Domů » Články » CES 2019 je za námi: co se do našeho zpravodajství nevešlo?

CES 2019 je za námi: co se do našeho zpravodajství nevešlo?

Mike Boening, Unsplash.com

V Las Vegas se každoročně koná obří veletrh spotřební elektroniky CES, jehož letošní ročník právě skončil. V našem zpravodajství, v rámci kterého jsme vám nabídli desítky článků, jsme se snažili pokrýt to nejzajímavější z veletrhu, nicméně obsáhnout vše je v podstatě nemožné. To, co se nevešlo do našeho klasického zpravodajství, ale přitom považujeme za zajímavé, se proto smrsklo do tohoto článku. Co nás tedy ještě zaujalo?

USB-C je hudba budoucnosti

Standardizovaný a široce přijatý konektor micro USB má už nejlepší léta za sebou. Jeho nástupce USB-C se pomalu ale jistě prosazuje u výrobců a široké veřejnosti, což znamená také spoustu příslušenství, které nový standard podporuje. Mezi to nejzajímavější patří například displeje jako LG Display. Dva 27″ kousky tohoto displeje zvládl napájet jeden Macbook, přičemž do obou zároveň pouštěl video. Menší 12″, ale zato přenosnější Lapscreen sice není na pohled tak dechberoucí, ale v nejširším místě měří pouze 8 milimetrů, což stojí za pozornost.

Displeje od LG jsou především snadno přenosné

Assistant do auta snadno a rychle

Kouření cigaret už sice nějakou dobu není „in“, nicméně zapalovače v autech stále zůstávají. Pokud zapalování v autě nepoužíváte k jeho původnímu účelu, můžete do něj zapojit třeba JBL Link Drive. S touto malou vychytávkou můžete proměnit jakékoliv auto v chytré, neboť Link Drive disponuje chytrým asistentem od Googlu a možností spárovat se s audiosystémem auta pomocí Bluetooth, nebo aux kabelu, pokud si váš automobil nerozumí s moderní technikou vůbec.

JBL Link Drive využijí majitelé starších vozidel

I sexuální pomůcky mohou být chytré

Chytrou elektroniku máme takřka všude, tak proč ne tam, kde se to opravdu počítá – v posteli. Firma Lora DiCarlo na CESu ukázala svůj chytrý vibrátor Osé, který nicméně vzbudil kontroverzi. Ne však kvůli svému zaměření, ale proto, že jej porota veletrhu nejprve ocenila cenou za největší inovaci v oblasti robotiky, ale poté ocenění stáhla, protože údajně nesplňovala žádná kritéria pro udělení ocenění. I když si porota nemyslí, že masážní přístroj, který umí napodobovat lidské pohyby, stojí za ocenění, my si rozhodně myslíme, že by neměl jen tak zapadnout.

Lora DiCarlo Osé potěší především ženy

Samsung také bodoval, nikoli však s mobily

Ačkoli je korejský výrobce Samsung známý především pro své telefony, na veletrhu CES zaujal něčím zcela odlišným. Jeho exoskeleton GEMS-H (Gait Enhancing Motivational System) je nositelnou elektronikou pro spodní část těla, která skutečně dává smysl. Při váze pouhých dvou kilogramů bude pomáhal lidem ve dvou oblastech. Buďto můžete GEMS-H využít pro odlehčení pohybového aparátu pro běžnou chůzi, neboť chození s exoskeletem je o 23 procent méně namáhavé a o 20 procent rychlejší, nebo se dá využít v případě, že potřebujete své končetiny rozhýbat například po zranění.

Samsung GEMS-H může pomoci nejen při vstávání z křesla

Dopravní prostředky budoucnosti kola nepotřebují

Na CESu nepředstavují pouze čistokrevné technologické společnosti, ale také automobilky. To je logické vzhledem k tomu, že auta jsou dnes čím dál tím více prošpikovaná technikou. Z veletrhu nás nejvíce zaujaly dva koncepty. Prvním je Hyundai Elevate, což je v podstatě automobil, který v případě setkání s nepřekonatelnou překážkou umí vysunout nohy a prostě ji překročit. Druhým je Bell Nexus Air Taxi, což, jak název napovídá, kombinuje helikoptéru a drona pro účely taxislužby. Toho se rozhodně nemůžeme dočkat.

Bell Nexus Air Taxi ukázal budoucnost taxislužeb

Desktop nepatří do starého železa

Stolní počítače mají svou nejslavnější éru za sebou. Přesto jsou situace, kdy se výkonný počítač zkrátka vyplatí. V těchto případech ovšem nechcete mít na stole velkou krabici, která nevypadá dobře a není příliš tichá. Asus Mini PC ProArt PA90 je sice krkolomný název pro pracovní stanici, nicméně maximální konfigurace v podobě procesoru Intel Core i9.9900k s vodním chlazením a Quadro P4000 GPU jsou v malém a hezkém těle vražedná kombinace.

Asus Mini PC ProArt PA90 neudělá ostudu na žádném stole

S roboty proti osamělosti

Pocit osamění je především v technologicky vyspělých zemích, jako je Japonsko, velkým tématem. Jedno z možných řešení tohoto problému nabízí, jak jinak, než technika. Konkrétně se svým nápadem na roztomilého a mazlícího se robota přišla společnost Groove X. Ta na CESu ukázala svého „robotického plyšáka“ jménem Lovot. Ten nejen že vypadá jako kombinace tučňáka a lenochoda, což má zajistit roztomilost na první pohled, ale také za vámi sám přijde, aby se s vámi pomazlil. Jisté je, že vyžaduje méně péče než domácí mazlíček, je tedy pro spoustu lidí praktičtější.

Groove X Lovot je více než jen roztomilá hračka

A co zaujalo na veletrhu CES 2019 vás? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. No jo zase Samsung musel kopírovat LG trapak.

    • O Samsungu tu ctu jen o GEMS-H a nic takoveho tusim LG ani nema, takze kde ti to LG okopiroval? :D

  2. [odkaz]..se.com/article/48331-lgs-robot-suit-is-straight-up-sci-fi

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).