Domů » Bleskovky » Co je nového ve Windows Phone 8.1: Multitasking a úlohy na pozadí

Co je nového ve Windows Phone 8.1: Multitasking a úlohy na pozadí

Možnost mít spuštěno v jednu chvíli více aplikací s možností přepínat se mezi nimi je jeden ze základních úkonů, které by měl dnes umět každý chytrý telefon. První mobilní operační systémy šly cestou plnohodnotného multitaskingu, tedy situace, kdy všechny spuštěné aplikace, včetně těch nezobrazených, běžely na pozadí, což se neblaze projevilo jak na sníženém výkonu zařízení, tak na míře vybíjení baterie. Dnes ve většině případů neběží na pozadí celá aplikace, ale pouze některé služby, které obsluhuje a aplikace samotná se uspí. Takto funguje i multitasking ve Windows Phone, pojďme se podívat, jaké změny se staly v této oblasti v jeho nejnovější verzi 8.1.

Zavírání aplikací

Obrazovka multitaskingu se vyvolává stále stejně, jako od počátků Windows Phone, tedy dlouhým stiskem tlačítka zpět. Od GDR3 je možné aplikace na této obrazovce zavírat křížkem, nyní přibyla další možnost zavírat aplikace tažením prstu odshora dolů, což je velice intuitivní. Některé aplikace se nově nezavírají šipkou zpět, v tomto případě se pouze uspí a jsou k dispozici k obnovení v okně multitaskingu. Podle vlastní zkušenosti to tak ale nefunguje zdaleka u všech aplikací.

 

Úlohy na pozadí

Pokud se vám v historii náhle začala rychleji vybíjet baterie vašeho telefonu a navštívili jste pro radu naše diskuzní fórum, patrně vám bylo odpovězeno, že je vhodné zkontrolovat úlohy na pozadí, tedy seznam aplikací, které mají povolenou možnost nějakým způsobem pracovat na pozadí bez zásahu uživatele. V nastavení systému bylo možné toto povolení vybraným aplikacím odebrat, ve Windows Phone 8.1 již tato nabídka z nastavení zmizela. Abychom byli přesní, nezmizela, ale byla přesunuta do aplikace, která se jmenuje Spořič baterie (v anglickém prostředí systému Battery Saver).

 

Aplikace Spořič baterie vám dává ucelený grafický přehled o tom, které aplikace se nejvíce podílejí na vybíjení vaší baterie a to nejen ve spuštěném režimu, ale také právě po jejich uspání. K tomuto detailu se dostanete klepnutím na jednotlivou aplikaci v tomto seznamu, přičemž máte možnost této aplikaci povolení pro běh na pozadí odebrat. Lze zde ale také nastavit povolení pro běh aplikace na pozadí, když je aktivován úsporný režim. Ten dosud veškeré úlohy na pozadí vypínal.

  

Tlačítko Bing

Poslední novinkou, která se multitaskingu tak trochu týká, je zamezení nedobrovolného odchodu z aplikace tlačítkem pro vyhledávání. To dosud inicializovalo spuštění aplikace Bing, nyní však dochází k drobné změně. Nacházíte-li se aplikaci v celoobrazovkovém režimu, typicky hra nebo přehrávač videa, je zapotřebí pro spuštění aplikace Bing zmáčknout toto tlačítko dvakrát.

Výše zmíněné novinky vítáme, obzvláště se nám líbí možnost zavírat aplikace tažením prstu a částečná deaktivace tlačítka pro hledání v celoobrazovkovém režimu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Po instalaci WP8.1 se mi mobil přes noc dostal ze 100 na 40%

  A když jsem se kouknul jaká aplikace mi ho vycucla, tak to byla aplikace spořič baterie :))

  • Psal jsem to už u jiného článku v diskuzi. Měl jsem také podobný problém. Spořič a aplikace, které měly zakázaný běh na pozadí žraly podle toho grafického znázornění nejvíce energie. Celkově to byly od prvního pohledu nesmyslné hodnoty. Pomohl mně až hard reset telefonu. Teď už se vše ukazuje korektně a ani nějak nesleduji zvýšený odběr energie Nepatrně možná ano, ale to bude novým systémem.

 2. „Možnost mít spuštěno v jednu chvíli více aplikací s možností přepínat se mezi nimi je jeden ze základních úkonů, které by měl dnes umět každý chytrý telefon.“

  Ve skutečnosti to dnes kromě BlackBerry neumí nikdo. Je smutné (rozuměj úplně na hovno) že si nemůžu spustit třeba YouTube na pozadí a poslouchat hudbu, tak jak je člověk normálně zvyklí. A tomu říkáme „Smart“ Phone?! Tyhle keci, že to nejde kvůli výkonu, nebo baterii platili možná v dobách Windows Mobile, ale dnes? Zajímavé, že BB to dokáže. Nebo to může být defaultně vypnuté (pro lamy) a možnost používat plnohodnotný multitasking zapínat v nastavení pro konkrétní aplikaci. Ale to by bylo strááášně složité, že?!

  • No tak používej BB a nekaž si den.. !-)

  • Jan K. (neregistrovaný)

   Tak si kup BB a nauč se psát i/y. Dle dalších názorů bych tě spíše klasifikoval jako tu „lamu“.

  • Příklad s Youtube u WP moc neplatí (a tuším, že minimálně u Androidu taky ne). Video na pozadí lze přehrávat. Od WP 8.1 dokonce přímo v prohlížeči.

   BB10 je pěkný a kvalitní systém. Rozhodnutí, cenová politika, distribuce a podpora společnosti BlackBerry ten systém dostala tam, kde je…

  • MCEZA: k youtube na WP8.1 – pod lockscreenem ano, v případě používání jiné aplikace nebo systému ne. Zase nemystifikuj.

  • Na pozadí (a tím myslím opravdu na pozadí, ne pod lockscreenem) může přehrávat jakákoliv aplikace už od WP 8.0.

  • No jasně, nemáte chleba? Tak jezte koláče, že? Dobrá rada nad zlato. :D

   BB jsem měl, ale vybrat jen z jednoho tehdy dostupného zařízení jsem si na trvalo nedokázal. A proč taky, když jsou stovky dostupných modelů.

   Každopádně nevím, proč by to nemohl mít každy operační systém. Nebavím se jen o WP. Který to mimochodem taky pořádně neumí.

   Smutný je, že to vlastně nikomu nevadí. Ba naopak ještě to budou obhajovat power users. Ale paskvil typu Note a jeho Multi window, který funguje s dvaceti aplikacemi z milionu dostupných v Play, by dala spousta uživatelů (a redaktorů) ruku do ohně. To nepochopím.

 3. Systémy s plnohotným multitaskingem bohužel, umožnovaly lajdácky napsaným aplikacím vysávat baterku víc než je zdrávo. K tomu se přidala potřeba vytvořit iluzi, že si uživatel může „najednou“ spustit kolik aplikací chce. Důsledkem jsou zbytečný komplikace pro vývojáře.

  • Telefon není PC. Nemusíte mít ani lajdácky napsané aplikace, ale už jejich množství a nepřekrývající se probouzení způsoby vysávání. WP a iOS jsou v tom napřed a umožňují prakticky totéž, co s plnohodnotným MT.

   Tzv. omezení už jsou velmi malá a úspora energie obrovská.

  • nepřekrývající se probouzení?

 4. sekiis (neregistrovaný)

  Ty jo no, to uz jsem si říkal taky jakto ze nejde video schovat (uspat) abych mohl dělat něco jiného nebo udělat něco jiného a mezitím poslouchat třeba zvuk pouštěného filmu/videa. Jeste lepší by bylo když se objeví prichozi zpráva jakto ten proužek nahoře a byla by možnost rychle odepsat a nemusel bych „složitě“ lést přímo do appky. Safra a teď mi Te nápad někdo čorkne….

  • Tak zrovna tenhle „nápad“ už jsem viděl na nějakém fanouškovském videu před více než rokem..

  • Neboj nečórne. Výrobci OS jsou tak neschopní, že si video na pozadí nepřehraješ ani za pět let. To se klidně vsadím. Nicméně patentované to jistě mají již dlouhé roky. To bych se klidně taky vsadil. :D

  • Ribin (neregistrovaný)

   Video na pozadí? Co je to za blbost? Audio ano! Tam skvěle funguje ,,CorePlayer“! Asi nepochopím,,úchylku“ koukat na video v mobilním telefonu, nebo tabletu.

 5. Ribin (neregistrovaný)

  Jasně, že video na pozadí (je slyšet zvuk) a po přepnutí běží i obraz (ČT1 Všechnopárty) napsto korektně! Osobně zkoušeno na Lumia 625, W8.1

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).