CloudBooky s Windows 10 mají nabídnout celodenní výdrž. Jaké jsou minimální požadavky?

Za dva týdny koná Microsoft tiskovou konferenci, jejímž ústředním tématem bude vzdělávání. Hlavním hvězdou této akce má být nová edice systému Windows 10 Cloud, která bude určena do těch nejlevnějších zařízení, což mají ocenit zejména studenti. Výrobci těchto zařízení, tzv. CloudBooků, dostanou nejspíše od Microsoftu licenci zdarma, redmondští hodlají vydělávat prodejem aplikací z Windows Store, neboť edice Windows 10 Cloud nebudou mít povolenu instalaci aplikací z jiných zdrojů.

Do rukou redaktorů serveru Windows Central se nyní dostal snímek z prezentace, na němž je vyobrazen seznam doporučených minimálních požadavků, které by měly CloudBooky splňovat. V některých požadavcích je přitom Microsoft přísnější než u základních desítek – vyžadován bude čtyřjádrový procesor, 4 GB RAM a 32GB eMMC či SSD paměť (64 GB pro 64bitový systém).

school

CloudBooky mají být hlavní konkurencí pro Chromebooky od Google, které v sektoru základního a středního vzdělávání v USA zaujímají 58% podíl, zatímco Windows patří pouze 22 %. Microsoft proto ve zmíněném snímku srovnává Windows 10 Cloud právě s Chrome OS, přičemž v disciplínách jako je výdrž (podmínkou je akumulátor s kapacitou 40 Whr a více), studený start, první přihlášení apod. si oba systémy vedou prakticky stejně; v některých situacích však Chromebooky vyhrávají.

2017-03-k-12-qtr4-education-press-chart

Spekuluje se, že Microsoft by mohl na své květnové tiskovce představit první ukázkový CloudBook, který oproti zařízením Surface nenabídne odnímatelný displej a vysoký výkon, za to se odvděčí nízkou cenou. Bohužel se dá předpokládat, že CloudBooky budou zejména záležitostí amerického trhu, v Evropě totiž ve vzdělávacím sektoru vládnou Windows, zatímco Chromebooky mají výrazně menší podíl.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku