifický hardware a zároveň je schopen poskytnout dvakrát přesnější a padesátkrát rychlejší rozpoznání objektů než konkurenční systémy.

  

Do budoucna chce Microsoft Research ve vývoji této technologie pokročit tak, aby uměla z fotografie identifikovat například kožní choroby nebo plody rostlin, u nichž by dokázala určit, zdali jsou jedovaté či nikoliv. Konkurencí Microsoftu v této oblasti je především Google Goggles a nově také Firefly od Amazonu. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. apple…………..google/MS……………………………………………………………………………………………………………………………………samsung

  Tke je asi poradie v tom ako konkretne spolocnosi idu dopredu v ramci pokroku a originality…

  • qw (neregistrovaný)

   Nesúhlasím apple dobieha konkurenciu a MS sa vysvyhol poslednu dobu google mi pride ze len meni design a nic viac…

   Inu tento Rok co sa tyka OS asi naveci krok urobil MS.. celkovo uz apple nema taky dych ako kedysi skorej sa drzi konkurencie ale zeby siel nejak do predu tak to nie …

  • Muzu sr zeptat v cim se vyzdvyhl ms? To jsi me ted a fakt pobavil.

  • A s čím prosimtě přišel Apple od vydání iPhonu a iPadu?

  • Oli (neregistrovaný)

   8.1 Update pro WP je úžasný, jedním updatem bez problému dohnali konkurenci?

 2. vybprne clovek napise koment a tento system z 90 tych rokov ho uplne znehodnoti…kedy ma byt ta zmena na tejto smartmanii? uz by bolo na case sa dostt konecne do 21. storocia

 3. Zdenek (neregistrovaný)

  Adam Bernau 84 :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).