Domů » Bleskovky » Co nás čeká v příštích verzích aplikace Nokia Camera? Microsoft reaguje na přání uživatelů

Co nás čeká v příštích verzích aplikace Nokia Camera? Microsoft reaguje na přání uživatelů

Minulý měsíc došlo ke stěhování beta verzí několika aplikací z programu Nokia Beta Labs na stránky Microsoft UserVoice. Tento přesun přináší velkou výhodu v tom, že uživatelé mají možnost prostřednictvím těchto stránek zasílat zpětnou vazbu a přidělovat hlasy užitečným nápadům. Vývojáři aplikací mohou tuto zpětnou vazbu použít jako zdroj inspirací pro nové funkce a na uživatelské nápady reagovat.

  

Nejdiskutovanější aplikací z první čtveřice je jednoznačně Nokia Camera (beta), oblíbený nástroj uživatelů Lumií pro pořizování fotografií. Aplikace bude stejně jako ostatní přejmenována na Lumia Camera a v posledním čtvrtletí tohoto roku se dočká významné aktualizace v rámci upgradu firmwaru Denim. Po něm se má značně zrychlit její spouštění a snímání snímků a vybrané modely (Lumia 1520, 930 a Icon) budou moci natáčet video ve 4K rozlišení a snímat během natáčení videa fotografie. Kromě toho bude přidána podpora skutečného HDR nebo možnost přeostřovat během natáčení videa.

  

V Microsoftu také zvažují, jak elegantněji zpřístupnit náhled na informace o fotografii nebo jak zaintegrovat do Lumia Camera ostatní fotoaplikace, např. Panorama nebo Refocus. Ty jsou dosud dostupné pouze jako zástupci v menu. Rovněž je zvažována možnost zpřístupnění funkce živé obrázky pro starší PureView Lumie (1020, 920 a 925) a zablokování tlačítka pro vyhledávání. Uživatelé také volají po možnosti přidávat filtry přímo při pořizování snímků nebo manuálně upravovat ostrost, kontrast a sytost.

Dočkají se živých obrázků i majitelé starších PureView Lumií?

Známe také funkce, kterých se aplikace Lumia Camera zřejmě nedočká a v UserVoice jsou označeny jako zamítnuté. Při natáčení videa nebude možné pozastavovat záznam, pro tyto účely jsou připraveny aplikace na stříhání videa. Rovněž nebude možné pořizovat snímky v jiných rozlišeních (např. 8, 10 nebo 12 Mpx) než je aktuálně možné a to kvůli údajné degradaci fotografií, které nabízí nejlepší kvalitu v nativním rozlišení snímače. Uživatelé modelů 820, 720, 62x a 52x se nedočkají návratu 4s expozice, která byla pro tyto modely po aktualizaci Lumia Black odstraněna, opět údajně ve jménu vyšší kvality fotografií. Stejně tak nebude navráceno tlačítko pro rychlý náhled na poslední pořízenou fotografii.

  

Změn přijde (i nepřijde) mnoho, bohužel drtivá většina se týká pouze Lumií s novým hardwarem, několikrát je vyjmenován čtyřlístek Lumia 1520, 930, Icon a 830. Pak ale bohužel dochází k paradoxům, že starší Lumie s 20 Mpx snímačem budou schopné natáčet video v rozlišení 4K, zatímco 41Mpx fotoaparát Lumie 1020 bude o nejnovější funkce ochuzen. V tomto případě má bohužel novější procesor nad kvalitou snímače hlavní slovo. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  „..několikrát je vyjmenován čtyřlístek Lumia 1530, 930, Icon a 830.“ Silne pochybujem ze spominali Lumiu 1530. :)

 2. nndcz (neregistrovaný)

  „Rovněž je zvažována možnost zpřístupnění funkce živé obrázky pro starší PureView Lumie (1020, 920 a 820…“ Lumia 820 nevlastní pureview fotoaparát pokud vím,ne?

 3. živé obrázky pro starší PureView Lumie (1020, 920 a 820)

  820 nemá PureWiew a je uvedena, naopak 925 ho má, ale v seznamu chybí…

 4. BTW 4k video musí být podporované chipsetem, protože SW enkoding by byl hodně náročný. Proto se ho 1020 nedočká, neboť HW akceleraci 4k videa mají až nové snapdragony 400/800. Není to tedy (alespoň v tomto případě) tím, že bych chtěli prodávat nové modely.

 5. 4K video ale točit L830 nemá, i ten editor má pro HD videa.

  • Upravte si to v článku, protože ta skvělá dedukce a porovnání s L1020 je mimo, když ani L830 netočí 4K videa.

   Navíc byste nemuseli porovnávat jen snímač, ale i to, že L1020 je prostě staré železo a 4K by nezvládlo.

  • Jakub Karásek

   Ve specifikacích je uvedeno Full HD, protože 4K přijde až na podzim s nejnovější verzí aplikace Lumia Camera. Potvrzuje to i Nokia CZ na své facebookové stránce [odkaz] Nicméně do závěrečné „dedukce“ jsem doplnil, že to není chyba snímače, ale procesoru.

  • Jakube, podle mě CZ/HU Nokie ví prdlačku, když Snapdragon 400 nemá podporu natáčení 4K videa viz. [odkaz]

   Hlavně to bylo řečeno i na přímo MS eventu a tuším na WPcentral to taky psali, že pro L830 budou všechny funkce snímání fotek z videa dostupné ale pouze pod 1080p rozlišením.

  • Našel jsem to přímo ve zdroji na WPcentral – [odkaz]

   i Nokiapoweruser o tom píše – [odkaz]

   Lumia 830 „pouze“ FullHD.

  • Jakub Karásek

   Budiž, L830 jsem ze seznamu vymazal

 6. Hodně by se mi líbil zpomalovací efekt – zpomalené padající kapky vody…ale to chci po mobilu už asi moc :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).