Domů » Články » Co je nového ve Windows Phone 8.1: Internet Explorer 11 pod lupou

Co je nového ve Windows Phone 8.1: Internet Explorer 11 pod lupou

Systém Windows Phone se dočkal i nového internetového prohlížeče, který je doslova nabitý novými funkcemi. Stahování souborů, privátní režim, podpora gest, změn je skutečně mnoho. V následujícím článku se na ně podrobně podíváme.

O novinkách v novém Internet Exploreru, které vypluly na povrch z různých úniků, jsme vás informovali již v několika přechozích bleskovkách. Nyní však máme možnost si jej vyzkoušet na vlastní kůži, a jelikož je jich opravdu hodně, tak o nich přinášíme tento ucelený článek o všech změnách, které se ve vestavěném internetovém prohlížeči odehrály. Takže pěkně popořadě. 

 

Vzhled

Na samotném vzhledu aplikace se příliš nezměnilo, spodní řádek aplikace stále nejde uschovat, nicméně na první pohled se v něm odehrála jedna změna. Tlačítko pro znovunačtení stránky se přesunulo napravo přímo do adresního řádku a tlačítko vlevo nyní obsluhuje buď rychlý přístup do záložek, nebo do oblíbených položek. Zvolíte-li jednu variantu, druhá bude k dispozici ve vysouvacím menu pod třemi tečkami.

   

Stahování a nahrávání souborů

Dříve bylo možné v internetovém prohlížeči na Windows Phone maximálně uložit obrázek z internetu, o nahrávání souborů na internet jsme si mohli nechat jen zdát. Internet Explorer v poslední verzi systému však umí obsloužit obě funkce, jak stahování z internetu, tak nahrávání opačným směrem. Lze tak činit nejen se soubory, se kterými umí systém pracovat, ale v podstatě se soubory jakýchkoliv koncovek. Jediný rozdíl je v tom, že obrázky, hudba, videa se stahují do zvláštních složek, zatímco všechny nepodporované soubory do složky s názvem stahování.

    

Do těchto složek však nemáte přístup v rámci žádného prohlížeče souborů, složku hudba obslouží aplikace Hudba, k videím se zase dostanete z aplikace Videa apod., pouze do složky stahování nemáte prakticky přístup. Lze se do ní dostat pouze připojením telefonu k počítači anebo znovu v rámci Internet Exploreru, který umožňuje z této složky, stejně jako z každé jiné, nahrávat soubory na web. Všechny tyto možnosti jsem si osobně vyzkoušel prostřednictvím serveru uloz.to a byl jsem mile překvapen, stahování i uploadování fungovalo bezchybně.

   

Podpora gest

Nový Internet Explorer konečně mění i chování hardwarového tlačítka zpět. Dosud fungovalo pro návrat na předchozí stránku, avšak pokud jste z aplikace Internet Explorer odešli a znovu se do ní vrátili pomocí dlaždice na úvodní obrazovce, vrátil vás stisk tlačítka zpět na úvodní obrazovku. Nyní ve všech případech slouží pro návrat na předchozí stránku. Není to ale jediná cesta, jak se na ni dostat, prohlížeč nově podporuje gesta pro návrat nejen zpět, ale i vpřed. Ta vyvoláte tažením prstu zleva doprava nebo naopak. Tato gesta lze používat i v režimu naležato, je však zapotřebí dávat pozor při okrajích displeje, neboť při tažení zleva se vysune Centrum akcí, na opačné straně překážejí hardwarová (nebo softwarová) tlačítka.

  

Práce se záložkami

Novinky se týkají i otevřených záložek v prohlížeči, jejich počet není nově omezen číslem šest. Kromě toho, že je možné organizovat záložky otevřené v telefonu, pod položkou s názvem „jiné“ máte nově k dispozici seznam otevřených záložek na vašich ostatních zařízeních, na nichž běží Internet Explorer 11. Máte-li rozečtené nějaké stránky na počítači nebo tabletu s Windows 8.1, můžete pokračovat v jejich čtení přímo na displeji mobilního telefonu. 

   

Privátní režim

S prací se záložkami je spojena i následující nová funkce, kromě klasické záložky lze otevřít i záložku InPrivate. Veškerý internetový provoz v této záložce za sebou nezanechává žádné stopy, nedochází k ukládání cookies, dočasných souborů, historie a dalších dat. O tom, že je InPrivate aktivní, indikuje modrý proužek v adresním řádku prohlížeče.

