Domů » Bleskovky » Cortana bude možná uvolněna pro konkurenční operační systémy

Cortana bude možná uvolněna pro konkurenční operační systémy

Personální asistentka Microsoftu ztratí svoji exkluzivitu pro operační systém Windows Phone. O této možnosti již spekuloval programový manažer pro Cortanu Markus Ash letos v červnu, nyní ji potvrdila viceprezidenka Microsoftu Julie Larson Green v rozhovoru pro Bussines Insider. Na přímý dotaz skupiny novinářů a analytiků, zdali Cortana přijde i na jiné operační systémy odvětila: „Stručná odpověď zní ano.“

  

Bohužel tato stručná odpověď nemusí nutně znamenat, že se majitelé zařízení s Androidem nebo iOS mohou začít těšit, „jiný operační systém“ může být i Windows 10, na němž se s Cortanou počítá. Vzhledem k tomu, že se Microsoft otvírá konkurenčním platformám, věříme, že byly skutečně myšleny systémy Googlu a Applu. Pokud se tak skutečně stane, Cortana patrně přijde jako separátní aplikace nebo bude zaintegrována do aplikace Bing Search pro tyto platformy. Její možnosti určitě nebudou tak široké jako v případě Windows Phone, sloužit bude patrně pouze k vyhledávání informací na intenretu, případně k předpovědi počasí nebo sportovních výsledků.

Microsoft chystá na příští týden „tajnou“ událost ve Velké Británii, na níž zve twitterový kanál Lumia UK. Pozvánka je tvořena právě snímkem z Cortany, přičemž vstup na akci je možné vyhrát, podmínkou je však dovršený věk 18 let a trvalé bydliště ve Velké Británii. Zdali se bude událost točit kolem Cortany nebo se bude jednat pouze o akci lokálního charakteru, je prozatím zahaleno rouškou tajemství.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. To by byl velmi dobrý krok pro všechny. Jen by měl MS zapracovat na primární podpoře vlastní platformy, Skype pro WP třeba na WP dospívá velmi pomalu.

  Ale Nadella je očividně hlava otevřená a uvědomuje si (jak by také ne, když je otcem MS cloudu), že v budoucnu budou nejcennější chycené duše a jejich informace, ne zisky z prodeje operačního systému a kanceláře. A Cortana se do budoucna jeví jako jeden z nejlepších způsobů, jak se k informacím dostat. I kdyby byly anonymizované, pořád jsou nejrelevantnější. A čím více jich bude, tím efektivnější bude její autoedukativní složka.

  • ne zisky z prodeje operačního systému a kanceláře…

   No to opravdu ne :D Holt Apple je tolik nenáviděn a přitom je s ním vše srovnáváno. On by se MS měl soustředit asi opravdu jen na služby všech platforem. Někteří lidé rádi experimentují :-D

  • PS: samozřejmě mluvím o věcech okolo mobilních telefonů a mobilních OS :-D

 2. Honza (neregistrovaný)

  Tak s tímto ať jde MS do prdele, místo aby rozšířili Cortanu do všech jazyků tak dělají na verzi pro konkurenční systémy. To je zlý sen!

  • Jenže to je dost velký rozdíl. Naprogramovat Cortanu pro jinou platformu, znamená přepsat stávající aplikaci, přičemž si dovolím tipnout, že většinu kódu ani přepisovat nebudou muset, jelikož půjde o C++ knihovny.

   Na druhé straně natrénovat „rozpoznávač“ hlasů, tak aby byl výsledek dostatečně relevantní to chce poměrně dost dat a navíc je potřeba i správně pochopit celý význam věty. V důsledku by to mohlo znamenat akorát velice špatný uživatelský zážitek a větší zklamání a naštvání, než když tam Cortana zatím vůbec není.

   Neříkám, že by to nešlo, pokud má člověk dost peněz a času, tak jde dělat divy, jen poukazuji na fakt, že se z hlediska pracnosti jedná o dvě neporovnatelné věci, navíc když se započte užitná hodnota, kdyby se Cortana naučila Česky, tak MS nezíská prakticky nic zajímavého. Samozřejmě by bylo hezké, kdyby Cortana uměla i náš rodný jazyk, ale priorita číslo jedna to v MS asi nebude.

   Spíš je zarážející, že se Se Cortana nenaučí vyhledávat i české údaje, byť diktované anglicky, tam už by to šlo podstatně snadněji, byť kvůli špatné pochopení vyhledaných zdrojů by byla relevance také horší, použitelné by to při troše snahy mělo být, vzhledem k tomu že Bing jako takový, také dává poměrně relevantní výsledky i pro ČR a při nejhorším by se to dalo využít alespoň v rámci systému.

  • lerion (neregistrovaný)

   Těch knihoven moc nebude. Prakticky jde jen o nějaké rozhraní, které nahraje hlas, zkomprimuje a pošle na server Microsoftu. Vše ostatní (včetně zobrazení výsledků) už je čistě serverová záležitost a ta funguje stejně, ať se hlas posílá odkudkoli.

   I nové funkce (jako např. nedávno přidané „Flip a coin“) jsou čistě server-side a není potřeba aktualizovat samotnou Cortanu v telefonu.

  • Honzo, proboha, MS připravuje Cortanu do dalších jazyků jak jen je to možné. Asi si neuvědomuješ, že Cortana v dalším jazyce je trošku něco jiného, než třeba překlad aplikace na počasí, lokální verze jízdních řádů a dokonce se to nedá ani z dálky přirovnat k překladu celého operačního systému. :)

  • čerstvě je třeba beta Cortany pro španělštinu.

 3. Honza (neregistrovaný)

  To, že někde napíší na internet že připravují do jiných jazyků neznamená že to bude, jako ve WP do dnešního dne není funkce řeč v ČJ, už mám 2 telefon lumia a od začátku slibují a zatím nic, stejný názor mám na klávesovou funkci swype, tohle už jelo v ČJ u symbianu perfektně, u WP stále v ČJ chybí. Kéž by jsi měl pravdu, že to příjde, byl bych velice rád

  • lerion (neregistrovaný)

   Když už zacházíš do historie, tak si vzpomeň, že původně WP nemělo dokonce ani český překlad. A už vůbec ne český Store (tenkrát Marketplace).

   Ono koneckonců na naše země se kašla – Google play dorazil na Slovensko také dost nedávno…

 4. Mirek (neregistrovaný)

  Tak Cortana bude asi i u konkurence… No, ostatne jako prakticky vsechny sluzby Microsoftu (ktere navic u konkurence casto funguji lepe – viz dole).

  Zajimavy clanek a diskuse je na Verge: „Microsoft’s Android and iOS focus leaves Windows users in the cold“:

  [odkaz]

  V diskusi pod clankem je plno nastvanych priznivcu WP s ohlasy typu (parafrazuji): „jsem u WP od WP 7, ale uz mi dochazi trpelivost“, pripadne: „uz mam dost vecneho cekani na to ze s verzi Mango/Tango/WP7.5/WP8/WP8.1/W10 (nehodici se skrtnete) prijde konecne zlom“.

  Pokud ti lidi tam pisici jsou opravdu vzorkem WP uzivatelu (a ne provokateri z iOS ci Androidu), tak to s WP nevypada dobre…

  • lerion (neregistrovaný)

   Zrovna na The Verge bych vzorek uživatelů WP nehledal…

   Já jakožto uživatel jsem velmi rád. Služby, které používám na WP a stolních Windows budu mít i na jiných platformách. Kdykoli budu chtít přejít jinam, přejdu a přitom si sebou přesunu i veškeré předplacené a používané služby. Tak to má být. Je to naprostá paráda.

   A že tím trpí WP? Proč? Ty služby jsou na něj taky. Takže není důvod k nespokojenosti.

  • Peknou zpravou dne je, ze Microsoft potvrdil upgrade na Windows 10 pro WP8 zarizeni.Konec spekulacim.Tak ma vypadat podpora.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).