Domů » Bleskovky » Co je nového ve Windows Phone 8.1: Obchod s aplikacemi

Co je nového ve Windows Phone 8.1: Obchod s aplikacemi

Start nového Windows Phone Store se neobešel bez komplikací, chvíli po uvolnění aktualizace systému do programu Preview for Developers obchod zkolaboval a jeho funkčnost nadále není stoprocentní. Nicméně již se lze podívat alespoň na novinky, které pro nás Microsoft připravil.

  

Orientace ve Windows Phone Store 

Přímo po spuštění Windows Phone Store vám obchod nabídne dlaždicový seznam doporučených aplikací, včetně několika ucelených kolekcí, mezi nimiž nechybí ani sociální vrstva pro doporučování aplikací, případně možnost zobrazení aktuální týdenní slevové nabídky Red Stripe Deals. Po posunutí gestem vpravo se dostanete do seznamu rychlých odkazů, který byl přítomen již ve starší verzi, nyní však nabízí více kategorií díky tomu, že nabídka her a aplikací byla sloučena do jedné a tudíž i tyto kategorie jsou nyní při sobě.

    

Poslední položka je samotný seznam kategorií, rozdělený dle určení aplikací (zábava, produktivita, počasí apod.), nachází se zde i přístup do obchodů jednotlivých výrobců zařízení, například Nokia Collections. Díky přítomnosti pouhých tří obrazovek se obchod s aplikacemi výrazně zjednodušil a přitom mu žádná z předchozích funkcí nechybí.

  

Karta aplikace 

Jakmile si v nových nabídkách nebo klasicky hledáním skrze lupu vyberete požadovanou aplikaci nebo hru, otevře se vám její karta se čtyřmi stránkami. I zde se odehrála škatulata, hejbejte se, nicméně nebyla nijak markantní. Pouze obrázky aplikace se zobrazují přímo na první stránce s názvem přehled, zatímco zde dříve zobrazené podrobnosti o aplikaci se přesunuly na vlastní stránku s názvem podrobnosti. Na stránce přehled je v případě, že jste aplikaci již dříve zakoupili a nemáte ji aktuálně nainstalovanou nová poznámka „vlastněno“.

   

Hodnocení aplikace 

Druhý list obsahuje recenze aplikace, který byl přepracován tak, aby vyzdvihoval nejvíce užitečné recenze. Každé z nich totiž mohou uživatelé přidělit hodnocení, zdali jim recenze pomohla, či nikoliv. Řazení recenzí lze měnit podle těch nejužitečnějších, nejnovějších nebo případně podle hodnocení. Nad recenzemi se nachází souhrnný graf hodnocení, vedle něhož je hodnota celkového hodnocení a počet recenzentů, kteří se na tomto čísle podíleli. Nově také může na konkrétní recenze reagovat přímo vývojář aplikace.

 

Moje aplikace 

Pod třemi tečkami se skrývají další nové a užitečné položky, jedna z nich má název Moje aplikace. V ní vidíte odkazy na veškeré aplikace a hry, které jste si v historii do vašich Windows Phone zařízení stáhli včetně přibližného data, kdy jste tak učinili. Díky tomu máte po koupi nového přístroje nebo po uvedení stávajícího do továrního nastavení po ruce seznam aplikací, které rádi používáte s možností hromadného označení těch, které chcete znovu stáhnout.

Nastavení 

Tím však novinky ve Windows Phone Store nekončí, dříve bylo možné pouze nastavit pro obchod s aplikacemi ochranu skrze PIN, nyní jsou možnosti nastavení mnohem širší. Zvolením položky „Používat moji polohu“ vám budou doporučovány aplikace na základě místa, kde se zrovna pohybujete. Také zde můžete zapnout inteligentní navrhování aplikací na základě vaší předchozí aktivity v produktech Microsoftu.

  

Automatické stahování aktualizací

Kromě toho lze zapnout automatické stahování aktualizací, zdali se mají stahovat pouze přes síť Wi-Fi a konečně lze také ručně zkontrolovat aktualizace. V případě, že máte zapnuté automatické stahování aktualizací, přehled o všem, co se dělo za vašimi zády, najdete v nové položce s názvem „Stahování“, kterou rovněž najdete pod třemi tečkami. Kromě automaticky nainstalovaných aktualizací zde vidíte i historii nainstalovaných aplikací.

    

Změn se odehrálo ve Windows Phone Store více, než dost, zejména došlo k jeho zjednodušení a k přidání mnoha užitečných funkcí, jako je například nové řazení hodnocení případně automatické aktualizace aplikací. Jsme rádi, že po článku o integraci sociálních sítí nebo o novém kalendáři nenacházíme žádná negativa, nový obchod aplikací se i přes počáteční nefunkčnost vážně povedl.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

21 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Možná je to někde už napsaný, pak jsem to nejspíš přehlédl, tak se zeptám zde: kdy bude WP8.1 dostupný oficiálně?

  • Martin (neregistrovaný)

   …myslím pro tři zbývající lidi na světě, kteří si to nestáhli v této první – Developer Previee – vlně. Díky za info.

