Domů » Bleskovky » CarPlay od Applu: iOS 7 proniká do automobilů, jaké přinese výhody?

CarPlay od Applu: iOS 7 proniká do automobilů, jaké přinese výhody?

Lednový veletrh spotřební elektroniky CES se mimo jiné také nesl v duchu postupného pronikání mobilních technologií do automobilového průmyslu, v této oblasti byl aktivní zejména Google s aliancí Open Automotive Alliance. Na konci ledna jsme přinesli informaci, že pozadu nechce zůstat ani Apple a chystá speciální režim systému iOS pro použití v automobilech. Dnes Apple tento projekt oficiálně oznámil a pojmenoval jej CarPlay.

  

CarPlay není pouze zjednodušený režim pro pohodlnější používání vašeho iPhonu v autě, jedná se o kompletní integraci iOS 7 do vestavěných displejů v palubních deskách automobilů. Princip fungování je založen na spárování iPhonu skrze lighting port (podporovány jsou iPhone 5, 5s a 5c) s podporovaným systémem v automobilu a přenášení zjednodušeného prostředí iOS na jeho obrazovku.

   

Toto rozhraní má být upraveno pro maximálně jednoduché a bezpečné ovládání během jízdy, přičemž podporována je interakce skrze dotykový displej, skrze rozsáhlé příkazy za pomoci hlasové asistentky Siri a nebo pomocí tlačítek na volantu a středovém panelu daného typu automobilu.

  

Samozřejmě jednou z nejvyužívanějších funkcí se stane navigace, funkcionalita tohoto řešení bude ale mnohem širší. Je možné vyřizovat hovory a textovou korespondenci, kterou vám Siri během řízení přečte nebo si nechá nadiktovat odpověď. Kromě toho budete mít přístup do seznamu kontaktů, položek v kalendáři nebo do hudební sbírky. Kromě vaší oblíbené hudby lze poslouchat jednotlivá iTunes rádia nebo stažené podcasty. Podporovány budou i ostatní aplikace, jako Spotify, Beats Radio a další, pro vývojáře zřejmě Apple uvolní API pro tvorbu aplikací třetích stran.

   

První vozidla s tímto systémem budou k vidění již tento týden na ženevském autosalonu Motor Show, zpočátku se bude jednat o značky Ferrari, Honda, Hyundai, Jaguar, Mercedes-Benz a Volvo, po té budou následovat další značky. Pokud máte zájem koupit si ke svému iPhonu plně kompatibilní vůz, v letošním roce se dočkáte prvních vlaštovek.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Napadá mě už zase…..

  Tyhle různé systémy už tu byly mockrát vždy to dopadne jen jako draze připlácená výbava k nejvyššímu stupni výbavy u vybraných modelů.

  Ikdyž iPhon a spol. patří mezi drahé mobily. Není problém si ho pořídit, to modelech v nejvyšších výbavách vozů se to, ale říci nedá. Pokud to bude třeba i v Hyundai tak zapomeňte na i10,20,30 , ale u i40 a ještě v lepší výbavě. To samé Suzuki , splaš, swišť ? Kdeže až Kizaši atd…

  Tedy ne o moc míň než je teď. Je jedno jestli se to připojuje přes kabel nebo přes BT. Potřebujete funkčnost a není rozdíl, jestli se tam schovává WinCE, Android nebo iOS.

  Apple sice opravil Mapy , ale proti Nokia Here+ , nebo Google Maps je to slábota. To už spíše OSM. Takže pokud Apple v autě navigací ztráce l chce touhle integrací zase získat vyšší podíl.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).