Sledujte nás na YouTube

Cortana se učí rozpoznávat objekty: Umí z fotografie určit plemeno psa

Na patnáctém ročníku summitu Microsoft Research Faculty odhalili výzkumníci redmondského giganta pokroky v technologii rozpoznávání objektů, která je přezdívána Project Adam. Jejím cílem pořídít snímek jakéhokoliv objektu a na základě strojového učení a umělé inteligence přesně rozpoznat, o jaký objekt se jedná. 

Jak může Project Adam fungovat v praxi, předvedli lidé z Microsoft Research přímo během prezentace. Přivedli na podium trojici psů a zeptali se Cortany, o jaké se jedná plemeno. Cortana si nechala pořídit fotografii a následně z ní plemeno přesně určila; dokonce dokáže rozpoznat, zdali se jedná o rhodéského ridgebacka nebo o thajského. Při namíření fotoaparátu na výkonného viceprezidenta technologie a výzkumu Harryho Shuma Cortana správně vyhodnotila, že se nejedná o psa.

Výuka Projektu Adam probíhá na základě sbírání velkého množství dat a jejich klasifikování. K první ukázce Microsoftu posloužilo 14 milionů obrázků z fotogalerie Flickr, které obsahovaly více než 22 tisíc kategorií z uživatelsky generovaných tagů. Díky těmto běžně dostupným informacím nevyžaduje Project Adam žádný specifický hardware a zároveň je schopen poskytnout dvakrát přesnější a padesátkrát rychlejší rozpoznání objektů než konkurenční systémy.

  

Do budoucna chce Microsoft Research ve vývoji této technologie pokročit tak, aby uměla z fotografie identifikovat například kožní choroby nebo plody rostlin, u nichž by dokázala určit, zdali jsou jedovaté či nikoliv. Konkurencí Microsoftu v této oblasti je především Google Goggles a nově také Firefly od Amazonu. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. _iNTERFACE (neregistrovaný)

  apple…………..google/MS……………………………………………………………………………………………………………………………………samsung

  Tke je asi poradie v tom ako konkretne spolocnosi idu dopredu v ramci pokroku a originality…

 2. _iNTERFACE (neregistrovaný)

  vybprne clovek napise koment a tento system z 90 tych rokov ho uplne znehodnoti…kedy ma byt ta zmena na tejto smartmanii? uz by bolo na case sa dostt konecne do 21. storocia

 3. Zdenek (neregistrovaný)

  Adam Bernau 84 :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *