TOPlist

Chevrolet Bolt EV a EUV: elektromobily, které zaujmou cenou i autonomním řízením

2022 Chevrolet BoltEUV 011 0

Americká automobilka General Motors o víkendu představila nástupce kompaktního elektrického hatchbacku Bolt. Konkrétně se jedná o dva modely. Bolt EV je pokračovatelem klasického Boltu s delším dojezdem a cenou 680 000 Kč bez DPH. Bolt EUV (electric utility vehicle – ve své podstatě ale spíše elektrické SUV) přináší větší pohodlí a také vyšší cenovku 720 000 Kč bez DPH.

2022 Chevrolet BoltEUV 013 1
Chevrolet Bolt EUV

Do prodeje se dostane i prémiová verze „Launch“ za 920 000 Kč bez DPH. Nový Bolt se měl vyrábět už ke konci loňského roku, pandemie ale jeho produkci odsunula a tím pádem půjde do výroby až v průběhu letošního roku.

Bohužel oba nové vozy stojí na starší platformě BEV2 a tím pádem se jich nebude týkat loňská novinka Ultium, kterou uvidíme například u nového Cadillacu Lyriq nebo Hummeru EV. Podvozek Ultium umožní delší dojezd na jedno nabití i rychlejší dobíjení.

https://youtu.be/I26NjqqLjKo

Ačkoliv dojezd nových Boltů vzrostl z 383 km na 402 km u těžší varianty EUV a na 416 km u klasického EV, nejedná se o žádný velký skok. Oba elektromobily jsou poháněny jednou jednotkou o výkonu 200 koní/150 kW a kroutícím momentu 360 Nm.

Novinkou je tzv. Super Cruise mód – pokročilý asistent pro autonomní řízení bez nutnosti mít ruce na volantu. Otázkou ale zůstává, jak toto na území Evropské unie bude řešeno legislativně – je možné, že funkce bude dostupná pouze pro USA. Vzhledem k problémům s přehříváním baterií a následným požárům GM nyní použilo také nový chladicí systém baterie.

2022 Chevrolet BoltEV 008
Chevrolet Bolt EV

Bolt EUV je oproti modelu EV o 15 cm delší. Uvnitř to pak dělá necelých 8 cm prostoru pro nohy navíc. Oba vozy ale sdílí poměrně futuristický design a také v interiéru vévodí především obrazovky a senzory. Hlavní displej má úhlopříčku 10,2″. Maximální nabíjecí výkon dosahuje 11 kW a součástí ceny vozidla je instalace domácí nabíječky.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku