Domů » Bleskovky » Cortana a její předpovědi: I výsledky pěvecké soutěže Eurovision odhadla poměrně přesně

Cortana a její předpovědi: I výsledky pěvecké soutěže Eurovision odhadla poměrně přesně

Virtuální asistentka Cortana od Microsoftu již několikrát předvedla, že dokáže odhadovat výsledky sportovních utkání s velkou přesností.

 

Minulý rok se jí například podařilo správně předpovědět vítěze 14 zápasů za sebou ve vyřazovací fázi mistrovství světa ve fotbale, které se konalo v Brazílii. Úspěšnou šňůru předpovědí jí pokazilo Nizozemsko, které porazilo Brazílii. Úspěšně však předpověděla, že na prvním místě skončí německá reprezentace.

 

Ve světě sportů se virtuální asistentce daří, a tak došlo i na předpovědi v jiných oblastech. Cortana se pokusila předpovědět, jak dopadne letošní pěvecká soutěž Eurovision, která se konala v Rakousku. Její tip byl, že na prvním místě skončí soutěžící ze Švédska, následovaný Ruskem, Itálií a Austrálií. První tři země předpověděla správně, na čtvrtém místě však namísto účastníka z Austrálie skončil soutěžící z Belgie. Austrálie, ačkoli není evropskou zemí, měla možnost zúčastnit se soutěže v rámci 60. výročí konání soutěže.

 

Ačkoliv se nejedná o žádné revoluční předpovědi budoucnosti, ale spíše o ukázku možností algoritmu, který Cortana při svých předpovědích využívá, je jasné, že se inženýři v Microsoftu budou snažit o další vylepšování odhadů. Při těch bere virtuální asistentka v potaz mnoho faktorů, u odhadů výsledků fotbalových utkání zvažovala jak povrch hřiště, tak počasí, celkovou sílu týmu a další proměnné. Otázkou však je, jak si poradí s odhady, které není možné tak snadno kvantifikovat, a při kterých bude třeba brát v potaz i faktor iracionality a náhody.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

9 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Celkom sa im to dari „predpovedat“ ale prave teraz im to nevyslo s predpovedami v indickej kriketovej lige…

 2. Gabo (neregistrovaný)

  Ste si isty, ze tam ma byt Australia? Odkedy je Australia v Europe? (Eurovision song contest)

  • Gabo (neregistrovaný)

   Sorry …*ste si isti

  • Skvělý dotaz, Austrálie byla pozvána do soutěže jako speciální host v rámci 60. výročí konání soutěže :) Informaci doplním do bleskovky, díky

 3. Nevíte někdo, jak předpovídala MS v hokeji??

 4. Dotaz (neregistrovaný)

  A to jako odpovídala stejně, každýmu kdo se jí zeptal i Ludvovi z Prostějova, i Mikeovi z Ohio i Ti-čangu z Pekingu dala vždy stejnou odpověd? Jak asi musela vypadat ta otazka pro ni? Jak to mohla vědet?

  • Odpovídat by měla správně všem.

   Pobírá informace z internetu, třeba ve fotbale bere statistiky gólů, zápasů i statistky jednotlivých hráčů v klubech apod. podle toho si tvoří představu kdo má jakou formu a kdo by mohl vyhrát. Je jasné, že je to vždy jen tip jako když to půjdu já vsadit do tipsportu, ale pokud to nesleduje někdo vůbec, tak Cortana zná tyto statistiky a dělá si z toho tip.

   Představ si hodně dobrého tipera. Sleduje zápasy, sleduje jednotlivé kluby, hráče, výsledky za poslední sezónu apod. Takový člověk přijde a vsadí si na zápas a protože zná všechny možné statistiky, tak by měl teoreticky vyhrát. Toto je Cortana, akorát ona nemusí sledovat zápasy, ona sleduje jen statistické výsledky a formy.

  • Dotaz (neregistrovaný)

   Díky Maxxy.

  • tomas (neregistrovaný)

   tak to uz aby bola u nas a idem do tiposu :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).