- OpenAI pozdržela novou funkci generování obrázků v ChatGPT 4o pro bezplatné uživatele kvůli vysoké poptávce
- Internet zaplavily AI obrázky ve stylu studia Ghibli, včetně kontroverzních scén a veřejných osobností
- OpenAI zatím nebrání stylizacím podle studií, ale zakazuje napodobování žijících umělců
OpenAI se prý taví serverovny. Tvůrce ChatGPT tak musel pozastavit zpřístupnění nové funkce generování obrázků v ChatGPT pro bezplatné uživatele. Podle šéfa firmy Sama Altmana byla nová funkce „populárnější, než jsme čekali“, což vedlo k přetížení systému. A to Altman ještě zdůraznil, že firma schválně očekávala opravdu velký zájem, nicméně ten reálný zadupal ten předpokládaný do země.
Totoro, kam se podíváš
Zatímco neplatiči si tak budou muset na novou hračku zase chvíli počkat, platící zákazníci mezitím zaplavují internet hromadou obrázků ve stylu anime. Nejčastěji konkrétně v ikonickém vizuálním stylu slavného studia Ghibli (Můj soused Totoro, Princezna Mononoke, Cesta do fantazie, Doručovací služba čarodějky Kiki apod.)
it's super fun seeing people love images in chatgpt.
but our GPUs are melting.
we are going to temporarily introduce some rate limits while we work on making it more efficient. hopefully won't be long!
chatgpt free tier will get 3 generations per day soon.
— Sam Altman (@sama) March 27, 2025
Nový generátor obrázků totiž rychle rozpoutal trend vytváření obrázků ve stylu, který přímo sám Sam Altman společně s kolegy prezentoval na oznamovacím videu. A právě ten vycházel z anime stylu. Netrvalo dlouho a anime jsou aktuálně plné sociální sítě.
Kontroverze
Samotná etika využívání ikonického stylu je samozřejmě s obrovským otazníkem, nicméně tím to pochopitelně nekončí. Internet je internet, a tak na sebe nenechaly dlouho čekat ani různé kontroverzní věci. Například útoky z 11. září, atentát na JFK, Trump, Hitler či jiné známé osobnosti – a leckteré právě i ve stylu studia Ghibli.
Sociální sítě s něčím takovým neumí, nechtějí či nedokáží efektivně bojovat, OpenAI je to očividně jedno, a tak jsme jednoduše svědky další velké vlny AI obsahu, který postupně zaplavuje celý internet.
OpenAI tvrdí, že zatím umožňuje stylizace podle studií nebo obecných žánrů, ale aktivně blokuje generování obrazů ve stylu žijících umělců. Chudák Hajao Mijazaki má tak smůlu, že „jeho“ vizuální styl je svým způsobem i stylem studia Ghibli, a tak co je v tomhle případě zakázáno, je nakonec vlastně dovoleno.
Autorská práva letí z okna ven
OpenAI také samozřejmě uvádí, že uživatelé by měli nahrávat pouze materiály, k nimž mají autorská práva, což se pochopitelně ve sto procentech případů neděje. Opět tak dochází k masivnímu porušování autorských práv, což je bohužel praxe, která je na sociálních sítích na denním pořádku, a kvůli nástrojům, jako je právě nový generátor obrázků v ChatGPT, se situace jen zhoršuje.
Navíc jde leckterá omezení poměrně triviálně obejít, stačí se v promptu prostě jen zeptat trochu jinak – známou osobnost vám ChatGPT vytvořit nejspíš odmítne, nicméně pokud ji detailně popíšete, výsledek bude dost možná stejný. Na závěr nezbývá než citovat mistra Mijazakiho: „Cítím naprostý odpor. To, co jsem viděl, je urážka života samotného.“