  • Jakub Karásek

   Pevné datum stanoveno nebylo, oficiálně bude systém dostupný se startem prodeje nových zařízení, což má být v horizontu několika týdnů. Pro Windows Phone 8 telefony má být update dostupný v letních měsících, záleží na operátorech a OEM. Dá se předpokládat, že nejprve se dostanou na řadu telefony vyšších řad, podobně jako tomu bylo u vydání GDR3

 2. Mohu se zeptat, zda-li nevíte, kdo dělá na české lokalizaci WP? Přímo Redmond nebo je lokalizace od české divize Microsoftu. Pokud by platilo to druhé, bylo by na ně možné vznést dotaz k českému slovníku pro našeptávání?

  Jinak, ve Store jsou všechny položky menu v češtině, kromě Featured collections (pod osobními návrhy aplikací), která zůstala nepřeložená.

  • A já se přidám, když jsem tu ten dotaz dvakrát vznesl, nebylo mi odpovězeno:

   Rok se tu řeší na fórech zmršená inovovaná CZ klávesnice, kde pro odstranění minimálně „ů“ by tady hlasovali věřím všichni uživatelé. (Zbylá diakritika by mohla být volitelně, já osobně bych jí ponechal) Myslím, že redakce Smartmanie má dnes nějaké kontakty na český Microsoft a mohla by zjistit, KDE se taková rozhodnutí dělají a mohlo by tu dojít k určité komunikaci. Myslím, že komunita na Smartmanii může být inspirativní lokální zpětnou vazbou kolem čekého systému WP. Takhle se tady všichni pořád baví o něčem dokola a nikdo neví, kde se tyhle české nápady dělají.

   Díky za odpověď.

  • Dobrý den, díky za zajímavé dotazy. Zkusím je nasměřovat do českého Microsoftu a uvidíme, zda z nich dostanu relevantní odpověď. Samotného by mě to také zajímalo. Komunita určitě může poskytnout zajímavou zpětnou vazbu, ale nejsem si jistý, zda má české zastoupení Microsoftu takovou páku, aby to pak mohlo ovlivnit na globální úrovni, byť ve vztahu k českému trhu. V těchto sférach je to hodně složité, a to nejen u Microsoftu. Ale za dotaz nic nedám :)

  • Jiří Hrma: to by bylo skvělé, děkujeme :-)

  • Tenhle feedback jsem se pokoušel vznést už po příchodu WP8 a nejmenovaný evangelista mi řekl, že jsou téměř bez šance vzhled klávesnice ovlivnit.

  • Jiří Hrma: Díky za kontaktování pobočky.

   Já myslím, že jistě není tajné, aby aspoň popsali, jak věci kolem české lokalizace probíhají a hlavě kdo a kde to dělá.

   Nejlepší by pochopitelně bylo, kdyby tvorbu českých podkladů měl český Microsoft pod palcem a mohlo by se tak iniciovat vytvoření nějaké stránky pro zpětnou vazbu, kde by mohli uživatelé třeba hlasovat pro budoucí změny a vylepšení, podobně jako tomu bylo u globální verze. To by bylo ideální.

   Každopádně budu zvědav na reakci.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Ak je to tak ako s normalnymi Windowsami tak maju cloveka v ceskom MS(podobne aj v slovenskom MS), ktory je zodpovedny za preklad. Som ale zvedavy co odpovie cesky MS…

 3. Moje aplikace: No bravo :-)

 4. To moje aplikacie dako nefunguje, zobrazuje tam akurat iba tie co som mal kedysi nahodene a odinstaloval som ich, tie co mam teraz tam nie su…

  • Mě naprosto spolehlivě ukáže po chvilce všech 853 aplikací, které jsem kdy ze store stáhnul :)

  • Ono je v nadpisu také celkem jasně napsáno: Nenainstalováno. Ty které jsou nainstalované najdeš v menu :-)

  • To je tak z kaluze do blata, mali dat komplet zoznam

 5. kraken (neregistrovaný)

  Nevie mi niekto poradiť ako dám preč v menu WP 8.1 to vyhľadávanie podla abecedy? V WP8 sa mi to podarilo ale už neviem ako. Nemyslím tu skrátenú voľbu ak tam mam viac aplikácii.

  • Daniel Stiegler

   Nedáte, je to nastavený v systému že při určitém počtu aplikaci se zobrazí abecední řazení.

  • Kašpy (neregistrovaný)

   na odemcenem telefonu lze pres SDK nainstalovat WPH Tweaks, ktere zmenou registru muzou pismena vypinout

   (Samsung Ativ S)

 6. Yegor (neregistrovaný)

  „Moje aplikace“….. No jéje, objevili jsme Ameriku :-D

 7. Ták, teď už jen aby hry vrátili do her a ne že s nima budu mít zasrané celé menu.. a ten hub Games by se taky nemusel sekat jak na drojdu..

  Jinak store pecka… Moje aplikace je perfektní fičura

 8. marcoama (neregistrovaný)

  Mám dotaz ohledně WP. Lze mít vícero stejných zařízení na jednom profilu, podobně jako u Androidu? Jde mi o to, zdali lze v korporátním prostředí vytvoři účet, například pro 10 zařízení (tablety, mobily) a nakupovat centrálně aplikace a služby z jednoho místa pro všechny – uživatel jen může aktualizovat, správce má oprávnění na instalace aplikací, mazání, nákup apod.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).