  

Režim pro čtení

Další novinkou je režim pro čtení, díky němu máte možnost číst libovolné internetové zdroje tak, jak si zvolíte v nastavení, na výběr je volba velikosti písma a barvy podkladu. I když internetový prohlížeč standardně nepodporuje zalamování řádků, lze toho dosáhnout právě aktivováním režimu pro čtení. Tento režim lze aktivovat stisknutím ikonky knihy v adresním řádku.

  
klasický režim versus režim pro čtení

Novinky pod pokličkou

Internet Explorer nově podporuje WebGL a také přímo HTML5 videa. Tato změna se projevuje například při prohlížení serveru YouTube, nově není nutné spouštět videa pouze ve fullscreen přehrávači, ale přímo v okně. Příjemnou novinkou je i možnost poslouchat zvuk z YouTube videa při zamčeném zařízení. V nastavení lze aktivovat inteligentní režim úspory dat, který například při prohlížení stránek více komprimuje obrázky pro maximální snížení spotřeby dat. Nový Internet Explorer také nově umí ukládat hesla a synchronizovat je s „dospělou“ verzí Internet Exploreru pro Windows. Stejně tak umí i synchronizovat oblíbené stránky. Stále nelze vytočit telefonní číslo hypertextovým odkazem na webu, tato možnost je k dispozici pouze pod americkým prostředím telefonu.

   

Nový Internet Explorer se velice povedl, v designu se moc novinek neodehrálo, pro pohodlnější prohlížení internetu je novinek více než dost. Po všech změnách, které podstoupil, to budou mít jeho konkurenti ve Windows Phone Store velmi obtížné.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

45 komentářů

 1. 3dmax4 (neregistrovaný)

  1. Dobrý článek, jste jediný web (z těch co se věnují obecně světu smartphonů, tedy mimo wmmanii), který podrobně přináší informace ze světa WP;

  2. v odstavci podpora gest – gesto pro procházení webových stránek zpět/vpřed funguje i v režimu naležato, jelikož není nutné gesto provádět z okraje k okraji, vyzkoušejte;

  3. k záložkám doporučuji doplnit jejich vliv na přepínání nedávno spuštěných aplikací – neboli co nově otevřená záložka v aktivní session prohlížeče, to „jako by“ nová aplikace v nedávno spuštěných – tj. pokud si otevřete 6 záložek, nejspíš vám nezbude žádná jiná aplikace k přepnutí, pouze 6x IE pokaždé s jinou záložkou – hodně nešikovné. Naštěstí lze záložky ze seznamu naposledy spuštěných swipem odebrat, pokud se však z té aktuální opět přepnete na jinou, budete mít v seznamu opět dvě.

  4. Stále nefunguje „tap to call“ v IE neboli telefonní číslo v prohlížeči jako odkaz, kdy po kliknutí na něj mohu volat – stále (již od počátku WP) je přístupné pouze pro US.

  • Mirek (neregistrovaný)

   Souhlasím. Smartmanie a redakce má u mě obrovskou pochvalu za detailní zpravodajství o novinkách ve Winphone 8.1. Někdo tu nadával že vychází moc článků a proč to všechno není v jednom, já jsem naopak rád, že je to odděleně a můžu to vstřebávat postupně. Díky chlapi a hodně štěstí do další práce.

  • Jakub Karásek

   Díky za připomínky a za podporu.

   2. Podporu gest naležato jsem připsal, zkoušel jsem to pouze od okrajů, což se nedařilo :)

   3. Seznam otevřených záložek v seznamu otevřených aplikací byl již ve Windows Phone 8

   4. Doplnil jsem do článku, díky za tip

  • 3. Nie, to naozaj nebol.

 2. IE udělal ohromný skok dopředu.

  Ještě doplním, že stránky lze připíchnout na Start a nově se zobrazují jako živé dlaždice.

  • kraken (neregistrovaný)

   Taktiež sa pripájam a môžem skonštatovať že sa jedna o jeden s najlepších portálov o mobilnej technológie či už v CZ alebo SK.

  • vojta (neregistrovaný)

   Také musím uznat, že co do informací v mobilních technologií je smartmania jeden z nejlepších tuzemských webů. ALE technická kvalita jejich stránek se řadí na poslední příčky :-( procházení zpět z článků i hlavní stránky smartmanie je na tři tečky. Prosím, popostrčte vaše webové strůjce k nápravě.

  • Dobrý den, děkuji za komentáře a pochvalu. Na nové verzi webu už několik měsíců pracujeme, ale je potřeba ji pořádně odladit, tak ještě poprosím o trpělivost. Vím, že současný stav webu není ideální.

