Domů » Bleskovky » Čínská vláda odhalila seznam patentů, díky kterým Microsoft vydělává na každém prodaném Androidu

Čínská vláda odhalila seznam patentů, díky kterým Microsoft vydělává na každém prodaném Androidu

To, že Microsoft na telefonech s Androidem vydělává díky licencování patentů velké částky, není žádným tajemstvím. Odhaduje se, že příjmy redmondského giganta z tohoto odvětví činí 1 až 2 miliardy dolarů ročně a toto číslo neustále roste. Jakých technologií se výše zmíněné licenční poplatky týkají však dosud zůstávalo pod pokličkou.

 

Seznam 310 patentů, na kterých Microsoft vydělává nejen na Androidu, ale i na ostatních zařízeních, nyní zveřejnilo čínské ministerstvo obchodu. Tento list byl jednou z příloh, které Microsoft předložil čínským regulátorům trhu v době přezkoumávání akvizice mobilní divize finské Nokie. Celkem 310 patentů je v dokumentu rozděleno do tří kategorií – 73 z nich se nachází mezi běžně používanými patenty ve smartphonech, 127 z nich je implementováno v zařízeních s Androidech a zbylých 110 patentů je v kategorii nestandardní.

 

List patentů ve formátu docx je možné stáhnout ze stránek čínského ministerstva vnitra. Microsoft již dříve zveřejnil své patentové portfolio na vlastních stránkách, nicméně v něm pochopitelně není zdůrazněno, které patenty jsou používány v zařízeních s Androidem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. fero (neregistrovaný)

  hlavně že tu slyšíme jak MS všechno kopíruje :)

  • Asi tak.

  • Asi tak? Asi tak, jak jsou hloupé vaše needukované reakce. Redaktor bohužel svou práci dost odfláknul, protože k tomuto článku jdou najít i jiné informace, jako třeba ta, že MS zde používá patenty, které pořídil v rámci konsorcia Rockstar, což jsou bývalé patenty Nortelu. To z MS spíše místo inovátora dělá bandu libující si v paten trollingu. Ale co, ono je jednodušší než něco převratného vyvinout, nakoupit balíky patentů a pak s tím trollit. Dělají to bohužel všichni a SW patentům by jednou provždy měli zatnout tipec, jsou často naprosto nesmyslné – [odkaz]

  • -PEKR- : Google byl přizván do konsircua, ale chtěl za každou cenu patenty Nortelu koupit jen pro sebe, aby mohl trollit.

   Právě toto konsorium mělo umožnit firmám inovovat bez trollení, Google si za toto může pouze a pouze sám.

  • Kdo a za co si může sám? Jak „může“? To jako, když se odmítnu podílet na trotlovině, tak automaticky můžu čekat, že ti, co za to utratí majlant, si to teď nechají zaplatit jinde? Jen opravdu choré mozky můžou tento zhovadilý systém ještě považovat za ochranu inovací. Asi nebudu sám, kdo si myslí, že se patentový systém naprosto zvrhnul, zasloužil by jistou revizi, aby se znovu začal využívat k tomu, k čemu je určen – k ochraně inovací v konkurenčním prostředí.

  • Ano, Google si za to může sám a teď na to doplácí, nechtěl se toho účastnit, protože sám chtěl všechno pro sebe a trollit ostatní, ale to se mu nepodařilo a pak zbrkle koupil Motorolu, která byla k ničemu.

   Ano, patentový systém by si určitě zasloužil určitou míru revize, ale tvrdit, že firmy XYZ, které ty patenty koupili jsou trollové, když Google chtěl toto sám pro sebe a byl těmito společnostmi přizván do konsorcia a odmítl jen protože chtěl za každou cenu všechny patenty pro sebe, to mi přijde zvrhlé, to se nezlob.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).