Domů » Bleskovky » Cortana na Androidu a iOS? Vážně o tom uvažujeme, zní z Microsoftu

Cortana na Androidu a iOS? Vážně o tom uvažujeme, zní z Microsoftu

I když je personální asistentka Cortana prozatím ve stádiu beta verze a dostupná pouze ve Spojených státech, Microsoft jí plánuje velkou budoucnost. O ní se rozpovídal programový manažer pro Cortanu, Marcus Ash, na konferenci v Seattlu, kde mimo jiné čelil i otázce ohledně dostupnosti Cortany na konkurenčních platformách.

Markus Ash odpovídá na dotaz „Cortana vs. konkurenční platformy“ 

Odpověď na tuto otázku je pro Microsoft velmi složitá a prozatím k ní není možné zaujmout jasné stanovisko. Na jednu stranu by se Cortana díky své těsné svázanosti s Windows Phone mohla stát jedním z pilířů, proč přejít z konkurenčních platforem právě k ekosystému Microsoftu, na druhou stranu by se mohla Cortana díky své multiplatformnosti rozšířit do mnohem širšího množství zařízení a zlepšovat své schopnosti. Jenže jaký by pak měli jejich uživatelé důvod přejít k ekosystému Microsoftu?

 

V komentáři pod článkem na serveru WPCentral.com zanechal Ash dlouhý komentář, v němž sdělil, že absolutní prioritou pro Cortanu je v současné době systém Windows Phone. Cílem následujících měsíců je dostat ji po ostrém nasazení Windows Phone 8.1 na co největší počet zařízení do co největšího počtu zemí, neboť polovina uživatelů Windows Phone 8.1 z programu Developer Preview pochází ze zemí mimo USA.

  

Dalším krokem bude zřejmě rozšíření Cortany na systém Windows, aby byl zážitek z jejího používání fantastický napříč všemi zařízeními se systémy od Microsoftu. Pochopitelně ideální stav, který by si v Redmondu představovali, je zákazník s počítačem a tabletem s Windows a telefon s Windows Phone, ten je ale zřejmě v blízké budoucnosti obtížně uskutečnitelný. A právě proto v Microsoftu vážně uvažují o uvolnění Cortany pro ostatní systémy, aby je pozitivní zážitek z jejího používání, ať už na Androidu, iOS nebo stolních Windows, přivedl k Windows Phone.

  

Myšlení Microsoftu se v čase neustále mění a přizpůsobuje trhu, o čemž svědčí uvolňování vlastních služeb, jakými jsou Office, OneDrive a možná i Cortana na konkurenční platformy. Změní tento nový směr uvažování pohled uživatelů na redmondského molocha a přivede do jeho ekosystému nové zákazníky?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Ono to s těmi jinými systémy není tak horké. To je otázka nejméně několika let. Každopádně se mi líbí, že sledují stažení DP verzí a vidí, že majitelé WP nejsou jen v USA.

 2. Na WP centralu je nový článek s dlouhou odpovědí Marcuse Ashe. Toho člověka, co řekl, že zvažují Cortanu pro ostatní systémy. Je dobré, že Microsoft čte co si lidi o tom myslí.

 3. Osobně tu kombinaci WP + Desktop Win 8.1 + tablet Win 8.1 používám a jsem nad míru spokojen. Bezproblémová synchronizace a dostupnost všech mnou používaných služeb na všech třech platformách je prostě perfektní. Je to naprosto stejné jako iPhone, iPad a iMac. Kdo si to nevyzkouší tak neví :)

  • U této kombinace bych si dovedl představit ještě vylepšení spousty věcí. Stejně jako na iZařízeních to není. Každý má něco a některé funkce od Applu by se mi ve Widlích líbily. Ale jako celek jsem vsadil na MS řešení a jsem velmi spokojen.

  • Taky, dřív jsem to měl Windows, Android, Android. Pak Windows, Windows Phone a Windows tablet a opravdu ten zážitek z používání je o hodně lepší, když je člověk s jedním systémem na všech zařízeních a zároveň se synchronizují.

   Navíc Microsoft je v poslední době velmi pružný a stále přidává nové a nové funkce, takže je stále se na co těšit.

 4. MS si začíná pomalu a jistě uvědomovat, že jsou pro něj ziskovější služby než mobilní operační systém (WP), který se mu ani po letech nedaří prosadit do špičky daného oboru. Proto jeho snahu přenosu klíčových služeb z WP na konkurenční platformy vítám.

  Počítám, že Cortana bude dostupná pouze pro Nokie X s Androidem, které v té době budou i s lepším HW na úrovni vlajkových lodí a MS se bude moci vykašlat na vývoj WP a bude vydělávat jen na službách.

  MS si prostě dělá zadní vrátka pro plán B (zaříznutí vývoje Windows Phone, soustředění na poskytování služeb), který se „4 roky po“ (po zahájení prodejů WP zařízení) začíná jevit jako čím dál reálnější.

  • Blbost. Žádný plán B, žádná zadní vrátka. Prostě jen zvažují rozšíření služeb na další platformy.

   Nebo snad Office pro OSX jsou zadní vrátka, kdyby Windows krachly???

  • Se stejnou grácií jste tady ještě před rokem odmítali, jakoukoli zmínku o Nokii s Androidem. A hle, jedna generace se začala prodávat a chystá se druhá.

   Po zkombinování několika faktů (krach Windows Phone, příchod Nokie X, zmínka o Cortaně pro Android…) jsem došel k jednomu z několika možných vysvětlení – migrace z vývoje OS na vývoj služeb pro majoritní platformy.

   Sice myšlenka „krachu desktopových Windows“ je překrásná, ale v kratším horizontu mi nepřijde jako relevantní. Ale pokud by Windows (desktopový) měl problémy, lze Office pro OSX považovat za zadní vrátka.

  • Dneska se ti o tom překrásném krachu Windows bude zdát, co?

   Krach Windows Phone jsem nezaznamenal. Celosvětově jsou třetí, na některých trzích druzí. Ano, do prvního místa to je daleko, ale krach? Kde?

   Nokia X je totální blbost. První generace úplně k ničemu, úniky o druhé generaci naznačují, že to bude ještě horší (pokud to vůbec bude).

   Nikde se nepsalo o Cortaně pro Android, ale o Cortaně pro jiné systémy. Nic konkrétního. A dle dalších vyjádření je pro nejbližší roky prioritou Cortana na WP a Win a možná někdy v budoucnu i něco víc.

   MS se nepřeorientovává z prodeje OS na služby tak úplně. Pouze mění svou licenční politiku OS, aby snáz dostal mezi lidi své nové služby, na kterých začíná dost vydělávat.

   Jinak ještě jsi psal o ztrátovosti WP – ani Android Googlu nevydělává, ale prodělává na něm. Takže je Android taky propadák?

  • Jenže Android je na 70% všech mobilních zařízení a Googlu díky tomuto jde spousta peněz z prodeje služeb pro tyto zařízení. Čili vývoj Androidu může být prodělečný, ale díky velkému podílu a velké poptávce po navázaných službách Google (Hudba, knihy, filmy, …) si to Google rád zadotuje.

   Kdežto MS každoročně prodělává na vývoji systému, který má celkem asi 10% tržního podíl i po 4 letech existence a to ještě díky nejlevnějším modelům, ze kterých nemá žádný zisk (a jejich majitelé asi taky moc nebudou utrácet za služby MS, které jsou navíc spíše pro firemní zákazníky).

   Pro MS je tak snadnější vykastrovat Android, doplnit jej svými službami a prodávat jej jako Nokii X.

   A 10% po 4 letech existence je dle mého názoru velkým propadákem, už jen z důvodu, že za ním stojí továrna na sny – Microsoft.

  • mee (neregistrovaný)

   cože? :D

  • Proč by měl být vývoj do systému ztrátový ? Pokud vím, tak MS stále na každém zařízení od Googlu vydělává, takže pro něj je vývoj zaplacen licenčními poplatky výrobců co mají telefon s Androidem.

   Googlu naopak nikdo nic takového neplatí a minimálně půlka zastoupení celosvětově ani Google služby na telefonech nemají (různé čínské značky apod.). Takže vydělává jen na reklamách, které neustále cpe naprosto všude a i do těch svých slavných google služeb (Youtube, emaily, atd.).

  • Pokud MS pokryje i jiné platformy, může přetahovat lidi odjinud, aníž by jim naboural jejich stávající návyky.

   Pokud mají malý podíl na trhu, tak by jim ignorování ostatních platforem, jako to dělají Google a Apple vůbec nepomohlo.

 5. 3dmax4 (neregistrovaný)

  Microsoft vydělává 1,6 mld $ na Androidu, tzn. pokud by šlo čistě o výdělek na mobilních platformách, tak by se mohl na WP vykašlat (už při příchodu 7.5), ale očividně má něco za lubem (už 4 roky)…otázka je co a jestli se to s měnícím se vedením nezmění

  • Vydělávat jenom na patentech je krátkozraké. Lepší je mít vlastní ekosystém, vydělávat na online službách, reklamě a prodeji aplikací.

   Navíc další platforma je minimálně noha ve dveřích, která snižuje zisky konkurence, což je pro MS taky nezanedbatelná věc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).