Domů » Bleskovky » Z Číny do USA? Apple zvažuje přesun výroby iPhonů

Z Číny do USA? Apple zvažuje přesun výroby iPhonů

Apple si aktuálně většinu svých produktů nechává vyrábět v Číně, to by se však mohlo brzy změnit. O možnostech přesunutí výroby do Ameriky informoval server Nikkei Asian Review.

Apple se v červnu s požadavkem obrátil jak na Foxconn, tak i Pegatron, které pro Apple zajišťují většinu výroby. Foxconn nápad zvažuje, Pegatron ale plán odmítá realizovat z důvodu obav o zvýšení cen. Myšlenka na přesun výroby do Ameriky má původ v letošním zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Byl to právě Trump, kdo se s tímto požadavkem na cupertinského giganta obrátil.

iphone-7-battery

Není zatím jasné, jak se celá situace vyvine. Pokud by totiž skutečně došlo k přemístění výroby, pak bude nutno také počítat se zvýšením koncové prodejní ceny zařízení a tím pádem i s poklesem marže, které Apple dosahuje.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

12 komentářů

 1. Martin Alexandr

  A pokud přesune výrobu do USA, to pak bude stát výrobek 2x tolik co dneska?

  • Toho bych se nebal, Apple jiz ma tolik vydelano ze si muze dovolit vyrabet v USA za stejne ceny.

  • Pokud bude pokračovat jak pokračuje, budou to všechno dělat stroje a Apple ušetří na logistice.

   • Aha, a ze to jeste nikoho nenapadlo, usetrit presunem z Ciny do USA:) Nedivil bych se kdyby takovou hloupost vypustil uni, ale od tebe je to prekvapeni. Vlastne ve Foxconnu zadny lide nepracuji, ani deti, jenom stroje, ze jo :D

 2. A potom sa zákazník bude rozhodovať Auto alebo mobil :D

 3. Z tohto by si ostatni mohli brat priklad.

 4. „Pokud by totiž skutečně došlo k přemístění výroby, pak bude nutno také počítat se zvýšením koncové prodejní ceny zařízení a tím pádem i s poklesem marže, které Apple dosahuje.“
  Pokud by se cena zvysila, marze by mohla zustat stejna. Ale to nejlevnejsi iphone SE bude zacinat tak na 30K. Nemyslim ze Apple, ktery jde po penezich jako moucha po hov.ne, si snizi marze, zejmena pokud ma tak oddane stado ktere jim to koupi za temer libovolnou cenu
  Myslim ale ze i kdyz Apple vyrobu presune do USA, tak se tam bude vyrabet jenom pro americky trh, aby uspokojili Trumpu. Stejne to kdysi delala Motorola, ale brzy zjistili ze tovarna v USA je hodne nerentabilni. Pro Asii a Evropu se bude dal vyrabet v cine. Pokud by chteli vsechno prenest do USA, neotevirali by v Indii tovarnu pro indicky trh.

 5. No ono je to trošku složitější. Trump totiž mluvil o velmi výrazném snížení daní pro firmy (tuším z 35% na 10%) a to už stojí za úvahu. Každý kdo má zaměstnance, tak ví, že největší strašák jsou odvody státu a to, že nemůže zaměstnance jen tak propustit když se nedaří. Tohle v Číně vůbec neřeší.
  Otázka je zda jsou američtí přistěhovalci z Mexika stejně zruční a pracovití jako asiati. Američani asi jen tak za minimální mzdu pracovat v montovně nebudou.

  • V Evrope Apple plati jeste nizsi dane, pod 1%, stejne se jim nevyplati presouvat kvuli tomu vyrobu do evropy.
   S tema mexikancama mas pravdu. Treba Moto X pro americky T-mobile vyrabela Motorola v USA, ostatni verze v Cine. A na forach se lide stezovali prave na tu americkou verzi. Jemne detske rucicky v Cine asi nebude tak jednoduche nahradit :D

 6. Tak ono „Made in USA“ by bylo už samo o sobě marketing jako prase. V dnešní době kdy se výrobci předhání jen gigahertzi a megapixely navíc, by něco takového mohlo navnadit spoustu dalších spotřebitelů pro koupi. Minimálně těch Amerických.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).