 3. Martin (neregistrovaný)

  Vážně se Microsoft s WP 8.1 pochlapil (Ale že to trvalo). Jen kvůli WP 8.1 bych si koupil novej telefon. Ale HTC radar s WP 7.5 ještě vydrží :)

 4. Sali (neregistrovaný)

  Pro mě se stal mírně nepoužitelný, nové funkce jsou fakt dobrý, ale i když mám Nastaveno preferovat verze pro stolní počitače, furt mi to cpe ty mobilní, youtube už v počítačové verze nejde přehrát vůbec, a docela hodně stránek mi předsouvá mobilní verzi pro nedotiková zařízení.

  Ale to vše může být chyba jen u mě, protože když v nastavení IE kliknu na Upřesnit nastavení, tak nastavení se mi zavře (spadne). Budu si muset počat na odladěnou oficiální verzi (HTC 8s).

  Ale tohle vyřeší jiný prohlížeč (aspoň prozatím), jinak jsem z WP8.1 velmi spokojený.

  • Toto je odladena oficialni verze,zadna beta.Me vse chodi jak ma.

   To, ze je to verze pro developers neznamena, ze je to neoficialni beta verze..Spise udelej po takto velkem updatu HR a zacni od znovu.

  • Sali (neregistrovaný)

   Uvedení do továrního stavu jsem udělal chvilku po tom, co se mobil aktualizoval.

   Taky neříkám že je to Beta, jen říkám, že možná bude potřebný i zásah výrobce (Což, je riziko Developerské verze),i když nevím, jak zrovna tohle by ovlivnil.

 5. murolive (neregistrovaný)

  akurat ked sa stahuje subor tak neukazuje kolko je %..co je skoda..

 6. vie mi niekto poradiť, ako spustím ten inprivate režim? vopred ďakujem

 7. vojta (neregistrovaný)

  při režimu čtení vidím prázdnou bílou stránku. dělám něco špatně?

  • Nemáš nastavené bílé písmo a bílé pozadí? :D

  • vojta (neregistrovaný)

   Taky mě napadlo… ale kde toto nastavení najít. Když dám v IE nastavení > upřesnit nastavení, tak to spadne zpátky na IE :-/ Takže jsem nastavení čtecího režimu nenašel :-(

  • Myslíš to tlačítko úplně dole? (V anglické verzi se to jmenuje Advanced settings)

   To je přesně ono a tam se to nastavuje. Pokud ti to nejde, restartuj telefon. Pokud ani to nepomůže, tak udělej soft reset.

  • vojta (neregistrovaný)

   Vypadá to na problém HTC přístrojů. Asi budu muset počkat na update FW. :-(

 8. Super je synchronizace oblíbených, tohle je věc na co jsem čekal, synchronizace napříč W7, W8 a WP8 je luxus. Teď ještě správce hesel ala lastpass a bude to dokonalé.

  • Smutné je, že konkurence toto umí dlouhá léta (Opera v tomto byla výborným průkopníkem dávno před nástupem Chromu) a dokonce nejen mezi systémy Windows, ale i Linux, Apple (nevím, zda je pro něj Chrome) a Android.

  • Smutné to bylo, když to nefungovalo. Teď už synchronizace běží. Na tom už nic smutného není.

  • 3dmax4 (neregistrovaný)

   To HEKTOR: Zdravím, jak jsi dosáhl synchronizace oblíbených mezi Win7 a WP8.1? Díky.

  • skrz onedrive, synchronizoval jsem složku s oblíbenýma, a funguje to na jedničku.

  • smisekCZ: Tak nějak, std. mnoho let, MS už také:) No skoro, o nějaké multiplatformnosti si můžeme nechat zdát.

   Blbý je, že IE na PC použiji jednou, pro stažení FF. Jo a pak když si to MS fakt vydupe (MSDN&apod.). A to když při tom ještě začne buzerovat přítomností Silverlightu…

   Ne, IE fakt ne:)

  • Nejvíce se musím smát, když se uživatelé WP nebo jiných produktů MS, radují z věcí, které jsou mezi námi X let (synchronizace minimálně v podání Opery tu je s námi od 12. června 2008, viz [odkaz] Chrome ji má snad od svého prvopočátku – září 2008), jen MS tuto, dnes již základní funkci, představil až prakticky 6 let „po“. Bravo! :)

  • Oprava původního odkazu: [odkaz]

  • Njn, lidé se často smějí něčemu, čemu nerozumí… Synchronizace záložek byla už v hodně ranných verzích Windows Mobile…

   Když už se chceš mermomocí té zlé firmě vysmívat, najdi si lepší věci. Tady se ti to nepovedlo…

  • To je sice možné, ale fungovalo to asi jen v rámci Windows Mobile zařízení, když synchronizace záložek dorazila do IE (desktopového) až nedávno.

