Domů » Bleskovky » Co je nového ve Windows Phone 8.1: Kalendář

Co je nového ve Windows Phone 8.1: Kalendář

Kalendář byl již od počátku ve Windows Phone jedním ze slabších článků v systému, po poslední aktualizaci se v něm nachází spousta novinek a vylepšení, o některé funkce naopak přišel a některé věci zůstaly při starém. Změny se bohužel nedočkala dlaždice aplikace, ta stále zobrazuje pouze jednu nadcházející událost a to navíc jen dnešní nebo zítřejší.

 

Nové náhledy

Prostředí kalendáře je nyní rozmístěno mnohem logičtěji, pod jedním tlačítkem se nachází seznam všech dostupných náhledů na kalendář, novinkou je týdenní a roční náhled. Každý z těchto náhledů, včetně stávajícího denního a měsíčního, nabízí jednotnou formu ovládání, gestem vpravo nebo vlevo se dostanete do následujícího časového období, při týdenním náhledu do příštího týdne, při měsíčním do měsíce apod, denní kalendář již tedy není nekonečný souvislý proud hodin.

    

Denní a týdenní náhled navíc zobrazují ikonky počasí na následujících deset dní, což je příjemná vlastnost. Stejně tak je příjemné dynamické zobrazení událostí jednoho dne v týdenním a měsíčním náhledu kalendáře. V přidávání událostí do kalendáře se žádné novinky objevily, pouze některé položky jsou nově skryté pod tlačítkem další podrobnosti, jako například volba více kalendářů.

  

Skryté úkoly a chybějící agenda

Seznam úkolů je nově skrytý pod třemi tečkami, od svého předchůdce se liší pouze tím, že nezobrazuje barvu zvoleného kalendáře (v předchozí verzi byl bug, který zobrazoval barvu pouze primárního kalendáře a ostatní kalendáře ji měli stejnou). Co mě osobně mrzí nejvíce je absence agendy, která v předchozí verzi velmi přehledně zobrazovala nadcházející události a úkoly v jedné souvislé řadě.

 
Agendu již v nové verzi kalendáře neuvidíte

Sociální sítě

O integraci sociálních sítí jsme psali ve včerejším článku, zde se jen ve zkratce podíváme, jak se změny projevily v aplikaci kalendáře. Události z Facebooku jsou zde stále viditelné, dokonce je možné nově barevně odlišit události, na které jste pouze pozvaní, kterých se zúčastníte a také lze zvolit barvu pro narozeniny přátel na Facebooku. Již ale není možné podívat se na detail události nebo na seznam pozvaných lidí v rámci systému, opět budete přepnuti do aplikace Facebook.

 

Další změna, která nepotěší, je nepodpora landscape režimu ve většině míst v kalendáři, a to jak v zobrazování jednotlivých náhledů (což by zase tolik nevadilo), tak i v přidávání nových událostí do kalendáře. Jediné místo, kde lze pracovat v režimu naležato je přidávání nového úkolu. V nastavení aplikace se jinak moc změn neodehrálo, nová je pouze položka, vyžadující aktualizaci vaší aktuální polohy, aby vám mohla být servírována aktuální předpověď počasí z místa vašeho současného pobytu.

 
Náhledy na šířku již v novém kalendáři rovněž nejsou

Nový kalendář je určitě přehlednější a logičtější, než jeho předchozí verze, bohužel opět se to neobešlo bez pár „ale“. Předně zamrzí absence agendy, nevyužitého potenciálu živé dlaždice a také nemožnosti přidávat nové položky do kalendáře v landscape režimu. Díky tomu, že se kalendář stal klasickou aplikací a není již pevnou součásti systému, je možné, že se v budoucnu dočkáme aktualizace, přidávající chybějící funkce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Mihály (neregistrovaný)

  úžasný ten kalendár, už som si to pekne upravil stretnutie klientov a pekne farebne vyznačil .

  Fakt veľmi pekný prehľadný kalendár .

 2. Osobně musím konstatovat, že nový kalendář je pro mě cesta zpět.

  Pro mě je nejpřehlednější klasická agenda, kde vidím všechny události pěkně a přehledně za sebou.

  A aby toho nebylo málo, tak ještě přesunuli úkoly do menu, takže když se chci podívat na úkoly, musím hrabat v nabídce.

  Věřil jsem, že Microsoft bude klást důraz hlavně na to aby byl Windows použitelný nástroj pro práci, ale takhle zmršit jeden z hlavních pracovních nástrojů…..

  • Agendu měli nechat,případně jí mohli dát jako možnost volby při zobrazení, zrovna tak jako zobrazení úkolu v konkrétním dnu. Úkoly by klidně mohly mít i vlastní dlaždici. Takhle když je člověk chce zobrazit, musí se k nim proklikat.

 3. A to nemluvím o psaní pouze na výšku.

 4. kraken (neregistrovaný)

  Nevie mi niekto poradiť ako dám preč v menu WP 8.1 to vyhľadávanie podla abecedy? V WP8 sa mi to podarilo ale už neviem ako. Nemyslím tu skrátenú voľbu ak tam mam viac aplikácii.

 5. Nevíte proč se mi kalendář po aktualizaci ztratil, v telefonu není :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).