Domů » Bleskovky » Co je nového ve Windows Phone 8.1: Instalace aplikací na paměťovou kartu

Co je nového ve Windows Phone 8.1: Instalace aplikací na paměťovou kartu

Microsoft se již od počátků systému Windows Phone používání vyměnitelných paměťových karet sveřepě bránil, nicméně s osmou verzí tohoto systému ustoupil a umožnil výrobcům zařízení přidávat do (zejména levných) zařízení slot na microSD kartu. Ta však měla omezenou použitelnost a sloužila jen jako úložiště pro multimediální soubory. Paradoxně v době, kdy se konkurence pomalu staví k paměťovým kartám zády, přichází Microsoft s Windows Phone 8.1 a podporou instalace aplikací a her přímo na paměťové karty.

 

Inteligentní úložiště

Veškerá práce s nastavením umístění aplikací probíhá skrze aplikaci Inteligentní úložiště. Po spuštění aplikace uvidíte aktuální stav zaplnění paměti vašeho mobilního telefonu a také vložené paměťové karty. Níže na tomto místě je možné nejen nastavit výchozí umístění pro ukládání pořízených fotografií, případně stažených souborů z internetu, ale rovněž místo, kam se budou instalovat nově stažené aplikace.

 

Po otevření jednoho z úložišť v aplikaci Inteligentní úložiště máte možnost zkontrolovat, který obsah v telefonu nebo na paměťové kartě zabírá nejvíce místa, přičemž pod položkou aplikace+hry lze po klepnutí na požadovanou aplikaci nebo hru změnit její umístění, ať už přesunem na paměťovou kartu nebo naopak do telefonu. V samotném seznamu aplikací není nijak odlišeno, zdali je aplikace nainstalována v paměti telefonu nebo na paměťové kartě.

   

Dříve jsme přinesli informaci o tom, že minimální třída paměťových karet pro instalaci aplikací a her bude Class 6. Nyní jsem měl možnost tuto funkci otestovat na své Lumii 520 a mohu dříve uvedené informace dementovat. Použil jsem 4GB microSDHC kartu Class 4 od značky Kingston a jak instalace aplikace na paměťovou kartu, tak přesun hry z telefonu na kartu proběhly bez problémů, stejně jako její následné spuštění. Žádný test rychlosti karty ani v jednom případě neproběhl, takže odhaduji, že lze i nadále používat karty libovolných rychlostí. Přesto k zamezení nepříjemných překvapení, která by v budoucnu mohla nastat, doporučuji používat dříve uvedené karty Class 6 a vyšší.

Hromadná instalace aplikací

S instalací aplikací souvisí i novinka, kterou jsme nakousli již v článku o novém Windows Phone Store. Díky nabídce Moje aplikace, která je ukrytá ve Store pod třemi tečkami, máte přístup k seznamu všech aplikací a her, které jste v minulosti instalovali, byť jen ke krátkému vyzkoušení. Pokud máte nový telefon nebo jste uvedli svůj současný do továrního nastavení, můžete na tomto místě provést pomocí spodního tlačítka hromadný výběr aplikací, které chcete nainstalovat a pak postačí stisknout tlačítko stáhnout.

  

Novinky v instalaci aplikací a her jsou určitě velmi přínosné a zejména možnost jejich instalace na paměťové karty vdechne nový život zařízením s nízkou hodnotou uživatelské paměti, zejména pak Windows Phone 8S by HTC a Huawei Ascend W1 se 4GB úložištěm.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Sali (neregistrovaný)

  Pro mě jako majitele HTC 8s, je to velmi žádaná změna. Mám kartu Class 10 s kapacitou 32GB, a žádné zpomalení jsem se zatím nedočkal, tedy jen ve chvíli kdy jsem se pokoušel hrát velmi kapacitně velkou hru, a zároveň se mi na pozadí stahovala / aktualizovala aplikace, ale i tak to odnesl jen zvuk a velmi na krátkou dobu.

  Taky bych dodal, že Aplikace které se instalují na kartu, se i jejich instalační soubor XAP/APPX stahuje přímo na kartu a z něj si to i přímo na kartu instaluje, nejste tedy limitovaní místem paměti telefonů, jako spousta mích známých s Droidem, kteří musejí mít místo i na paměti telefonu (Protože se to nejdřív nainstaluje do paměti telefonu a až pak se to přesouvá).

 2. a hlavne ide migrovat oboma smermi aj z telefonu na SDK kartu aj opacne..

 3. Docela by me zajimalo, kolik zarizeni s WP 8.1 ma podle obrazku tu „kartu SD“. Ano, myslim tu velkou s kapacitou do 2GB. Na tenhle slendrian narazim na webu bezne, ale proboha alespon vyrobce OS by tohle mohl vedet a nebalamutit lidi.

  • SD (bez HC) jsem měl i 4GB. Jen teda ji nepřekousají zařízení, co neumí nic jiného, než FAT16, jako moje rádio :-)

 4. Chtěl bych se zeptat, jak je to s dostupností WP 8.1 na Huawei W1? Včera jsem tam hodil preview for developers, stáhla se mi jedna aktualizace a pak už mi píše, že je telefon aktuální…

  • Martin II (neregistrovaný)

   VEIGY: Podla linku nizsie to ide. Je tam ja nejaky navod, snad pomoze.

   [odkaz]

  • Už jsem na to koukal včera, ale házet do telefonu ruskou ROMku se mi moc nechce… budu doufat, že se brzo objeví jako aktualizace…

  • Martin II (neregistrovaný)

   VEGY: Tera som si precital ze pozastavili updatovanie na WP8.1 pre nejaku chybu. Mali by pokracovat 24. aprila s opravenou verziou. Viac:

   [odkaz]

 5. Pokud někdo chcete dostat i mapy na SD, musíte použít tuto app [odkaz]

  Běžným způsobem ani po nastavení všeho na SD se mapy stejně stáhnou do paměti telefonu :)

  • Dano (neregistrovaný)

   Nechcem rýpať,ale už mi WP (8.1) pomaly pripadá ako Android… Ladíme a ladíme. Pribudli funkcie,možnosti,pribudli aj problémy.

   Som zvedavý ako to bude keď bude naozaj oficiálna verzia.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Dano: Rypes… Toto ale je oficialna verzia a appky mapy a navigacia este nie su upravene na 8.1, toto nie je chyba OS.

 6. Moje Lumie 820 dostala úplně nový dech :-) 32GB SDHC karta (Class 10) a hned je prostoru dostatek :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).