   Za mne tedy platí stále to stejné – MS opět přišel velmi pozdě a ještě neúplně, konkurence umí synchronizovat daleko více věcí jak záložky, tak snad ve Windows 9 a IE 12 nebo i později.

  • Však také WP synchronizuje daleko více věcí než záložky… A vzhledem k tomu, že IE na desktopu nepoužívám, tak mě osobně je synchronizace záložek celkem buřt…

 9. Máte někdo taky problém s načítáním stránek na datech ? Většinou hází chybu a načte se až na 5-6 pokus o načtení…

  • Jak máš nastaveno Data Sense?

  • Úspory dat v prohlížeči – vypnuto

   Omezit přenosy dat na pozadí – vypnuto

   Omezit přenosy dat na pozadí při roumingu – vypnuto

  • Tak nejsem jediný, na WPcentral si taky stěžuji uživatelé, je to zvláštní…

   Inu podle mě je tohle ještě ve stavu, kdy se to lidem do telefonů dostat nemá (pokud není vývojař), asi to chce ještě ten final touch :)

 10. sekiis (neregistrovaný)

  Tu se jasa jak by nebe spadlo na zem a ja akorát na to modrý ečko jen nadávám. Uz posmoleny nadupany symbian toto uměl a uměl toho snad jeste více než předpotopní ečko které je přepracované. Nejlíp by udelali kdyby pustily ve store chrome to už by se ani nemuseli snažit něco zlepšovat protože by už nikdo ečko nespustil…

  • Nezbývá než čekat, až se dostane MS opět před vyšetřování ze strany EU za to, že blokuje přístup alternativním prohlížečům nepostavených na IE jádru do Windows Phone…

  • Rypicong (neregistrovaný)

   opět ? jsk opět ? jestli myslíš desktopový windows, tak tam MS nikdy nic neblokoval…

  • tím opět jsem myslel, že MS by byl vyšetřován už poněkolikáté, tentokrát by to bylo za něco jiného…

  • Ano, kvůli urazene opere,je to jejich systém,takze to jakesi vysetrovani bylo a povazuji za zcestne.EU ma vesmes dementni napady, ono když se clovek podiva jake obohe figurky takove nesmysly navrhuji, není se cemu divit.

  • Souhlas s HTCJIRKA. EU bohužel tvrdě trestá úspěchy. Poznal to MS, poznává to Google, příště zas někdo jiný…

  • MS musel dle nařízení EU po instalaci počítače nabízet (!) webové prohlížeče třetích stran. Jen proto, že si dovolil dodat OS s předinstalovaným IE (který je integrován do systému, takže oddělit moc nejde). Mě to přišlo dost ujeté. Jako kdyby EU disktovala výrobcům automobilů, že při prodeji auta musejí nabízet na výběr i autorádia konkurence…

   V tomto případě to je však zcela jinak. MS neblokuje prohlížeče třetích stran. On nic nezakazuje. Prostě uvolnil vývojářům veřejné API, které mohou pro své aplikace využívat. To, že v něm nejde napsat prohlížeč s vlastním zobrazovacím jádrem (tedy jde, ale moc dobře by to nedopadlo) už není jeho problém.

 11. Han Solo SK (neregistrovaný)

  Tak pouzivam od microsoftu Windows 8, wp 8 htc 8S, nokia lumia 800, xbox 360…a proste ma vytacaju ako pristupuju k store na svojich platformách. Migroval som konto z UK na SK aby som mal hry na xbox zadarmo, a to bola najvacsia chyba, kedze zakupene veci nie su k dispozicii na sk storoch ci Windows, Windows phone a xbox. U Windows phone napr. The Harvest, alebo dokonca nie su prerobene aplikacie z wp7 na 8cku napr. Pirates a to su jedny z lepsich hier. Ja im fakt nerozumiem ako v Microsofte na to kaslu, aby vsetci mali k dispozicii vsetok obsah, ved sme v EU a nechapem preco ich uz niekto nedokope.

 12. Synchronizuje to i záložky na PC s win7 a ie11 nebo se to týká jen win8?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).