Domů » Bleskovky » Co je nového ve Windows Phone 8.1: Notifikační centrum

Co je nového ve Windows Phone 8.1: Notifikační centrum

Windows Phone 8.1 není jen o vylepšování dosavadních funkcí systému, ale rovněž o mnoha novinkách. Jednou z těch nejviditelnějších je centrum akcí, v originále Action center. Ačkoliv se tato změna stala pro některé uživatele nežádoucí, neboť o zmeškaných událostech poměrně spolehlivě informuje zamykací obrazovka a živé dlaždice na domovské obrazovce, jistě si na notifikační centrum v budoucnu zvyknou i jeho nejzarytější odpůrci.

   

Notifikační centrum je mocný nástroj nejen pro kontrolu zmeškaných událostí, ale rovněž pro možnost rychlého přístupu k některým položkám nastavení potažmo k celému nastavení. Tyto položky jsou k dispozici v horním řádku centra akcí ihned po jeho vysunutí z horní hrany displeje, nad nimi se nachází procentuální ukazatel stavu baterie a celé jméno používaného operátora.


Zástupci položek nastavení jsou celkem čtyři (na displejích o větších úhlopříčkách jich bude pět) a je možné je libovolně změnit podle potřeb uživatele. Nechybí zde například přepínače Wi-Fi, Bluetooth, sdílení internetu a lze také přidat zástupce pro spuštění aplikace fotoaparátu, což může být užitečné u přístrojů, které nebudou osazeny hardwarovou spouští fotoaparátu. Na všechny přístupné položky se můžete podívat na obrázcích níže.

  

Pod zástupci se nachází tlačítko pro přístup k nastavení celého systému a také tlačítko na ostranění všech notifikací v notifikačním centru. Oznámení systémových aplikací i aplikací třetích stran okupují prostor zhruba spodních dvou třetin vysouvací roletky notifikačního centra. Jednotlivá oznámení se seskupují chronologicky podle aplikací, které je zasílají. Přečtená oznámení lze odstranit intuitivním gestem tažením prstu vpravo, případně lze odstranit všechny již zmíněným tlačítkem nad notifikacemi.

  

Široké jsou i možnosti nastavení pro notifikace jednotlivých aplikací – pro každou aplikaci lze zvlášť nastavit vlastní melodii, zapnout nebo vypnout vibrace, případně zvolit, zdali chcete být upozorňován notifikačními zprávy při horní hraně displeje, tzv. toast notifikace. Pochopitelně v této nabídce lze oznámení pro některé z aplikací přímo zakázat, je možné také zvolit, zdali mají být oznámení zapnuta při zamčeném zařízení.

 

Možnosti přizpůsobení by měly vyhovovat každému uživateli, samozřejmě kromě centra akcí budete o zmeškaných událostech nadále informování pomocí zamykací obrazovky a dlaždic na domovské obrazovce, zde se nic nemění. Centrum akcí se ale stane jejich prodlouženou rukou a díky němu by vám neměla utéct žádná událost.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

26 komentářů

 1. matyas89 (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě jestli bude už ta navigace HERE pro všechny telefony?

  • Řekl bych, že aplikace Here Drive bude pro všechny WP 8.1 telefony dostupná až ve chvíli, kdy bude systém představen široké veřejnosti. Tedy ve chvíli, kdy na trh dorazí první vlaštovky s předinstalovaným WP 8.1 – zatím to je pouze pro vývojáře.

  • vraj ano, ale kym neoverim v noci, nepotvrdim

  • Mildik (neregistrovaný)

   Bohužel HERE Drive mi na Samsung Ativ S nejde zdarma nainstalovat. A bohužel mi po aktualizaci na WP8.1 už nefunguje ani instalace přes Proxy. Nainstalováno jsem před aktualizací měl, ale teď po spuštění vyžaduje aktualizaci a ta nejde. Má někdo podobné zkušenosti?

 2. Škoda, že mezi položkami nastavení nejsou mobilní data :(

  • z toho som tiež sklamaný, aj nfc tam mohlo byť

  • gaspic (neregistrovaný)

   právě, to je totiž jedinný, co z těch všech přepínání používám…(ty mobilní data)

 3. Tonda (neregistrovaný)

  Ahoj, chtěl ybch s ezeptat, funguje je WP store po aktualizaci??? :) Mě totiž ne a ne se načíst… :/

 4. Mihály (neregistrovaný)

  Niet za čo rado sa stalo

 5. Hm, facebook do toho hypersuperakčního centra přidat nejde..

  Osobně by mne zajímalo, k čemu je to dobré.. Události navíc po rozkliknutí dlaždice např. se zprávou z AC zmizí.

  Pro mne naprosto zbytečná fíčura. To spíš oceňuju rychlé nastavovací buttony nahoře.

  • bzum (neregistrovaný)

   FB tam je napevno pokud ho máte zprovozněný, jde na něj nastavit zda chcete aby vás upozorňoval nebo ne a pak tady s vibracemi bez a s tónem nebo bez tónu

 6. To notifikačne centrum je uplna blbosť prebrata z androidu, symbianu a iOS Úplne tym zabili zmysel dlaždíc. Všetko som si povipinal. Lebo ta ikona ma iritovala :D inak z klavesnice zmyzla čiarka, fakt super.

 7. Yegor (neregistrovaný)

  Opravdu bylo nutné ty „novinky“ o WP rozmrdat do několika článků?

  • Koukni, kolik je tu komentářů. Ani se neptám na zvýšení návštěvnosti tohoto serveru. Jo, řekl bych, že to nutné bylo…

   Opravdu bylo nutné to napsat takto vulgárně?

   Až Android nebo iOS představí nějaké zásadní novinky, také tu bude víc článků o tom. Neboj.

  • adam (neregistrovaný)

   Ty ses sefredaktor, pablbe?

 8. Sali (neregistrovaný)

  Centrum Akcí upřímě vítám, vítám i jednotlivé nastavení oznámení, ale uvítal bych možnost i nechat zapnuté upozornění, aniž by se objevilo v centrum akcí,u některých aplikací je to opravdu zbytečné (jako třeba informace o Zapnutí Beast Audia, při zapojení sluchátek, to mi opravdu stačí jen ten informační proužek a nic víc).

 9. Spamek (neregistrovaný)

  Autor maže příspěvky ostatních uživatelů !!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).